Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Ta strona dotyczy gatunku z serialu. Jeśli szukasz postaci, sprawdź Krzykozgon (postać).
Artykuł

No myślę, że bym zapamiętał białego Szeptozgona z głazożernych o tytanowych skrzydłach i czerwonych ślepiach, co patrzył tak, że zapiera dech i cierpnie skóra.

Śledzik, Niespodzianki spod spodu

Krzykozgon (ang. Screaming Death) — gatunek smoka, przedstawiciel kamiennej klasy, będący ogromną i rzadką odmianą Szeptozgona. Pojawia się w serialu Jeźdźcy smoków, po raz pierwszy w odcinku Niespodzianki spod spodu.

Wygląd

Krzykozgon to wielka, rzadka odmiana Szeptozgona, która według notatek Borka przychodzi na świat mniej więcej raz na sto lat. Smok ten jest kilka razy większy od swojego kuzyna. Ma masywne, długie wężowe ciało pozbawione łap, przechodzące w najeżony kolcami ogon. Lata dzięki parze niewielkich skrzydeł oraz spiralnemu ruchowi, w jaki wprawia swój tułów. Posiada ogromny łeb, niepodobny do głowy Szeptozgona, bo znacznie bardziej wydłużony. Ma wielkie, czerwone oczy i po trzy rzędy zębów, które nie obracają się jak u mniejszego kuzyna.

Skóra Krzykozgona jest koloru białego, jedynie na końcówce ogona oraz licznych pręcikach znajdujących się na głowie występuje bladoczerwone zabarwienie.

Siedlisko i dieta

Jedyny znany osobnik tego gatunku wędrował po Archipelagu, by ostatecznie osiedlić się na Wyspie Krzykozgona.

Krzykozgony, jak więkoszość gatunków, żywią się rybami. Podobnie jak ich mniejsi kuzyni, są w stanie drążyć ogromne korytarze i zjadają również powstające przy okazji kopania okruchy skał.

Zachowanie i tresura

Krzykozgony są agresywnymi smokami. Podobnie jak ich miejsi kuzyni, smoki z tej odmiany wykazują się pamiętliwością i wytrwałością, a rozjuszone są w stanie niszczyć całe wyspy poprzez podkopywanie ich siecią ogromnych tuneli. W czasie walki mają zwyczaj używać swojego ryku, który paraliżuje wszystkie smoki poza Szeptozgonami – dla tych ostatnich jest to swego rodzaju wezwanie. Krzykozgony są bezwzględnie przywiązane do swoich bliskich. Dużą część swojego życia spędzają w tunelach, jednak ze względu na fakt, że nie boją się światła słonecznego, prawdopodobnie przebywają na powierzchni częściej niż Szeptozgony.

Tresura Krzykozgona może się udać, jeśli nadarzy się okazja, by pomóc smokowi i zyskać tym samym jego zaufanie. Szansa na permanentne oswojenie go jest jednak bardzo mała ze względu na agresywny charakter tej odmiany oraz – paradoksalnie – jego słabą pamięć do osób.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogień Krzykozgona

Krzykozgon strzela kulami ognia. Mimo że limit strzałów tego smoka wynosi dwa, za jednym splunięciem potrafi on strzelić kilkunastoma ognistymi pociskami. Ponadto, kiedy smok strzela, ogień wydostaje się również z tyłu jego głowy.

Krzyk

Smok wydaje głośny, przerażający ryk, który dezorientuje i paraliżuje smoki innych gatunków, sprawiając, że mają problem z utrzymaniem się na własnych skrzydłach lub łapach. Jedynym smokiem, który inaczej reaguje na ten dźwięk, jest Szeptozgon – dla zwierząt tego gatunku ryk Krzykozgona jest wezwaniem.

Umiejętności bojowe

Będąc odmianą Szeptozgona, Krzykozgon jest niezwykle wielki, silny, wytrzymały i potężny. Potrafi strzelać kolcami z całej długości swojego ciała, a dzięki twardym łuskom wytrzymuje nawet zmasowany atak. Ponadto nie podziela słabości Szeptozgona, jaką jest awersja do światła słonecznego, przez co może atakować o dowolnej porze dnia, niezależnie od zachmurzenia.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Krzykozgona, już rozbite przez wykluwające się pisklę, pojawia się w sezonie Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jest nieco większe od standardowego smoczego jaja, ma owalny kształt i czerwonawe zabarwienie. Podobnie jajo przedstawia gra School of Dragons – jego skorupa ma tam nierówną fakturę przypominającą powierzchnię skały, jest szarawa i ma kilka czerwonych plam.

Pisklę

Pisklę Krzykozgona jest bardzo małe w stosunku do dorosłego osobnika. Jego ciało jest znacznie krótsze i bardziej krępe, a kolce na ogonie nie są do końca wykształcone. Oczy pisklęcia mają też źrenice, których smok nie posiada w dorosłej formie.

Tytan

Tytaniczny Krzykozgon pojawia się jedynie w grach. Smok staje się nieco większy, a kolce na jego ciele oraz kryzie stają się dłuższe i ostrzejsze. Zęby smoka również ulegają wydłużeniu, a z dolnej szczęki wyrastają dodatkowe dwie pary krótkich, ostrych kłów.

Słabości

 • Inaczej niż zwyczajne Szeptozgony, młode smoki z tej odmiany ciągną do świecących obiektów.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Żyj i pozwól latać Albrecht Perfidny, chcąc się zemścić na Wandalach, podkłada pod Berk jaja Szeptozgonów, by smoki zniszczyły wioskę. W odcinku Gronkielowe żelazo słudzy Albrechta oglądają jaja, które już zdążyły się wykluć. Zauważają jedno, wyraźnie większe od pozostałych, oraz szeroki tunel – zbyt szeroki na zwykłego Szeptozgona.

W odcinku Niespodzianki spod spodu Czkawka wpada do wyschniętej studni i odkrywa, że pod wyspą Berk kryje się sieć tuneli oraz jaskinia, w której leży mnóstwo skorup smoczych jaj. Również zauważa jedno, większe od pozostałych. Kiedy napadają na niego Szeptozgony, Czkawka i Szczerbatek wydostają się na powierzchnię. Smoki ze względu na zakrywające słońce chmury podążają za nimi, a po chwili z ziemi wyłania się także olbrzymi, zmutowany osobnik, którego ryk paraliżuje wierzchowce przyjaciół. Z tego powodu Mieczyk nazywa go Krzykozgonem. Jeźdźcy walczą z ogromnym smokiem, a Czkawka, chcąc go przepłoszyć błyskiem światła odbitym od tarczy, odkrywa, że blask przyciąga młodego Krzykozgona. Postanawia użyć tej wiedzy przeciwko ogromnemu zwierzęciu i po slalomie między skałami wabi je błyszczącą tarczą. Rozpędzony smok naciera na Szczerbatka i jego jeźdźca, a gdy ci wykonują niespodziewany unik, uderza o skałę i łamie skrzydło. Wtedy trzy Szeptozgony, będące jego rodzeństwem, pomagają mu dolecieć w bezpieczne miejsce, gdzie karmią go, by mógł odzyskać siły.

Po dojściu do siebie Krzykozgon rozpoczyna wędrówkę po Archipelagu, przy okazji zatapiając napotkane po drodze wyspy. W odcinku Nieposkromiony apetyt okazuje się, że smok zmierza w stronę Berk. Ostatecznie jednak zostaje przepędzony przez jeźdźców przed dokonaniem większych zniszczeń. Po chwili pozornego spokoju w odcinku Wyrzutki (część 1) jeźdźcy dowiadują się, że Krzykozgon znów wraca, niszcząc wysepki w okolicy Berk.

Ostatecznie w odcinku Wyrzutki (część 2) okazuje się, co było powodem jego niszczycielskiego postępowania – Krzykozgon cały czas szukał swojej matki, z którą ostatecznie spotyka się, zwabiony przez Śledzika na Wyspę Łupieżców. Po zjednoczeniu z rodziną smok okazuje jeźdźcom wdzięczność, rycząc głośno, i odlatuje razem z matką oraz rodzeństwem. Po tym wydarzeniu zostaje wpisany do Smoczego Podręcznika.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Krzykozgon pojawia się w odcinku Noc łowców (część 2). Czkawka i Sączysmark próbują znaleźć sposób, by uwolnić pozostałych jeźdźców z rąk Łowców i nie zostać trafionymi przez ich nasączone smoczym korzeniem strzały. Czkawka wpada na pomysł, by opancerzyć smoki starymi łuskami Krzykozgona. Jeźdźcy udają się na zamieszkiwaną przez smoka wyspę.

Okazuje się, że Krzykozgon nie pamięta już ludzi, którzy pomogli mu kiedyś odnaleźć matkę i atakuje ich krótko po tym, jak pojawiają się na jego ziemi. Przyjaciołom udaje się uciec i zgubić go w chmurach. Wlatują do tunelu, by zdobyć łuski, zrzucone przez Krzykozgona w trakcie dorastania. Liczą, że zdążą uciec, zanim wielki smok powróci, jednak ten wkrótce zjawia się pod ziemią. Nim dochodzi do walki, na miejsce przybywa jego matka, która w przeciwieństwie do niego pamięta jeźdźców, i odgania syna. Po powrocie wikingom udaje się uszyć zbroje ze znalezionych łusek. Pomaga im to w uwolnieniu reszty grupy.

Po raz ostatni Krzykozgon pojawia się w odcinku Król smoków (część 2), gdzie wraz z innymi smokami pomaga jeźdźcom w ostatecznej bitwie z Lotnikami i Łowcami.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Screaming Death ingame.png

Krzykozgon pojawił się w grze po aktualizacji w lipcu 2015 roku. Jest czwartym ze smoków legendarnych. Zamieszkuje północną część wyspy. Jego jaskinia znajduje się między Freya's Field a Loki's Jest.

Aby odblokować tego smoka, należy:

 • mieć 2 200 wikingów na Berk,
 • mieć odblokowanego Oszołomostracha,
 • uzbierać kolekcję lub zapłacić 150 000 run.

Dzięki posiadaniu Krzykozgona:

 • zostaje odblokowany dostęp do kolekcji, za które można dostać smoki wygnane,
 • można czasowo podwyższyć statystyki bitewne smoków,
 • zostają odblokowane poszukiwania Krzykozgona (trwają 22 godziny).

School of Dragons

Krzykozgon pojawił się wraz z aktualizacją 29 grudnia 2014 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 2 września 2016 roku. Smok posiada animację Szeptozgona.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grze Krzykozgon odgrywa rolę jednego z world bossów, czyli bardzo silnych przecinków, których gracz spotyka po zakończeniu konkretnych, większych etapów.

Krzykozgon jest jedną z wielkich Alf, zatrutych przez Dragonroot Company smoczym korzeniem. Substancja użyta przez łowców powoduje agresywne zachowanie gadów. Organizacja zatruwa i rozwściecza gigantyczne Alfy, by odwrócić tym uwagę jeźdźców od prowadzonych przez nią interesów, które obracają się wokół handlu smokami.

Ciekawostki

 • Według notatek Borka Wielkiego Krzykozgon wylęga się jedynie raz na sto lat.
 • W przeciwieństwie do Szeptozgonów, Krzykozgony przyciąga jasne i intensywne światło, ale tylko wtedy, gdy są jeszcze młode.
 • Nazwa "Krzykozgon" została wymyślona przez Mieczyka, gdy usłyszał ryk smoka.
 • Jego krzyk dezorientuje większość smoków, ale przyciąga Szeptozgony.
 • Ma bardzo twarde łuski, które sprawiają, że ataki zwykłych smoków nie robią mu dużej krzywdy.
 • Ogień Krzykozgona przypomina wystrzały z karabinu maszynowego.
 • Jest jednym z olbrzymich gatunków, do których zaliczają się również między innymi Czerwona Śmierć, Oszołomostrach czy Foreverwing.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement