FANDOM


Histerycy (ang. Hysterics) - jeden z klanów pojawiających się w cyklu powieściowym Cressidy Cowell.

Siedziba

Siedzibą klanu Histeryków jest wyspa o takiej samej nazwie - Histeria. Ponieważ plemię znajduje się w konflikcie praktycznie ze wszystkimi klanami wikingów, wyspa ta stanowi rodzaj ich naturalnej bariery odgradzającej ich od reszty świata. Od południa, wschodu i zachodu wyspa kończy się stromymi klifami, uniemożliwiającymi jej opuszczenie, zaś od północy graniczy z morzem o nazwie Gniew Thora, zamieszkanego przez ogromnego potwora morskiego o nazwie Klątwokieł. Jedyną okazją dostania się na wyspę jest Zima Stulecia, podczas której południowe morze jest zamarznięte.

Charakter

Choć nazwa klanu może sugerować, iż należący do niego wikingowie są słabi i strachliwi, w rzeczywistości są oni jednymi z najniebezpieczniejszych i budzących największą grozę klanów. Toczą wojny praktycznie ze wszystkimi, intruzów na swej wyspie natychmiast łapią, więżą i zabijają lub biorą do niewoli. 

Jednocześnie Histerycy są ludźmi ambitnymi i odważnymi. Jako pierwsi (i, do czasu, jedyni) dopłynęli do Ameryki, legendarnego lądu znanego dotychczas wyłącznie z bajek i mitów. Ich celem było opanowanie wielkiego lądu, by stworzyć najpotężniejsze mocarstwo.

Znani członkowie

Historia

Odkrycie Ameryki

Bigjob, dawny wódz Histeryków, poprowadził swój klan na daleką wyprawę w poszukiwaniu Ameryki. Zapisał się w historii jako pierwszy wiking, który dopłynął do legendarnego kontynentu i zdobył rosnącego wyłącznie tam Ziemniaka

Lata później syn Bigjoba, Zakręcony Norbert, podejmował próby powtórzenia sukcesu ojca i także organizował wyprawy do Ameryki na pokładzie statku Amerykański Sen.

Jak mówić po smoczemu

Histerycy zostają po raz pierwszy wspomniani w trzecim tomie cyklu, w którym przedstawiona była mapa relacji pomiędzy poszczególnymi klanami wikingów.

How to Cheat a Dragon's Curse

Znacznie lepiej poznajemy plemię dopero w czwartym tomie. Wtedy to Czkawka, chcąc ratować chorego na Żmijaczkę Śledzika, postanawia wyruszyć na poszukiwania jedynego antidotum na tę chorobę, Ziemniaka. Według legend, warzywo to ma znajdować się w posiadaniu właśnie Histeryków, którzy jako pierwsi dopłynęli do Ameryki i zdobyli warzywo.

Czkawka dociera więc na Histerię, gdzie zostaje zauważony i schwytany przez Histeryków. Zakręcony Norbert, wódz klanu, więzi go w klatce w Wielkiej Sali. Dzięki pomocy Oseska, Kamikazi oraz Jednookiego chłopak uwalnia się i kradnie śpiącym Histerykom Ziemniaka. Norbert wszczyna pościg przez zamarznięty Gniew Thora, jednak Czkawce i jego przyjaciołom udaje się uciec. 

How to Ride a Dragon's Storm

W siódmym tomie Histerycy pojawiają się po raz drugi i ostatni. Znów płyną do Ameryki, na statku o nazwie Amerykański Sen 2, i w pewnym momencie spotykają na morzu Czkawkę, Kamikazię oraz Śledzika, którzy zabłądzili podczas Międzyplemiennych Zawodach Pływackich. Porywają ich i biorą do niewoli, ponieważ Czkawka posiada Tykającą Rzecz - przedmiot, który umożliwia dotarcie do Ameryki. Będąc uwięzionym pod pokładem statku, chłopiec odkrywa uwięzionych Północnych Wędrowców, którym obiecuje uwolnienie.

W trakcie podróży Histerycy i ich niewolnicy zostają zaatakowani przez Lewiathorgana, który niszczy ich statek. W wyniku ataku wszyscy Histerycy toną, a z katastrofy morskiej z życiem uchodzą jedynie Czkawka, Kamikazia, Śledzik oraz uwolnieni przez nich Północni Wędrowcy.

Dalsze losy klanu są nieznane. Być może przestał istnieć.

Konflikty

Ciekawostki

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.