Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

How to Ride a Dragon's Storm (z ang. Jak przemierzyć smoczą burzę) — siódmy tom z cyklu książek Jak wytresować smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2008 roku. Książka nie ukazała się w wersji polskiej.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Czkawka ma trzy miesiące, pięć dni i sześć godzin by wrócić do Głuplandii, uratować swojego ojca, stawić czoła Polarnym Wężom i wygrać Międzyplemienne Zawody Pływackie. Czy uda mu się?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Historia zaczyna się na plaży u stóp Morderczych Gór. Bebech Morderczy zaprasza dwa plemiona, Włamywaczki i Kudłatych Chuliganów do swojego klanu, aby razem wzięli udział w Międzyplemiennych Zawodach Pływackich, a zwycięzca będzie miał jedną prośbę, która zostanie spełniona przez wodzów trzech klanów - Bebecha Morderczego, Słoicka Wielgiego i Biuściastą Bertę. Wygrywa ten, który przypłynie jako ostatni, ale nie później niż po upływie trzech miesięcy, pięciu dni i sześciu godzin.

Stary Dziad zostaje sędzią zawodów i daje Czkawce "Tykającą Rzecz", dzięki której może wrócić przed upływem wyznaczonego terminu jako ostatni, wygrywając zawody.

Bebech, Słoick i Berta wchodzą do wody później niż inni, bardziej pewni, że to oni wygrają wyścig. Czyrak i Bebech śmieją się z tego, że Włamywaczki i Chuligani używają tłuszczu Tłuszczoskrzydłego, aby utrzymać ciepło, i pokazują im olej Mięsokła, który jest znacznie bardziej "cieplejszy".

Czyrak nabiera Słoicka i Bertę, przez co wodzowie wracają na plażę po upływie trzech minut i dwudziestu dwóch sekund, przegrywając. Tymczasem Czkawka płynący razem ze swoimi nierozłącznymi przyjaciółmi - Kamikazią i Śledzikiem – natykają się na Smarka i Burka, którzy niszczą opaski Śledzika. Nagle on i Kamikazia zostają wciągnięci pod wodę, a po nich Czkawka. Okazuje się, że zostali porwani przez Jęzoraptory. Razem ze smokami zostali zabrani na statek i tam związani.

Okazuje się, że statek należy do Norberta Szajbusa, który nadal szuka Ameryki. Mężczyzna informuje Czkawkę, że porwał ich za zgodą Bebecha Morderczego, by to on wygrał zawody. Norbert przypomina także chłopakowi o obietnicy zabicia go, którą złożył przy ostatnim spotkaniu z nim, i zabiera mu "Tykającą Rzecz". Czkawka odkrywa, że Norbert nie wie, jak używać urządzenia, więc postanawia mu pomóc, aby nie zostać zabitym. Norbert niechętnie zgadza się i uwalnia dzieci. Podczas przechadzki po łodzi odkrywają wiele dziwnych wynalazków Norberta.

Czkawka odkrywa, że​na łodzi znajdują się również niewolnicy - Północni Wędrowcy. W celi spotyka Niedźwiadka i jego babcię. Czkawka obiecuje uratować ich.

Na Morderczych Górach Bebech ogłasza się zwycięzcą i chce złożyć Słoicka i Bertę w ofierze Smokom Przestworzy. Stary Dziad informuje, że Czkawka, Śledzik i Kamikazia jeszcze nie wrócili, a wyścig trwa trzy miesiące, pięć dni i sześć godzin, więc trzeba poczekać jeszcze trzy miesiące, zanim ktokolwiek zostanie ogłoszony zwycięzcą. Do tego czasu Słoick i Berta zostają więźniami Szaleńca.

Amerykańskie Marzenie 2 dociera na ziemie Polarnych Węży, gdzie mieszkają niebezpieczne smoki. Czkawka postanawia użyć smoczymiętki, aby uśpić Histeryków i uciec z Wędrowcami. Podczas kolacji załoga wypija smoczymiętkę i zasypia. Po tym jak wszyscy Wędrowcy bezpiecznie uciekają w łodziach ratunkowych, Czkawka i przyjaciele spadają w łodzi i lądują na górze lodowej, gdzie są ścigani przez Polarne Węże. Przypadkowo budzą także gigantycznego smoka imieniem Lewiathorgan, który również zaczyna ich ścigać. Udaje im się wrócić na łódź, gdzie używają jednego z wynalazków Norberta, który generuje hałas o wysokim tonie, aby odpędzić potwory. Przypadkowo budzą także Histeryków.

Trzej młodzi wikingowie próbują wymyślić nowy plan ucieczki, podczas gdy Ameryka jest już w zasięgu wzroku. Norbert decyduje, że nie potrzebuje już Czkawki i próbuje go zabić. Chłopakowi udaje się wzniecić bunt na pokładzie, gdy nagle rozpętuje się burza. W czasie walki Lewiathorgan atakuje statek. Podczas gdy Kamikazia i Śledzik zostają wyrzuceni za burtę, Czkawka zostaje uwięziony na statku, gdzie jest ścigany przez rozwścieczonego Norberta. Czkawce w końcu udaje się oszukać Norberta, przez co zostaje porażony prądem ściągniętym przez jego siekierę, a cała akcja zabija również Lewiathorgana. Gdy Czkawka skacze z masztu, uderza się w głowę i traci przytomność, ale ratuje go Śledzik, i razem z Kamikazią odpływają jak najdalej od statku Norberta.

Podczas dryfowania po morzu, młodych wikingów ratują Wędrowcy. Czkawka budzi się i odkrywa, że​mają tylko 24 godziny, aby dostać się do domu i wygrać zawody. Przyjaciele decydują się wykorzystać latającą maszynę z wraku statku Norberta. Okazuje się, że maszyna działa idealnie. Przyjaciele wracają na metę dwie minuty przed upływem terminu i są ciepło witani przez swoje plemiona. Czkawka zostanie ogłoszony zwycięzcą. Życzy sobie, aby Bebech podczas następnego Tingu przebrał się za "ładną pastereczkę" i zaśpierwał piosenkę o miłości.

Ciekawostki

  • Jest to jedna z czterech książek, w których nie pojawia się Alvin Przechera.
  • Latająca maszyna Norberta została zainspirowana wynalazkiem Leonarda da Vinci.

Zobacz też

Książki

Advertisement