Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

How to Betray a Dragon's Hero (z ang. Jak zdradzić Smoczego Bohatera) — jedenasty tom z cyklu książek Jak wytresować smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2013 roku. Książka nie ukazała się w wersji polskiej.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Czkawka musi zostać Władcą Zachodniej Dziczy. Czy zdoła uciec przed Wampirzymi Szpiegami, wysłanymi przez Czarownicę, oraz ukraść insygnia Władcy od Alvina, zanim nadejdzie Dzień Ostateczny? I czy w obozie Czkawki jest zdrajca, który w końcu oszuka ich wszystkich?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Czkawka, Kamikazia i Śledzik lecą na swoich smokach na ratunek ludziom wołającym o pomoc. Gdy docierają na miejsce, odkrywają, że to Smark Świński Ryj ich nawoływał. Przyjaciele Czkawki chcą pozostawić go samego, jako że po raz kolejny ich zdradził, jednak Czkawka wierzy, że to nieprawda i ratuje go. Do grupy przyjaciół dołącza głupi Świnkolot. Wkrótce nieświadomie budzą Smoczą Rebelię. Podczas ucieczki, Kamikazia zostaje porwana przez trzy Wampirze Szpiegi, zaś Czkawka zostaje ukąszony przez kolejnego. Z jego ręce zostaje jeden ząb smoka, a do krwi Czkawki wdaje się jad.

Gdy udaje im się znaleźć podziemną kryjówkę, Smark Świński Ryj opowiada im, jak uciekł z armii Alvina, by pomóc grupie zdesperowanych nastolatków. Deklaruje też, że może ukryć ich w nieznanym bunkrze wojennym Alvina. Pozostali nie chcą mu uwierzyć i żądają, by okazał im Smoczy Znak. Smark tłumaczy się, że byłoby podejrzane, gdyby jeden z członków armii Alvina miał na czole Smoczy Znak.

Kieł Wotana, w odpowiedzi na opowieści Smarka, opowiada bajkę o Srogobrodym Upiorze. Był on zbyt zarozumiały i arogancki, by być dobrym władcą. Zniewolił smoki i ludzi, zamienił Smoczy Znak na Znak Niewolniczy. Jednak Smark nie zmienia swojej opinii o Smoczym Znaku. Pozostali zasypiają, planując uratować Kamikazię kiedy indziej, gdyż na zewnątrz wciąż poluje na nich Furiat.

W nocy Osesek ma coś, co uważa za sen, w którym widzi Kła Wotana rozmawiającego z Furiatem. Wielki smok przypomina Kłowi, jak potężny może być Czkawka w posiadaniu Smoczego Klejnotu. Kieł Wotana składa przysięgę, że zdradzi następnego Władcę Zachodniej Dziczy, jeśli Furiat zatrzyma rebelię, zanim nowy Władca zostanie ukoronowany w Dniu Ostatecznym. Rozmowa ujawnia także, że Kieł jest z gatunku Morskosmokus Gigantikus Maksimus, podobnie jak Osesek.

Następnego ranka, Osesek budzi się i nie pamiętaj o swoim strasznym śnie. Smark prowadzi grupę do bunkra Alvina, ukrytego za wodospadem. Gdy tylko mijają wejście do jaskini, Smark przyzywa kilku ludzi Alvina, tym samym zdradzając Czkawkę i jego przyjaciół. Czkawka biegnie do nich i ogłasza przejście do planu B, który stworzyli na wypadek, gdyby Smark jednak ich zdradził. Czkawka zostaje schwytany i zawleczony do czarownicy Eksceliny, która odbiera od niego ostatnie insygnium Władcy, Oseska. Zmusza także chłopca do ujawnienia kryjówki armii Smoczego Znaku. On odmawia, a czarownica zanurza go w lodowatej wodzie, jednak Czkawka pozostaje nieugięty. Tym samym daje nadzieję schwytanym sojusznikom. W końcu czarownica zanurza go w wodzie na bardzo długi czas, by Czkawka zmarł z wychłodzenia i braku powietrza. Na pomoc przybywa mu Wietrznik. Wspólnie ratują też Kamikazię, i wszyscy uciekają z powrotem do bezpiecznej kryjówki.

Czkawka jest Bohaterem, więc musi odzyskać insygnia, nie chcąc jednak, by przyjaciele za nim podążali, odwraca ich uwagę i ucieka. Mija swoją matkę, Walhallaramę, ona jednak jest zamaskowana i Czkawka nie rozpoznaje jej. Dociera do łodzi, pod której dnem ukryte są insygnia (wraz z Oseskiem). Usiłuje porwać łódź i uciec, jednak Wampirzy Szpieg, który zostawił ząb w ręce Czkawki, lokalizuje go i pragnie się zemścić. Znowu go kąsi, tym razem głębiej, lecz z pomocą Wietrznik zrzuca intruza, i staje oko w oko ze Smarkiem.

Wszyscy, którzy znali lub szanowali Smarka, odwrócili się od niego, przez co stracił cały swój honor. Zmusza Czkawkę do pojedynku na miecze, w czasie którego użala się, jak Czkawka rujnował całe jego życie od momentu narodzin. Smark szybko pokonuje Czkawkę, ten jednak zdaje sobie sprawę, że kuzyn oszalał. Smark zgadza się pomóc Czkawce, a ponieważ ten widzi jego głęboką i nieodwracalną przemianę, wierzy, że tym razem na pewno go nie zdradzi.

Okazuje się, że Czkawka ma rację. Razem uciekają łodzią z insygniami i wydaje się, że wszystko idzie po ich myśli. Jednak chłopcy zostają dostrzeżeni przez smoki służące czarownicy. Próbują uciec w strefę zimowych wiatrów, gdzie nikt nie mógłby ich dogonić, jednak są zbyt wolni i wkrótce nie mają dokąd uciec. Smark ma plan, bardzo niebezpieczny plan, lecz jedyny, który ma szansę zadziałać. Ubiera się w strój Czkawki i dosiada Wędrowca, po czym wzbija się w powietrze i wylatuje na spotkanie Alvina i jego armii. Przez chwilę plan działa, a w tym czasie Czkawka ucieka dostatecznie daleko, zbyt jednak daleko, by Smark zdołał zawrócić i wrócić na łódź. Jeden z ludzi Alvina strzela do niego ognistą strzałą, zwalając go z grzbietu Wietrznika prosto do oceanu. Kuzyn Czkawki ginie.

Czarownica i pozostali ludzie z armii Alvina delektują się swoim sukcesem, prawie zapominając o statku z insygniami. Wkrótce przypominają sobie o nim i wysyłają smoki, by odzyskały insygnia. Czkawka modli się, by zdołał dotrzeć do zimowych wiatrów, jednak tuż przed wpłynięciem do nich, łódź przełamuje się i insygnia płyną na dno oceanu. Czkawka zostaje wciągnięty do prądu, razem z Kłem Wotana.

Armia Alvina odzyskuje insygnia i zabierają je na Wyspę Jutra, gdzie zgodnie z przepowiednią może być ukoronowany nowy Władca Zachodniej Dziczy. Pomyślnie przechodzi próbę u żyjącego tam Druida, który zgadza się na koronację mimo wyraźnych sprzeciwów Słoicka Wielgiego i pozostałych sojuszników Czkawki.

Czkawka budzi się jakiś czas później, lecz czy jest już za późno? Ma teraz tylko 24 godziny, zanim Alvin zostanie oficjalnie ukoronowany i użyje Smoczego Klejnotu, by zniszczyć wszystkie smoki.

Zobacz też

Książki

Advertisement