FANDOM


Artykuł

Hobgobbler (ang. Hobgobbler) — gatunek smoka, przedstawiciel klas tajemniczej oraz ognistej[1], pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 3.

Wygląd

Smok ten jest wielkości Straszliwca Straszliwego. Ma okrągły, wyporny tułów, porastające grzbiet i głowę kolce, pojedynczy róg nosowy oraz paszczę, która stanowi sporą część całego ciała. Jego głowa, grzbiet, ogon i kończyny mają fioletową barwę, zaś spód tułowia jest żółty. Dość duże w stosunku do reszty ciała skrzydła pozwalają Hobgobblerom latać. Smok ma także duże pomarańczowe oczy, które zdają się świecić w ciemności.

Siedlisko i dieta

Naturalne siedlisko Hobgobblerów jest nieznane. Jeden z nich został uratowany z rąk smoczych łowców, później pokaźne stadko ujawniało się regularnie na Nowym Berk. Po wojnie z Lordami Wojny oraz Grimmelem Gnębicielem odleciały wraz ze wszystkimi smokami do Ukrytego Świata.

Smoki te są w stanie pożreć wszystko, od ryb po drewno. Gustują także w zupach przyrządzanych przez ludzi. Ich imię w tłumaczeniu z angielskiego (słowo gobbler oznacza żarłoka) sugeruje nieposkromiony apetyt.

Zachowanie i tresura

Choć czasem można spotkać samotnego osobnika, są to zwierzęta stadne. Polują i walczą wielkimi grupami, zwykle prezentując nieprzyjacielowi jednego osobnika, zaś resztą stada ukrywając się w pobliżu. W mgnieniu oka potrafią się pojawić bądź zniknąć, pojedynczo czy stadem. Dużo czasu spędzają jedząc, a pożreć są w stanie wszystko. Gdy nie atakują, siedzą w miejscu, niemal nieruchomo, oblizując swoje gałki oczne i śliniąc się. Wydaje się, że stadu Hobgobblerów przewodzi samiec alfa, który określonymi sygnałami (m.in. uniesieniem i rozłożeniem skrzydeł) daje sygnał do ataku, samemu pozostając w tyle i nie angażując się w walkę.

Nieznana jest metoda tresury tych smoków. Wydają się one jednak same przywiązywać do ludzi i w razie potrzeby im pomagają.

Moce i umiejętności

Ślina

Podobnie jak u Koszmarów Ponocników i innych smoków z ognistej klasy, ślina Hobgobblerów jest łatwopalna. Oprócz tego smoki pokrywają czasem nią swoje ciało, aby przecisnąć się przez ciasne przestrzenie.

Szał głodowy

Hobgobblery żrą statek bo czemu nie

Hobgobblery pożerają statek Lordów Wojny

Hobgobblery czasem wpadają w szał głodowy - gdy dopadnie je głód, całym stadem błyskawicznie pożerają wszystko, co znajduje się na ich drodze, na przykład drewno. Zachowaniem tym przypominają piranie.

Zacisk szczęk

Smoki te mają bardzo silne szczęki - gdy złapią coś zębami, bardzo trudno jest je oderwać.

Słabości

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 3

Hobgobbler 2
Jeden z przedstawicieli gatunku zostaje uratowany podczas misji Jeźdźców Smoków i zabrany na Berk, gdzie bada go Valka. Ten sam smok później wielokrotnie nawiedza Pyskacza Gbura, między innymi pływając w kotle zupy w Twierdzy czy po prostu pojawiając się w różnych miejscach obozu na Nowym Berk. Pewnej nocy ujawnia się czuwająca pośród drzew reszta stada Hobgobblerów. Stado to w ostatecznej bitwie z Lordami Wojny staje w obronie Pyskacza, zżerając drewniany pokład statku i płosząc tym samym jednego z wojowników.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

 • Hobgobbler uratowany przez Jeźdźców
 • Stadko Hobgobblerów żyjące na Nowym Berk

W grach

School of Dragons

Hobgobbler pojawił się wraz z aktualizacją 1 sierpnia 2019 roku. Jego jajo kosztuje 1100 gemów. Specjalnego osobnika tego gatunku można też zdobyć, wykonując jedną z misji z rozszerzenia Curse of the Hobgobbler.

DreamWorks Dragons: Dawn of New Riders

Eir Stormheart złapał kilka Hobgobblerów i zatruł je mikstrurą sporządzoną z Paszczona i smoczej winorośli. Scribbler natknął się na kilka z nich i uwolnił je. Hobgobblery pomogły mu później podczas walki, ilekroć je wezwał.

Ciekawostki

 • Hobgobbler karty sledzika

  Hobgobbler na kartach Śledzika

  Według Urban Dictionary, Hob Gobbler to żyjący w Appalachach demon przynoszący pecha. Przybiera on postać indyka i czasami spełnia ludzkie życzenia, znacznie częściej płatając figle tym, którzy próbują go znaleźć.
 • Według Pyskacza Gbura, napotkanie takiego smoka przynosi nieszczęście.
 • Jest to drugi gatunek smoka należący do dwóch klas. Pierwszym jest Podwodny Rozpruwacz.
 • Jest to jeden z dwóch gatunków smoków pojawiających się w serii filmowej, których oczy zdają się świecić w ciemności - drugim z nich jest Biała Furia.
 • Dean DeBlois opisał smoka jako połączenie żaby ryczącej z buldogiem francuskim[2].

Przypisy


Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.