Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Bliźniacze szaleństwa
Kiedy uderza piorun Następny odcinek
Co kryją smoki
Artykuł

Kiedy uderza piorun (ang. When Lightning Strikes) — czternasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 5 grudnia 2012 roku, a w Polsce 5 września 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Gwałtowne burze z piorunami zagrażają Berk, a mieszkańcy uważają, że Thor jest zły na wyspę. Pleśniak wraz ze swoimi zwolennikami twierdzi, że za wszystko odpowiedzialny jest Szczerbatek, gdyż Nocna Furia to "pomiot burzy". Czkawka musi znaleźć odpowiedź, zanim wściekły tłum dorwie jego smoka.

Fabuła

Od kiedy smoki zamieszkały na Berk, stale niszczą dachy domów, siadając na nich. Aby temu zapobiec, Czkawka wraz z Pyskaczem wymyślają dla nich siadowiska – metalowe ramy ustawiane nad chatami, zdolne utrzymać latające gady. Wszyscy mieszkańcy angażują się w tę inicjatywę, a z czasem przy każdym domu powstaje siadowisko. Po zakończeniu prac wikingowie są bardzo zadowoleni – jedynie Mieczyk i Szpadka wyrażają swoje rozczarowanie, gdy dowiadują się, że konstrukcje mają chronić wioskę.

Wieczorem w domu Haddocków Czkawka, Stoick i Pyskacz wraz ze Szczerbatkiem jedzą kolację. Wódz chwali pomysł syna, a ten z entuzjazmem podrzuca kolejne – chce zbudować między innymi lądowiska i stajnie w jaskiniach. Stoick studzi jego zapał, przypominając, że Berk jest jednak dla ludzi. Nagle Szczerbatek niepokoi się, słysząc dochodzący z zewnątrz grzmot, a przy kolejnym spanikowany ucieka na piętro.

Gdy wikingowie wyglądają za drzwi, odkrywają, że nad Berk pojawiła się straszliwa burza, a pioruny szaleją po wiosce. Stoick jest zdziwiony takim stanem rzeczy, jako że wyładowania zwykle zostawiały osadę w spokoju, a Pyskacz sugeruje, że widocznie spadł na nich gniew Thora. Obaj wspominają czasy, gdy burza ostatni raz tak napastowała wyspę – wtedy to do wioski zawitał włóczęga Jörgen Barnstad, okradający wdowy i starców. Thor ukarał go, uderzając go piorunem w hełm, gdy Barnstad naprawiał maszt statku i przygotowywał się do ucieczki. Dopiero po przegnaniu mężczyzny wyładowania się uspokoiły. Rozmowę przerywają uderzenia kilku błyskawic, które powodują ogromny pożar w osadzie.

Stoick, Pyskacz, Czkawka i Szczerbatek wybiegają z domu, by ogarnąć wzrokiem skalę kataklizmu. Wódz nakazuje kowalowi zorganizować wiadra z wodą, a sam rusza do Twierdzy. Niedaleko Szczerbatka uderza kolejny piorun, przez co smok się płoszy i ucieka. Wikingowie z pomocą smoków starają się ugasić ogień, a Czkawka próbuje w tym chaosie odnaleźć swojego wierzchowca. Jedynymi osobami, które nie pomagają w walce z żywiołem, są Mieczyk i Szpadka – bliźniaki siedzą i obserwują widowisko.

Mieszkańcy osady zmierzają do Wielkiej Hali, by tam się ukryć. Gruby mówi, że ten atak piorunów wygląda jak wojna, a Wiadro popiera go, twierdząc, że nie pamięta takiej wściekłości Thora. Czkawka z pomocą Astrid znajduje Szczerbatka niedaleko Twierdzy. Smok skacze po siadowiskach, próbując umknąć ścigającym go błyskawicom, jednak stale je przyciąga. Stojący niedaleko Pleśniak zwraca na to uwagę mieszkańców Berk i oznajmia, że gniew Thora spowodowało trzymanie w osadzie Nocnej Furii – nieprawego pomiotu burzy i samej śmierci. Ogłasza, że jedynie pozbycie się smoka pozwoli im przetrwać. Duża część wikingów się z nim zgadza i mimo protestów Czkawki daje się podburzyć, jednak Stoick rozsądnie zauważa, że nie mają pewności, przeciwko czemu skierowany jest gniew boga piorunów. Zapewnia też swoich ludzi, że znajdą sposób, by go obłaskawić.

Z czasem nad wyspę nadciągają kolejne burze. Jeźdźcy, chcąc bronić Szczerbatka, zastanawiają się, jak zadowolić Thora. Śledzik podpowiada, że w dawnych czasach składano mu ofiary, a Szpadka wyraża chęć ofiarowania Mieczyka, jednak Czkawka nawet nie chce o tym słyszeć. Sączysmark stwierdza, że on jako bóg chciałby statuę przedstawiającą jego samego, a Czkawka wpada na pomysł, by faktycznie postawić Thorowi posąg. Wkrótce dzięki jeźdźcom na Berk powstaje monumentalny metalowy pomnik boga.

Po odsłonięciu posągu przychodzi jeszcze większa burza. Pyskacz przezornie stara się trzymać dystans od Szczerbatka, tłumacząc, że to na wszelki wypadek. Czkawka pociesza smoka i zapewnia, że nie pozwoli go skrzywdzić. Pozostali jeźdźcy także ukrywają się w domach – jedynie Mieczyk i Szpadka siedzą na jednym z dachów, oglądając błyskawice i płonącą wioskę.

Mieszkańcy przychodzą pod posąg, patrząc na niego z nadzieją, jednak w statuę uderza piorun, a ta przekierowuje błyskawicę na domy wikingów, wywołując kolejne pożary. Pleśniak powtarza, że nic poza zabiciem Nocnej Furii nie złagodzi gniewu boga. Starzec i jego podburzeni zwolennicy udają się domu Stoicka po smoka, lecz Czkawka i Szczerbatek na rozkaz Ważkiego uciekają przez okno. Stoick oznajmia przybyłym, że zwierzę zostało już wyrzucone z Berk, jednak Pleśniak, widząc, że wyładowania nie ustają, wątpi w wersję wodza. Rozwścieczony tłum szuka Czkawki i Szczerbatka po całej wyspie. Astrid proponuje, by ukryć Furię w zatoczce, jednak chłopak nie chce ryzykować i decyduje się uciec z Berk. Podczas lotu wysoko w chmurach w ogon smoka trafia piorun i obaj lądują awaryjnie w lesie. Chłopak, patrząc na rozgrzane pręty protezy, a potem na przyciągające błyskawice siadowiska i posąg odkrywa, że pioruny uderzają w metal.

Po chwili smok i jego jeździec zostają odnalezieni przez Pleśniaka i innych mieszkańców, którzy porywają Szczerbatka, chcąc wrzucić go do morza. Chłopak pragnie udowodnić, że Nocna Furia jest niewinna, a pioruny uderzają w metal. W tym celu zabiera włócznię z kuźni Pyskacza i razem z Astrid i Wichurą lecą uratować Szczerbatka.

Na porcie stoją już Stoick, Pyskacz, Gruby i Wiadro, którzy zaciekle bronią Szczerbatka przed zwolennikami Pleśniaka. Czkawka przybywa w ostatniej chwili i tłumaczy wszystkim, że to nie wina smoka, ale metalu, który ściąga pioruny. Przypomina, że burze rozpoczęły się po ustawieniu w wiosce siadowisk, a nasiliły po odsłonięciu posągu; pokazuje też, że błyskawica trafiła Szczerbatka w metalowy ogon. Mimo to nikt nie chce mu uwierzyć. By udowodnić swoją teorię, Haddock udaje się z metalową włócznią na szczyt masztu – w miejsce, gdzie kiedyś piorun trafił Barnstada – ale przy ściąganiu błyskawicy sam zostaje porażony i nieprzytomny spada do wody. Szczerbatek, widząc całe zajście, uwalnia się z więzów, wskakuje do wody za przyjacielem i wyciąga go na pomost.

Okazuje się, że Czkawka wychodzi cało z opresji. Kiedy budzi się we własnym łóżku, od razu sprawdza, czy wciąż ma jedną nogę. Szczerbatek wita go radośnie, podobnie jak chwilę później Stoick i Pyskacz. Chłopak dowiaduje się od nich, że mieszkańcy Berk uwierzyli w jego teorię. W ramach przeprosin przynoszą Nocnej Furii niezliczone smakołyki. Natomiast siadowiska dla smoków zostają rozebrane, a posąg przeniesiony poza wioskę – przed dom Pleśniaka, w który uderzają pioruny podczas kolejnych burz.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Zwierzęta

Ciekawostki

  • W Stanach Zjednoczonych jest to 13. odcinek. Wiąże się to z tym, że został wcześniej wyemitowany.
  • Stoick, Pyskacz i Pleśniak wspominają Jörgena Barnstada – włóczęgę i złodzieja, który kiedyś przybył na Berk.
  • W tym odcinku Czkawka wspomina o stajniach dla smoków w jaskiniach, które potem pojawiają się w filmie Jak wytresować smoka 2.

Zobacz też

Advertisement