Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Hobgobbler (ang. Hobgobbler) — gatunek smoka, przedstawiciel klas tajemniczej oraz ognistej[1], pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 3.

Wygląd

Smok ten jest wielkości Straszliwca Straszliwego. Ma okrągły, wyporny tułów, porastające grzbiet i głowę kolce, pojedynczy róg nosowy oraz paszczę, która stanowi sporą część całego ciała. Jego głowa, grzbiet, ogon i kończyny mają fioletową barwę, zaś spód tułowia jest żółty. Dość duże w stosunku do reszty ciała skrzydła pozwalają Hobgobblerom latać. Smok ma także duże pomarańczowe oczy, które zdają się świecić w ciemności.

Siedlisko i dieta

Naturalne siedlisko Hobgobblerów jest nieznane. Jeden z nich został uratowany z rąk smoczych łowców, później pokaźne stadko ujawniało się regularnie na Nowym Berk. Po pokonaniu Lordów Wojny oraz Grimmela Gnębiciela przeniosły się wraz z innymi smokami do Ukrytego Świata. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk osobniki tego gatunku zamieszkują Dribble Peninsula.

Smoki te są w stanie pożreć wszystko, od ryb po drewno. Gustują także w zupach przyrządzanych przez ludzi. Ich imię w tłumaczeniu z angielskiego (słowo gobbler oznacza żarłoka) sugeruje nieposkromiony apetyt.

Zachowanie i tresura

Choć czasem można spotkać samotnego osobnika, są to zwierzęta stadne. Polują i walczą wielkimi grupami, zwykle prezentując nieprzyjacielowi jednego osobnika, zaś resztą stada ukrywając się w pobliżu. W mgnieniu oka potrafią się pojawić bądź zniknąć, pojedynczo czy stadem. Dużo czasu spędzają jedząc, a pożreć są w stanie wszystko. Gdy nie atakują, siedzą w miejscu, niemal nieruchomo, oblizując swoje gałki oczne i śliniąc się. Wydaje się, że stadu Hobgobblerów przewodzi samiec alfa, który określonymi sygnałami (m.in. uniesieniem i rozłożeniem skrzydeł) daje sygnał do ataku, samemu pozostając w tyle i nie angażując się w walkę.

Nieznana jest metoda tresury tych smoków. Wydają się one jednak same przywiązywać do ludzi i w razie potrzeby im pomagają.

Moce i umiejętności

Ślina

Podobnie jak u Koszmarów Ponocników i innych smoków z ognistej klasy, ślina Hobgobblerów jest łatwopalna. Oprócz tego smoki pokrywają czasem nią swoje ciało, aby przecisnąć się przez ciasne przestrzenie.

Szał głodowy

Hobgobblery pożerają statek Lordów Wojny

Hobgobblery czasem wpadają w szał głodowy - gdy dopadnie je głód, całym stadem błyskawicznie pożerają wszystko, co znajduje się na ich drodze, na przykład drewno. Zachowaniem tym przypominają piranie.

Zacisk szczęk

Smoki te mają bardzo silne szczęki - gdy złapią coś zębami, bardzo trudno jest je oderwać.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Hobgobblera jest wielkości standardowego smoczego jaja. Ma owalny, dość regularny kształt, a faktura skorupy przypomina nieco smocze łuski. Jajo ma bordową barwę z czarno-fioletowymi wzorami.

Pisklę

Pisklę Hobgobblera poza wielkością niewiele różni się od dorosłego osobnika. Młody smok ma jeszcze nie w pełni wykształcony róg nosowy oraz kolce na grzbiecie, a jego ubarwienie wydaje się nieco jaśniejsze niż u wyrośniętego zwierzęcia.

Tytan

Tytaniczny Hobgobbler zmienia przede wszystkim barwę - z ciepłej, różowofioletowej, na zimny odcień fioletu. Mające wcześniej ten kolor róg nosowy oraz wzory na ciele stają się intensywnie jasnoniebieskie. Także barwa podbrzusza zmienia się na chłodniejszą, żółtozieloną. Ponadto kolce i róg nosowy smoka ulegają nieznacznemu powiększeniu i zaostrzeniu.

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 3

Hobgobbler 2.jpg

Jeden z przedstawicieli gatunku zostaje uratowany podczas misji jeźdźców i zabrany na Berk, gdzie bada go Valka. Ten sam smok później wielokrotnie nawiedza Pyskacza Gbura, między innymi pływając w kotle zupy w Twierdzy czy po prostu pojawiając się w różnych miejscach obozu na Nowym Berk. Pewnej nocy ujawnia się czuwająca pośród drzew reszta stada Hobgobblerów. Stado to w ostatecznej bitwie z Lordami Wojny staje w obronie Pyskacza, zżerając drewniany pokład statku i płosząc tym samym jednego z wojowników.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Hobgobbler pojawił się wraz z aktualizacją 31 lipca 2019 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Specjalnego osobnika tego gatunku można też zdobyć, wykonując odpowiednią misję z rozszerzenia Curse of the Hobgobbler. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 21 stycznia 2020 roku. Smok posiada własną animację.

DreamWorks Dragons: Dawn of New Riders

Hobgobblery są jednymi ze smoków zniewolonych przez Eir Stormheart. Po ich uwolnieniu można je przyzywać za pomocą rogu Dramilliona.

Ciekawostki

  • Hobgobbler na kartach Śledzika

    Według Urban Dictionary, Hob Gobbler to żyjący w Appalachach demon przynoszący pecha. Przybiera on postać indyka i czasami spełnia ludzkie życzenia, znacznie częściej płatając figle tym, którzy próbują go znaleźć.
  • Według Pyskacza Gbura, napotkanie takiego smoka przynosi nieszczęście.
  • Jest to drugi gatunek smoka należący do dwóch klas. Pierwszym jest Podwodny Rozpruwacz.
  • Jest to jeden z dwóch gatunków smoków pojawiających się w serii filmowej, których oczy zdają się świecić w ciemności - drugim z nich jest Biała Furia.
  • Dean DeBlois opisał smoka jako połączenie żaby ryczącej z buldogiem francuskim[2].

Przypisy


Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement