Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Albrecht i Łupieżcy
Jak sobie wybrać smoka Następny odcinek
Krótka historia pewnego portretu
Artykuł

Jak sobie wybrać smoka (ang. How to Pick Your Dragon) — siódmy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 3 października 2012 roku, a w Polsce 25 kwietnia 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka przekonuje Stoicka, by wytresował smoka. Jednak wodzowi nie odpowiada żaden z pospolitych gatunków, dlatego wykorzystuje i męczy Szczerbatka. Chłopak nie chce, by jego ojciec latał na jego smoku. Wkrótce muszą interweniować, bo statki Wandali niszczy tajemnicza bestia z otchłani morza.

Fabuła

Wikingowie cumują w porcie zniszczoną łódź. Okazuje się, że kolejny raz zaatakował ich jakiś morski smok, porywając przy tym wszystkie ryby, a Wandale nie zdążyli na czas, by odeprzeć atak. W tej sytuacji Czkawka wypomina ojcu, że gdyby ten miał smoka, mógłby dotrzeć na miejsce znacznie szybciej, a wierzchowiec mógłby pomóc w odgonieniu bestii. Ważki jednak nie chce słuchać syna, upierając się, że będzie robił po swojemu. Do akcji wkracza Pyskacz, przedstawiając wodzowi zalety: doglądanie z góry, nadzrorowanie i bronienie wioski, nawet przed Albrechtem. Gbur wysnuwa wizję, w której to Stoick, jako dumny wódz, stoi na czele smoczej armii, a do Ważkiego zaczynają docierać argumenty przyjaciela. Czkawka jest zawiedziony faktem, że wódz zamiast własnego syna woli słuchać kowala. Stoick stwierdza, że chce nauczyć się latać i gdy pyta chłopaka, kiedy mogą zacząć, ten ironicznie proponuje zapytać o zdanie Pyskacza. Gbur bez ogródek stwierdza, że im szybciej, tym lepiej. Rozpoczynają szkolenie, na którym wierzchowcem treningowym z oczywistych powodów zostaje Szczerbatek.

Jakiś czas później przed Akademią Czkawka prezentuje ojcu poprawki przy siodle, mające na celu zapewnić wodzowi bezpieczeństwo i umożliwić mu sterowanie ogonem Nocnej Furii. Zamierza przekazać mu kilka informacji odnośnie tresury i uświadomić go, że aby dosiąść smoka, Ważki musi najpierw zyskać jego zaufanie, lecz ten zdaje się go nie słuchać. Chce jak najszybciej rozpocząć naukę latania i wsiada na Szczerbatka. Wzbijają się w powietrze, lecz wodzowi ciężko jest panować nad protezą, co ostatecznie skutkuje rozbiciem się na plaży. Ważki nie chce już wsiadać na zwierzę, tłumacząc że ma na głowie całą wioskę. Nie ma jednak wyboru – inaczej się do niej nie dostanie. 

Podczas lotu, zamiast wracać na Berk, Czkawka postanawia pokazać ojcu prawdziwe plusy przemieszczania się na smoku. Przelatują nad farmą, gdzie wódz dostrzega leżące jaki. Z wysokości szybko zauważa sprawców – bliźniaki – którym nakazuje postawić zwierzęta na nogi. Następnie z pomocą strzału Szczerbatka przeganiają dziki z pola kapusty Pleśniaka, a wodzowi zaczyna się to podobać. Czkawka jednak każe Szczerbatkowi wzlecieć wyżej, by pokazać ojcu jeszcze coś – deszcz spadających gwiazd i widok znad chmur. Po chwili zbliżają się do wyspy, a Stoick stwierdza, że widok bezpiecznej wioski i szczęśliwych ludzi, na który zapracował, jest najpiękniejszym, jaki mógł zobaczyć. 

Następnego dnia Czkawka budzi się, lecz nigdzie nie zauważa Szczerbatka. Gdy wychodzi na zewnątrz, okazuje się, że jego ojciec dosiada Furii, choć wciąż nie radzi sobie ze sterowaniem – uderzają w większość możliwych chat. Po chwili Stoick ląduje przed własnym domem i oznajmia, że takie sprawowanie obowiązków jest dużo łatwiejsze. Chłopak widzi, że Szczerbatek jest zmęczony, jednak nic nie wskazuje na to, by wódz miał zamiar zsiadać ze smoka. Czkawka obiecuje przyjacielowi, że coś wymyśli.  

Wódz tymczasem na Nocnej Furii zagania dziki, pomaga w przenoszeniu beczek i w połowach ryb. Wieczorem wraca do domu, zostawiając Szczerbatka przed chatą. Czkawka żali się Astrid, że łatwiej było wsadzić ojca na smoka niż go z niego zdjąć. Dziewczyna poddaje mu pomysł, jak może przekonać wodza – proponuje metodę miodku i toporka.  

Kolejnego dnia Stoick szuka Nocnej Furii, lecz nigdzie nie może jej znaleźć. Pyta syna, czy nie widział gdzieś zwierzęcia, a Czkawka kłamie, że nie. W rzeczywistości jednak smok ukrywa się pod dachem chaty tuż nad wodzem. Chłopak jednak postanawia wykorzystać okazję do rozmowy i – zgodnie z radą Astrid – zaczyna słodzić ojcu. Ten domyśla się podstępu i każe synowi przejść do sedna. Czkawka uświadamia wodzowi, że ten nie może cały czas latać na Szczerbatku i go męczyć, ponieważ Furia w rzeczywistości jest wierzchowcem młodego Haddocka, a nie Ważkiego. Stoick zgadza się, pod jednym warunkiem – dostanie własnego smoka.  

W Akademii jeźdźcy prezentują wodzowi swoje smoki i pokazują mu wszystkie ich zalety. Jednak Stoickowi nie przypada do gustu żadne zwierzę – Koszmar Ponocnik zbytnio się rozgrzewa, Śmiertnik Zębacz strzela w niego kolcami, Zębiróg posiada dwie głowy, a Gronkiel jest zbyt wrażliwy. Po oględzinach Ważki stwierdza, że żaden z nich nie przebije Nocnej Furii. Czkawka tłumaczy, że Szczerbatek jest jedynym osobnikiem swojego gatunku na Berk. Gdy chłopak jeszcze mówi, nagle do Akademii wpada Pyskacz, oznajmiając, że właśnie tracą kolejną łódź rybacką i to przez tego samego smoka, co poprzednio. Stoick z Czkawką wsiadają na Furię i odlatują.  

Gdy tylko łódź znajduje się w zasięgu ich wzroku, chłopak stwierdza, że atakujący ją smok to Gromogrzmot. Szczerbatek daje sygnał ostrzegawczy, lecz bestia umyka pod słońce. Po chwili wraca i atakuje, ale kolejny strzał ją odstrasza. Stoick i Czkawka lądują na pokładzie, a wódz zsiada ze smoka i uświadamia Grubego i Wiadro, że powinni wracać. Nie kończy jednak wypowiedzi, gdyż dziki Gromogrzmot chwyta go ogonem i wciąga pod powierzchnię, jednocześnie zmuszając do walki. Po chwili wynurzają się, a wódz po krótkiej potyczce ze zwierzęciem stwierdza, że jest ono tym, którego szukał. Każe synowi natychmiast go wytresować, a Czkawce opadają ręce.  

W Akademii chłopak prezentuje ojcu smoka zabezpieczonego kagańcem, tłumacząc, że jest to konieczne. Wódz jednak nie chce marnować czasu, co jego syn ironicznie kwituje. Szatyn wyjaśnia ojcu, na czym polega tresura, a ten słucha jego wypowiedzi. Po chwili Czkawka wypuszcza smoka, starając się mieć nad wszystkim kontrolę. Z początku udaje mu się, lecz gdy Gromogrzmot o mały włos nie odgryza Stoickowi dłoni, sprawy się komplikują. Ważki znów zaczyna walczyć ze smokiem i choć udaje mu się na niego wsiąść, gad porywa go i odlatuje daleko.  

Jakiś czas później Czkawka żali się Pyskaczowi, że ojciec w ogóle go nie słucha. Gbur jednak jest zajęty leczeniem Sztukamięs i także nie zwraca uwagi na słowa chłopaka. Gdy ten kończy wypowiedź, kowal pokazuje spróchniały ząb. Czkawka jeszcze raz tłumaczy swój problem przyjacielowi, a ten stwierdza, że "prawdziwy ojciec (...) ma słuchać tak, żeby syn nigdy się nie domyślił, że słucha". Po chwili pojawia się obolały Stoick. Okazuje się, że smok zrzucił go gdzieś po drodze i odleciał dalej. Chłopak wytyka ojcu jego błąd, mówiąc, że niepotrzebnie walczył z gadem, lecz ten znów wie swoje i każe synowi znaleźć Gromogrzmota.  

Czkawka zbiera jeźdźców i wyruszają na poszukiwania. Chłopak zamierza rozdać przyjaciołom zadania, lecz ku jego irytacji uprzedza go ojciec. Podczas lotu szatyn znów prosi ojca, by posłuchał jego rad, ale gdy ten dostrzega smoka, chłopak stwierdza, że znów gada do ściany. Lądują przed jaskinią, z której wybiega Gromogrzmot, lecz Szczerbatek go zatrzymuje. Stoick tymczasem wyciąga młot i znowu chce zmierzyć się ze smokiem, lecz gdy dostrzega w głębi groty rannego osobnika, zmienia zdanie i zaczyna rozumieć – dziki smok przez cały czas bronił swojego przyjaciela i dlatego wykradał ryby. Wódz nazkazuje synowi lecieć po resztę, a sam zostaje ze smokiem. Zwierzę jednak warczy, a Ważki po chwili poznaje przyczynę – zbliża się całe stado dzików. Stoick rusza walczyć ze zwierzętami, a po chwili dołącza do niego Gromogrzmot i zaczynają współpracować. Gdy okazuje się, że zwierząt przybywa, Ważki nawiązuje więź ze smokiem i zrywa kaganiec, po czym wsiada na gada, który swoim rykiem ogłusza drapieżniki.  

Po chwili wracają jeźdźcy, a Stoick wyjaśnia, jak udało mu się wytresować zwierzę. Przytacza słowa syna, że najważniejsze jest zaufanie, pokazując tym samym, że jednak go słuchał.  

Odcinek kończy się przewiezieniem rannego Gromogrzmota do Pyskacza i wspólnym lotem ojca z synem. 

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • W tym odcinku po raz pierwszy w serialu zostaje wspomniana żona Stoicka.
  • Okazuje się, że Stoick często nie słucha Czkawki.
  • W tym odcinku Czkawka ironicznie mówi o ojcu, że ten waży 200 kg.
  • Z wypowiedzi Śledzika można wywnioskować, że Sztukamięs ma alergię na pyłki. 

Błędy

  • Podczas pierwszej walki Stoicka z Thornadem słychać fragment angielskiego dubbingu.

Zobacz też

Advertisement