Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Jak wytresować smoka: Jak odwrócić smoka ogonem (ang. How to Twist a Dragon's Tale) — piąty tom z cyklu książek Jak wytresować smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2007 roku. W wersji polskiej książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak emotikon 11 lutego 2019.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Smoki Eksterminatory wylęgają się tylko wtedy, gdy ich jaja ogrzeją się w gorących gazach i lawie. I właśnie teraz na Wyspie Lawowych Prostaków budzi się Wulkan. Jego wybuch spowoduje, że ze wszystkich jaj wyklują się Eksterminatory. Na szczęście nie będzie ich dużo, najwyżej jakieś… dziewięć tysięcy?!

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci wyrusza na Wyprawę, aby powstrzymać Wybuch. Podążają za nim jego najlepszy przyjaciel Śledzik oraz były Bohater, Okropny Mądrala. Problem w tym, że na wyspie czekają nie tylko olbrzymie smoki i plująca lawą góra. Na Czkawkę czyha również stary wróg, który pragnie zemsty!

Źródło: Znak emotikon

Streszczenie

Podczas lekcji będącej częścią Pirackiego Szkolenia, młodzi wikingowie z plemienia Kudłatych Chuliganów uczą się polowania na renifery z grzbietów smoków wierzchowców. Nagle natrafiają na pożar spowodowany przez groźne Eksterminatory. Podczas gdy większość dzieci ucieka, Czkawka i Pyskacz Gbur pozostają, aby się bronić. Mężczyźni zostają uratowani przez tajemniczego człowieka w ognioodpornym białym garniturze. Mężczyzna szybko przedstawia się jako Okropny Mądrala, jeden z największych bohaterów na planecie.

Chociaż ojciec Czkawki, Słoick Wielgi nie przepada za Mądralą, zatrudnia go jako "ochroniarza" dla swojego syna. Uczy go walki na miecze i broni podczas potyczek ze Smarkiem. Ratuje także chłopaka przed wieloma śmiertelnymi sytuacjami, które później okazują się być dziełami jego autorstwa.

Po jakimś czasie Okropny Mądrala postanawia zabić chłopaka. Pewnej nocy, gdy Czkawka śpi w łóżku, budzi się, widząc nad sobą mordercę z mieczem. Zaskoczony i przerażony odkrywa, że jest to Okropny Mądrala. Ostatecznie mężczyzna rezygnuje z chęci zabicia.

Mądrala opowiada Czkawce swoją historię - kiedyś zakochał się w kobiecie, ale jej ojciec chciał ją poślubić z kimś innym i wysłał go na niemożliwą misję, aby znaleźć i przynieść mu Ognisty Kamień. W nagrodę otrzyma rękę kobiety. Mądrala udał się do wulkanu, gdzie został ukryty kamień, ale wkrótce potem został schwytany przez Lawowych Prostaków. Po kilku tygodniach zaprzyjaźnił się ze strażnikiem więziennym - Straszliwym Alem. Mężczyzna obiecał przekazać wieść o potrzebie pomocy jego ukochanej, jednak przez piętnaście lat nie wracał. Kiedy Al w końcu wrócił, przyniósł wiadomość, że ta nie chce mężczyzny, który popada w tarapaty, i ma już męża. Al kazał mu zabić Czkawkę stwierdzając, że jest on Księciem Ciemności i Diabelskim Dzieckiem, które wprowadza terror na całym Archipelagu, również w jego miłości do kobiety.

Po tym, jak Okropny Mądrala kończy swoją opowieść, Czkawka domyśla się, że kobieta, o której mówi mężczyzna to jego własna matka Walhallarama, i że Straszliwy Al to tak naprawdę Alvin Przechera.

Nad wyspę nadciąga zagrożenie ze strony wulkanu. Pod nim znajdują się tysiące jaj Eksterminatorów, które, gdy się wyklują, stworzą ogromne zagrożenie. Czkawka, Śledzik, Mądrala, Kamikazia, Biały Smok i Wietrznik udają się na Wyspę Lawowych Prostaków, by umieścić Ognisty Kamień (który został skradziony ze spotkania klanów) wewnątrz wulkanu i powstrzymać go przed wybuchem, ale zostają zaatakowani przez Alvina ujeżdżającego Eksterminatora.

Dochodzi do erupcji wulkanu, ale Czkawce udaje się umieścić w nim kamień. Jednak w kontakcie z lawą kamień zmienia się w Ognistego Smoka - okazuje się, że kamień jest rzeczywiście smoczym jajem. Świeżo wykluta bestia zjada wszystkie Eksterminatory, w tym także smoka Alvina i jego samego, po czym wraca do wulkanu i w nim zasypia. Przyjaciołom udaje się bezpiecznie uciec.

Okropny Mądrala postanowił opuścić Głuplandię na zawsze, by zacząć nowe życie.

Ciekawostki

  • Okazuje się, że proteza nogi Alvina Przechery jest wykonana z zębów Żarłoka.
  • W epilogu Czkawka mówi, że Wietrznik jest jego wiernym latającym smokiem.

Zobacz też

Książki

Advertisement