FANDOM


Snaptrapper transparent
Artykuł dotyczy krótkometrażówki. Jeśli szukasz książki, zobacz artykuł Smoczy Podręcznik.
Artykuł

Księga smoków (ang. Book of Dragons) — film krótkometrażowy, stworzony komputerowo w grafice 3D przez studio DreamWorks Animation, będący kontynuacją fabuły filmu Jak wytresować smoka.

Film został wydany w postaci DVD i Blu-ray, tylko w wersji anglojęzycznej, razem z inną krótkometrażówką - Prezent Nocnej Furii. W Polsce wyemitowała go telewizja Polsat.

Czkawka, Astrid, Śledzik oraz Pyskacz przeglądają Smoczy Podręcznik i zastanawiają się nad smoczymi tajemnicami. Pyskacz opowiada im o losach Borka Pechowca, który jako pierwszy opisał smoki i zebrał informacje o nich do jednej księgi, którą sam napisał - Smoczego Podręcznika.

Przyjaciele po kolei omawiają wszystkie klasy smoków oraz podstawowe gatunki do nich należące: klasę ognistą (Straszliwiec Straszliwy i Koszmar Ponocnik), kamienną (Gronkiel i Szeptozgon), strachu (Zębiróg Zamkogłowy i Sidlarz), ostrą (Śmiertnik Zębacz i Drzewokos), wodną (Wrzeniec i Gromogrzmot), tajemniczą (Zmiennoskrzydły i Gnatochrup) oraz uderzeniową (Wandersmok i Nocna Furia).

Obsada i postacie

Ciekawostki

  • W filmie zostaje omówione 14 gatunków smoków, po dwa na daną klasę.
  • Jest to jedyna krótkometrażówka, w której nie pojawiają się Sączysmark, Szpadka i Mieczyk.
  • W krótkometrażówce Czkawka i Pyskacz opisują historie pierwszych znanych smoków.
  • Krótkometrażówka pokazuje nieaktualną już klasyfikację oraz - co za tym idzie - inne przyporządkowanie smoków do klas, niż to, które obecnie uznaje się za oficjalne.


Linki zewnętrzne

Zobacz też