m (→‎Fabuła: Drobne nieścisłości, poprawa kilku błędów językowych i ortograficznych.)
Znacznik: VisualEditor
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 8: Linia 8:
 
| odcinek = 1
 
| odcinek = 1
 
| odcinek ogólnie = 1
 
| odcinek ogólnie = 1
| scenariusz = Mike Teverbaugh<br/>Linda Teverbaugh
 
| reżyseria = Anthony Bell
 
 
| poprzedni = brak
 
| poprzedni = brak
| następny = [[Wiking do wynajęcia]]}}'''Jak się zakłada Smoczą Akademię''' (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') — pierwszy odcinek serialu ''[[Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera odbyła się 7 sierpnia 2012 roku w USA i 14 marca 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.
+
| następny = [[Wiking do wynajęcia]]}}'''Jak się zakłada Smoczą Akademię''' (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') — pierwszy odcinek sezonu ''[[Jeźdźcy smoków (sezon)|Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.
 
==Opis==
 
==Opis==
''Smoki, mimo zaprzyjaźnione z Wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk. Nie odpowiada im to, lecz najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Mieszkańcy domagają się zamknięcia smoków. Stoick powoli chce przystać na tę propozycję, lecz Czkawka stara się rozwiązać problem tak, aby smoki na tym nie ucierpiały. Chce jakoś pomóc. Niestety za pierwszym razem nie udaje mu się opanować zachowania pupili, więc postanowił wytresować je w miejscu, gdzie kiedyś z nimi walczył. Niestety Pleśniak nadal próbuje zmusić wodza do podjęcia niemiłej decyzji w związku ze smokami.''
+
''Smoki, mimo że zaprzyjaźnione z wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk, z których najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Gdy smokom grozi zamknięcie i odesłanie z wyspy, Czkawka musi działać.''
 
==Fabuła==
 
==Fabuła==
Po wytresowaniu smoków Wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. [[Czkawka]], [[Astrid]], [[Śledzik]], [[Sączysmark]] oraz bliźniaki [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich smokach. Jak zwykle, najlepsi okazują się [[Czkawka]] ze [[Szczerbatek|Szczerbatkiem]], a reszta jeźdźców podziwia ich triki.
+
Po wytresowaniu smoków wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. [[Czkawka]], [[Astrid]], [[Śledzik]], [[Sączysmark]] oraz bliźniaki [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich wierzchowcach. Jak zwykle najlepsi okazują się [[Czkawka]] ze [[Szczerbatek|Szczerbatkiem]], a reszta jeźdźców podziwia ich podniebne sztuczki.
   
 
Jednak na Berk zaczyna się robić niespokojnie. Mieszkańcy [[Wioska Berk|wioski Berk]] skarżą się na smoki, które - mimo, że oswojone - nie dają ludziom spokoju. Kradną jedzenie, jedzą uprawy, sieją spustoszenie, straszą zwierzęta i nie pozwalają w nocy spać.
 
Jednak na Berk zaczyna się robić niespokojnie. Mieszkańcy [[Wioska Berk|wioski Berk]] skarżą się na smoki, które - mimo, że oswojone - nie dają ludziom spokoju. Kradną jedzenie, jedzą uprawy, sieją spustoszenie, straszą zwierzęta i nie pozwalają w nocy spać.
   
Najbardziej wściekły na smoki jest [[Pleśniak]], Wiking odizolowany od świata, który budzi się w nocy, kiedy [[Dom Pleśniaka|jego dom]] gwałtownie drży za sprawą śpiącego na dachu [[Gronkiel|Gronkla]]. Kiedy wychodzi na zewnątrz, widzi, że całe jego pola [[Kapusta|kapusty]] zostały pochłonięte przez niewielkie stado [[Gronkiel|Gronkli]]. Pleśniak wścieka się i udaje się ze skargą do [[Stoick Ważki|Stoicka]], wodza plemienia. Żąda od niego pozbycia się wszystkich smoków z wyspy, a jego zażalenia popiera duża grupa Wikingów. Stoick nie ma wyboru. Wtedy Czkawka zgłasza się, że spróbuje opanować wszystkie smoki. Mówi, że nie ma złych smoków - są tylko takie, które nie zostały wytresowane. Przyjaciele rozpoczynają oswajanie bestii.
+
Najbardziej wściekły na smoki jest [[Pleśniak]], wiking odizolowany od świata, który nie przepada za ludźmi i mieszka po drugiej stronie wyspy. Budzi się w nocy, kiedy [[Dom Pleśniaka|jego dom]] gwałtownie drży za sprawą śpiącego na dachu [[Gronkiel|Gronkla]]. Kiedy wychodzi na zewnątrz, widzi, że całe jego pole [[Kapusta|kapusty]] zostało pochłonięte przez niewielkie stado [[Gronkiel|Gronkli]]. Pleśniak wścieka się i udaje się ze skargą do [[Stoick Ważki|Stoicka]], wodza plemienia. Żąda od niego pozbycia się wszystkich smoków z wyspy, a jego zażalenia popiera duża grupa wikingów. Stoick nie ma wyboru. Wtedy Czkawka zgłasza się, że spróbuje opanować wszystkie smoki. Mówi, że nie ma złych smoków - są tylko takie, które nie zostały wytresowane. Przyjaciele rozpoczynają oswajanie zwierząt.
   
Czkawka już od następnego dnia bierze się za naprawę stosunków między smokami i Wikingami. Powstrzymuje je od jedzenia zapasów, od włamań do mieszkań Wikingów, jednak jego wysiłki jednak nie dają owoców - smoki wciąż sieją spustoszenie i jest ich zbyt dużo, by jeden Czkawka, nawet z pomocą przyjaciół, mógł nad nimi zapanować. W dodatku okazuje się, że wśród grasujących po [[Berk]] i wyjadających zapasy smoków znajdują się [[Hakokieł]], [[Wichura]], a nawet [[Szczerbatek]]. 
+
Czkawka już od następnego dnia bierze się za naprawę stosunków między smokami i wikingami. Powstrzymuje je od jedzenia zapasów, od włamań do mieszkań wikingów, jednak jego wysiłki jednak nie dają owoców - smoki wciąż sieją spustoszenie i jest ich zbyt dużo, by jeden Czkawka, nawet z pomocą przyjaciół, mógł nad nimi zapanować. W dodatku okazuje się, że wśród grasujących po [[Berk]] i wyjadających zapasy smoków znajdują się [[Hakokieł]], [[Wichura]], a nawet [[Szczerbatek]]. 
   
Stoick widzi, że sytuacja nie uległa zmianie, i za coraz głośniejszymi protestami Pleśniaka i innych Wikingów zarządza zamknięcie smoków w klatkach na [[Arena|arenie]], by następnego dnia wszystkie je wypędzić. Smutni przyjaciele siedzą i rozmawiają w [[Twierdza|Twierdzy]], zastanawiając się, co dalej. Nie mają jednak wyboru i udają się na arenę, by zamknąć w klatkach swoje smoki. Kiedy Czkawka siedzi jeszcze w Twierdzy razem ze Szczerbatkiem podchodzi do niego Pleśniak. Mówi, że działania smoków są uwarunkowane przez naturę, której nie można ani zmienić, ani tolerować, ponieważ zawsze zwycięży. Kiedy Pleśniak odchodzi, a Szczerbatek zapala swoim ogniem [[Palenisko|palenisko]], Czkawka uświadamia sobie, że Pleśniak ma rację, a naturę smoków można wykorzystywać.
+
Stoick widzi, że sytuacja nie uległa zmianie, i po coraz głośniejszych protestach Pleśniaka i innych wikingów zarządza zamknięcie smoków w klatkach na [[Smocza Arena (Berk)|arenie]], by następnego dnia wszystkie je wypędzić. Smutni przyjaciele siedzą i rozmawiają w [[Twierdza|Twierdzy]], zastanawiając się, co dalej. Nie mają jednak wyboru i udają się na arenę, by zamknąć w klatkach swoje smoki. Kiedy Czkawka siedzi jeszcze w Twierdzy razem ze Szczerbatkiem, podchodzi do niego Pleśniak. Mówi, że działania smoków są uwarunkowane przez naturę, której nie można ani zmienić, ani tolerować, ponieważ zawsze zwycięży. Kiedy Pleśniak odchodzi, a Szczerbatek zapala swoim ogniem [[Palenisko|palenisko]], Czkawka uświadamia sobie, że Pleśniak ma rację, a naturę smoków można wykorzystywać.
   
Tymczasem pozostali jeźdźcy zamykają swoje smoki. W pewnym momencie powstrzymuje ich [[Czkawka]], mówiąc, że ma plan - by wykorzystywać moce i nawyki smoków do różnych celów. Wbrew poleceniom Stoicka uwalniają więc gady i zaczynają działać. Sączysmark z pomocą Hakokła płoszy ryby w morzu, dzięki czemu zwiększyły się połowy. Czkawka ze Szczerbatkiem, Astrid z Wichurą oraz Śledzik ze Sztukamięs pomagają nawet w zasiewach Pleśniaka.
+
Tymczasem pozostali jeźdźcy zamykają swoje smoki. W pewnym momencie powstrzymuje ich [[Czkawka]], mówiąc, że ma plan - by wykorzystywać zdolności i nawyki smoków do różnych celów. Wbrew poleceniom Stoicka uwalniają więc gady i zaczynają działać. Sączysmark z pomocą Hakokła płoszy ryby w morzu prosto w sieci rybackie, dzięki czemu zwiększają się połowy, Czkawka ze Szczerbatkiem, Astrid z Wichurą oraz Śledzik ze Sztukamięs pomagają w zasiewach na polu Pleśniaka, a Mieczyk i Szpadka z Wymem i Jotem zaganiają dziki do stodoły.
 
Stoick odkrywa, że Czkawka i pozostali jeźdźcy nie zastosowali się do jego poleceń. Wzywa ich wszystkich na arenę. Przyjaciele spodziewają się nagany, jednak [[Pyskacz]] uprzedza słowa Stoicka i mówi, że zamiast ich karać, daje im prezent - zakłada na arenie [[Smocza Akademia|Smoczą Akademię]] i mianuje Czkawkę jej prowadzącym
 
   
 
Stoick odkrywa, że Czkawka i pozostali jeźdźcy nie zastosowali się do jego poleceń. Wzywa ich wszystkich na arenę. Przyjaciele spodziewają się nagany, jednak [[Pyskacz]] uprzedza słowa Stoicka i mówi, że zamiast ich karać, wódz daje im prezent - zakłada na arenie [[Smocza Akademia|Smoczą Akademię]] i mianuje Czkawkę jej szefem
   
 
==Najważniejsze wydarzenia==
 
==Najważniejsze wydarzenia==
*[[Pleśniak]], [[Gruby]] i [[Wiadro]] pojawiają się po raz pierwszy;
+
*[[Pleśniak]], [[Gruby]] i [[Wiadro]] pojawiają się po raz pierwszy.
*Na [[Berk]] powstaje [[Smocza Akademia]], by szkolić [[smoki]];
+
*Na [[Berk]] powstaje [[Smocza Akademia]], gdzie jeźdźcy mogą szkolić [[smoki]].
 
*[[Czkawka]] i jego przyjaciele zostają treserami smoków w Akademii.
 
*[[Czkawka]] i jego przyjaciele zostają treserami smoków w Akademii.
   
Linia 48: Linia 45:
 
*[[Wiadro]] <small>(debiut)</small>
 
*[[Wiadro]] <small>(debiut)</small>
 
*[[Gruby]] <small>(debiut)</small>
 
*[[Gruby]] <small>(debiut)</small>
*Mieszkańcy Berk
 
   
 
===Smoki===
 
===Smoki===
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
*[[Jot i Wym]] ([[Zębiróg Zamkogłowy]])
+
*[[Wym i Jot]] ([[Zębiróg Zamkogłowy]])
 
*[[Hakokieł]] ([[Koszmar Ponocnik]])
 
*[[Hakokieł]] ([[Koszmar Ponocnik]])
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
  +
*Smoki mieszkańców Berk
 
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
 
*Jest to pierwszy odcinek serialu.
 
*Jest to pierwszy odcinek serialu.
*Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później w większości odcinków. Są to [[Pleśniak]], [[Gruby]] oraz [[Wiadro]].
+
*Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później często w serialu. Są to [[Pleśniak]], [[Gruby]] oraz [[Wiadro]].
 
*Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo [[Hakokieł|Hakokła]] wobec Sączysmarka.
 
*Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo [[Hakokieł|Hakokła]] wobec Sączysmarka.
*W tym odcinku zostaje założona [[Smocza Akademia]], pełniąca nadrzędną rolę we wszystkich odcinkach.
+
*W tym odcinku zostaje założona [[Smocza Akademia]], pełniąca nadrzędną rolę w całym sezonie.
 
==Link do odcinka==
 
{{Linki odcinków
 
|kreskoweczki.pl=http://www.kreskoweczki.pl/kreskowka/59407/jezdzcy-smokow_1-jak-sie-zaklada-smocza-akademie/
 
|kreskowki.tv=
 
|baje.pl=http://www.baje.pl/movie/70050/Je%C5%BAd%C5%BAcy+Smok%C3%B3w/Jak+si%C4%99+zak%C5%82ada+Smocz%C4%85+Akademi%C4%99a
 
}}
 
   
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==

Wersja z 22:15, 31 mar 2020

Poprzedni odcinek
brak
Jak się zakłada Smoczą Akademię Następny odcinek
Wiking do wynajęcia
Artykuł

Jak się zakłada Smoczą Akademię (ang. How to Start a Dragon Academy) — pierwszy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Smoki, mimo że zaprzyjaźnione z wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk, z których najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Gdy smokom grozi zamknięcie i odesłanie z wyspy, Czkawka musi działać.

Fabuła

Po wytresowaniu smoków wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark oraz bliźniaki Mieczyk i Szpadka organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich wierzchowcach. Jak zwykle najlepsi okazują się Czkawka ze Szczerbatkiem, a reszta jeźdźców podziwia ich podniebne sztuczki.

Jednak na Berk zaczyna się robić niespokojnie. Mieszkańcy wioski Berk skarżą się na smoki, które - mimo, że oswojone - nie dają ludziom spokoju. Kradną jedzenie, jedzą uprawy, sieją spustoszenie, straszą zwierzęta i nie pozwalają w nocy spać.

Najbardziej wściekły na smoki jest Pleśniak, wiking odizolowany od świata, który nie przepada za ludźmi i mieszka po drugiej stronie wyspy. Budzi się w nocy, kiedy jego dom gwałtownie drży za sprawą śpiącego na dachu Gronkla. Kiedy wychodzi na zewnątrz, widzi, że całe jego pole kapusty zostało pochłonięte przez niewielkie stado Gronkli. Pleśniak wścieka się i udaje się ze skargą do Stoicka, wodza plemienia. Żąda od niego pozbycia się wszystkich smoków z wyspy, a jego zażalenia popiera duża grupa wikingów. Stoick nie ma wyboru. Wtedy Czkawka zgłasza się, że spróbuje opanować wszystkie smoki. Mówi, że nie ma złych smoków - są tylko takie, które nie zostały wytresowane. Przyjaciele rozpoczynają oswajanie zwierząt.

Czkawka już od następnego dnia bierze się za naprawę stosunków między smokami i wikingami. Powstrzymuje je od jedzenia zapasów, od włamań do mieszkań wikingów, jednak jego wysiłki jednak nie dają owoców - smoki wciąż sieją spustoszenie i jest ich zbyt dużo, by jeden Czkawka, nawet z pomocą przyjaciół, mógł nad nimi zapanować. W dodatku okazuje się, że wśród grasujących po Berk i wyjadających zapasy smoków znajdują się Hakokieł, Wichura, a nawet Szczerbatek

Stoick widzi, że sytuacja nie uległa zmianie, i po coraz głośniejszych protestach Pleśniaka i innych wikingów zarządza zamknięcie smoków w klatkach na arenie, by następnego dnia wszystkie je wypędzić. Smutni przyjaciele siedzą i rozmawiają w Twierdzy, zastanawiając się, co dalej. Nie mają jednak wyboru i udają się na arenę, by zamknąć w klatkach swoje smoki. Kiedy Czkawka siedzi jeszcze w Twierdzy razem ze Szczerbatkiem, podchodzi do niego Pleśniak. Mówi, że działania smoków są uwarunkowane przez naturę, której nie można ani zmienić, ani tolerować, ponieważ zawsze zwycięży. Kiedy Pleśniak odchodzi, a Szczerbatek zapala swoim ogniem palenisko, Czkawka uświadamia sobie, że Pleśniak ma rację, a naturę smoków można wykorzystywać.

Tymczasem pozostali jeźdźcy zamykają swoje smoki. W pewnym momencie powstrzymuje ich Czkawka, mówiąc, że ma plan - by wykorzystywać zdolności i nawyki smoków do różnych celów. Wbrew poleceniom Stoicka uwalniają więc gady i zaczynają działać. Sączysmark z pomocą Hakokła płoszy ryby w morzu prosto w sieci rybackie, dzięki czemu zwiększają się połowy, Czkawka ze Szczerbatkiem, Astrid z Wichurą oraz Śledzik ze Sztukamięs pomagają w zasiewach na polu Pleśniaka, a Mieczyk i Szpadka z Wymem i Jotem zaganiają dziki do stodoły.

Stoick odkrywa, że Czkawka i pozostali jeźdźcy nie zastosowali się do jego poleceń. Wzywa ich wszystkich na arenę. Przyjaciele spodziewają się nagany, jednak Pyskacz uprzedza słowa Stoicka i mówi, że zamiast ich karać, wódz daje im prezent - zakłada na arenie Smoczą Akademię i mianuje Czkawkę jej szefem. 

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Jest to pierwszy odcinek serialu.
  • Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później często w serialu. Są to Pleśniak, Gruby oraz Wiadro.
  • Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo Hakokła wobec Sączysmarka.
  • W tym odcinku zostaje założona Smocza Akademia, pełniąca nadrzędną rolę w całym sezonie.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.