FANDOM


Linia 4: Linia 4:
 
|tab2 = Jak się zakłada smoczą akademię/Galeria
 
|tab2 = Jak się zakłada smoczą akademię/Galeria
 
|tab2name = Galeria|height = 2}}
 
|tab2name = Galeria|height = 2}}
{{Szablon:Odnośnik do odcinków|[http://www.kreskoweczki.pl/jezdzcy-smokow/ Link] do odcinka}}
+
{{Odcinek
+
| nazwa = Jak się zakłada Smoczą Akademię
+
| foto = Jak się zakłada Smoczą Akademię.png
+
| premiera PL = 14 marca 2013
{{Szablon:Odcinek
+
| premiera USA = 7 sierpnia 2012
|numer odcinka = 01
+
| oryginalnie = How to Start a Dragon Academy
|tytuł oryginału = [http://howtotrainyourdragon.wikia.com/wiki/How_to_Start_a_Dragon_Academy How to Start a Dragon Academy]
+
| sezon = ''[[Jeźdźcy smoków]]''
|data premiery ANG = 07.08.2012
+
| odcinek = 1
|Data premiery PL = 14.03.2013
+
| odcinek ogólnie = 1
|poprzedni odcinek = brak
+
| scenariusz = Mike Teverbaugh<br/>Linda Teverbaugh
|następny odcinek = [[Wiking do wynajęcia]]}}
+
| reżyseria = Anthony Bell
+
| poprzedni = brak
'''''Jak się zakłada Smoczą Akademię'''''<span style="font-size:14px;"> (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') - tytuł pierwszego odcinka serialu </span>''[[Jeźdźcy Smoków]]''<span style="font-size:14px;">, emitowanego przez stację </span>[http://www.cartoonnetwork.pl Cartoon Network]<span style="font-size:14px;">. </span>
+
| następny = [[Wiking do wynajęcia]]}}'''Jak się zakłada Smoczą Akademię''' (ang. ''How to Start a Dragon Academy'') tytuł pierwszego odcinka serialu ''[[Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera odbyła się 7 sierpnia 2012 roku w USA i 14 marca 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.
+
==Opis==
==Bohaterowie i smoki==
+
''Smoki, mimo iż zaprzyjaźnione z Wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk. Nie odpowiada im to, lecz najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Mieszkańcy domagają się zamknięcia smoków. Stoik powoli chce przystać na tę propozycję, lecz Czkawka, chcąc stanąć w obronie smoków, proponuje swoją pomoc. Niestety za pierwszym razem nie udaje mu się opanować zachowania pupili, więc postanowił wytresować je w miejscu, gdzie kiedyś z nimi walczył. Niestety Pleśniak nadal próbuje zmusić wodza do podjęcia niemiłej decyzji w związku ze smokami.''
Główni bohaterowie:
+
==Streszczenie==
*[[Czkawka]] i [[Szczerbatek]]
 
*[[Astrid]] i [[Wichura]]
 
*[[Śledzik]] i [[Sztukamięs]]
 
*[[Mieczyk]] i [[Szpadka]] oraz [[Jot i Wym]]
 
*[[Sączysmark]] i [[Hakokieł]]
 
*[[Stoick Ważki]]
 
*[[Pyskacz Gbur]]
 
*[[Pleśniak]]
 
Inni bohaterowie:
 
*[[Gruby]]
 
*[[Wiadro]]
 
==Cytaty==
 
{{Szablon:Cytat|Smoki to smoki i tego nie zmienimy ale właściwie, warto zmieniać?|[[Czkawka]]}}
 
 
{{Cytat|Smoki to potężne i niesamowite istoty|[[Czkawka]]}}
 
==Opis fabuły==
 
Wytresowane przez [[Wikingowie|Wikingów]] [[smoki]] niedługo żyją z nimi w pokoju. Pojawia się problem, jak pogodzić codzienne życie mieszkańców wioski [[Berk]] oraz smoczą naturę. Na domiar wszystkiego, pewien człowiek chciałby pozbyć się wszystkich smoków z wyspy...
 
 
==Fabuła==
 
 
{{Spoiler}}
 
{{Spoiler}}
 
 
Po wytresowaniu smoków Wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. [[Czkawka]], [[Astrid]], [[Śledzik]], [[Sączysmark]] oraz bliźniaki [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich smokach. Jak zwykle, najlepsi okazują się [[Czkawka]] ze [[Szczerbatek|Szczerbatkiem]], a reszta jeźdźców podziwia ich triki.
 
Po wytresowaniu smoków Wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. [[Czkawka]], [[Astrid]], [[Śledzik]], [[Sączysmark]] oraz bliźniaki [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich smokach. Jak zwykle, najlepsi okazują się [[Czkawka]] ze [[Szczerbatek|Szczerbatkiem]], a reszta jeźdźców podziwia ich triki.
   
Linia 37: Linia 36:
   
 
{{Spoiler-end}}
 
{{Spoiler-end}}
  +
  +
==Najważniejsze wydarzenia==
  +
*[[Pleśniak]], [[Gruby]] i [[Wiadro]] pojawiają się po raz pierwszy.
  +
*Na [[Berk]] powstaje [[Smocza Akademia]], by szkolić [[smoki]].
  +
*[[Czkawka]] i jego przyjaciele zostają treserami smoków w akademii.
  +
  +
==Postacie==
  +
===Ludzie===
  +
*[[Czkawka]]
  +
*[[Astrid]]
  +
*[[Szpadka]]
  +
*[[Mieczyk]]
  +
*[[Sączysmark]]
  +
*[[Śledzik]]
  +
*[[Stoick Ważki|Stoick]]
  +
*[[Pyskacz]]
  +
*[[Pleśniak]] <small>(debiut)</small>
  +
*[[Wiadro]] <small>(debiut)</small>
  +
*[[Gruby]] <small>(debiut)</small>
  +
*Mieszkańcy Berk
  +
  +
===Smoki===
  +
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
  +
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
  +
*[[Jot i Wym]] ([[Zębiróg Zamkogłowy]])
  +
*[[Hakokieł]] ([[Koszmar Ponocnik]])
  +
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
  +
*Smoki mieszkańców Berk
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
  +
*Jest to pierwszy odcinek serialu.
 
*Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później w większości odcinków. Są to [[Pleśniak]], [[Gruby]] oraz [[Wiadro]].
 
*Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później w większości odcinków. Są to [[Pleśniak]], [[Gruby]] oraz [[Wiadro]].
 
*Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo [[Hakokieł|Hakokła]] wobec Sączysmarka.
 
*Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo [[Hakokieł|Hakokła]] wobec Sączysmarka.
 
*W tym odcinku zostaje założona [[Smocza Akademia]], pełniąca nadrzędną rolę we wszystkich odcinkach.
 
*W tym odcinku zostaje założona [[Smocza Akademia]], pełniąca nadrzędną rolę we wszystkich odcinkach.
+
==Link do odcinka==
  +
*http://www.videoslasher.com/embed/FONDTT2U6MZA
 
[[en:How to Start a Dragon Academy]]
 
[[en:How to Start a Dragon Academy]]
 
[[es:Cómo Empezar Una Escuela de Dragones]]
 
[[es:Cómo Empezar Una Escuela de Dragones]]

Wersja z 13:04, cze 29, 2014

Artykuł
Poprzedni odcinek
brak
Jak się zakłada Smoczą Akademię Następny odcinek
Wiking do wynajęcia
Artykuł
Jak się zakłada Smoczą Akademię (ang. How to Start a Dragon Academy) — tytuł pierwszego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 7 sierpnia 2012 roku w USA i 14 marca 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Smoki, mimo iż zaprzyjaźnione z Wikingami, sprawiają problemy mieszkańcom Berk. Nie odpowiada im to, lecz najbardziej niezadowolony jest stary Pleśniak. Mieszkańcy domagają się zamknięcia smoków. Stoik powoli chce przystać na tę propozycję, lecz Czkawka, chcąc stanąć w obronie smoków, proponuje swoją pomoc. Niestety za pierwszym razem nie udaje mu się opanować zachowania pupili, więc postanowił wytresować je w miejscu, gdzie kiedyś z nimi walczył. Niestety Pleśniak nadal próbuje zmusić wodza do podjęcia niemiłej decyzji w związku ze smokami.

Streszczenie

Trailer44
UWAGA NA SPOILERY!
Poniższe treści mogą zdradzać fabułę krótkometrażówki "Jak wytresować smoka: Święta w domu".
Czytasz na własne ryzyko!

Po wytresowaniu smoków Wikingowie wraz ze swoimi zwierzakami żyją w pokoju. Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark oraz bliźniaki Mieczyk i Szpadka organizują zawody na najlepsze triki powietrzne na swoich smokach. Jak zwykle, najlepsi okazują się Czkawka ze Szczerbatkiem, a reszta jeźdźców podziwia ich triki.

Jednak w Berk zaczyna się robić niespokojnie. Mieszkańcy wioski Berk skarżą się na smoki, które - mimo że oswojone - nie dają ludziom spokoju. Kradną jedzenie, jedzą uprawy, sieją spustoszenie, straszą zwierzęta i nie pozwalają w nocy spać.

Najbardziej wściekły na smoki jest Pleśniak, Wiking odizolowany od świata, który budzi się w nocy, kiedy jego dom gwałtownie drży za sprawą śpiącego na dachu Gronkiela. Kiedy wychodzi na zewnątrz, widzi, że całe jego uprawy zostały pochłonięte przez niewielkie stado Gronkieli. Pleśniak wścieka się i udaje się ze skargą do Stoicka, wodza plemienia. Żąda od niego pozbycia się wszystkich smoków z wyspy, a jego zażalenia popiera duża grupa Wikingów. Stoick nie ma wyboru. Wtedy Czkawka zgłasza się, że spróbuje opanować wszystkie smoki. Mówi, że nie ma złych smoków - są tylko takie, które nie zostały wytresowane. Przyjaciele rozpoczynają oswajanie bestii.

Czkawka już od następnego dnia bierze się za naprawę stosunków między smokami i Wikingami. Powstrzymuje je od jedzenia zapasów, od włamań do mieszkań Wikingów, jednak jego wysiłki jednak nie dają owocu - smoki wciąż sieją spustoszenie i jest ich zbyt dużo, by jeden Czkawka, nawet z pomocą przyjaciół, mógł nad nimi zapanować. W dodatku okazuje się, że wśród grasujących po Berk i wyjadających zapasy smoków znajdują się Hakokieł, Wichura, a nawet Szczerbatek

Stoick widzi, że sytuacja nie uległa zmianie, i za coraz głośniejszymi protestami Pleśniaka i innych Wikingów zarządza zamknięcie smoków w klatkach na arenie, by następnego dnia wszystkie je wypędzić. Smutni przyjaciele siedzą i rozmawiają w Twierdzy, zastanawiając się, co dalej. Nie mają jednak wyboru i udają się na arenę zamknąć swoje smoki. zamykają swoje smoki w klatkach areny. Kiedy Czkawka siedzi jeszcze w Twierdzy razem ze Szczerbatkiem podchodzi do niego Pleśniak. Mówi, że działania smoków są uwarunkowane przez naturę, której nie można ani zmienić, ani tolerować, ponieważ zawsze zwycięży. Kiedy Pleśniak odchodzi, a Szczerbatek zapala swoim ogniem palenisko, Czkawka uświadamia sobie, że Pleśniak ma rację, a naturę smoków można wykorzystywać.

Tymczasem pozostali jeźdźcy zamykają swoje smoki. W pewnym momencie powstrzymuje ich Czkawka, mówiąc, że ma plan - by wykorzystywać moce i nawyki smoków do różnych celów. Wbrew poleceniom Stoicka uwalniają więc smoki i zaczynają działać. Sączysmark z pomocą Hakokła płoszy ryby w morzu, dzięki czemu zwiększyły się połowy. Czkawka ze Szczerbatkiem, Astrid z Wichurą oraz Śledzik ze Sztukamięs pomagają nawet w zasiewach Pleśniaka.

Stoick odkrywa, że Czkawka i pozostali jeźdźcy nie zastosowali się do jego poleceń. Wzywa ich wszystkich na arenę. Przyjaciele spodziewają się nagany, jednak Pyskacz uprzedza słowa Stoicka i mówi, że zamiast ich karać, daje im prezent - zakłada na arenie Smoczą Akademię i mianuje Czkawkę jej prowadzącym. 

Szablon:Spoiler-end

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Jest to pierwszy odcinek serialu.
  • Odcinek wprowadza kilka istotnych postaci, pojawiających się później w większości odcinków. Są to Pleśniak, Gruby oraz Wiadro.
  • Po raz pierwszy pokazane zostaje nieposłuszeństwo Hakokła wobec Sączysmarka.
  • W tym odcinku zostaje założona Smocza Akademia, pełniąca nadrzędną rolę we wszystkich odcinkach.

Link do odcinka

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.