Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Kiełohak (ang. Fanghook) — smok, przedstawiciel gatunku Koszmar Ponocnik, wytresowany przez Gustawa Larsena. Pojawia się w serialu Jeźdźcy smoków i w grach.

Imię

Gustaw, który miał przejąć stanowisko smoczego tresera po Sączysmarku, uważał, iż podobnie jak on powinien mieć Koszmara Ponocnika, by jak najbardziej upodobnić się do swego poprzednika i idola. Swemu smokowi nadał imię Kiełohak, które jest odwróconym imieniem "Hakokieł"

Wygląd

Kiełohak jest dorosłym przedstawicielem gatunku Koszmar Ponocnik. Barwy jego ciała są stosunkowo ciepłe – jest to pomarańcz pomieszany z jasną czerwienią, przechodzącą w róż oraz fiolet.

Charakter

Chociaż Kiełohak z założenia miał być "kopią" Hakokła, swoim charakterem znacznie różni się od niego. Przede wszystkim jest o wiele łagodniejszy, a prócz tego jest silnie przywiązany do właściciela. Rzadko bywa wobec niego złośliwy, raczej jest mu posłuszny i zachowuje się jak bliski, prawdziwy przyjaciel.

Historia

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Smok pojawia się w odcinku Pięć drogowskazów. Gdy Sączysmark sądzi, że umrze, pragnie przekazać swoje stanowisko tresera Gustawowi. Ten z entuzjazmem przyjmuje nową rolę i, chcąc upodobnić się do Sączysmarka, tresuje własnego Koszmara Ponocnika.

Gustaw zaprzyjaźnia się z Kiełohakiem

Smok na początku nie jest pozytywnie nastawiony do Gustawa i nie słucha go, ale po pewnym czasie staje się jego przyjacielem. Czkawka i inni jeźdźcy chcą, by Sączysmark zmądrzał, jednocześnie wyraźnie dając do zrozumienia Gustawowi, że nie zasługuje jeszcze na miano tresera. Nie chcą przy tym, by Gustaw trzymał własnego smoka i polecają mu go wypuścić. Chłopak zdaje się słuchać polecenia, jednak jeźdźcy nie wiedzą, że Gustaw trenuje Kiełohaka w tajemnicy. Gdy Czkawka i reszta jeźdźców odkrywają prawdę, chłopiec jest zmuszony pozbyć się swojego smoka. Pozoruje pożegnanie się z nim, jednak gdy jeźdźcy odchodzą do domu i nikt już nie widzi, smok powraca do Gustawa.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Kiełohak schwytany przez Dagura

Kiełohak i jego jeździec powracają w odcinku Komu Gustaw, komuGustaw czuje się już gotowy, aby przyłączyć się do grupy smoczych jeźdźców i stać się jednym z nich. Odwiedza więc ich siedzibę na Końcu Świata, chcąc udowodnić swoją wartość, i od razu daje się jeźdźcom we znaki. Kiełohak także jest uczestnikiem licznych gaf swojego jeźdźca, na przykład podpalając ogony Szczerbatka w chatce Czkawki. Wkrótce Kiełohak i Gustaw zostają porwani przez DaguraCzkawka wyrusza im na pomoc, jednak w zamian za parę przyjaciół Dagur żąda oddania Smoczego Oka. Gustaw pozoruje zdradę jeźdźców i wspólnie z Kiełohakiem świętują przyłączenie się do klanu, który traktuje ich znacznie lepiej, niż jeźdźcy. Później jednak wraz z Kiełohakiem pomagają wykraść Smocze Oko i zwrócić je jeźdźcom. Gustaw zgadza się jeszcze trochę poczekać na przyłączenie do drużyny i wraca na Berk.

W odcinku Drużyna Astrid Gustaw z Kiełohakiem zgłaszają się do tworzonej przez Astrid zapasowej drużyny jeźdźców i ze względu na swoje doświadczenie chłopak zostaje jej kapitanem. Interwencja drużyny pomaga obronić Koniec Świata przez inwazją Dagura.

W odcinku Powrót smoka drużyna A stara się przepędzić z Berk Wandersmoka, który atakuje wyspę, jednak okazuje się to dla nich za dużym wyzwaniem i wszyscy – łącznie z Gustawem i Kiełohakiem – zostają strąceni na ziemię.

W odcinku Ogniowa Burza (część 1) Gustaw i Kiełohak prowadzą drużynę A do ataku na bazę Łowców Smoków.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Smok jest do kupienia za runy. Był też dostępny podczas specjalnych okazji w dniach:

  • od 12 do 15 września 2014 roku,
  • od 7 do 10 listopada 2014 roku,
  • od 15 do 18 lipca 2016 roku.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Kiełohak został nazwany, oczywiście, po Hakokle. Jego pierwszy jeździec, Gustaw, ubóstwiał Sączysmarka i szukał sposobu do uczczenia smoka swojego bohatera. Pomimo to, Gustaw i Kiełohak mają znacznie lepsze relacje niż Sączysmark i Hakokieł (chociaż niewiele).
Dzięki treningowi Gustawa, Kiełohak zachowuje się znacznie lepiej niż jego imiennik. Dobrze rozumie polecenia niewerbalne. I w przeciwieństwie do Hakokła, Kiełohak nie cieszy się z podpalania zadka swojego jeźdźca!

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier