FANDOM


Jak mówić po smoczemu (ang. How to Speak Dragonese) — trzeci tom z cyklu książek Jak wytresować sobie smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2005 roku. Za tłumaczenie książki odpowiedzialna jest Agata Kowalczyk.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Śledzik zostaje schwytany przez Rzymian, nanosmoka Drastyka chce pożreć Gruby Konsul, Osesek trafia do niewoli, a krwiożercze smoki Żarłoki już czyhają na zdobycz... Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci jeszcze raz musi wybawić przyjaciół z opresji i udowodnić, że jest bohaterem.

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Trailer44
UWAGA NA SPOILERY!
Poniższe treści mogą zdradzać fabułę krótkometrażówki "Jak wytresować smoka: Święta w domu".
Czytasz na własne ryzyko!

Pyskacz Gbur i jego uczniowie trenują przejmowanie łodzi wrogów na morzu. Mężczyzna ostrzega swoich rekrutów, aby nie opuszczali zatoki, gdyż poza nią znajdują się Żarłoki. Smark Świński Ryj i Burek Głąb taranują statek Czkawki i Śledzika, przez co traci kurs i chłopcy gubią się. Chłopcy nie widzą przez mgłę i przypadkowo biorą statek Rzymian za okręt treningowy. Podczas pobytu na pokładzie zostają zaatakowani, a Gruby Konsul i Chudy Konsul mówią im, że zamierzają wykraść wszystkie smoki z Wysp Wewnętrznych przez porwanie spadkobierców klanów Włamywaczek i Chuliganów, przez co rozpęta się walka, w czasie której Rzymianie będą mogli zabrać wszystkie smoki.

Aby uratować Śledzika i uciec, Czkawka potajemnie zabiera nanosmoka z miski nanosmoków, które zjada Gruby Konsul, i zastępuje go Elektrobalem. Gruby Konsul zostaje porażony prądem, odwracając uwagę wszystkich Rzymian, a Czkawka otwiera klatki ze smokami, które sieją spustoszenie i pozwalają uciec chłopcom. Chudy Konsul próbuje chwycić książkę Czkawki pt. "Jak mówić po smoczemu", ale przypadkowo rozrywa ją na dwie części. Gdy chłopcy wskakują do swojej łodzi, Osesek zostaje schwytany.

Czkawka próbuje powiedzieć ojcu, co się stało, i mówi mu, aby wysłał wojsko na ratunek smokowi. Słoick mu nie wierzy i martwi się o syna.

Następnego dnia rano, Czkawka słyszy kogoś śpiewającego w jego płaszczu. Przypomina sobie nanosmoka, którego uratował przed zjedzeniem przez Konsula. Smok przedstawia się jako Drastyk i obiecuje zrobić jedną rzecz dla Czkawki, w zamian za to, że go uratował.

Podczas jednej z lekcji, Rzymianie w przebraniu Włamywaczek porywają Czkawkę i Śledzika i zabierają ich do miejsca znanego jako Fort Fatalus. Tam chłopcy odkrywają, że Chudy Konsul to Alvin Przechera, któremu udało się uciec z żołądka martwego Dusiciela, ale stracił pozycję wodza ze względu na utratę włosów przez kwas żołądkowy bestii. Pracuje z Rzymianami i próbuje dowiedzieć się o języku smoków. Jego planem jest stworzenie armii tych bestii, które mogłyby wydobyć dla niego skarb Siwobrodego Upiora z poprzedniej książki.

Czkawka przekonuje Rzymian, by utrzymali ich przy życiu aż do dnia, w którym mają zostać zabici przez gladiatorów. Do tego czasu zostają umieszczeni w więzieniu, gdzie spotykają Kamikazię, dziedziczkę plemienia Włamywaczek. Czkawka wzywa Drastyka i jego armię nanosmoków i organizują plan.

Nadchodzi czas na walkę. Czkawka, Śledzik, Kamikazia i Osesek są zaskoczeni, że nie ma żadnych gladiatorów. Nagle spotykają w wodzie krwiożercze bestie - Żarłoki. Czkawka postanawia przeprowadzić swój plan, lecz nie jest pewien, czy będzie działać (spodziewał się przecież gladiatorów). Plan jednak powodzi się, a wszyscy ​​widzowie uważają, że jest on Thorem. Chłopak nakazuje Rzymianom zostawić ich w spokoju i oddać mu książkę. Jednak Alvin umieszcza między kartkami lektury Żmijaka Jadowitka, by zaatakował chłopca. Kiedy Żarłoki atakują publiczność, bohaterom udaje się uciec jednym z balonów obserwacyjnych. Jednak w czasie lądowania balonu, jeden z bohaterów zostaje ukąszony przez jadowitego smoka znajdującego się wewnątrz książki.

Dwa plemiona, widząc powrót swoich dziedziców, odwołują walkę, godzą się i świętują, a Kamikazia zostaje przyjaciółką Czkawki i Śledzika. Szablon:Spoiler-end

Ciekawostki

  • Jest to ostatnia książka, która ukazała się w wersji polskiej.

Zobacz też

Książki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.