FANDOM


Katapulta — broń dalekiego zasięgu używana przez wikingów. Była używana głównie w starożytności i średniowieczu.

Wygląd

Katapulta jest dość dużą, stabilną konstrukcją wykonaną głównie w drewnianych bali oraz metalowych mocowań. Ruchomy element wyrzutki jest obciążony dużym, kamiennym blokiem. Katapulty w filmie zostały stworzone na podstawie katapult rzymskich, które były masywniejsze od nich. Są też połączeniem katapult Archimedesa, który podobno stworzył największą broń tego typu podczas obrony Syrakuz.

Działanie

Broń jest dość duża i umieszczana poza wioską, żeby nie czyniła w niej zniszczeń. Jest uruchamiana poprzez zwolnienie ciężaru, blokującego wyrzutnię. Za ciężarek najczęściej służą kamienie i głazy. Zasada jej działania opiera się na wykorzystaniu energii sprężystej. Energia ta była wykorzystywana do miotania kamiennych pocisków.

Katapulta może strzelać kamieniami lub blokami skalnym. Głazy można również podpalić,(wcześniej zapewne pokrywając je łatwopalną substancją) dzięki czemu uzyskuje się płonące pociski.Maksymalny zasięg to mniej więcej 200 m, natomiast sam ciężar jaki mogły wyrzucić wynosił zwykle 30- 80 kg.

Historia

Jak wytresować smoka

W filmie Jak wytresować smoka była używana przede wszystkim w bitwie z Czerwoną Śmiercią oraz do obrony przed smokami atakującymi wioskę.

Jeźdźcy smoków

W odcinku Wiking do wynajęcia Pyskacz demonstruje widzom jedną ze swoich katapult, która nosi własne imię - Wielka Berta.

Pojawiła się także w szóstym odcinku serialu Jeźdźcy smoków, Albrecht i Łupieżcy, kiedy pokazany jest Albrecht strzelający w stronę Koszmara Ponocnika.

Została użyta również w odcinku Zemsta, kiedy to Pyskacz strzelał do Szepczących Śmierci i przygotowywał się do obrony przed Marazmorem.

Wykorzystywali je również inni wikingowie pod dowództwem Pyskacza podczas ćwiczeń ze smoczymi jeźdźcami w odcinku Wyrzutki (część 1).

W późniejszym czasie wikingowie wykorzysują je do Smoczych Wyścigów.

School of Dragons

Kilka katapult w School of Dragons jest rozlokowanych w Berk oraz w Training Grounds, jednak jest to tylko element dekoracyjny.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.