Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Dziwnobarwny klejnot
Jesteśmy rodziną (część 1) Następny odcinek
Jesteśmy rodziną (część 2)
Artykuł

Jesteśmy rodziną (część 1) (ang. We Are Family, Part 1) — dziewiętnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 13 marca 2013 roku, a w Polsce 10 października 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Zbliża się Tydzień Borka. W tym roku Czkawce powierzono zapiski i dzienniki twórcy Smoczej Księgi. Wśród nich chłopiec odnajduje tajemniczą mapę wyspy, na której mieszkają Nocne Furie. Czkawka próbuje odnaleźć ląd i rodzinę Szczerbatka.

Fabuła

Mieszkańcy Berk przygotowują się do obchodów corocznego święta – Tygodnia Borka – ku czci pierwszego wikinga, który opisał smoki. Po raz pierwszy święto ma być obchodzone razem z wytresowanymi gadami. Pyskacz z pomocą innych mieszkańców wioski stawia pomnik Borka przed Twierdzą i życzy wszystkim szczęśliwego obchodu świąt. Po chwili przychodzi Pleśniak, który uważa, że nie jest to żaden powód do świętowania, zwłaszcza ze smokami. Jednocześnie przejawia duże zainteresowanie artefaktami związanymi z Borkiem, które obecnie są w posiadaniu Pyskacza.

Przygotowania do smoczej parady z okazji Tygodnia Borka

Poza wioską Czkawka wraz z pozostałymi członkami Smoczej Akademii trenują przyzywanie smoków za pomocą ryków. Sączysmark uważa, że to strata czasu, lecz Czkawka tłumaczy, że na wypadek rozdzielenia wierzchowce trzeba jakoś przywołać. Poza tym wódz wioski zażyczył sobie smoczą paradę na zbliżające się święto. Jeźdźcy prezentują swoje umiejętności. Szef Akademii przywołuje Szczerbatka, Śledzik wzywa całe stado Gronkli do towarzystwa dla Sztukamięs, natomiast Astrid zwołuje przyjaciół dla Wichury. Nagle Sączysmark pyta, z kim na paradzie będzie leciała Nocna Furia. Czkawka uświadamia sobie, że jego smok jest samotny. 

Tymczasem Pyskacz poszukuje na strychu w swojej pracowni szkatułki z zapiskami Borka. Nagle do kuźni przychodzi Pleśniak i prosi go o pomoc przy wozie z kapustą, który zepsuł się i przewrócił na środku drogi. Gbur początkowo nie chce mu jej udzielić, zajęty wyciągniętymi artefaktami, lecz gdy starzec zaczyna narzekać na złe traktowanie klientów, mężczyzna w końcu ulega. Zostawia szkatułkę na stole, zabraniając Pleśniakowi dotykać pamiątek, po czym wychodzi.

Czkawka wraz ze Szczerbatkiem oglądają przygotowania do smoczej parady. Chłopakowi jest przykro, że smok nie ma rodziny ani znajomych z własnego gatunku. Do przyjaciół przychodzi Astrid, oznajmiając, że udało jej się w końcu wytresować Zębacze do lotu w szyku. Zauważa, że Czkawka jest nieswój, a ten zwierza jej się ze swoich przemyśleń. Dziewczyna stwierdza, że Szczerbatek wydaje się szczęśliwy ze swoim jeźdźcem i przekazuje chłopakowi, że ojciec i Pyskacz oczekują go w Twierdzy. Zdradza, że to chyba coś ważnego.

Czkawka udaje się do Wielkiej Hali, gdzie zastaje Stoicka w towarzystwie kilku innych wikingów. Okazuje się, że z okazji Tygodnia Borka wódz postanowił przekazać swojemu synowi, szefowi Smoczej Akademii, dziedzictwo pozostałe po twórcy Smoczej Księgi. Stoick wręcza mu szkatułkę odnalezioną przez Pyskacza. Mówi synowi, że od teraz w jego rękach spoczywa przeszłość i przyszłość wikingów, a wszystko, co związane z Borkiem i smokami, należy się właśnie jemu.

Wieczorem zaciekawiony Czkawka przegląda notatki Borka. Jest zdumiony ilością wiedzy w nich zgromadzonej. Nagle zauważa plik zapisków dotyczący Nocnych Furii. Bork wspomina w nich, że istnieje wyspa, na której żyją wyłącznie Nocne Furie, nazwana w notatkach Wyspą Nocy. Czkawka postanawia odnaleźć tajemniczy ląd.

Następnego dnia wszyscy jeźdźcy, pod wodzą Czkawki, lecą na skalistą wyspę, na której pod koniec życia mieszkał Bork. Przyjaciele chcą znaleźć jego jaskinię. Szef Akademii ma nadzieję, że mężczyzna zostawił w niej jakieś wskazówki dotyczące Wyspy Nocy.

Na miejscu przyjaciele rozpoczynają poszukiwania. Sączysmark z nudów udaje ryk Zmiennoskrzydłego. Śledzik, rozczarowany jego brakiem umiejętności, odtwarza wierniejszy ryk smoka. Sączysmark rzuca Ingermanowi wyzwanie, mówiąc, że chłopak nie będzie umiał zaryczeć jak Gromogrzmot, jednak Śledzik wiernie odtwarza odgłosy smoka. Jak się okazuje, aż zbyt wiernie, gdyż wkrótce przywołany przypadkiem gad zaczyna atakować przyjaciół. Czkawka natychmiast każe im się rozdzielić. Mieczykowi, Szpadce i Sączysmarkowi nakazuje szukać jaskini, zaś sam z pozostałymi próbuje odpędzić Gromogrzmota. Jednak po chwili przylatuje także wezwany Zmiennoskrzydły, który porywa Jorgensona.

Podczas gdy Zmiennoskrzydły bawi się Sączysmarkiem, Śledzik musi uciekać przed Gromogrzmotem. Astrid nakazuje bliźniakom uwolnić Jorgensona, a sama odsyła Czkawkę do jaskini i rusza z pomocą Ingermanowi. Kiedy przyjaciele odwracają uwagę smoków, Haddock odnajduje grotę. Szczerbatek rozpala w środku ognisko, a jego jeździec zauważa na suficie malowidło, które jest mapą prowadzącą na Wyspę Nocy. Gdy ją przerysowuje, na zewnątrz fala uderzeniowa Gromogrzmota trafia w górę. Jaskinia zaczyna się walić. Po chwili strop z malowidłem pęka, a Czkawka w pośpiechu kończy rysunek i dosiada wierzchowca. Obaj są jednak w pułapce, gdyż wyjście zagradzają skały, a Szczerbatek nie może wysadzić ich plazmą, by nie zawalić na nich całej jaskini. Smok jednak wpada na inny pomysł i zaczyna się kierować dźwiękiem. Dzięki temu udaje im się uciec przez niezauważony wcześniej tunel. Razem z jeźdźcami odpędzają Zmiennoskrzydłego oraz Gromogrzmota i wracają na Berk. W drodze powrotnej Czkawką opisuje im nowo odkrytą umiejętność Szczerbatka – echolokację.

Mapa Wyspy Nocy

Wieczorem Czkawka ogląda zdobytą mapę i przerysowuje ją na osobny arkusz papieru. Z notatek Borka dowiaduje się, że Nocne Furie są agresywnie nastawione do innych gatunków. Postanawia więc, że polecą ze Szczerbatkiem sami. Pod osłoną nocy wymykają się z wioski.

Następnego ranka pozostali jeźdźcy zastanawiają się, gdzie jest Czkawka. Szybko domyślają się, że już poleciał i postanawiają do niego dołączyć. W pokoju Czkawki Astrid odnajduje notatnik z mapą.

Czkawka i Szczerbatek lądują na Wyspie Nocy. Chłopak imituje ryk Nocnej Furii i po chwili rozlega się odpowiedź. Jeździec zsiada z siodła i nakazuje smokowi iść do innych gadów. Szczerbatek daje się przekonać, choć wciąż zachowuje się niepewnie. Gdy zwierzę się oddala, chłopakowi coś zaczyna nie pasować. Nakazuje przyjacielowi wrócić, lecz ten zostaje znienacka unieruchomiony bolasem, a Czkawka schwytany. Okazuje się, że pułapkę zastawił Albrecht. Tymczasem na Berk Pyskacz chce dostać się do domu Pleśniaka i oddać naprawiony wóz, jednak nie zastaje tam starca.

Czkawka i Szczerbatek schwytani przez Łupieżców

Do Akademii przybywa Stoick i widząc, że jeźdźcy wybierają się w jakąś podróż, pyta, co jest jej celem. Przestraszony Śledzik zdradza tajemnicę. Po chwili przybywa także Pyskacz, informując o zaginięciu Pleśniaka.

Okazuje się, że Wyspa Nocy była zasadzką stworzoną przez Albrechta we współpracy z Pleśniakiem, który włamał się do szkatułki z notatkami Borka i podłożył wskazówki dotyczące dostania się do pułapki. Czkawka zostaje porwany przez Łupieżców i zabrany na ich wyspę.

Najważniejsze wydarzenia

  • Jeźdźcy odkrywają, że Szczerbatek posiada zdolność echolokacji.
  • Okazuje się, że Pleśniak współpracuje z Łupieżcami.
  • Czkawka ponownie zostaje schwytany przez Łupieżców.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zwierzęta

Ciekawostki

  • Podczas lekcji Czkawki w Zatoczce Sączysmark używa swojego medalu (wygranego w Festiwalu Roztopów) do stworzenia świecącego punktu i odwrócenia uwagi bliźniaków.
  • Z piosenki Pyskacza wynika, że Bork w którymś momencie swojego życia popadł w obłęd.
  • Śledzikowi udało się wezwać Gromogrzmota i Zmiennoskrzydłego przy użyciu ich ryku.
  • Jest to drugi odcinek w pierwszym sezonie, który nie ma w narracji Czkawki w końcówce odcinka. Pierwszy odcinek to Słodka Heathera (część 1).

Zobacz też

Advertisement