Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

How to Steal a Dragon's Sword (z ang. Jak ukraść smoczy miecz) — dziewiąty tom z cyklu książek Jak wytresować sobie smoka, napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2011 roku. Książka nie ukazała się w wersji polskiej.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Złe czasy nadeszły nad Archipelag Barbarzyński - prawie, jakby na świat została nałożona klątwa! Czy Czkawka zdoła ocalić swój miecz, zatrzymać smoczą rebelię oraz powstrzymać Alvina Przecherę przed zostaniem nowym Władcą Zachodniej Dziczy?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Czkawka, Śledzik i pozostali uczniowie Szkolenia pod wodzą Pyskacza Gbura, a także inni członkowie klanów, wspinają się po Wściekłej Górze, by dotrzeć do Szkoły Bystrzaka. W pewnym momencie grupa zostaje zaatakowana przez stado smoków na czele z Jęzokrętaczem, który ma zamiar zranić Smarka. Smoka pokonuje Czkawka, tym samym ratując życie swojego wroga. W końcu wszyscy dostają się, po kilkudniowej wędrówce, do szkoły walki na miecze. 

Zostają przywitani przez Bystrzaka, właściciela szkoły, w której mieli przez najbliższy czas mieszkać i ćwiczyć walkę na miecze. Przebywając w jednej z sal, słyszą pukanie dochodzące z kociołka. Po chwili wyłania się z niego czarownica Ekscelina, która ujawnia, że około roku temu Czkawka uwolnił straszliwego smoka Furiata, który zagraża całej ludzkiej rasie. Od tej pory Czkawka zostaje odrzucony na bok i traci respekt wikingów. Jednocześnie czarownica mówi o Insygniach Władcy Zachodniej Dziczy, z których aż siedem posiadał wówczas Czkawka. Ekscelina proponuje umowę, którą podpisują wszyscy wodzowie i która mówi o tym, że kto zwycięży w konkursie na walkę mieczem, zostanie nowym władcą. 

W ciągu następnych dni trwają przygotowania do konkursu. Czarownica jest przekonana, że zwycięży go jej syn i gdy ktokolwiek zdaje się być lepszy od Alvina, Ekscelina podaje mu truciznę lub porywa go. Gdy znika ojciec Czkawki, Słoick Wielgi, chłopak domyśla się jego losu i udaje się w towarzystwie sześciu innych wojowników do chatki czarownicy, by odzyskać ojca. Ekscelina daje mu zadanie, by w ciągu trzech godzin odnalazł Królewską Koronę

Czkawka w towarzystwie Śledzika i Kamikazi spuszcza się po linie do podziemia, by szukać korony. Po drodze napotykają uwięzionego Bystrzaka, który opowiada im, jak od dwudziestu lat, prowadząc swoją szkołę, szukał zaginionej korony. Przyjaciele uwalniają go i zabierają ze sobą. W końcu Czkawka dochodzi do ogniska, pod które musi wejść sam, ze względu na brak kompletnych ognioodpornych kostiumów. Będąc już na dole, odnajduje koronę, wewnątrz której śpi starożytny smok, Kieł Wotana, mający zabić każdego, kto chce skraść insygnium. Smok opowiada chłopcu historię Halibuta Straszliwej Czkawki Pierwszego. Ostatecznie postanawia zaufać Czkawce, który chce zaprowadzić pokój między smokami i Wikingami, i pozwala mu zabrać koronę. Razem wydostają się na powierzchnię. 

Powróciwszy do chatki czarownicy, Czkawka otwiera szafkę, w której uwięziony jest jego ojciec, sam zaś chwyta kobietę i więzi ją w szafce. Wszyscy razem udają się w stronę areny, na której chwilę wcześniej rozpoczął się konkurs i jeszcze zostają do niego zakwalifikowani. 

W finale walczą ze sobą Czkawka oraz Słoick. Pojedynek zwycięża Czkawka, zaskakując wszystkich i zostając nowym Władcą Zachodniej Dziczy. Podczas swojej pierwszej przemowy żąda od wszystkich klanów uwolnienia smoków i zniesienia systemu niewolnictwa. Kiedy już niektórzy Wikingowie godzą się na te warunki, czarownica Ekscelina, która w jakiś sposób wydostała się z szafki, poddała Smarkowi pomysł, by celnym rzutem kamieniem zrzucił hełm z głowy Czkawki. W tym momencie wszyscy widzą na jego czole wypalony Znak Niewolniczy i od razu skazują go na wygnanie. Nowym Władcą zostaje ogłoszony Alvin Przechera.

W tym momencie szkołę atakuje stado smoków, ogarnięte Czerwoną Furią oraz sam smok Furiat, który pragnie zabić Czkawkę. Chłopak ucieka na  grzbiecie swojego Wietrznik i od tej pory zostaje Wygnańcem. Zaś Smocza Rebelia rozpoczęła się.

Ciekawostki

Zobacz też

Książki

Advertisement