Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Jak wytresować smoka 2 (ang. How to Train Your Dragon 2) — amerykański film animowany z 2014 roku na podstawie książki Cressidy Cowell, wygenerowany komputerowo przez DreamWorks Animation. Druga część trylogii Jak wytresować smoka. Reżyserem filmu był Dean DeBlois, a muzykę skomponował John Powell.

Szczegóły na temat sequelu pojawiły się już w październiku 2010 roku. Serial Jeźdźcy smoków, który swoją amerykańską premierę miał jesienią 2012 roku, jest wprowadzeniem do fabuły sequelu.

Amerykańska premiera filmu odbyła się 13 czerwca 2014. W Polsce film miał swoją oficjalną premierę 20 czerwca 2014 roku, zaś 14 i 15 czerwca w wybranych kinach odbyły się pokazy przedpremierowe.

Jak wytresować smoka 2 na całym świecie przyniósł wpływy sięgające 600 mln dolarów. To najpopularniejsza animacja w tym roku, jedna z najbardziej dochodowych animacji w historii. Ale oczekiwania i tak były większe. Szczególnie w USA, gdzie wpływy sięgnęły jedynie 174 mln dolarów. Lepiej poszło na świecie, bo wpływy wynoszą obecnie 426 mln dolarów – głównie dzięki Chinom.

Streszczenie

Minęło pięć lat, odkąd Czkawka i Szczerbatek skutecznie zjednoczyli smoki z wikingami na wyspie Berk. Podczas gdy Astrid, Sączysmark i reszta grupy rywalizują ze sobą w smoczych wyścigach, Czkawka podróżuje ze swoim przyjacielem, badając lądy i odkrywając nowe terytoria. Gdy jedna z wypraw prowadzi ich do odkrycia tajnej jaskini lodowej, która jest domem dla setek nowych gatunków smoków i tajemniczego smoczego jeźdźca, przyjaciele stają w środku bitwy, aby chronić pokój, podczas gdy Drago Krwawdoń planuje zdobyć armię smoków, by przejąć świat. Dodatkowo na Czkawce zaczyna spoczywać rola wodza klanu.

Inne opisy

Minęło pięć lat, odkąd Czkawka i Szczerbatek poznali się i zaprzyjaźnili. Stanowią nierozłączną parę wypróbowanych druhów. Na wyspie Berk zapanował spokój. Wikingowie nie walczą już ze smokami, nauczyli się żyć obok nich, a nawet wymyślili nową dyscyplinę sportową: wyścigi na grzbietach skrzydlatych wierzchowców. Pewnego razu para bohaterów wybiera się na dziką podniebną przejażdżkę, która zaprowadzi ich do tajemniczej groty. W jej wnętrzu mieszka nie mniej tajemniczy Jeździec Smoków oraz dziesiątki dzikich smocząt. Okazuje się, że ich opiekun wie o smokach więcej, niż ktokolwiek inny. Szczerbatek ulega temu czarowi. Jednak nie tylko Smoczy Jeździec wystawi na próbę jego przyjaźń z Czkawką. Wyspie Berk zagraża inwazja, a wroga armia płynie na drakach ku wybrzeżom. Tylko działając razem, para naszych bohaterów może zapobiec katastrofie, która z ich pięknej rodzinnej wyspy może uczynić ponure pustkowie. Naszych bohaterów czekają podniebne akrobacje, szalone wyprawy, niebezpieczne przygody i ciężka walka.

—Magazyn Cartoon Network, nr 3/2014

Akcja rozgrywa się pięć lat po tym, jak Czkawka zaprzyjaźnił się z rannym smokiem i pokazał mieszkańcom rodzinnej wyspy Berk, jak żyć ze stworzeniami, które zieją ogniem i porywają owce. Od tamtej pory wszyscy żyją w zgodzie na wyspie, która stała się smoczym rajem.

Gdy do wyspy zbliżają się wrogowie i tajemniczy Jeździec, Czkawka i jego wierny smok Szczerbatek stają w obronie Berk. Sytuacja komplikuje się, gdy wychodzi na jaw, że niezwykłym jeźdźcem jest matka Czkawki, Valka, a pokojowi między wikingami i smokami zagraża tajemniczy Drago. Czy Czkawce i Szczerbatkowi uda się przywrócić równowagę sił?

—Ulotka kinowa filmu

Minęło już pięć lat, odkąd wikingowie z plemienia Stoicka Ważkiego zawarli pokój ze smokami i żyją w przyjaźni. Od tamtej pory wioska wydaje się najlepszym miejscem do zamieszkania. Choć przez większą część roku pada tu deszcz lub grad, jedzenie jest surowe i pozbawione smaku, to nic nie zastąpi radości, jaką daje ludziom obcowanie z tymi wspaniałymi "bestiami".

—Cartoon Network Magazyn, wydanie specjalne 1/2014

Grupka przyjaciół: Astrid, Śledzik, Sączysmark oraz bliźnięta Mieczyk i Szpadka wyrosły na gwiazdy smoczych wyścigów – nowej rozrywki mieszkańców wioski. Chodzący własnymi ścieżkami Czkawka razem ze Szczerbatkiem spędzają czas po swojemu – na dalekich wypadach w nieznane czy szaleńczych podniebnych lotach.

—Cartoon Network Magazyn, wydanie specjalne 1/2014

Wydaje się, że nic nie może zakłócić spokoju ludzi i smoków, jednak na horyzoncie pojawi się niebawem prawdziwe niebezpieczeństwo. Na scenę wkroczą też nowi bohaterowie: Valka – tajemnicza postać, która wie o smokach wszystko, Eret, syn Ereta – niezrównany ich łowca oraz szalenie niebezpieczny Drago, który podobnie jak Czkawka nauczył się tresować smoki, lecz wykorzystuje je w zupełnie innym celu.

—Cartoon Network Magazyn, wydanie specjalne 1/2014

Fabuła

Trwa wyścig smoków i wszyscy świetnie się bawią, gdy nagle Stoick zauważa nieobecność Czkawki, jednak szybko z powrotem skupia uwagę na starciu młodzieży, czując dumę ze zwycięstwa Astrid, którą określa mianem przyszłej synowej. Tymczasem Czkawka wraz ze Szczerbatkiem oddają się szalonej, podniebnej przejażdżce, podczas której natykają się na stado Drzewokosów i Gromogrzmotów, zaś Czkawka testuje swój umożliwiający samodzielny lot kostium. W pewnym momencie chłopak leci prosto na skałę. Od zderzenia ratuje go Szczerbatek, który łapie go, osłania skrzydłami i wpada między drzewa w nieznanym przyjaciołom lesie. Po krótkiej przepychance, Czkawka wyjmuje swoją mapę, by opisać nowy, odkryty właśnie ląd. Widząc Szczerbatka drapiącego się pod pachą, nadaje miejscu nazwę Swędzipacha.

Po chwili na grzbiecie Wichury przylatuje Astrid, chwali się Czkawce wygraną w wyścigu i siada obok niego . Zapytany, dlaczego nie brał udziału w zawodach, chłopak wyjaśnia, że uciekł przed ojcem, który tego ranka uświadomił mu spoczywające na nim brzemię przejęcia tytułu wodza. Dziewczyna jest zaskoczona i szczęśliwa, Czkawka jednak nie czuje się dość dojrzały, by zostać głową klanu. Ich rozmowa zostaje przerwana, gdy chłopak zauważa w dali Swędzipachy dym. Przyjaciele lecą tam na swoich smokach.

Gdy docierają do tajemniczego miejsca, widzą spalony las, a chwilę później ogromną lodową górę o nienaturalnym kształcie. Nagle Wichura zostaje schwytana w sieć. Szczerbatek łapie spadającą Astrid i leci na ratunek smoczycy. Dwójka jeźdźców zauważa grupę wojowników, na czele których stoi mężczyzna o imieniu Eret. Zdradza, iż służy łowcy smoków, Drago Krwawdoniowi. Oskarża również Czkawkę o nakłonienie ogromnej, ziejącej lodem bestii do zniszczenia twierdzy Drago. Chłopak zaczyna podejrzewać, że istnieje jakiś inny smoczy jeździec i wraca na Berk, uciekając jednocześnie przed sieciami Ereta.

Odnajduje swojego ojca w kuźni, w której wytwarzane są siodła dla smoków. Czkawka usiłuje opowiedzieć mu o swojej przygodzie, jednak Stoick zwraca na niego uwagę dopiero wówczas, gdy słyszy imię Drago Krwawdonia. Opowiada Czkawce historię o swoim pierwszym spotkaniu z Drago.

Podczas jednego ze wspólnych posiedzeń wodzów do sali obrad wkroczył nieznajomy, którzy jednocześnie potrzebował pomocy i sam ją oferował. Powiedział, że ma władzę nad smokami i zażądał, by wikingowie pokłonili mu się i poszli za nim. Gdy wodzowie odmówili, mężczyzna, który okazał się Drago Krwawdoniem, wyszedł, a po chwili sala stanęła w płomieniach i do pomieszczenia wpadły opancerzone smoki. Wszyscy obecni w pomieszczeniu, prócz Stoicka, zginęli. Wódz Wandali obawia się, że pewnego dnia szaleniec powróci, by zniszczyć Berk i zapanować nad smokami.

Czkawka, mimo wyraźnych ostrzeżeń ojca, jest zdecydowany odnaleźć Drago i przekonać go do przyjaźni ze smoczą rasą. Wbrew zakazom Stoicka, który polecił wszystkim smokom schowanie się w stajniach, Czkawka wskakuje na grzbiet Szczerbatka i odlatuje, a za nim podąża Astrid. Trafiają na statek Ereta, gdzie chłopak realizuje swój "wspaniały plan", będący dla Astrid totalnym zaskoczeniem: oddaje mężczyźnie swój miecz i zostawia przy nim Szczerbatka, po czym sam się chowa mówiąc, że się poddają i są teraz więźniami Ereta. Wojownicy, nie umiejąc posługiwać się mieczem, uwalniają gaz i doprowadzają do eksplozji, a smoki zaczynają się z nimi bawić. Czkawka pragnie w ten sposób uświadomić łowcom smoków prawdziwą naturę tych zwierząt i zniechęcić ich do porywania smoków dla zdobycia władzy. Jego rozmowę przerywa przybycie pozostałych jeźdźców, przybyłych na ratunek Czkawce. Szpadka, ujrzawszy Ereta, natychmiast zakochuje się w nim, mężczyzna jednak wyrzuca sieć, która owija się wokół dziewczyny i sprowadza ją na statek. Jakiś czas później przybywa również Stoick oraz Pyskacz. Wódz wbrew sobie zezwala synowi lecieć dalej na poszukiwania Krwawdonia, zaś reszcie nakazuje powrócić na Berk.

Podczas lotu nad chmurami, Czkawka i Szczerbatek zostają zaskoczeni przez nagłe pojawienie się ogromnego smoka i stojącego na jego grzbiecie zamaskowanego jeźdźca. Dwójka przyjaciół zostaje rozdzielona – Czkawkę chwyta jeden ze smoków, towarzyszących tajemniczej parze, Szczerbatek zaś spada i ląduje w oceanie, skąd nie potrafi się sam wydostać i również zostaje porwany przez morskie smoki. Tymczasem Czkawka trafia do Smoczego Sanktuarium, gdzie nieświadom, iż jest obserwowany przez tajemniczego jeźdźca, próbuje poskromić znajdujące się w jaskini smoki. Po chwili koło Czkawki ląduje ocalony Szczerbatek, zaś zamaskowana postać podchodzi do niego i powala smoka jednym ruchem ręki. Zbliżywszy się do chłopaka, jeździec nagle odsuwa się wymawiając jego imię i zdejmuje hełm. Okazuje się, iż jest to kobieta, w dodatku zaginiona od dwudziestu lat matka Czkawki, Valka. Szczęśliwa, natychmiast zabiera zszokowanego syna ze sobą i pokazuje mu ogromną lodową jaskinię, zamieszkaną przez tysiące smoków. Wyjaśnia mu również tajemnicę swojego zniknięcia, przedstawia panującego nad całym Sanktuarium Oszołomostracha, razem z synem i swoimi smokami odbywają także wspólny lot. Podczas niego Czkawka pokazuje Valce swój kostium do latania, którym kobieta wydaje się być zachwycona.

W tym samym czasie Astrid, Sączysmark, Śledzik oraz Szpadka i Mieczyk udają się na poszukiwania Czkawki i Stoicka. Porywają Ereta, którego Astrid zmusza do zaprowadzenia ich do Drago. Mężczyzna się zgadza. Na miejscu atakują i porywają ich ludzie Drago. Usypiają ich smoki i zamykają. Eret, by się ratować mówi, że przyprowadził smoczych jeźdźców oraz ich smoki dla Drago, który może je wykorzystać do swojej smoczej armii.

Wkrótce do Sanktuarium, w towarzystwie Pyskacza, trafia Stoick Ważki, który przybył tam, by ratować Czkawkę. Uciekając tunelami, nagle spotyka swoją zaginioną żonę Valkę i zszokowany podchodzi do niej powolnym krokiem. Kobieta oczekuje od niego pretensji i wściekłości, jednak Stoick jedynie obejmuje ją i całuje. Wszyscy razem jedzą obiad w jaskini Sanktuarium, chcąc poczuć smak dawnego życia. Valka wciąż jest smutna, jednak słysząc z ust Stoicka ich starą pieśń, podejmuje ją i zaczyna tańczyć ze swoim mężem, obiecuje też, że wróci z nimi na Berk. Beztroskę przerywa atak Drago Krwawdonia na Smocze Sanktuarium. Jeźdźcy oraz smoki natychmiast udają się na zewnątrz, by bronić ostatniej bezpiecznej dla smoków kwatery.

Jeźdźcom (Astrid, Sączysmarkowi, Mieczykowi, Szpadce i Śledzikowi) oraz Eretowi udaje się uciec Drago. Uwalniają smoki z klatek i lecą pomóc w obronie Smoczego Sanktuarium. Drago wydaje się zaskoczony i wściekły, gdy widzi jeźdźców atakujących jego ludzi.

Podczas walki Astrid dowiaduje się o odnalezionej matce Czkawki, zaś Eret ostatecznie przechodzi na stronę jeźdźców. Tymczasem alfa wychodzi z ukrycia, by pokonać wojska Drago. Niestety okazuje się, że żądny władzy szaleniec posiada własnego Oszołomostracha, który wynurza się z oceanu i podejmuje walkę ze swoim pobratymcem. Ku rozpaczy Valki i pozostałych jeźdźców, bestia służąca Drago wychodzi zwycięsko z pojedynku, wbijając swoje kły w brzuch alfy i zabijając go na miejscu. Następnie wydaje z siebie ryk, który zmusza wszystkie smoki z wyjątkiem młodych Szponiaków do posłuszeństwa i zwrócenia się przeciwko obrońcom Sanktuarium. Przerażony i zaskoczony Czkawka bezskutecznie usiłuje okiełznać Szczerbatka, który zmierza w jego stronę, chcąc zaatakować. W końcu otwiera paszczę i strzela plazmą. Nie trafia on jednak Czkawki, lecz Stoicka, który w tym samym momencie rzuca się na ratunek swojemu synowi. Jeźdźcy nie mogą uwierzyć w śmierć swojego wodza i przyjaciela. Gdy po chwili Szczerbatek otrząsa się z amoku i nieśmiało zbliża się do nich, zdruzgotany Czkawka przepędza go. Oszołomostrach ponownie ryczy i przywołuje ku sobie wszystkie smoki. Szczerbatek próbuje posłusznie przylecieć do Alfy, lecz Drago łapie go włócznią za siodło, i ściąga na ziemię. Później wsiada na niego i odlatuje razem ze smoczą armią aby podbić Berk.

Pozbawieni swoich wierzchowców Czkawka, Valka, Astrid, Pyskacz, Śledzik, Sączysmark, Mieczyk, Szpadka oraz Eret urządzają Stoickowi tradycyjny pogrzeb, kładąc jego ciało na statku, wypuszczając go na ocean i podpalając łódź. Następnie Czkawka zwraca się do przyjaciół, mówiąc, iż postara się jak najlepiej przejąć obowiązki wodza, zaś matka wyjawia mu, że ojciec od zawsze w niego wierzył, co pomaga chłopakowi poprowadzić wszystkich na bitwę. A ponieważ Drago i jego smoki zmierzają w stronę Berk, chłopak postanawia dosiąść jedynych niepodlegających Oszołomostrachowi smoków – piskląt Szponiaków. Przyjaciele docierają na Berk w momencie, gdy wszystkie zamieszkujące wyspę smoki zostały wezwane przez smoka Drago. Sam szaleniec dosiada uległego mu Szczerbatka. Początkowo nie chce on dopuścić do siebie Czkawki, jednak chłopak cierpliwie przysuwa swoją dłoń do jego nosa, tłumacząc, iż nie ma do niego żalu za śmierć Stoicka, że to nie była jego wina. Wielka przyjaźń między Szczerbatkiem i Czkawką w końcu zwycięża. Razem, jako jedyni, muszą stawić czoła ogromnej bestii. Uciekając przed jego atakami, Czkawka zawiązuje Szczerbatkowi oczy i zatyka uszy, by ten znów nie uległ hipnozie złego Oszołomostracha.

Oszołomostrach zieje w ich stronę lodem, więżąc ich wewnątrz lodowej góry. Przerażeni mieszkańcy osady są pewni, iż zginęli, jednak w tym momencie góra eksploduje pod wpływem strzału potężnej energii pobudzonej przez Szczerbatka. Smok świeci i dysponuje potężnym ogniem, którym atakuje alfę. Udaje mu się także skłonić do współpracy pozostałe smoki z Berk, samemu stając się alfą. Atakowany ze wszystkich stron Oszołomostrach nie wycofuje się, zmuszany do dalszej walki przez Drago, stojącego na jego głowie. Zieje lodem w stronę osady, niszcząc jej część i pokrywając wyspę lodem. W pewnym momencie Szczerbatek znów atakuje ogniem i odrąbuje Oszołomostrachowi jeden z kłów. Pokonana bestia odwraca się i nurkuje do oceanu, porywając ze sobą Drago, który prawdopodobnie tonie.

Mieszkańcy osady wiwatują na cześć Czkawki oraz Szczerbatka, który zostaje ogłoszony nowym alfą i któremu kłania się nawet Chmuroskok. Czkawka natomiast zostaje przez Gothi naznaczony jako nowy wódz klanu. Ocaleni przed niebezpieczeństwem jeźdźcy oraz ich smoki ponownie organizują Smocze Wyścigi, w których tym razem bierze udział również Czkawka. Berk, chociaż po części wciąż pokryte lodem, staje się jeszcze bardziej żywe, zaś jego mieszkańców i smoki ogarnia radość.

Postacie

Bohaterowie

Smoki

Pozostałe:

Gatunki smoków wprowadzone w filmie

Obsada

Obsada angielska:

Obsada polska:

Wersja polska

 • Opracowanie wersji polskiej: Studio Sonica
 • Reżyseria: Jerzy Dominik
 • Tłumaczenie: Arleta Walczak
 • Dialogi: Joanna Kuryłko
 • Dźwięk: Daniel Gabor
 • Montaż: Maciej Brzeziński
 • Tekst piosenki: Marek Krejzler
 • Kierownictwo muzyczne: Marek Krejzler
 • Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kudelska

Wideo

Zwiastuny

JAK_WYTRESOWAĆ_SMOKA_2_-_PIERWSZY_OFICJALNY_ZWIASTUN-0

JAK WYTRESOWAĆ SMOKA 2 - PIERWSZY OFICJALNY ZWIASTUN-0

Muzyka ze zwiastuna:

 • Audiomachine – Beyond the Clouds


JAK_WYTRESOWAĆ_SMOKA_2_-_zwiastun_pl

JAK WYTRESOWAĆ SMOKA 2 - zwiastun pl

Muzyka ze zwiastuna:

 • Thirty Seconds to Mars – Kings and Queens

Klipy

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 2 (film)/Klipy

Sceny niewykorzystane

HTTYD2_Deleted_and_Alternate_Footage_Collection

HTTYD2 Deleted and Alternate Footage Collection

Niewykorzystane lub zmienione w ostatecznej wersji sceny oraz ujęcia:

 1. Scena rozpoczynająca film: Valka, Chmuroskok i Oszołomostrach z zaprzyjaźnionymi smokami atakują i niszczą jeden z fortów Drago Krwawdonia, w którym stacjonuje Eret. Uwalniają przy okazji uwięzionego w klatce Thunderclawa. Scena ta wyjaśnia odkryte później przez Czkawkę i Astrid zniszczenia dokonane przez "plującego lodem smoka".
 2. Prezentacja lojalności smoków Eretowi przez Czkawkę. Czkawka, usiłujący zmienić zdanie mężczyzny na temat skrzydlatych stworzeń, prowokuje lot Ereta ze Szczerbatkiem.
 3. Scena przedstawiająca początek bitwy pod Smoczym Sanktuarium. W alternatywnej wersji tej sceny Valka staje się przeciwnikiem Jeźdźców. Po tym, jak na pole walki przybywają przyjaciele Czkawki ujeżdżający swoje smoki, Valka podejrzewa swojego syna oraz Stoicka (i ogólnie Wandali) o zniewolenie smoków niczym Drago Krwawdoń. Ma do nich żal i po ostrej kłótni zwraca się przeciwko rodzinie. Niczym Drago w ostatecznej wersji filmu przywołuje Oszołomostracha, który wyłania się z morza, po czym przejmuje kontrolę nad wierzchowcami głównych bohaterów, zmuszając ich do nieposłuszeństwa wobec ludzi.
 4. Scena powtórnego zjednoczenia Czkawki i Szczerbatka. Czkawka, wyzwalając Szczerbatka spod kontroli Oszołomostracha, mówi "Nie opuszczę cię. Nie pozwolę ci odejść!" (ang. "I won't leave you. I won't let you go!")
 5. Kilka krótkich, wyciętych z filmu ujęć Czkawki, Astrid, Ereta, scen walki, scen lotów na smokach.
 6. Rozszerzone wypowiedzi niektórych bohaterów, m.in. przemowy Czkawki podczas pogrzebu Stoicka, rozmów Czkawki ze Stoickiem czy Eretem, Ereta opowiadającego o działalności łowców.

Muzyka

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 2 (soundtrack)
Kompozytor John Powell, który zdobył nominację do Oscara za udział w pierwszym filmie, odpowiedzialny jest za muzykę również w drugim i trzecim filmie. Jón Þór Birgisson stworzył trzy utwory do ścieżki dźwiękowej filmu.

Inne media

Gra

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: How to Train Your Dragon 2 (gra)
Z okazji wyemitowania filmu pojawiła się pod tym samym tytułem – How to Train Your Dragon 2. Deweloperem jest firma Torus Games. Gra jest dostępna na konsole Wii, Wii U, 3DS, PS3 i Xbox 360. Nie została wydana w języku polskim, choć można ją znaleźć w polskich sklepach.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: How To Train Your Dragon 2: The Official Storybook App
Na podstawie drugiej części filmu powstała również aplikacja filmowa. Znajdują się w niej minigry, kolorowanki oraz opowiadanie dotyczące filmu.

Film

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 3 (film)
Sequel tego filmu, czyli trzecia część trylogii pod tytułem Jak wytresować smoka 3 miała swoją premierę w USA 22 lutego 2019 roku. W Polsce oficjalna premiera odbyła się tydzień wcześniej, 15 lutego 2019 roku (przedpremierowe pokazy 9 i 10 lutego).

Serial

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jeźdźcy smoków
Akcja wszystkich sześciu serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata rozgrywa się niedługo, bo około rok przed wydarzeniami z filmu Jak wytresować smoka 2. Opowiada o przygodach jeźdźców, etapach powstawania nowych wynalazków Czkawki, m.in. jego kostiumu i Piekielnika, a także o odkrywaniu nowych wysp oraz gatunków smoków. Oprócz tego w serialu pojawia się wielu nowych bohaterów, zarówno sojuszników jeźdźców, jak i ich przeciwników.

Serial Jeźdźcy smoków oficjalnie zakończył się po emisji ostatniej, szóstej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Nagrody

Nagrody

 • 2015 – Złoty Glob w kategorii "najlepszy film animowany"
 • 2015 – 5 nagród Annie w kategoriach: "najlepszy pełnometrażowy film animowany", "najlepsze indywidualne osiągnięcie: montaż (John K. Carr)", "najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka (John Powell)", "najlepsze indywidualne osiągnięcie: reżyseria animowanej produkcji kinowej (Dean DeBlois)" oraz "najlepsze indywidualne osiągnięcie: storyboarding (Truong Son Mai)"
 • 2014 – National Board of Review – wygrana w kategorii "najlepszy film animowany"

Nominacje

 • 2015 – nominacja do Oscara w kategorii "najlepszy długometrażowy film animowany"
 • 2015 – 2 nominacje do Saturna: w kategorii "najlepsza muzyka" oraz "najlepszy film animowany"
 • 2015 – nominacja do Kryształowej Statuetki People's Choice w kategorii "ulubiony film rodzinny"
 • 2015 – nominacja "Criticts' Choice" w kategorii "najlepszy film animowany"
 • 2015 – 2 nominacje do nagród Annie w kategoriach: "najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane (James Jackson (VII), Lucas Janin, Tobin Jones (I), Baptiste Van Opstal i Jason Mayer)" oraz "najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenariusz (Dean DeBlois)"
 • 2015 – nominacja do nagrody Satelita w kategorii "najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media"
 • 2015 – nominacja do Złotego Lauru w kategorii "najlepszy producent filmu animowanego (Bonnie Arnold)"
 • 2015 – nominacja do Złotej Szpuli w kategorii "najlepszy montaż dźwięku w filmie animowanym"
 • 2014 – nominacja do nagrody Filmwebu jako "najlepszy film"

Ciekawostki

 • Akcja rozgrywa się pięć lat po historii pierwszej części.
 • Podtytuł filmu miał brzmieć "Sekrety lodowej jaskini" (ang. "Secrets of the Ice Cave").
 • Okazuje się, że Czkawka i Astrid od dłuższego czasu są parą, zaś Sączysmark i Śledzik walczą o względy Szpadki, co im się nie udaje.
 • Czkawka ma nowy kostium, który umożliwia mu szybowanie.
 • Czaszkochrup po śmierci Stoicka zostaje smokiem Ereta.
 • Wydano angielskojęzyczny komiks The Serpent's Heir, który opowiada o wydarzeniach mających miejsce kilka godzin po filmie.
 • Podczas napisów jest puszczona piosenka Alexandra Rybaka, który podkładał głos Czkawce w norweskiej wersji językowej.
 • Znak, który Gothi namalowała na czole Czkawki, składa się z dwóch run, połączonych ze sobą, które mają charakter symboliczny i oznaczają ochronę lub też obrońcę, a także wojownika i osobę odważną, o męskim sercu. Elgr (ochrona, obrona) – runa, sugerująca, że osoba jest silna i potrafi odnosić sukcesy. Zwiastuje również okres, w którym należy się z tego cieszyć i czerpać ile się da, a także oznacza, że być może pojawią się nowe, ekscytujące wyzwania. Tyr (wojownik, wojna, odwaga) – runa symbolizująca odwagę i oddanie.

Błędy

 • W scenie zabawy Czkawki ze Szczerbatkiem chłopak odrzuca za siebie swój hełm, którego nie widać w następnym ujęciu.
 • Gdy Stoick nakazuje Czaszkochrupowi znalezienie Czkawki za pomocą zapachu z jego hełmu, wyciąga rękę, podsuwając go smokowi pod nos. Nie mógłby jednak wychylić się wystarczająco daleko, by dosięgnąć głowy Czaszkochrupa – odległość między siodłem a nosem smoka jest zdecydowanie za duża.
 • W scenie wspólnego lotu Czkawki z jego odnalezioną matką Szczerbatek nurkuje ku morzu, by złapać ryby, i wyrównuje lot nad samą wodą. W następnym ujęciu leci znacznie wyżej.
 • Gdy Szczerbatek rysuje w śniegu obrazek, za Chmuroskokiem na początku nie ma miejsca na lodowej wyspie, gdyż opada ona do morza, jednak po chwili Szczerbatek przechodzi za Burzochlastem i ma na niej dużo miejsca.
 • Podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium z morza wychodzi Oszołomostrach Drago. Wyłania się praktycznie przy samym brzegu wyspy, gdzie nie może być aż tak głęboko, by pod powierzchnią zmieścił się cały smok jego rozmiarów.
 • Gdy Czkawka po raz ostatni używa swojego kostiumu do szybowania, Piekielnik się dubluje – chłopak trzyma go w dłoni, a jednocześnie miecz jest przymocowany do jego nogi.
 • Gdy Czkawka rzuca Piekielnik w stronę Drago, miecz jest jeszcze widoczny i wbity w ziemię, a po uwięzieniu Czkawki i Szczerbatka przez Oszołomostracha Drago w następnej scenie miecz znika.
 • Gdy Czkawka ze Szczerbatkiem są uwięzieni w bryle lodu, do której podbiega Valka, ściana lodu jest początkowo skośna. W następnym ujęciu jest niemal idealnie pionowa.

Plakaty


Film na DVD i Blu-Ray

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Jak wytresować smoka 2 (wydania płytowe)

Premiera filmu na DVD oraz Blu-Ray miała miejsce 11 listopada 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Tego samego roku film został wydany również w Polsce.

Zobacz też

Advertisement