Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Wiking, co się zowie
Komu Gustaw, komu Następny odcinek
Królestwo Ognioglist
Artykuł

Komu Gustaw, komu (ang. Gone Gustav Gone) — szósty odcinek pierwszej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2015 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 22 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Gustaw Larsen podejmuje próbę przyłączenia się do grupy smoczych jeźdźców. Kiedy Dagur Szalony łapie chłopca, tylko od Czkawki i pozostałych jeźdźców zależy, czy uda im się go odzyskać.

Fabuła

Dagur Szalony i jego wojownicy obmyślają plan dorwania Czkawki oraz zdobycia Smoczego Oka.

Tymczasem Czkawka z pomocą Szczerbatka wciąż poznaje możliwości tajemniczego przedmiotu, testując różne konfiguracje i zdobywając informacje na temat klas smoków. W pewnym momencie do jego chatki wchodzi Astrid, informując o dużym problemie, który spadł na ich głowy. Czkawka spodziewa się Dagura, okazuje się jednak, że do Końca Świata przybył Gustaw Larsen. Zniesmaczeni wieścią jeźdźcy przybywają do Czkawki, aby mu ją przekazać, jednak tam zastają już Gustawa z jego smokiem Kiełohakiem. Chłopak oznajmia, że czuje się już gotów, aby przyłączyć się do elitarnej grupy smoczych jeźdźców, jednak już od momentu swojego pojawienia się sprawia problemy przyjaciołom. Bierze do rąk Smocze Oko i zagląda do świecącego otworu, wskutek czego przez długi czas ma zwidy. Wpada na ścianę, na której wiszą ogony Szczerbatka, zrzucając je na podłogę. Kiełohak podnosi jeden z podłogi i kładzie go rozdrażnionemu Szczerbatkowi na głowę.

Zakłopotany Czkawka rozmawia z Astrid, przyznając, że spodziewał się, iż Gustaw pewnego dnia przybędzie i zgłosi chęć dołączenia do jeźdźców, lecz nie przypuszczał, że ten dzień nadejdzie właśnie teraz. Pamięta, że zobowiązał się przeszkolić chłopaka i w związku z tym prosi dziewczynę, aby tymczasowo zajęła się niezapowiedzianym przybyszem. Astrid nie podoba się ten pomysł, ale musi spełnić prośbę Czkawki. Tymczasem Gustaw odkrywa Nocne Koszmary i bawi się z nimi, pokazując Czkawce i Astrid utworzoną przez smoczki formację. Jednocześnie do syna wodza przylatuje zły Smidvarg, prawdopodobnie zmęczony wygłupami Gustawa. Astrid natychmiast każe chłopakowi lecieć do areny, by go przeszkolić.

Zauroczony dziewczyną Gustaw wyobraża sobie ją jako przyjazną, wychwalającą jego dojrzałość i umiejętności przyjaciółkę. Tymczasem Astrid wyrywa go z marzeń i każe mu brać udział w szkoleniu. Gustaw jednak jest w nią wpatrzony i nie wypełnia jej poleceń, co skutkuje nieudanym trikiem. Wściekła Astrid ma już dosyć nieposłusznego chłopaka.

Następnie Gustaw udaje się do bliźniaków. Oznajmia im, że zasypał kamieniami ich dół służący do trzymania dzików. Mieczyk i Szpadka są zrozpaczeni tym faktem i każą przybyszowi się wynosić.

Później Gustaw uczy się medytacji pod okiem Śledzika. Nie rozumie sztuki wyciszenia swoich myśli, ale wypełnia polecenia nauczyciela. Wszyscy biorą wdechy i wydechy, jednak przy wydechu Kiełohak, ku przerażeniu Śledzika, podpala drzewko rosnące w ogródku.

W końcu Gustaw rozmawia z Sączysmarkiem, który otwarcie mówi mu, że ma go dosyć. Młodszy kuzyn zwraca mu uwagę, że jego hełm płonie. Ten mówi, że się na to nie nabierze i odchodzi, jednak po chwili krzyczy i wskakuje do wody. Tymczasem Gustaw wchodzi do miejsca spotkań jeźdźców i woła Czkawkę, jednak nikogo więcej tam nie ma. Zaczyna więc grasować po pomieszczeniu. Przeszukuje stojącą w nim skrzynię, gdzie znajduje protezę Czkawki. Zaczyna go naśladować. Potem Kiełohak niechcący podpala ogony Szczerbatka, a podczas próby ugaszenia ich Gustaw znajduje Smocze Oko. Uruchamia je i odkrywa mapę prowadzącą do skarbu. Kradnie artefakt i razem ze swoim smokiem udają się na poszukiwanie skarbu. Wierzy, że gdy przybędą na Koniec Świata ze zdobyczą, jeźdźcy pozwolą mu przyłączyć się do grupy.

Lądują na wyspie wskazanej przez Smocze Oko i wchodzą do jaskini. Kiełohak podpala się i służy jako latarka, tymczasem Gustaw studiuje mapę jaskini. Niechcący jednak smok podpala ją, ale na szczęście jego właściciel wziął ze sobą Smocze Oko. Gdy przeszukują jaskinię, artefakt wypada chłopakowi z rąk i toczy się w kierunku urwiska. Gustaw łapie go w ostatniej chwili, lecz sam zwisa teraz ze skały. Prosi Kiełohaka o pomoc, smok jednak nie przybywa na ratunek. Ręka Gustawa ześlizguje się i w tym momencie łapie go Czkawka. Przybył do jaskini ze Szczerbatkiem, gdy zorientował się, że Gustaw zniknął wraz ze Smoczym Okiem.

Wracają na Koniec Świata, gdzie Czkawka wyrzuca Gustawowi brak dojrzałości, nieodpowiedzialność, niesubordynację i nadmierną brawurę. Chłopak tłumaczy się, że chciał zdobyć skarb, aby wykazać się swoimi umiejętnościami i zdobyć zaufanie jeźdźców. Czkawka odpowiada, że żaden skarb nie istnieje, a Gustaw nie jest jeszcze gotowy na to, by przyłączyć się do jeźdźców. Zapowiadając, że porozmawiają o tym jeszcze następnego dnia, przyjaciele wychodzą, a Gustaw zostaje sam z Kiełohakiem.

W nocy ponury chłopak rozmyśla nad tym, co powiedział mu Czkawka, i karmi Kiełohaka rybami. Postanawia wrócić na Berk, wiedząc, że kiedy jeźdźcy zobaczą ich nieobecność, zaczną błagać Gustawa, by wrócił. Niestety podczas lotu nad oceanem Gustaw i Kiełohak zostają schwytani w sieć przez sługi Dagura. Przekazują swojemu przywódcy, że schwytali jeźdźca, Dagur jednak jest rozczarowany, widząc, że nie jest to żaden z grupy Czkawki. Rozkazuje wrzucić chłopaka do oceanu, gdzie pływają wygłodniałe węgorze, jednak Gustaw broni się, mówiąc, że posiada informacje i może pomóc im w zdobyciu Smoczego Oka. Chłopak zostaje potraktowany po królewsku, dostając obfity posiłek, jednocześnie Dagur usiłuje wyciągnąć od niego informacje. Przedstawia własny plan zwabienia Czkawki, jednak Gustaw proponuje zaszantażować smoczego jeźdźca, by oddał im Smocze Oko.

Tymczasem na Końcu Świata przyjaciele zastanawiają się, gdzie podział się Gustaw. Przylatuje do nich przestraszony Kiełohak, do którego rogu przywiązany jest list. W nim Dagur informuje o uprowadzeniu Gustawa i żąda oddania Smoczego Oka w zamian za chłopca. Czkawka natychmiast pakuje Smocze Oko i leci na poszukiwanie statku swojego wroga. Wkrótce przylatuje i ląduje na pokładzie. Gdy Dagur żąda oddania przedmiotu, Czkawka toczy go po pokładzie, a Gustaw dostaje wolną rękę. Ten jednak odmawia powrotu do Czkawki, mówiąc, że wśród sług Dagura jest traktowany o wiele lepiej i chce tu zostać. W rzeczywistości jest to jednak podstęp, o czym świadczą słowa Gustawa dotyczące skarbu, wypowiedziane do Czkawki. Ten udaje wściekłość i zapowiada, że chłopak będzie tego żałować, po czym pozornie powraca do bazy jeźdźców.

Ponownie wyruszają na poszukiwanie skarbu, tym razem w towarzystwie Dagura i jego sług. Przybijają do wyspy, oglądają mapę w Smoczym Oku i wchodzą do jaskini. W pewnym momencie Gustaw zwraca się przeciwko Dagurowi - świeci artefaktem w jego oczy i ucieka, ukrywając się za skałą. Mężczyzna bardzo szybko go odnajduje i w tym samym momencie w jaskini pojawiają się jeźdźcy z Czkawką na czele. Dagur wyrywa Gustawowi Smocze Oko. Lider jeźdźców żąda, by zwrócił przedmiot, antagonista jednak wrzuca go do urwiska i ucieka. Czkawka na grzbiecie Szczerbatka oraz Gustaw wskakują do dziury, by odzyskać Smocze Oko. Lądują na dnie jaskini, gdzie Czkawka zauważa niewielką skrzynkę. Zabiera ją ze sobą i wszyscy wracają na Koniec Świata.

W bazie jeźdźców Czkawka dziękuje Gustawowi za pomoc, jednak zaznacza, że wciąż nie uważa go za dostatecznie dojrzałego, by stać się jednym z nich. Chłopak oznajmia, że i tak musi wracać do domu, gdyż jego mama martwi się, gdy znika z domu na dłużej niż 3 dni. Gdy odlatuje, Czkawka otwiera skrzynkę, w której znajdują się kolejne soczewki do Smoczego Oka.


Najważniejsze wydarzenia

  • Gustaw Larsen po raz kolejny próbuje przyłączyć się do grupy smoczych jeźdźców.
  • Jeźdźcom po raz kolejny udaje się pokonać Dagura.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Advertisement