Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Strona dotyczy filmu. Zobacz inne znaczenia tego wyrażenia.
Artykuł

Jak wytresować smoka (ang. How to Train Your Dragon) — amerykański film animowany z 2010 roku, oparty na książkach Cressidy Cowell, wygenerowany komputerowo przez twórców Shreka, Madagaskaru i Kung Fu Pandy – DreamWorks Animation. Pierwsza część trylogii Jak wytresować smoka. Akcja filmu rozgrywa się w świecie wikingów i dzikich smoków.

Amerykańska premiera filmu odbyła się 26 marca 2010 i już w pierwszy weekend zarobiła ponad 43 miliony dolarów. W Polsce premiera nastąpiła 9 kwietnia 2010 roku.

Streszczenie

Historia Czkawki, nastoletniego wikinga, mieszkającego na wyspie Berk, gdzie panuje wielowiekowa tradycja zabijania smoków. Chłopiec, reprezentujący nowatorskie spojrzenie na tradycję i ekscentryczne poczucie humoru nie do końca wpasowuje się w przekonania swojego ludu i jego heroicznych czynów, jak również nie zgadza się z przekonaniami wodza plemienia, którym jest nie kto inny ale jego własny ojciec – Stoick Ważki.

Kiedy Czkawka wraz z innymi rówieśnikami zostaje przydzielony do zajęć z tresury smoków, widzi w nich szansę na udowodnienie sobie i innym z czym tak naprawdę wiąże się bycie prawdziwym wojownikiem. Ale w momencie, kiedy spotyka na swojej drodze zranionego smoka (z którym koniec końców zaprzyjaźnia się), jego świat zostaje kompletnie wywrócony do góry nogami.

Fabuła

Na wyspie Berk wikingowie od wielu pokoleń borykają się z problemem szkodników. W przeciwieństwie do innych, nie są to myszy ani owady, lecz... smoki. Sieją spustoszenie, porywają bydło i owce, niszczą budynki. Ponawiane co jakiś czas ataki na wioskę nie dają wikingom w nocy zmrużyć oka. Żyją oni w ciągłej gotowości bojowej. Wśród najbardziej pospolitych smoków znajdują się Koszmar Ponocnik, Śmiertnik Zębacz, Gronkiel, Zębiróg Zamkogłowy oraz mały, niepozorny Straszliwiec Straszliwy. Największą grozę wśród wikingów wywołuje tajemnicza Nocna Furia – smok, którego nikt nigdy nie widział. 

Młody wiking Czkawka, w przeciwieństwie do pozostałych członków plemienia, jest chudy, nierozgarnięty i zupełnie nie nadaje się na pogromcę smoków. Chce jednak za wszelką cenę udowodnić plemieniu, że jest czegoś wart. Dlatego, podczas ataku smoków, postanawia złapać Nocną Furię. 

Pracując w warsztacie Pyskacza Gbura, plemiennego kowala, słyszy dźwięk charakterystyczny dla Nocnej Furii i próbuje się wymknąć na pole walki. Czkawka kilkakrotnie stara się przemknąć niezauważonym przez wioskę, jednak zawsze ktoś go zatrzymuje, twierdząc, że nie poradzi sobie w walce. W końcu Czkawka zdobywa wyrzutnię do łapania smoków w locie i wymyka się z wioski. Celuje – i trafia Nocną Furię, która upada w oddali, w okolicach Kruczego Urwiska.

Nikt z wikingów nie wierzy w jego sukces. Załamany Czkawka żali się Pyskaczowi, że do niczego się nie nadaje i że chciałby być taki, jak pozostali wikingowie. Chwilę potem wymyka się, by udać się nad Krucze Urwisko i odnaleźć swoją zdobycz.

Kiedy Czkawka, wędrując lasem, odnajduje powaloną Nocną Furię, myśli, że bestia jest martwa. Szczęśliwy, zamierza wyciąć smocze serce i zanieść swemu ojcu. Okazuje się jednak, że smok żyje, a Czkawka nie ma serca go zabić. Rozcina krępujące go więzy, a bestia ucieka. Jednak niedaleko, ponieważ straciła część ogona, bez której samodzielnie nie może latać.

Stoick chce wysłać syna na smocze szkolenie, by ten wreszcie nauczył się zabijać smoki. Daje mu topór, po czym sam udaje się na wyprawę w celu odnalezienia Smoczego Leża. Czkawka, po doświadczeniu z Furią, jest pewien, że sobie nie poradzi. Podczas pierwszych zajęć smoczego szkolenia prawie zostaje zabity przez Gronkiela, w ostatniej chwili jednak ratuje go Pyskacz. 

Czkawka ponownie udaje się nad Krucze Urwisko, żeby sporządzić rysunek Nocnej Furii. Wtedy także odkrywa, dlaczego smok nie może samodzielnie latać.

Wieczorem podczas kolacji Pyskacz udziela wskazówek dotyczących zabijania smoków. Kiedy Czkawka zostaje sam, siada przy stole i czyta Smoczy Podręcznik. Gdy dociera do strony poświęconej Nocnej Furii, okazuje się, że nie ma na jej temat żadnych informacji. 

Tymczasem flota statków Stoicka zostaje zaatakowana przez smoka. 

Podczas następnych zajęć ze Smoczego Szkolenia, ataku i obrony z udziałem Śmiertnika Zębacza, Czkawka usiłuje wyciągnąć informacje na temat Nocnej Furii od Pyskacza, ten jednak nic nie wie. Ponownie udaje się do kryjówki Nocnej Furii, tym razem zaopatrzony z tarczę, sztylet oraz rybę. Smok zmusza go do pozbycia się broni i wówczas zaczyna ufać Czkawce. Chłopak widząc, że smok potrafi ukryć swoje zęby, nadaje mu imię Szczerbatek. Zostają przyjaciółmi.

Czkawka buduje protezę brakującej części ogona dla Szczerbatka i uczy się na nim latać. Przy okazji poznaje smocze zachowania, rarytasy oraz to, co lubią jeść, robić i jakie zabawy preferują. Zdobytą wiedzę wykorzystuje na Smoczym Szkoleniu, stając się najskuteczniejszym i najmniej brutalnym pogromcą smoków. Budzi tym samym podejrzenia innych wikingów.

Pewnego wieczora, gdy Stoick wraca z kolejnej nieudanej wyprawy, chwali syna za jego osiągnięcia i daje mu hełm wikinga. Jednak nikt jeszcze nie wie o tajemnicy Czkawki.

Podczas przedostatniego etapu Smoczego Szkolenia z Gronkielem walczy Czkawka oraz Astrid. Kto pierwszy okiełzna bestię, ten w nagrodę może potem zabić pierwszego smoka – Koszmara Ponocnika, i tym samym stać się prawdziwym wikingiem. Pojedynek wygrywa Czkawka.

Ponieważ nie chce zabić smoka, postanawia uciec. Powstrzymuje go Astrid, zmuszając go do wyjawienia swojej tajemnicy. Kiedy dziewczyna zauważa Szczerbatka, ucieka, jednak przyjaciele ją powstrzymują, prosząc, by nikomu nie mówiła o ich przyjaźni. Podczas wspólnego lotu Astrid zaczyna ich rozumieć i obiecuje, że nikomu nie powie. Dzieli troski Czkawki.

W pewnym momencie Szczerbatek zbacza z kursu i leci ze stadem innych smoków do Smoczego Leża, miejsca poszukiwanego przez wikingów od bardzo długiego czasu. Odkrywają tajemnicę smoków – ogromną bestię, zmuszającą je do składania daniny w postaci upolowanej zwierzyny. Jeśli jakiś smok nie przynosi jedzenia, wściekła bestia pożera kilka smoków. Szczerbatek z dwoma pasażerami na grzbiecie uciekają z powrotem na Berk.

Następnego dnia odbywa się walka Czkawki z Ponocnikiem. Postanawia, że zdobędzie zaufanie smoka i tym samym pokaże wikingom, że mylą się co do tych zwierząt. Widząc jego poczynania, Stoick zarządza natychmiastowe przerwanie walki. Ponocnik staje się agresywny i goni Czkawkę, chcąc go zabić. W ostatniej chwili od śmierci Czkawkę ratuje Szczerbatek, który w porę przybył na arenę. Rzuca się na Koszmara Ponocnika, który się poddaje i ucieka.

Szczerbatek potem zostaje jednak złapany i zamknięty z resztą smoków przez wikingów, którzy oglądali całe to wydarzenie.

Podczas rozmowy z ojcem, Czkawka niechcący zdradza tajemnicę smoków – Smocze Leże oraz gigantycznego potwora, który go strzeże. Stoick wraz z całą flotą statków wyrusza na poszukiwania wyspy, biorąc ze sobą Szczerbatka, który miał wskazywać im drogę.

Tymczasem Astrid i Czkawka wpadają na pomysł, by ich koledzy ze szkolenia dosiedli uwięzionych tam smoków i w ten sposób pomogli nie tylko odbić Szczerbatka, lecz także pomóc wikingom w walce z Czerwoną Śmiercią. I tak Sączysmark otrzymuje Koszmara Ponocnika, Śledzik Gronkiela, Mieczyk i Szpadka Zębiroga Zamkogłowego, zaś Astrid Śmiertnika Zębacza.

Kiedy wikingowie atakują ogromną górę Smoczego Leża, wszystkie smoki z niej uciekają, a następnie wyłania się ogromna Czerwona Śmierć. Niszczy wszystkie machiny i statki wikingów. W tym momencie nadlatują przyjaciele na swoich smokach i odwracają uwagę bestii, by Czkawka mógł uwolnić Szczerbatka. Nocna Furia strzela ogniem w stronę Czerwonej Śmierci. Dochodzi do walki, w której Czerwona Śmierć eksploduje i ginie, Szczerbatek traci protezę ogona, zaś Czkawka – stopę.

Po wybudzeniu Czkawka i jego smok są ciepło przyjęci przez mieszkańców wioski. Okazuje się, że wytresowanych zostało wiele innych smoków.

Postacie

Bohaterowie

 • Czkawka – syn wodza plemienia, uczeń smoczego szkolenia
 • Astrid – uczennica smoczego szkolenia
 • Śledzik – uczeń smoczego szkolenia
 • Sączysmark – uczeń smoczego szkolenia
 • Mieczyk – uczeń smoczego szkolenia, bliźniak Szpadki
 • Szpadka – uczennica smoczego szkolenia, bliźniaczka Mieczyka
 • Stoick Ważki – wódz plemienia
 • Pyskacz Gbur – kowal, nauczyciel podczas smoczego szkolenia oraz przyjaciel Stoicka

Smoki

Pozostałe:

Wersja polska

 • Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
 • Reżyseria: Elżbieta Kopocińska-Bednarek
 • Dialogi polskie: Bartosz Wierzbięta
 • Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg
 • Kierownik produkcji: Elżbieta Araszkiewicz

Muzyka

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka (soundtrack)
Muzyką do filmu Jak wytresować smoka zajął się John Powell. Dodatkowo, islandzki piosenkarz Jónsi napisał i wykonał piosenkę "Sticks & Stones" lecącą w napisach końcowych. Muzyka została wydana przez Varèse Sarabande 23 marca 2010 roku. Ogólnie została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków filmowych, a Powell został nominowany do Oscara za pracę przy filmie.

Film na DVD i Blu-Ray

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka (wydania płytowe)

Premiera filmu na DVD oraz Blu-Ray odbyła się 9 listopada 2010 roku.

Inne media

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Uniwersum

Krótkometrażówki

Po emisji Jak wytresować smoka na DVD pojawiły się trzy krótkometrażówki – Legenda o smoku Gnatochrupie (2010), Księga smoków (2011) oraz Prezent Nocnej Furii (2011).

Gra

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: How to Train Your Dragon (gra)
Po sukcesie filmu ukazała się gra wideo wydana przez Activision, nazwana How to Train Your Dragon. Została wydana na konsole Wii, Xbox 360, PS3 i Nintendo DS. Jest luźno oparta na filmie i została wydana 23 marca 2010 roku.

School of Dragons, darmowa gra MMO w 3D, została wydana 17 lipca 2013 roku na San Diego Comic Con. Gra jest dostępna na PC, Androida i iOS.

Kontynuacja

Po sukcesie filmu ogłoszono, że zostaną wydane jeszcze dwa inne filmy. Dean DeBlois jest reżyserem sequela zatytułowanego Jak wytresować smoka 2. Film pojawił się w czerwcu 2014 roku, zaś trzecia część miała swoją premierę w lutym 2019 roku.

Serial

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jeźdźcy smoków
Film doczekał się kontynuacji w formie serialu telewizyjnego emitowanego przez kanał Cartoon Network o tytule Jeźdźcy smoków. Premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 7 sierpnia 2012 roku. Jest on przejściem pomiędzy pierwszą a drugą częścią filmu.

Sceny niewykorzystane

How_to_Train_Your_Dragon_-_Deleted_Scenes

How to Train Your Dragon - Deleted Scenes

Ciekawostki

Ogólne

 • Film jest jedynie swobodną adaptacją książki Cressidy Cowell, w związku z czym znacząco się od niej różni.
 • W wersji angielskiej filmowy Szczerbatek i książkowy Osesek noszą takie samo imię – Toothless.
 • Jedną z sekwencji, które powstały najwcześniej, był próbny lot Czkawki i Szczerbatka z nowym ogonem, zaś jedną z najpóźniejszych – walka z Czerwoną Śmiercią.
 • Na początku Nocna Furia była czarna jak smoła. Dopiero później kolor rozjaśniono i dodano wzory na jej ciele.
 • Aparycja i osobowość Szczerbatka – jedynej poznanej w filmie Nocnej Furii – zostały stworzone na podstawie zachowań i wyglądu domowych kotów.
 • Na samym początku filmu z prawej strony za logiem DreamWorks widać przelatującego Szczerbatka.
 • W jednej ze scen nad brzegiem morza, gdy Czkawka i Szczerbatek odpoczywają po udanym locie, znajdują się na formacji skalnej utworzonej z sześciokątnych kolumn. Przypomina ona bazaltową Groblę Olbrzyma na wybrzeżu Irlandii Północnej.
 • W jednej ze scen Koszmar Ponocnik, lecący ze stadem smoków do Smoczego Leża, niesie w szponach upolowanego hipopotama, którego model przypomina model Glorii – samicy hipopotama będącej jedną z czwórki głównych bohaterów filmu Madagaskar.
 • Według Dragon Training Lessons Nocna Furia posiada co najmniej pięć strzałów, jednak w walce z Czerwoną Śmiercią Szczerbatek strzela znacznie więcej razy.
 • Pod koniec filmu w wiosce widać mnóstwo smoków wytresowanych i ujeżdżanych przez wikingów, jednak w rozgrywającym się po tych wydarzeniach serialu smoki wierzchowe posiadają już tylko Czkawka i jego przyjaciele.

Różnice między książką a filmem

 • W książce nie zabijano smoków, lecz trenowano je, by w przyszłości polowały dla wikingów. W filmie smoki są szkodnikami, które wikingowie muszą eliminować.
 • Książkowy Osesek dostaje swoje imię, ponieważ wcale nie ma zębów, zaś filmowy Szczerbatek – ponieważ przy pierwszym bliskim spotkaniu z Czkawką ma je ukryte.
 • Książkowy Osesek jest z gatunku Ogrodowiec Pospolity i wielkością nie dorównuje Czkawce, natomiast filmowy Szczerbatek to duży smok, którego chłopak może ujeżdżać.
 • W książce myślano, że to Osesek zginął w finalnej bitwie, zaś w filmie – że Czkawka.
 • W książce Jak wytresować smoka Czkawka nie ma problemów miłosnych, a Astrid w ogóle nie występuje. 
 • W filmie Zielona Śmierć została zastąpiona przez Czerwoną Śmierć, zaś podczas walki obecny jest jeden ogromny smok, a nie, jak w książce, dwa.
 • W książce smoki są przedstawiane jako niewdzięczne i nieposłuszne.
 • W filmie Czerwona Śmierć została zabita dzięki ogniowi Szczerbatka, który podpalił gaz zbierający się w smoku. Natomiast w książce jej odpowiednik, Zielona Śmierć, została zabita dzięki Czkawce, który, będąc uwięziony w jej pysku, zatkał jej otwór, przez który smoki zieją ogniem. Później smok próbował zionąć, ale nie udało mu się to. Próbował tak długo, aż w końcu jego własny ogień go spalił.

Błędy

 • Podczas ataku smoków na początku filmu pewien wiking rzuca pochodnią w kosz służący do oświetlania wioski, który zapala się na krótko przed kontaktem z żagwią.
 • Kiedy Czkawka szuka upolowanej przez siebie Nocnej Furii, idąc lasem, uderza dłonią w wiszącą przed nim gałąź. W następnym ujęciu gałęzi już przed nim nie ma.
 • Kiedy Czkawka zakłada pierwszą protezę swojemu smokowi, Szczerbatek je ryby z kosza. Kiedy jednak po chwili smok wzbija się do lotu, kosz znika.

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Advertisement