Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Jaskiniowy Rabuś (ang. Cavern Crasher) — gatunek smoka, przedstawiciel tajemniczej klasy, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Pozory mylą. Jako jeden z nielicznych gatunków nie potrafi latać. Słynie z umiejętności strzelania kleistą substancją ze swojego grzbietu.

Wygląd

Smok posiada haczykowaty pysk w kształcie trójkąta. Grzbiet oraz ogon pokrywają gruczoły wytwarzające łatwopalny śluz. Oczy są niewielkie, umieszczone z przodu głowy. Smok największe zęby ma z tyłu żuchwy, z przodu są mniejsze (dotyczy tylko żuchwy), zęby na górnej szczęce mają, normalny dla smoków, stożkowaty kształt, zaś w samej paszczy znajduje się rozwidlony język.

Charakterystyczną cechą Jaskiniowego Rabusia jest spłaszczone, przypominające salamandrę ogon i ciało, na którego grzbiecie znajdują się specjalne wypustki odpowiedzialne za wydzielanie łatwopalnego śluzu. Zwierzę ma, rozstawione po bokach ciała, cztery masywne łapy służące do poruszania się po ścianach. Smok, podobnie jak Szybki Szpic, nie posiada skrzydeł.

Barwa gada została poznana tylko jedna - czarna, względnie ciemna z żółtymi elementami, jednak w DreamWorks Dragons: Rise of Berk, Rabuś może mieć przeróżne ubarwienie - od pomarańczowo-żółtego, czarno-czerwonego czy, jako tytan, brązowego z fioletowo-błękitnymi plamami, aż po różowe.

Siedlisko i dieta

Gad zamieszkuje pod ziemią - zajmuje jaskinie, groty, kaniony oraz kominy, a także drąży własne przejścia lub przejmuje gniazda innych smoków. Nieznane jest jego naturalne siedlisko, gdyż prawdopodobnie w miarę możliwości przemieszcza się, poszukując nowych źródeł pokarmu, jednak według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk osobniki tego gatunku można znaleźć na Restless Hallows.

Smok poluje na innych przedstawicieli swojego rodzaju - zjada głównie ich jaja oraz już wyklute potomstwo. Prawdopodobnie poluje też na inne zwierzęta zamieszkujące pod ziemią.

Zachowanie i tresura

Jakiniowy Rabuś jest smokiem przebiegłym i agresywnym. Ze względu na swoją budowę atakuje głównie smocze gniazda ukryte w grotach i jaskiniach, po których potrafi się szybko przemieszczać - z tego powodu rarytasem jest dla niego gniazdo Ognioglist. Bardzo sprawnie posługuje się swoim łatwopalnym śluzem - jest w stanie użyć go tak, by pocisk przeciwnika wywołał ścianę ognia i zaszkodził jemu samemu zamiast Rabusiowi. Potrafi tworzyć proste zasadzki z wykorzystaniem całego potencjału swoich możliwości, co czyni go jednym ze sprytniejszych smoków.

Nie wiadomo, czy da się wytresować Jaskiniowego Rabusia, ze względu na jego dosyć agresywną i ekspansywną naturę, a także dietę.

Moce i umiejętności

Ogień

CavernCrasher Gallery 2 wm.jpg

Smok potrafi zionąć strumieniem silnego, zielonego ognia. Może wykorzystać go do ataku bądź podpalenia własnego śluzu w celu obrony albo uruchomienia pułapki.

Śluz

Smok, dzięki gruczołom na skórze, wytwarza łatwopalny śluz, który wykorzystuje do obrony, polowania, a także który ułatwia mu przemieszczane się w ciasnych tunelach i korytarzach. Smok potrafi nim też ciskać dzięki ogonowi, co w przypadku smoków, kiedy spróbują odpowiedzieć ogniem wywoła samozapłon, a w przypadku zwykłych drapieżników skutecznie zniechęci do dalszych działań.

Zwinność

Jako smok żyjący pod ziemią, potrafi przeciskać się w ciasnych korytarzach, prawdopodobnie przez to że jego szkielet połączony jest z mięśniami, bardzo elastycznymi ścięgnami, przez co jest w stanie układać się w nienaturalnych pozycjach, ułatwiających mu przemieszczanie się. Dzięki silnym łapom, pazurom i nisko położonemu środkowi ciężkości gad potrafi przemieszczać się po stropie i ścianach korytarzy, co w tym ciasnym świecie znacznie rekompensuje brak umiejętności latania. Potrafi też kopać w ziemi, co umożliwiają mu silne przednie kończyny i skóra pokryta śluzem.

Umiejętności bojowe

Smok jest niezwykle wytrzymały, potrafi wytrzymać otwarty ogień, na niego skierowany. Zwykłe uderzenia, a nawet zawalenie całego tunelu nie robią na nim większego wrażenia. Gad potrafi też dobrze się chować, tworzyć zasadzki.

Słuch

Smok ma bardzo wyczulony zmysł słuchu, o czym świadczy fakt że jest w stanie usłyszeć cichy ryk Ognioglisty z drugiego końca kompleksu.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Jaskiniowego Rabusia pojawia się w grach. Ma lekko stożkowaty kształ i prawie całe pokryte jest przejrzystym śluzem. Pod substancją kryje się czerwono-czarna skorupa.

Pisklę

Pisklę Rabusia poza wielkością niewiele różni się od dorosłego osobnika. Niemalże wszystkie proporcje są w jego młodej formie wiernie odwzorowane, jedynie wytwarzające śluz guzki na grzbiecie są u pisklęcia jeszcze nie w pełni rozwinięte.

Tytan

Tytaniczny Jaskiniowy Rabuś zmienia przede wszystkim barwę - z czerwono-czarnej na brązową z błękitno-fioletowymi elementami na łapach, spodzie ogona, głowie i guzkach. Te ostanie dodatkowo ulegają powiększeniu.

Słabości

  • Największą słabością tego smoka jest wysuszenie jego skóry - gdy to nastąpi, smok jest bezbronny. Nie może wtedy wytwarzać śluzu ani ziać ogniem.
  • Brak skrzydeł powoduje, że smok nie potrafi latać i ma ograniczoną możliwość poruszania się.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smok pojawia się w odcinku Pozory mylą, gdzie okazuje się, że nieustannie atakuje Królową Ognioglist. Ta, w obawie o swoje młode, sprowadza na swoją wyspę jeźdźców, aby pomogli jej się go pozbyć. Intruz wymyka im się kilka razy, ale dzięki wspólnej szarży ostatecznie udaje się przepędzić go z gniazda.

Rabuś powraca na krótko w odcinku Rodzinne sprawki, kiedy Śledzik wykorzystuje jego apetyt na jaja, by z pomocą tych należących do Paszczogonów wydrążyć nowe wejście do jaskini, w której uwięzieni są pozostali jeźdźcy.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach 

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Ciekawostki

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement