Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Ten artykuł dotyczny trylogii filmów. Zobacz też inne znaczenia tego wyrażenia.

Jak wytresować smoka (ang. How to Train Your Dragon) — trylogia składająca się z trzech filmów stworzonych przez DreamWorks Animation, będących ekranizacją książek Cressidy Cowell.

Fabuła

Trylogia filmowa inspirowana jest cyklem powieści autorstwa Cressidy Cowell o tym samym tytule. Co prawda między obiema seriami występują wielkie różnice, choć ogólna koncepcja poruszanej tematyki jest zbieżna. 

Trylogia Jak wytresować smoka opowiada historię Czkawki, młodego wikinga, który jako pierwszy w swojej wiosce zaprzyjaźnia się ze smokami i kładzie kres toczonej od wielu pokoleń wojnie między plemieniem a smoczym rodzajem. Dwójka nietypowych bohaterów razem stawia czoła licznym wyzwaniom oraz niebezpieczeństwom. Wraz z przyjaciółmi odkrywają nowe miejsca i gatunki smoków, jak też poznają nowych kompanów oraz nieprzyjaciół. Trylogia skupia się na walce między Smoczymi Jeźdźcami a wrogami, którzy zagrażają nie tylko rodzimemu plemieniu, lecz przede wszystkim smoczej rasie. 

Filmy

Jak wytresować smoka

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka (film)
Pierwsza część została wyemitowana 26 marca 2010 i już w pierwszy weekend zarobiła ponad 43 miliony dolarów. W Polsce premiera nastąpiła 9 kwietnia 2010 roku.

Jak wytresować smoka 2

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 2 (film)
Premiera drugiej części trylogii odbyła się 13 czerwca 2014 roku w Stanach Zjednoczonych i 20 czerwca 2014 w Polsce. Akcja filmu dzieje się 5 lat po wydarzeniach z pierwszej części.

Jak wytresować smoka 3

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 3 (film)
Trzecia i ostatnia część trylogii pod tytułem Jak wytresować smoka 3 swoją polską premierę miała 15 lutego 2019 roku w Polsce oraz tydzień później, 22 lutego 2019, Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki

  • W przeciwieństwie do większości wieloczęściowych animacji, których kontynuacje zwykle powstają w wyniku sukcesu filmu pierwotnego, seria Jak wytresować smoka od początku miała być trylogią. Dzięki temu twórcy w każdej z odsłon umieszczali elementy, które miały być wyjaśnione bądź rozwinięte w kolejnych częściach. Są nimi na przykład: blizna Czkawki na brodzie (obecna już w pierwszym filmie, choć jej geneza została wyjaśniona dopiero w drugim), fakt, że Szczerbatek jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku (co zyskało uzasadnienie w trzeciej odsłonie animacji) czy nieobecność matki Czkawki (debiutującej w drugim filmie).
Advertisement