Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

How to Seize a Dragon's Jewel (z ang. Jak zdobyć smoczy klejnot) — dziesiąty tom w cyklu książek Jak wytresować smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2012 roku. Książka nie ukazała się w polskiej wersji.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Smocza Rebelia rozpoczęła się. Czkawka jest zupełnie samotny, na wygnaniu, śledzony zarówno przez smoki, jak i przez ludzi. Jego jedyną nadzieją jest odnalezienie Smoczego Klejnotu. Ale gdzie zacząć?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Rok po wydarzeniach z poprzedniego tomu, Czkawka wciąż nie odnalazł Smoczego Klejnotu, a ponadto poluje na niego cały Archipelag Barbarzyński, na czele którego stoi Alvin Przechera i jego matka. Czarownica poleciła matce Czkawki, Walhallaramie, by zabijała Wygnańców, choć ta nie była świadoma, że ofiarą jest jej własny syn, będący już naznaczonym Wygnańcem. Po konfrontacji ze swoją matką, Czkawka udaje się do Krainy Niewolników Szpetnych Zbirów, by odnaleźć Klejnot, a także swojego przyjaciela Śledzika.

W tym samym czasie Furiat wysyła służącego mu Śmiertelnego Cienia do Mrocznego Więzienia w przebraniu, by nie został rozpoznany jako Wygnaniec. Tam odkrywa, że Alvin zniewolił wikingów i wysłał ich na Ziemie Niewolnicze, by odnaleźli dla niego Klejnot. Z pomocą swojej przyjaciółki Eggingardy, Czkawka dowiaduje się, że Śledzik zaginął podczas poszukiwań Klejnotu w swojej grupie (Łowcy Bursztynów), dowodzonej przez Słoicka Wielgiego. Czkawka odkrywa także żyjącego w podziemiach Ziem Niewolniczych potwora, smoka z oczami na szponach.

Następnego dnia, Łowcy Bursztynów ponownie wybierają się na poszukiwania Klejnotu, zakończone niepowodzeniem. W nocy Czkawka zostaje "porwany" przez swoją przyjaciółkę Kamikazię oraz jej towarzyszki, które zajmują się uwalnianiem więźniów Mrocznego Więzienia. Czkawka oponuje i chce dalej poszukiwać Śledzika. Prosi Kamikazię, by zabrała Eggingardę do jej mamy. Następnego poranka, Szkaradny Bibliotekarz odnajduje Hełm Czkawki i zanosi go do Alvina i Eksceliny. Czkawka jest zmuszony ujawnić się przed Alvinem, a ten zmusza go do poszukiwania Klejnotu razem z innymi. Podczas poszukiwań Czkawka zostaje porwany przez niewidzialnego Śmiertelnego Cienia. Smok ma zamiar zabić Czkawkę, jednak środkowa głowa smoka (Cierpliwość) zauważa zawieszony na szyi Czkawki naszyjnik należący do Śledzika. Okazuje się, że smok był przyjacielem matki Śledzika i postanawia pomóc Czkawce w szukaniu przyjaciela. 

Gdy lądują  w miejscu, w którym według Eggingardy został porwany Śledzik, znajdują plecak należący do Śledzika. Są pewni, że zginął. Z tego powodu Śmiertelny Cień ma zamiar zabić Czkawkę, jako że wciąż obowiązuje go obietnica złożona Furiatowi. W tym momencie uruchamia się pułapka i więzi Śmiertelnego Cienia. Czkawka uwalnia smoka, lecz Potwór z Krainy Niewolników Szpetnych Zbirów porywa go do swojego podziemnego leża. 

Czkawka wnioskuje, iż Potwór jest spokrewniony z Wicioryjcem Zębatym, dlatego udaje martwego, by potem zaatakować go w jego czułe miejsce na głowie. Po zabiciu Potwora, Czkawka odkrywa miejsce ukrycia Klejnotu, a także półżywego Śledzika. 

Po tym, jak uratował ich Śmiertelny Cień, Walhallarama znów atakuje Czkawkę i jego przyjaciół. Zabiera wszystkich do Alvina i czarownicy. W Więzieniu, Ekscelina usiłuje przekonać Walhallaramę do wydania Czkawki i Klejnotu, lecz kobieta milczy. Dopiero po dłuższym czasie wyjaśnia historię swoich poszukiwań insygniów królewskich. Opowiada także o swojej miłości do syna i nadaje sobie Znak Niewolniczy, tym samym deklarując mu wierność i solidarność. Zmienia symbolikę znaku z Niewolniczego na Smoczy. Wybucha bitwa między ludziom wiernym Alvinowi a wikingom trzymającym stronę Czkawki. 

W tym samym czasie do Więzienia dociera Smocza Rebelia i wybucha zupełny chaos. Kompania Smoczego Znaku ucieka na Moczary Włamywaczek, zaś sam Czkawka usiłuje uwolnić Oseska i Kła Wotana spod klucza Alvina. Udaje mu się to, lecz traci Klejnot, skradziony przez Alvina. Gdy przyjaciele ukrywają się w bezpiecznym miejscu, Czkawka dyskutuje na temat swoich niepowodzeń z Kłem Wodena. Wyraża także obawy związane z dalszymi krokami Alvina. Prastary smoczek pociesza Czkawkę, mówiąc, że wszystko będzie dobrze, lecz sam obawia się, że chłopak może mieć rację. Spogląda w gwiazdy i postanawia zaufać chłopcu i mieć nadzieję na najlepsze.

Zobacz też

Książki

Advertisement