FANDOM


Snaptrapper transparent
Ten artykuł dotyczny trylogii filmów. Zobacz też inne znaczenia tego wyrażenia.

Jak wytresować smoka (ang. How to Train Your Dragon) — trylogia składająca się z trzech filmów stworzonych przez DreamWorks Animation, będących ekranizacją książek Cressidy Cowell.

Fabuła

Trylogia filmowa inspirowana jest cyklem powieści autorstwa Cressidy Cowell o tym samym tytule. Co prawda między obiema seriami występują wielkie różnice, choć ogólna koncepcja poruszanej tematyki jest zbieżna. 

Trylogia Jak wytresować smoka opowiada historię Czkawki, młodego wikinga, który jako pierwszy w swojej wiosce zaprzyjaźnia się ze smokami i kładzie kres toczonej od wielu pokoleń wojnie między plemieniem a smoczym rodzajem. Dwójka nietypowych bohaterów razem stawia czoła licznym wyzwaniom oraz niebezpieczeństwom. Wraz z przyjaciółmi odkrywają nowe miejsca i gatunki smoków, jak też poznają nowych kompanów oraz nieprzyjaciół. Trylogia skupia się na walce między Smoczymi Jeźdźcami a wrogami, którzy zagrażają nie tylko rodzimemu plemieniu, lecz przede wszystkim smoczej rasie. 

Filmy

Jak wytresować smoka

Symbol Osobny artykuł: Jak wytresować smoka (film)
Pierwsza część została wyemitowana 26 marca 2010 i już w pierwszy weekend zarobiła ponad 43 miliony dolarów. W Polsce premiera nastąpiła 9 kwietnia 2010 roku.

Jak wytresować smoka 2

Symbol Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 2 (film)
Premiera drugiej części trylogii odbyła się 13 czerwca 2014 roku w Stanach Zjednoczonych i 20 czerwca 2014 w Polsce. Akcja filmu dzieje się 5 lat po wydarzeniach z pierwszej części.

Jak wytresować smoka 3

Symbol Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 3 (film)
Trzecia i ostatnia część trylogii pod tytułem Jak wytresować smoka 3 swoją polską premierę miała 15 lutego 2019 roku w Polsce oraz tydzień później, 22 lutego 2019, Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki

  • W przeciwieństwie do większości wieloczęściowych animacji, których kontynuacje zwykle powstają w wyniku sukcesu filmu pierwotnego, seria Jak wytresować smoka od początku miała być trylogią. Dzięki temu twórcy w każdej z odsłon umieszczali elementy, które miały być wyjaśnione bądź rozwinięte w kolejnych częściach. Są nimi na przykład: blizna Czkawki na brodzie (obecna już w pierwszym filmie, choć jej geneza została wyjaśniona dopiero w drugim), fakt, że Szczerbatek jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku (którego historia opowiedziana zostanie w trzeciej odsłonie animacji) czy nieobecność matki Czkawki (debiutującej w drugim filmie).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.