Artykuł

Jaskiniowy Rabuś (ang. Cavern Crasher) - gatunek smoka, przedstawiciel tajemniczej klasy, pojawiający się w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jako jeden z nielicznych gatunków nie potrafi latać. Słynie z umiejętności strzelania kleistą substancją ze swojego grzbietu.

Wygląd

Smok posiada haczykowaty pysk w kształcie trójkąta. Grzbiet oraz ogon pokrywają gruczoły wytwarzające łatwopalny śluz. Oczy są niewielkie, umieszczone z przodu głowy. Smok największe zęby ma z tyłu żuchwy, z przodu są mniejsze (dotyczy tylko żuchwy), zęby na górnej szczęce mają, normalny dla smoków, stożkowaty kształt, zaś w samej paszczy znajduje się rozwidlony język.

Charakterystyczną cechą Jaskiniowego Rabusia jest spłaszczone, przypominające salamandrę ogon i ciało, na którego grzbiecie znajdują się specjalne wypustki odpowiedzialne za wydzielanie łatwopalnego śluzu. Zwierzę ma, rozstawione po bokach ciała, cztery masywne łapy służące do poruszania się po ścianach. Smok, podobnie jak Szybki Szpic, nie posiada skrzydeł.

Barwa gada została poznana tylko jedna - czarna, względnie ciemna z żółtymi elementami, zaś w Rise of Berk, Rabuś może mieć pomarańczowo-żółte, czarno-czerwone bądź, jako tytan, brązowa z fioletowo-błękitnymi plamami.

Umiejętności

Śluz

Smok, dzięki gruczołom na skórze, wytwarza łatwopalny śluz, który wykorzystuje do obrony, polowania, a także który ułatwia mu przemieszczane się w ciasnych tunelach i korytarzach. Smok potrafi nim też ciskać dzięki ogonowi, co w przypadku smoków, kiedy spróbują odpowiedzieć ogniem wywoła samozapłon, a w przypadku zwykłych drapieżników skutecznie zniechęci do dalszych działań.

Zwinność

Jako smok żyjący pod ziemią, potrafi przeciskać się w ciasnych korytarzach, prawdopodobnie przez to że jego szkielet połączony jest z mięśniami, bardzo elastycznymi ścięgnami, przez co jest w stanie układać się w nienaturalnych pozycjach, ułatwiających mu przemieszczanie się. Dzięki silnym łapom, pazurom i nisko położonemu środkowi ciężkości gad potrafi przemieszczać się po stropie i ścianach korytarzy, co w tym ciasnym świecie znacznie rekompensuje brak umiejętności latania. Potrafi też kopać w ziemi, co umożliwiają mu silne przednie kończyny i skóra pokryta śluzem.

Umiejętności bojowe

Smok jest niezwykle wytrzymały, potrafi wytrzymać otwarty ogień, na niego skierowany. Zwykłe uderzenia, a nawet zawalenie całego tunelu nie robią na nim większego wrażenia. Gad potrafi też dobrze się chować, tworzyć zasadzki.

Smok ma bardzo wyczulony zmysł słuchu, o czym świadczy fakt że jest w stanie usłyszeć cichy ryk Ognioglisty z drugiego końca kompleksu.

Ogień

Smok potrafi ziać ogniem, a dokładnie rozgrzanymi gazami.

Siedlisko

Gad zamieszkuje pod ziemią tzn. jaskinie, groty, kaniony oraz kominy, znany jest z tego że jeśli ma możliwość to zabiera gniazda innym smokom, jednakże sam potrafi drążyć tunele, co świadczy o tym że przejmuje gniazda po to by jego własne młode miały łatwy dostęp do pokarmu.

Dieta

Smok poluje na innych przedstawicieli swojego rodzaju, ale nie omieszka się także zjadać ich jaj czy potomstwa już wyklutego, prawdopodobnie poluje też na inne zwierzęta zamieszkujące pod ziemią.

Słabości

  • Największą słabością tego smoka jest wysuszenie jego skóry, gdy to nastąpi, smok jest bezbronny. Nie może wtedy wytwarzać śluzu ani ziać ogniem.
  • Brak skrzydeł powoduje, że smok nie potrafi latać i ma ograniczoną możliwość poruszania się.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smok pojawia się w odcinku Pozory mylą, gdzie nieustannie atakował żyjącą tam Królową Ognioglist, a potem został przepędzony przez Jeźdźców. 

Znane Jaskiniowe Rabusie 

W grach 

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Ciekawostki

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.