Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Koślawy Mruk (ang. Hobblegrunt) — gatunek smoka, po raz pierwszy pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2. Należy do ognistej klasy. Wyróżniającą go umiejętnością jest zmiana koloru swojej skóry w zależności od nastroju. 

Wygląd

Koślawy Mruk na pierwszy rzut oka przypomina teropoda lub jaszczurkę. Jego skrzydła są średniej wielkości i umożliwiają latanie, nogi są niezbyt krępe, lecz silne, zaś z klatki piersiowej wyrasta para małych łapek, niczym u Tyranozaura. Głowa ma wydłużony kształt, dolna część paszczy jest wysunięta nieco do przodu. Końcówkę ogona stanowi pionowy wachlarz. Wachlarz wieńczy również głowę Koślawego Mruka i jest on elementem charakterystycznym dla tego gatunku.

Koślawy Mruk potrafi zmieniać kolor swojej skóry, jednak w przeciwieństwie do Zmiennoskrzydłego, nie potrafi stać się niewidzialnym. Skóra przybiera różne kolory w zależności od nastroju:

 • żółty - gdy smok jest szczęśliwy,
 • fioletowy - gdy jest czymś zaciekawiony,
 • czerwony - gdy się zdenerwuje, wścieknie lub ma zamiar atakować.

Siedlisko i dieta

Nie wiadomo, jakie środowiska zamieszkują Koślawe Mruki. Jedyni znani przedstawiciele zamieszkiwali Smocze Sanktuarium, razem z mnóstwem innych smoków, zaś później przenieśli się na wyspę Berk. Według gry School of Dragons Koślawe Mruki mają swoją własną wyspę, na której zakładają gniazda i wychowują młode, zaś gra DreamWorks Dragons: Rise of Berk za ich siedlisko podaje Skullien Isle.

Jak większość gatunków, Koślawe Mruki prawdopodobnie gustują w rybach lub innym mięsie.

Zachowanie i tresura

Koślawe Mruki z natury są wrażliwe, spokojne i pomocne, nawet wobec innych smoków. Okazują wdzięczność i przyjaźń, zwłaszcza po ocaleniu ich życia, a po wytresowaniu są oddane swoim właścicielom. Znany przedstawiciel gatunku o imieniu Gruff jest smokiem bardzo przyjaźnie nastawionym zarówno wobec smoków, jak i wobec ludzi. 

Nie wiadomo, w jaki sposób można wytresować Koślawego Mruka. Właścicielka jednego z nich - Valka - zdobyła jego zaufanie, ratując mu życie. Biorąc pod uwagę ich przyjazną naturę, prawdopodobnie zaoferowanie im pożywienia i zdobycie ich zaufania jest drogą do ich oswojenia i tresury.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem smoka jest wykrztuśny, łatwopalny etan. Wygląda jak zwyczajne płomienie ognia. Smok potrafi zapalić go i utrzymywać w swojej paszczy.

Zmiana barw

Tumblr nf759v6YpY1sgf7tzo2 500.gif

Koślawy Mruk potrafi zmieniać kolor ciała (w zależności od nastroju), nie potrafi jednak stać się niewidzialny. Umiejętność ta nie ma na celu kamuflażu i nie stanowi mechanizmu obronnego. Zmiana kolorów służy przede wszystkim komunikacji między osobnikami i nie jest do końca przez nie kontrolowana (zachodzi automatycznie). Być może czasami ma na celu uspokojenie innych smoków lub przekazanie informacji o braku wrogich zamiarów, lub wręcz przeciwnie, ostrzeżenie, by się nie zbliżać. 

Smok jest w stanie wpływać na nastrój innych Koślawych Mruków znajdujących się w jego pobliżu. Jeśli człowiek zostanie nimi otoczony, wystarczy podrapać najbliższego smoka po brzuchu, a ten, zmieniając swoją barwę, uspokoi towarzyszy.

Wachlarz

Błona kołnierza znajdującego się z tyłu głowy Koślawego Mruka jest niezwykle wrażliwa. Umożliwia mu wyczuwanie cech otoczenia, głównie warunków atmosferycznych takich jak ciśnienie czy temperatura. Błona jest również bardzo wrażliwa na fale dźwiękowe, przez co pełni funkcję uszu. Co więcej, umożliwia też wyczuwanie emocji innych stworzeń znajdujących się w pobliżu. Wachlarz pomaga błyskawicznie reagować na zbliżające się zagrożenia i przeszkody. Jest również doskonałym narzędziem zmysłu, pomagającym smokowi orientować się w otoczeniu nawet w ciemności lub jeśli straci wzrok.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Koślawego Mruka pojawia się w grach DreamWorks Dragons: Rise of Berk oraz School of Dragons. W obu tych grach jajo znacznie różni się wyglądem. Według DreamWorks Dragons: Rise of Berk, jest ono owalne, nieco zwężone na górze. Barwa skorupy mieni się różnymi odcieniami zieleni. Jej struktura jest nieregularna i chropowata, zaś na bokach znajdują się ciemnozielone formy przypominające falbanki. Natomiast w grze School of Dragons, powierzchnia jaja jest chropowata, a skorupa zdobiona jest jaśniejszymi i ciemniejszymi paskami, między którymi widoczne są pomarańczowe plamy. Jajo pozbawione jest "falbanek", lecz zwieńczone krótkimi wypustkami.

Pisklę

Pisklę Koślawego Mruka jest bardzo podobne do dorosłego osobnika. Główną różnicą jest wielkość skrzydeł w stosunku do ciała, która u pisklęcia jest znacznie większa. Możliwe, że pisklę posiada już zdolnośc zmiany barw.

Tytan

Tytaniczny Koślawy Mruk pojawia się tylko w grach. W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk, smok zmienia swoje barwy. Jego skóra nabiera głębokiego, niebieskiego odcienia. Na wachlarzu oraz na końcówce ogona wyrastają dodatkowe kolce. Na skrzydłach i wachlarzu z kolei pojawiają się koliste zdobienia.

Słabości

 • Mimowolna zmiana barw może być niechcianym sygnałem i informacją o nastroju dla ludzi polujących na smoki.
 • Drapanie po brzuchu sprawia smokowi przyjemność i powoduje, że staje się niegroźny.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Koślawe Mruki pojawiają się po raz pierwszy podczas uprowadzenia Czkawki przez Valkę. Lecą w gromadzie smoków transportującej go do Smoczego Sanktuarium. Później chłopak ląduje w jaskini pełnej skrzydlatych gadów, wśród których są także Koślawe Mruki.

Wewnątrz smoczego schronienia mieszka znacznie więcej przedstawicieli tego gatunku. Jednego z nich, okaleczonego przez Drago Krwawdonia osobnika o imieniu Gruff, przedstawia swojemu synowi Valka. Kolejne smoki widać podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, gdzie walczą z przeciwnikami, a później zostają zabrane przez Oszołomostracha Drago, nowego Alfę. Ostatecznie w trakcie bitwy o Berk uwalniają się i przechodzą na stronę Szczerbartka. Po pokonaniu Drago sprowadzają się na wyspę Wandali.

Jak wytresować smoka 3

Koślawe Mruki pojawiają się w ostatniej części trylogii, zarówno na Berk, jak i później, podczas relokacji berkian, niosąc ich dobytek razem z innymi smokami. Wiele osobników tego gatunku zamieszkuje także Ukryty Świat, gdzie kłaniają się one wraz ze stadem przed królem smoków - Szczerbatkiem. Po zwycięstwie nad Grimmelem smoki wracają do swojego miejsca pochodzenia.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Koślawy Mruk pojawił się wraz z aktualizacją 14 sierpnia 2014 roku, początkowo jako smok limitowany. Można go było kupić podczas specjalnych okazji. Jego jajo kosztuje 250 gemów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada własną animację.

Błędy

Wygląd smoka w grze nie zgadza się z wyglądem filmowym. Koślawy Mruk w grze wygląda zupełnie jak Threadtail – ma dłuższą szyję i ogon oraz jest dużo większy od człowieka.

Ciekawostki

 • Mimo że amerykański magazyn Guide to the Dragons stwierdził, że Koślawy Mruk należy do kamiennej klasy, oficjalna strona ujawniła później, że został zaklasyfikowany do klasy ognistej.
 • Koślawy Mruk jest drugim podobnym do dinozaura smokiem — pierwszym jest występujący w serialu Szybki Szpic.
 • Koślawy Mruk zdolnością zmiany koloru w zależności od nastroju przypomina kameleona, filmowego Zmiennoskrzydłego lub pojawiającego się w powieściach Smoka Humorzastego.
 • Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk żółty kolor skóry oznacza zadowolenie lub szczęście, fioletowy — ciekawość, natomiast czerwony wściekłość lub ostrzeżenie przed atakiem.
 • W School of Dragons został zmieniony wygląd głowy smoka — kołnierz jest zakończony okrągłymi wypustkami, a pysk bardziej obły, przez co smok wygląda jak Threadtail.
 • Smok potrafi utrzymać ogień w pysku.
 • Przedstawiciel gatunku Koślawy Mruk, Gruff, został oślepiony przez pułapkę Drago Krwawdonia. 
 • Gniazda Mruków to dość głębokie dziury, w których smoki składają jaja, tak jak pewne gatunki dinozaurów.
 • Koślawy Mruk jest jednym ze smoków, które tworzono z użyciem generatora łączącego wiele rozmaitych elementów. Wielokrotnie generowano tak nowe gatunki w filmie Jak wytresować smoka 2. Wśród nich są m.in. Kroplorwij, Windstriker, Thornridge czy Threadtail.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement