FANDOM


(Zmiany w opisie)
(Remont generalny (całkowita wymiana "Fabuły"))
Linia 8: Linia 8:
 
| odcinek = 7
 
| odcinek = 7
 
| odcinek ogólnie = 7
 
| odcinek ogólnie = 7
| scenariusz = Art Brown<br/>Douglas Sloan
 
| reżyseria = [[Louie del Carmen]]<br/>[[Joe Sichta]]
 
 
| poprzedni = [[Albrecht i Łupieżcy]]
 
| poprzedni = [[Albrecht i Łupieżcy]]
 
| następny = [[Krótka historia pewnego portretu]]
 
| następny = [[Krótka historia pewnego portretu]]
}}'''Jak sobie wybrać smoka''' (ang. ''How to Pick Your Dragon'') — siódmy odcinek serialu ''[[Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera odbyła się 3 października 2012 roku w USA i 25 kwietnia 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.
+
}}'''Jak sobie wybrać smoka''' (ang. ''How to Pick Your Dragon'') — siódmy odcinek sezonu ''[[Jeźdźcy smoków (sezon)|Jeźdźcy smoków]]''. Jego premiera w USA odbyła się 3 października 2012 roku, a w Polsce 25 kwietnia 2013 roku na kanale Cartoon Network.
 
==Opis==
 
==Opis==
 
''Czkawka przekonuje Stoicka, by wytresował smoka. Jednak wodzowi żaden z gatunków nie odpowiada, dlatego wykorzystuje i męczy Szczerbatka. Syn nie chce, by jego ojciec latał na jego smoku. Wkrótce muszą interweniować, bo statki Wandali niszczy tajemnicza bestia z otchłani morza.''
 
''Czkawka przekonuje Stoicka, by wytresował smoka. Jednak wodzowi żaden z gatunków nie odpowiada, dlatego wykorzystuje i męczy Szczerbatka. Syn nie chce, by jego ojciec latał na jego smoku. Wkrótce muszą interweniować, bo statki Wandali niszczy tajemnicza bestia z otchłani morza.''
 
==Fabuła==
 
==Fabuła==
Gdy łodzie rybackie ponownie zostały zniszczone przez tajemniczą bestię, [[Stoick Ważki]] dochodzi do wniosku, że jako wódz powinien mieć własnego smoka, by patrolować okolice. Początkowo namawia [[Czkawka|syna]], by ten uczył go jeździć na [[Szczerbatek|Szczerbatku]], jednak [[Nocna Furia]] szybko ma dość rządzącego się wikinga i odmawia dalszej współpracy. Stoick postanawia znaleźć nowego smoka, równie dobrego co Szczerbatek. [[Astrid]], [[Sączysmark]], [[Mieczyk]], [[Szpadka]] i [[Śledzik]] pokazują mu zalety swoich smoków, jednak wódz nie może się na żadnego zdecydować.
+
Wikinkowie cumują w porcie zniszczoną łódź. Okazuje się, że kolejny raz zaatakował je smok, porywając przy tym wszystkie ryby, a [[Wandale]] nie zdążyli na czas, by odeprzeć atak. W tej sytuacji [[Czkawka Haddock|Czkawka]] wypomina [[Stoick Ważki|ojcu]], że gdyby miał smoka, mógłby dotrzeć na miejsce znacznie szybciej, a wierzchowiec mógłby pomóc w odgonieniu bestii. Ważki jednak nie chce słuchać syna, upierając się, że będzie robił po swojemu. Do akcji wkracza [[Pyskacz]], przedstawiając wodzowi zalety: doglądanie z góry, nadzrorowanie i bronienie wioski, nawet przed [[Albrecht Perfidny|Albrechtem]]. Gbur wysnuwa wizję w której to Stoick jako dumny wódz stoi na czele smoczej armii, a do Ważkiego zaczynają dochodzić argumenty przyjaciela. Jednocześnie Czkawka jest zawiedziony faktem, że wódz zamiast własnego syna, woli słuchać kowala. Stoick stwierdza, że chce nauczyć się latać i gdy pyta chłopaka kiedy mogą zacząć, ten ironicznie proponuje zapytać o zdanie Pyskacza. Gbur bez ogródek stwierdza, że im szybciej, tym lepiej. Rozpoczynają szkolenie.
+
Jakiś czas póżniej, przed [[Smocza Akademia|Akademią]], Czkawka przezentuje ojcu poprawki przy siodle, mające na celu zapewnić wodzowi bezpieczeństwo. Zamierza przekazać kilka informacji odnośnie tresury, lecz Ważki zdaje się go nie słuchać. Stoick chce jak najszybciej rozpocząć naukę latania i wsiada na smoka. Wzbijają się w powietrze, lecz wodzowi ciężko jest panować nad protezą, co ostatecznie skutkuje rozbiciem na plaży. Ważki nie chce już wsiadać na zwierzę, tłumacząc że ma na głowie całą wioskę. Nie ma jednak wyboru - inaczej się do niej nie dostanie.
W pewnym momencie do Stoicka ponownie dociera wieść, że statek, którym wypłynięto na połów ryb, został zaatakowany. Wódz wraz z Czkawką wsiadają na Szczerbatka i lecą na wskazane miejsce. Odrywają, że spustoszenie na wodach sieje [[Gromogrzmot]], groźny morski smok. Po walce z nim Stoick już wie, że jest to smok, którego poszukuje, więc łapie go i zabiera do [[Smocza Akademia|Smoczej Akademii]].
+
Podczas lotu, zamiast wracać na [[Berk]], Czkawka postanawia pokazać ojcu prawdziwe plusy przemieszczania się na smoku. Przelatują nad [[Farma Svena|farmą]], gdzie wódz dostrzega leżące [[Jak|jaki]]. Z wysokości szybko zauważa sprawców - bliżniaki - którym nakazuje postawić zwierzęta na nogi. Następnie przeganiają [[Dzik|dziki]] z pola kapusty [[Pleśniak|Pleśniaka]], a wodzowi zaczyna się to podobać. Czkawka jednak karze [[Szczerbatek|Szczerbatkowi]] wzlecieć wyżej, by pokazać ojcu jeszcze coś - deszcz spadających gwiazd i widok znad chmur. Po chwili zbliżają się do wyspy, a Stoick stwierdza, że widok bezpiecznej wioski i szczęśliwych ludzi, na który zapracował, jest najpiękniejszym, jaki mógł zobaczyć.
+
Następnego dnia Czkawka budzi się, lecz nigdzie nie zauważa Szczerbatka. Gdy wychodzi na zewnątrz, okazuje się, że jego ojciec dosiada [[Nocna Furia|Furii]], choć wciąż nie radzi sobie ze sterowaniem - uderzają w większość możliwych chat. Po chwili Stoick ląduje przed własnym domem i oznajmia, że takie sprawowanie obowiązków jest dużo łatwiejsze. Chłopak widzi, że Szczerbatek jest zmęczony, jednak nic nie wskazuje, by wódz miał zamiar zsiadać ze smoka. Czkawka obiecuje przyjacielowi, że coś wymyśli. 
Z pomocą Czkawki mężczyzna próbuje oswoić Gromogrzmota, lecz bez skutku, gdyż okazuje się, wódz nie rozumie, jak tresować smoki bez użycia siły, a także nie potrafi zaufać smokowi. Niedługo później bestia ucieka, a Stoick za wszelką cenę postanawia go odnaleźć. Znajduje go w jaskini, gdzie odkrywa, że kradł on [[ryba|ryby]] dla swojego rannego przyjaciela. Smoka zaczynają atakować [[dzik]]i, które Stoick pomaga odpędzić i w końcu udaje mu się oswoić wodnego gada, którego później nazywa [[Thornado]].
+
Wódz tymczasem na Nocnej Furii zagania dziki, pomaga w przenoszeniu beczek i w połowach ryb. Wieczorem wraca do domu, zostawiając Szczerbatka przed chatą. Czkawka żali się [[Astrid]], że łatwiej było wsadzić ojca na smoka niż go z niego zdjąć. Dziewczyna poddaje mu pomysł, jak może przekonać wodza - proponuje metodę miodku i toporka. 
  +
Kolejnego dnia Stoick szuka Nocnej Furii, lecz nigdzie nie może jej znaleźć. Pyta syna, czy nie widział gdzieś zwierzęcia, a Czkawka kłamie, że nie. W rzeczywistości jednak smok ukrywa się tuż nad wodzem. Chłopak jednak postanawia wykorzystać okazję do rozmowy i - zgodnie z radą Astrid - zaczyna słodzić ojcu. Ten domyśla się podstępu i karze synowi przejść do sedna. Chłopak uświadamia wodzowi, że ten nie może cały czas latać na Szczerbatu i go męczyć, ponieważ Furia w rzeczywistości jest wierzchowcem szatyna, a nie Ważkiego. Stoick zgadza się, pod jednym warunkiem - dostanie własnego smoka. 
  +
W Akademii jeźdźcy prezentują wodzowi swoje smoki i pokazują mu wszystkie ich zalety. Jednak Stoickowi nie przypada do gustu żadne zwierzę - [[Koszmar Ponocnik]] zbytnio się rozgrzewa, [[Śmiertnik Zębacz]] strzela w niego kolcami, [[Zębiróg Zamkogłowy|Zębiróg]] posiada dwie głowy, a [[Gronkiel]] jest zbyt wrażliwy. Po oględzinach Ważki stwierdza, że żaden z nich nie przebije Nocnej Furii. Czkawka tłumaczy, że Szczerbatek jest jedynym osobnikiem swojego gatunku na Berk. Gdy chłopak jeszcze mówi, nagle do Akademii wpada Pyskacz, mówiąc, że właśnie tracą kolejną łódź rybacką, przez tego samego smoka co poprzednio. Stoick z Czkawką wsiadają na Furię i odlatują. 
  +
Na łódź rybacką napada smok, chłopak stwierdza, że jest to [[Gromogrzmot]]. Szczerbatek daje sygnał ostrzegawczy, lecz bestia umyka pod słońce. Po chwili wraca i atakuje, ale kolejny strzał ją odstrasza. Stoick i Czkawka lądują na pokładzie, a wódz zsiada ze smoka i uświadamia [[Gruby|Grubego]] i [[Wiadro]], że powinni wracać. Nie kończy jednak wypowiedzi, gdyż dziki Gromogrzmot chwyta go ogonem i wciąga pod powierzchnię, jednocześnie zmuszając do walki. Po chwili wynurzają się, a wódz po krótkiej potyczce ze zwierzęciem, stwierdza że jest ono tym, którego szukał. Każe synowi natychmiast go wytresować, a Czkawce opadają ręce. 
  +
W Akademii chłopak prezentuje ojcu smoka zabezpieczonego kagańcem, tłumacząc, że jest to konieczne. Wódz jednak nie chce marnować czasu, co jego syn ironicznie kwituje. Szatyn wyjaśnia ojcu na czym polega tresura, a ten słucha jego wypowiedzi. Po chwili Czkawka wypuszcza smoka, starając się mieć nad wszystkim kontrolę. Z początku udaje mu się, lecz gdy Gromogrzmot o mały włos nie odgryza Stoickowi dłoni, sprawy się komplikują. Ważki znów zaczyna walczyć ze smokiem i choć udaje mu się na niego wsiąść, gad porywa go i odlatuje daleko. 
  +
Jakiś czas później Czkawka żali się Pyskaczowi, że ojciec w ogóle go nie słucha. Gbur jednak jest zajęty leczeniem [[Sztukamięs]] i także nie zwraca uwagi na słowa chłopaka. Gdy ten kończy wypowiedź, kowal pokazuje spróchniały ząb. Czkawka jeszcze raz tłumaczy swój problem przyjacielowi, a ten stwierdza, że "prawdziwy ojciec (...) ma słuchać tak, żeby syn nigdy się nie domyślił, że słucha". Po chwili pojawia się obolały Stoick. Okazało się, że smok zrzucił go gdzieś po drodze i odleciał dalej. Chłopak wytyka ojcu jego błąd, mówiąc, że niepotrzebnie walczył z gadem, lecz ten znów wie swoje. Ważki każe synowi znaleźć Gromogrzmota. 
  +
Czkawka zbiera jeźdźców i wyruszają na poszukiwania. Chłopak zamierza rozdać przyjaciołom zadania, lecz ku jego irytacji uprzedza go ojciec. Podczas lotu szatyn znów prosi ojca, by posłuchał jego rad, ale gdy ten dostrzega smoka, Chłopak stwierdza, że znów gada do ściany. Lądują przed jaskinią, z której wybiega Gromogrzmot, lecz Szczerbatek go zatrzymuje. Stoick tymczasem wyciąga młot i znowu chce zmierzyć się ze smokiem, lecz gdy dostrzega w głębi groty [[Whirlwing|rannego osobnika]], zmienia zdanie i zaczyna rozumieć - dziki smok przez cały cas bronił swojego przyjaciela i dlatego wykradał ryby. Wódz rozkazuje synowi lecieć po resztę, a sam zostaje ze smokiem. Zwierzę jednak warczy, a Ważki po chwili poznaje przyczynę - zbliża się całe stado dzików. Stoick rusza walczyć ze zwierzętami, a po chwili Gromogrzmot się dołącza i zaczynają współpracować. Gdy okazuje się, że zwierząt przybywa, Ważki nawiązuje więź ze smokiem i zrywa kaganiec, po czym wsiada na gada, który swoim rykiem ogłusza drapieżniki. 
  +
Po chwili wracają jeźdźcy, a Stoick wyjaśnia, jak udało mu się wytresować zwierzę. Przytacza słowa syna, że najważniejsze jest zaufanie, pokazując tym samym, że jednak go słuchał. 
  +
Odcinek kończy się przewiezieniem rannego Gromogrmota do Pyskacza i wspólnym lotem ojca z synem. 
   
 
==Najważniejsze wydarzenia==
 
==Najważniejsze wydarzenia==
*[[Gromogrzmot]] pojawia się po raz pierwszy;
+
*[[Gromogrzmot]] pojawia się po raz pierwszy.
*[[Stoick]] zaprzyjaźnia się z [[Gromogrzmot]]em, którego nazywa [[Thornado]].
+
*[[Stoick]] zaprzyjaźnia się z [[Gromogrzmot]]em, którego później nazywa [[Thornado]]. 
   
 
==Postacie==
 
==Postacie==
Linia 41: Linia 39:
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
*[[Jot i Wym]] ([[Zębiróg Zamkogłowy]])
+
*[[Wym i Jot]] ([[Zębiróg Zamkogłowy]])
 
*[[Hakokieł]] ([[Koszmar Ponocnik]])
 
*[[Hakokieł]] ([[Koszmar Ponocnik]])
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
*[[Gromogrzmot]] ([[Thornado]]; debiut)
+
*[[Gromogrzmot]] ([[Thornado]]) <small>(debiut)</small>
*[[Whirlwing]]
+
*[[Whirlwing]] <small>(debiut)</small>
   
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Linia 51: Linia 49:
 
*Okazuje się, że Stoick często nie słucha Czkawki.
 
*Okazuje się, że Stoick często nie słucha Czkawki.
 
*W tym odcinku Czkawka ironicznie mówi o ojcu, że ten waży 200 kg.
 
*W tym odcinku Czkawka ironicznie mówi o ojcu, że ten waży 200 kg.
 
==Link do odcinka==
 
*[http://www.kreskoweczki.pl/kreskowka/61029/jezdzcy-smokow_7-jak-sobie-wybrac-smoka/ Jak sobie wybrać smoka] (kreskoweczki.pl)
 
*[http://www.baje.pl/movie/71225/Je%C5%BAd%C5%BAcy+Smok%C3%B3w/Jak+Sobie+Wybra%C4%87+Smoka%3F Jak sobie wybrać smoka] (baje.pl)
 
* [http://www.cda.pl/video/134685e3/7-Jak-sobie-wybrac-smoka Jak sobie wybrać smoka] (cda.pl)
 
   
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==

Wersja z 13:36, kwi 3, 2020

Poprzedni odcinek
Albrecht i Łupieżcy
Jak sobie wybrać smoka Następny odcinek
Krótka historia pewnego portretu
Artykuł
Jak sobie wybrać smoka (ang. How to Pick Your Dragon) — siódmy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 3 października 2012 roku, a w Polsce 25 kwietnia 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka przekonuje Stoicka, by wytresował smoka. Jednak wodzowi żaden z gatunków nie odpowiada, dlatego wykorzystuje i męczy Szczerbatka. Syn nie chce, by jego ojciec latał na jego smoku. Wkrótce muszą interweniować, bo statki Wandali niszczy tajemnicza bestia z otchłani morza.

Fabuła

Wikinkowie cumują w porcie zniszczoną łódź. Okazuje się, że kolejny raz zaatakował je smok, porywając przy tym wszystkie ryby, a Wandale nie zdążyli na czas, by odeprzeć atak. W tej sytuacji Czkawka wypomina ojcu, że gdyby miał smoka, mógłby dotrzeć na miejsce znacznie szybciej, a wierzchowiec mógłby pomóc w odgonieniu bestii. Ważki jednak nie chce słuchać syna, upierając się, że będzie robił po swojemu. Do akcji wkracza Pyskacz, przedstawiając wodzowi zalety: doglądanie z góry, nadzrorowanie i bronienie wioski, nawet przed Albrechtem. Gbur wysnuwa wizję w której to Stoick jako dumny wódz stoi na czele smoczej armii, a do Ważkiego zaczynają dochodzić argumenty przyjaciela. Jednocześnie Czkawka jest zawiedziony faktem, że wódz zamiast własnego syna, woli słuchać kowala. Stoick stwierdza, że chce nauczyć się latać i gdy pyta chłopaka kiedy mogą zacząć, ten ironicznie proponuje zapytać o zdanie Pyskacza. Gbur bez ogródek stwierdza, że im szybciej, tym lepiej. Rozpoczynają szkolenie. Jakiś czas póżniej, przed Akademią, Czkawka przezentuje ojcu poprawki przy siodle, mające na celu zapewnić wodzowi bezpieczeństwo. Zamierza przekazać kilka informacji odnośnie tresury, lecz Ważki zdaje się go nie słuchać. Stoick chce jak najszybciej rozpocząć naukę latania i wsiada na smoka. Wzbijają się w powietrze, lecz wodzowi ciężko jest panować nad protezą, co ostatecznie skutkuje rozbiciem na plaży. Ważki nie chce już wsiadać na zwierzę, tłumacząc że ma na głowie całą wioskę. Nie ma jednak wyboru - inaczej się do niej nie dostanie. Podczas lotu, zamiast wracać na Berk, Czkawka postanawia pokazać ojcu prawdziwe plusy przemieszczania się na smoku. Przelatują nad farmą, gdzie wódz dostrzega leżące jaki. Z wysokości szybko zauważa sprawców - bliżniaki - którym nakazuje postawić zwierzęta na nogi. Następnie przeganiają dziki z pola kapusty Pleśniaka, a wodzowi zaczyna się to podobać. Czkawka jednak karze Szczerbatkowi wzlecieć wyżej, by pokazać ojcu jeszcze coś - deszcz spadających gwiazd i widok znad chmur. Po chwili zbliżają się do wyspy, a Stoick stwierdza, że widok bezpiecznej wioski i szczęśliwych ludzi, na który zapracował, jest najpiękniejszym, jaki mógł zobaczyć. Następnego dnia Czkawka budzi się, lecz nigdzie nie zauważa Szczerbatka. Gdy wychodzi na zewnątrz, okazuje się, że jego ojciec dosiada Furii, choć wciąż nie radzi sobie ze sterowaniem - uderzają w większość możliwych chat. Po chwili Stoick ląduje przed własnym domem i oznajmia, że takie sprawowanie obowiązków jest dużo łatwiejsze. Chłopak widzi, że Szczerbatek jest zmęczony, jednak nic nie wskazuje, by wódz miał zamiar zsiadać ze smoka. Czkawka obiecuje przyjacielowi, że coś wymyśli.  Wódz tymczasem na Nocnej Furii zagania dziki, pomaga w przenoszeniu beczek i w połowach ryb. Wieczorem wraca do domu, zostawiając Szczerbatka przed chatą. Czkawka żali się Astrid, że łatwiej było wsadzić ojca na smoka niż go z niego zdjąć. Dziewczyna poddaje mu pomysł, jak może przekonać wodza - proponuje metodę miodku i toporka.  Kolejnego dnia Stoick szuka Nocnej Furii, lecz nigdzie nie może jej znaleźć. Pyta syna, czy nie widział gdzieś zwierzęcia, a Czkawka kłamie, że nie. W rzeczywistości jednak smok ukrywa się tuż nad wodzem. Chłopak jednak postanawia wykorzystać okazję do rozmowy i - zgodnie z radą Astrid - zaczyna słodzić ojcu. Ten domyśla się podstępu i karze synowi przejść do sedna. Chłopak uświadamia wodzowi, że ten nie może cały czas latać na Szczerbatu i go męczyć, ponieważ Furia w rzeczywistości jest wierzchowcem szatyna, a nie Ważkiego. Stoick zgadza się, pod jednym warunkiem - dostanie własnego smoka.  W Akademii jeźdźcy prezentują wodzowi swoje smoki i pokazują mu wszystkie ich zalety. Jednak Stoickowi nie przypada do gustu żadne zwierzę - Koszmar Ponocnik zbytnio się rozgrzewa, Śmiertnik Zębacz strzela w niego kolcami, Zębiróg posiada dwie głowy, a Gronkiel jest zbyt wrażliwy. Po oględzinach Ważki stwierdza, że żaden z nich nie przebije Nocnej Furii. Czkawka tłumaczy, że Szczerbatek jest jedynym osobnikiem swojego gatunku na Berk. Gdy chłopak jeszcze mówi, nagle do Akademii wpada Pyskacz, mówiąc, że właśnie tracą kolejną łódź rybacką, przez tego samego smoka co poprzednio. Stoick z Czkawką wsiadają na Furię i odlatują.  Na łódź rybacką napada smok, chłopak stwierdza, że jest to Gromogrzmot. Szczerbatek daje sygnał ostrzegawczy, lecz bestia umyka pod słońce. Po chwili wraca i atakuje, ale kolejny strzał ją odstrasza. Stoick i Czkawka lądują na pokładzie, a wódz zsiada ze smoka i uświadamia Grubego i Wiadro, że powinni wracać. Nie kończy jednak wypowiedzi, gdyż dziki Gromogrzmot chwyta go ogonem i wciąga pod powierzchnię, jednocześnie zmuszając do walki. Po chwili wynurzają się, a wódz po krótkiej potyczce ze zwierzęciem, stwierdza że jest ono tym, którego szukał. Każe synowi natychmiast go wytresować, a Czkawce opadają ręce.  W Akademii chłopak prezentuje ojcu smoka zabezpieczonego kagańcem, tłumacząc, że jest to konieczne. Wódz jednak nie chce marnować czasu, co jego syn ironicznie kwituje. Szatyn wyjaśnia ojcu na czym polega tresura, a ten słucha jego wypowiedzi. Po chwili Czkawka wypuszcza smoka, starając się mieć nad wszystkim kontrolę. Z początku udaje mu się, lecz gdy Gromogrzmot o mały włos nie odgryza Stoickowi dłoni, sprawy się komplikują. Ważki znów zaczyna walczyć ze smokiem i choć udaje mu się na niego wsiąść, gad porywa go i odlatuje daleko.  Jakiś czas później Czkawka żali się Pyskaczowi, że ojciec w ogóle go nie słucha. Gbur jednak jest zajęty leczeniem Sztukamięs i także nie zwraca uwagi na słowa chłopaka. Gdy ten kończy wypowiedź, kowal pokazuje spróchniały ząb. Czkawka jeszcze raz tłumaczy swój problem przyjacielowi, a ten stwierdza, że "prawdziwy ojciec (...) ma słuchać tak, żeby syn nigdy się nie domyślił, że słucha". Po chwili pojawia się obolały Stoick. Okazało się, że smok zrzucił go gdzieś po drodze i odleciał dalej. Chłopak wytyka ojcu jego błąd, mówiąc, że niepotrzebnie walczył z gadem, lecz ten znów wie swoje. Ważki każe synowi znaleźć Gromogrzmota.  Czkawka zbiera jeźdźców i wyruszają na poszukiwania. Chłopak zamierza rozdać przyjaciołom zadania, lecz ku jego irytacji uprzedza go ojciec. Podczas lotu szatyn znów prosi ojca, by posłuchał jego rad, ale gdy ten dostrzega smoka, Chłopak stwierdza, że znów gada do ściany. Lądują przed jaskinią, z której wybiega Gromogrzmot, lecz Szczerbatek go zatrzymuje. Stoick tymczasem wyciąga młot i znowu chce zmierzyć się ze smokiem, lecz gdy dostrzega w głębi groty rannego osobnika, zmienia zdanie i zaczyna rozumieć - dziki smok przez cały cas bronił swojego przyjaciela i dlatego wykradał ryby. Wódz rozkazuje synowi lecieć po resztę, a sam zostaje ze smokiem. Zwierzę jednak warczy, a Ważki po chwili poznaje przyczynę - zbliża się całe stado dzików. Stoick rusza walczyć ze zwierzętami, a po chwili Gromogrzmot się dołącza i zaczynają współpracować. Gdy okazuje się, że zwierząt przybywa, Ważki nawiązuje więź ze smokiem i zrywa kaganiec, po czym wsiada na gada, który swoim rykiem ogłusza drapieżniki.  Po chwili wracają jeźdźcy, a Stoick wyjaśnia, jak udało mu się wytresować zwierzę. Przytacza słowa syna, że najważniejsze jest zaufanie, pokazując tym samym, że jednak go słuchał.  Odcinek kończy się przewiezieniem rannego Gromogrmota do Pyskacza i wspólnym lotem ojca z synem. 

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • W tym odcinku Pyskacz wspomina Albrechta.
  • Okazuje się, że Stoick często nie słucha Czkawki.
  • W tym odcinku Czkawka ironicznie mówi o ojcu, że ten waży 200 kg.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.