Linia 8: Linia 8:
 
| odcinek = 1
 
| odcinek = 1
 
| odcinek ogólnie = 1
 
| odcinek ogólnie = 1
| scenariusz = Mike Teverbaugh<br/>Linda Teverbaugh
 
| reżyseria = Anthony Bell
 
 
| poprzedni = brak
 
| poprzedni = brak
 
| następny = [[Wiking do wynajęcia]]}}'''Jak się zakłada Smoczą Akademię''' (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') — pierwszy odcinek sezonu ''[[Jeźdźcy smoków (sezon)|Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.
 
| następny = [[Wiking do wynajęcia]]}}'''Jak się zakłada Smoczą Akademię''' (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') — pierwszy odcinek sezonu ''[[Jeźdźcy smoków (sezon)|Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Wersja z 22:15, 31 mar 2020

Poprzedni odcinek
brak
Jak się zakłada Smoczą Akademię Następny odcinek
Wiking do wynajęcia
Artykuł

Jak się zakłada Smoczą Akademię (ang. How to Start a Dragon Academy) — pierwszy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Smoki, mimo że zaprzyjaźnione z wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk, z których najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Gdy smokom grozi zamknięcie i odesłanie z wyspy, Czkawka musi działać.

Fabuła

Po wytresowaniu smoków wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark oraz bliźniaki Mieczyk i Szpadka organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich wierzchowcach. Jak zwykle najlepsi okazują się Czkawka ze Szczerbatkiem, a reszta jeźdźców podziwia ich podniebne sztuczki.

Jednak na Berk zaczyna się robić niespokojnie. Mieszkańcy wioski Berk skarżą się na smoki, które - mimo, że oswojone - nie dają ludziom spokoju. Kradną jedzenie, jedzą uprawy, sieją spustoszenie, straszą zwierzęta i nie pozwalają w nocy spać.

Najbardziej wściekły na smoki jest Pleśniak, wiking odizolowany od świata, który nie przepada za ludźmi i mieszka po drugiej stronie wyspy. Budzi się w nocy, kiedy jego dom gwałtownie drży za sprawą śpiącego na dachu Gronkla. Kiedy wychodzi na zewnątrz, widzi, że całe jego pole kapusty zostało pochłonięte przez niewielkie stado Gronkli. Pleśniak wścieka się i udaje się ze skargą do Stoicka, wodza plemienia. Żąda od niego pozbycia się wszystkich smoków z wyspy, a jego zażalenia popiera duża grupa wikingów. Stoick nie ma wyboru. Wtedy Czkawka zgłasza się, że spróbuje opanować wszystkie smoki. Mówi, że nie ma złych smoków - są tylko takie, które nie zostały wytresowane. Przyjaciele rozpoczynają oswajanie zwierząt.

Czkawka już od następnego dnia bierze się za naprawę stosunków między smokami i wikingami. Powstrzymuje je od jedzenia zapasów, od włamań do mieszkań wikingów, jednak jego wysiłki jednak nie dają owoców - smoki wciąż sieją spustoszenie i jest ich zbyt dużo, by jeden Czkawka, nawet z pomocą przyjaciół, mógł nad nimi zapanować. W dodatku okazuje się, że wśród grasujących po Berk i wyjadających zapasy smoków znajdują się Hakokieł, Wichura, a nawet Szczerbatek

Stoick widzi, że sytuacja nie uległa zmianie, i po coraz głośniejszych protestach Pleśniaka i innych wikingów zarządza zamknięcie smoków w klatkach na arenie, by następnego dnia wszystkie je wypędzić. Smutni przyjaciele siedzą i rozmawiają w Twierdzy, zastanawiając się, co dalej. Nie mają jednak wyboru i udają się na arenę, by zamknąć w klatkach swoje smoki. Kiedy Czkawka siedzi jeszcze w Twierdzy razem ze Szczerbatkiem, podchodzi do niego Pleśniak. Mówi, że działania smoków są uwarunkowane przez naturę, której nie można ani zmienić, ani tolerować, ponieważ zawsze zwycięży. Kiedy Pleśniak odchodzi, a Szczerbatek zapala swoim ogniem palenisko, Czkawka uświadamia sobie, że Pleśniak ma rację, a naturę smoków można wykorzystywać.

Tymczasem pozostali jeźdźcy zamykają swoje smoki. W pewnym momencie powstrzymuje ich Czkawka, mówiąc, że ma plan - by wykorzystywać zdolności i nawyki smoków do różnych celów. Wbrew poleceniom Stoicka uwalniają więc gady i zaczynają działać. Sączysmark z pomocą Hakokła płoszy ryby w morzu prosto w sieci rybackie, dzięki czemu zwiększają się połowy, Czkawka ze Szczerbatkiem, Astrid z Wichurą oraz Śledzik ze Sztukamięs pomagają w zasiewach na polu Pleśniaka, a Mieczyk i Szpadka z Wymem i Jotem zaganiają dziki do stodoły.

Stoick odkrywa, że Czkawka i pozostali jeźdźcy nie zastosowali się do jego poleceń. Wzywa ich wszystkich na arenę. Przyjaciele spodziewają się nagany, jednak Pyskacz uprzedza słowa Stoicka i mówi, że zamiast ich karać, wódz daje im prezent - zakłada na arenie Smoczą Akademię i mianuje Czkawkę jej szefem. 

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Jest to pierwszy odcinek serialu.
  • Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później często w serialu. Są to Pleśniak, Gruby oraz Wiadro.
  • Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo Hakokła wobec Sączysmarka.
  • W tym odcinku zostaje założona Smocza Akademia, pełniąca nadrzędną rolę w całym sezonie.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.