Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Johann Kupczy (ang. Trader Johann) — jedna z postaci regularnie pojawiających się w serialu Jeźdźcy smoków. Pracuje na rzecz Łowców Smoków, od kilkudziesięciu lat działając pod przykrywką żeglującego handlowca, który zdobył pełne zaufanie mieszkańców Berk oraz innych plemion.

Wygląd

Johann jest wysokim i smukłym mężczyzną z ciemniejszą od innych karnacją. Ma ciemne oczy i czarne włosy. Posiada długie, odstające na boki wąsy i bujną brodę. Nosi na głowie turban oraz niebiesko-czerwoną tunikę z pasem, a także białe, luźne spodnie i brązowe buty.

Charakter

Mężczyzna sprawia wrażenie sympatycznego i dyskretnego mężczyzny, choć jednocześnie wydaje się być dość lękliwy i uległy. Wszyscy na Berk z niecierpliwością oczekują jego przybycia, ponieważ zawsze przedstawia wikingom atrakcyjne oferty. W jego pracy zależy mu na czasie oraz uczciwości. 

Czasami Johann bywa gwałtowny i wojowniczy. Wspomina, że walczył kiedyś z olbrzymią kałamarnicą o jej tusz, innym razem był gotów zaatakować Sączysmarka, Mieczyka i Szpadkę za pozostawienie go na środku oceanu. Opowieści jednak kłócą się nieco z faktami; w odcinku Kto pod kim dołki kopie (część 1) widać, że da się go zastraszyć i nie jest do końca pewien, w stosunku do kogo powinien pozostawać lojalny. Choć największą sympatią zdaje się darzyć Berk, jest skłonny nieświadomie zadziałać na ich szkodę, wyjawiając ich tajemnice komuś, kogo się boi. Jest przerażony, kiedy musi dosiąść Sztukamięs, by ratować Śledzika.

Choć sprawia wrażenie człowieka uczciwego i stawiającego uczciwość za najwyższą wartość, tak naprawdę jest to maska. Johann pracuje bowiem dla Łowców Smoków, i tylko w ich obecności jest prawdziwym sobą. Ujawnia się jako człowiek odważny, pewny siebie i asertywny, a także mający dość wysokie stanowisko pośród towarzyszy. Jednocześnie dowodzi, że jest szczerze oddany prawdziwej sprawie, dla której pracuje, i jest skłonny przez wiele lat udawać kogoś, kim tak naprawdę nie jest, po to, by wyrobić sobie niezachwianą reputację oraz zdobyć zaufanie nieprzyjaciela. 

Historia

Jeźdźcy smoków

Johann debiutuje w odcinku Smoczy kwiat. Od niego Pleśniak kupuje niebieskie oleandry, które powodują chorobę smoków.

Czkawka odnajduje dryfującego na desce Johanna

W odcinku Skręćkarcze Bagna traci swój statek podczas podróży przez torfowiska, na którego pokładzie ma prezent dla Czkawki. Sączysmark, Mieczyk i Szpadka mają odnieść dryfującego po morzu Johanna na Berk, lecz zostawiają go na małej wysepce po środku pustkowia. Kiedy Johann i jego statek w końcu docierają na Berk, Stoick pyta go, czy jest coś, co może zrobić dla niego prócz naprawy statku. Johann gniewnie prosi o pięć minut sam na sam z Sączysmarkiem i bliźniakami.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 2), Stoick zauważa jego statek, gdy poszukuje Czkawki, i prosi go o pomoc, aby oszukać Łupieżców. Gdy jego statek dociera do wybrzeży ich wyspy, Łupieżcy od razu wchodzą na pokład i rozpoczynają zakupy. Następnie Kupczy otwiera klapę swojego statku i spod pokładu wyłaniają się Stoick, Pyskacz i reszta młodych wikingów, którym udaje się pokonać wrogów.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Johann zostaje na krótko wspomniany w odcinku Pięć drogowskazów. Stoick informuje smoczych jeźdźców, że Johann podsłuchał rozmowę lidera Berserków, który mówił, że planuje wkrótce użyć swojej nowej broni do ataku. Jednak okazuje się, że Dagur celowo podał te informacje, by przyciągnąć Czkawkę i Szczerbatka na wyspę.

W odcinku Wielki lód, Czkawka przynosi Johanna na Berk po tym jak jego statek utknął w lodzie. Kiedy wracają, cała wioska okazuje się być pusta po inwazji Szybkich Szpiców. Pomaga Śledzikowi i Czkawce przenieść sparaliżowaną Sztukamięs do zatoczki, gdzie ukrywa się całe plemię. Później, gdy lód skuwający morze ulega roztopieniu, Czkawka i Szczerbatek odnoszą Johanna z powrotem na statek, a mężczyzna daje chłopakowi butelkę z atramentem kałamarnicy jako podziękowanie.

W odcinku Kto mgłą wojuje... Johann ponownie odwiedza mieszkańców Berk, z którymi prowadzi handel. Pyskacz kupuje od niego złom, który okazuje się być gniazdem młodych Zaduśnych Zdechów.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 1) nieprzytomny handlarz zostaje wyłowiony z wody przez bliźniaki, które zabierają go na Berk. Gdy mężczyzna dochodzi do siebie informuje Stoicka że Dagur uciekł z więzienia i napadł na jego statek. Kieruje też jeźdźców do Cmentarzyska Statków, gdzie Dagur płynie po skarb należący do Johanna, który umożliwi mu odbudowanie swojej armady.

W odcinku Kto pod kim dołki kopie (część 1), Johann sprzedaje Heatherze informacje o miejscu pobytu Dagura. Potem przekazuje te same informacje Czkawce, dzięki czemu może on uratować dziewczynę z opresji. Przybliża też Czkawce tragiczne losy wioski i rodziny Heathery.

W kolejnym odcinku Heathera i Astrid przybywają do obozowiska Heathery, by spotkać się z kupcem. Ukrywa się on na wyspie, ale Astrid go odkrywa. Przekazuje on dziewczynom aktualne informacje o Dagurze w formie mapy. Dowiadujemy się wtedy, że Johann używa latającej poczty.

W odcinku Grzechy przeszłości Johann, udając pośrednika przekazującego informację, zaprowadza Heatherę na Północne Rynki, gdzie rzekomo znajduje się człowiek, Harek, który zna Oswalda, ojca dziewczyny. Heathera podąża za nim, jednak trafia w pułapkę zastawioną przez Krogana. Johann oraz Sączysmark wyruszają dziewczynie na ratunek, gdy jednak jej smok zostaje porwany, Krogan stawia ultimatum: soczewka do Smoczego Oka, którą posiada Heathera, w zamian za Szpicrutę. Johann jest świadkiem, jak dziewczyna przekazuje Łowcom soczewkę, i mimo krótkiej bitwy, w której jeźdźcy podejmują próbę jej odzyskania, ostatecznie trafia w ręce Łowców. Odcinek kończy się wspólną rozmową Viggo, Krogana oraz Johanna, którego prawdziwe oblicze oraz misja zostają w końcu ujawnione – Johann żali się za te wszystkie lata, w których udawał nieco niezdarnego handlarza w celu zaskarbienia sobie zaufania Wandali, choć tak naprawdę pracuje dla Łowców. Właśnie on dostępuje zaszczytu odczytania soczewki zdobytej od Heathery.

Podręcznik23.JPG
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

W grach 

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grze za wyspą Berk znajduje się łódź Johanna, w której można zakupić towary przydatne do kompletowania kolekcji. Zestaw trzech przedmiotów zmienia się co 8 godzin.

School of Dragons

Johann i jego sklep

W grze School of Dragons Johann był właścicielem sklepu, w którym gracze mogli nabywać potrzebne im dobra. Ze względu na finał serialu Jeźdźcy smoków, w którym podstępny kupiec zginął, walcząc przeciwko jeźdźcom, jego postać z czasem usunięto z gry, a większość zadań z jego udziałem została rozdzielona między innych bohaterów. Od aktualizacji w styczniu 2019 roku, wprowadzającej motywy z filmu Jak wytresować smoka 3, Johann jako NPC pojawia się jedynie w części zadań z rozszerzeń rozgrywających się wcześniej niż Wrath of Stormheart, a sklep nie należy już do niego.

Ciekawostki

 • Ma długą bliznę pod lewym okiem.
 • Johann ma zwyczaj opowiadania długich i nudnych historii z podróży. Jeśli wierzyć jego opowieściom, dokonał wielu bohaterskich wyczynów i dopłynął do egzotycznych krajów, np. do Papui-Nowej Gwinei.
  • W odcinku Na widoku ujawnia, że w rzeczywistości są to historie kupców, których okradł.
 • Po jego stroju można przypuszczać, że ma korzenie wschodnioeuropejskie.
 • Mimo że jest zafascynowany tym, że na Berk trenuje się smoki, Johann nadal jest nerwowy, przebywając blisko nich.
 • By podkreślić szacunek, jakim rzekomo darzy jeźdźców, zwraca się do nich per "mistrzu", na przykład "mistrzu Czkawko", "mistrzu Sączysmarku" czy "mistrzu Śledziku".
 • Johann kupił pięć lunet od Czkawki.
 • W odcinku Kto mgłą wojuje... został wykorzystany przez Berserków – sprzedał Pyskaczowi odkupione od nich żelastwo ze Skręćkarczych Bagien, nie wiedząc, że jest to gniazdo Zaduśnych Zdechów.
 • Oprócz towarów Johann handluje również informacjami.
 • Johann przechowywał swoje skarby na Cmentarzysku Statków.
 • W odcinku Grzechy przeszłości okazuje się, że pomagał jeźdźcom tylko po to, by zdobyć jedną z ważniejszych soczewek do Smoczego Oka.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement