Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Efekt węgorza
Kto mgłą wojuje... Następny odcinek
Bim! Bam! Bom!
Artykuł

Kto mgłą wojuje... (ang. Smoke Gets in Your Eyes) — siedemnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera odbyła się 12 lutego 2014 roku w USA i 15 czerwca 2014 roku w Polsce na kanale Polsat.

Opis

Johann Kupczy znów odwiedza Berk, przywożąc mnóstwo metalowych skarbów. Jednak po jakimś czasie znikają wszystkie przedmioty, wykonane z tego materiału. Okazuje się, że jest to sprawka Zaduśnych Zdechów, które tajemniczym sposobem, dotarły na Berk. Nie mogą powrócić na swoją wyspę, więc zakładają gniazdo na wyspie.

Fabuła

Do portu Berk przybył Johann Kupczy, który jest entuzjastycznie witany przez mieszkańców wioski. Tylko Sączysmark narzeka na handlarza, gdyż ten ostatnio wyrzucił młodzieńca ze swojej łodzi. Mieczyk zauważa tam maczugę, która bardzo mu się spodobała (dosłownie zakochał się w niej). Pyskacz odnajduje u Johanna Kupczego stertę złomu, którą kupuje. Szczerbatek uważa, że ze złomem jest coś nie tak i próbuje to powiedzieć swojemu panu, ale nikt tego nie widzi. Pyskacz nakazuje jeźdźcom przetransportować kupiony towar do jego kuźni.

O poranku Czkawka spotyka się w wiosce z jeźdźcami i Stoickiem i dowiaduje się, że w nocy zaginęło kilka metalowych przedmiotów. Tymczasem przybiega do nich Pyskacz z informacją, że Gruby i Wiadro toczą walkę na ryby, zamiast na prawdziwe bronie. Czkawka postanawia razem z Astrid przeprowadzić śledztwo, a Stoick musi zająć się walką przyjaciół.

W kuźni Pyskacza młodzież nie odnajduje żadnych śladów złodzieja. Czkawka pyta kowala, czy dużo osób bywa ostatnio u niego. Pyskacz opowiada, że zbliża się święto Snoggletoga, przez co zwiększył się ruch u niego. W tej chwili kowal wpada w pułapkę, którą zastawił na złodzieja.

Później jeźdźcy odwiedzają dom bliźniaków, tam Mieczyk oskarża siostrę o kradzież Mieci. Ponownie nie znajdują żadnych śladów włamania. Szpadka opowiada gościom, że powinni szukać ducha złodzieja. Po wyjściu z budynku detektywi postanawiają wstrzymać poszukiwania do następnego dnia.

W nocy do domu Czkawki wchodzi dziwna mgła, Szczerbatek widząc to budzi jeźdźca. Lecz jest za późno - to coś już złapało Czkawkę za nogę. Smok ratuje przyjaciela i rozdmuchuje dym. Szef akademii zauważa tam Zaduśne Zdechy, które po zdemaskowaniu chcą porwać inne metalowe przedmioty, w tym hełm Czkawki. Młodzieniec, widząc to, wyrywa smokom swój hełm, a Szczerbatek wygania je z domu.

O poranku pojawiają się jeźdźcy, którzy tejże nocy również zostali ograbieni z swoich hełmów. Do centrum wioski przylatuje Czkawka, który opowiada zebranym, że złodziejami są młode Zaduśne Zdechy. Wszyscy zastanawiają się skąd mogły się wziąć te smoki na ich wyspie, gdyż Zaduśne Zdechy nigdy nie opuszczają Skręćkarczych Bagien. Wtedy Pyskacz krzyczy, że został okradziony z całego metalu, który kupił od Johanna. Wtedy Czkawka informuje Stoicka, że wie, jak się dostali nieproszeni goście.

W twierdzy Johann Kupczy opowiada swoje historie, wtedy odwiedza go Stoick, Czkawka i Szczerbatek. Mieszkańcy Berk po dobroci chcą się dowiedzieć skąd handlarz zdobył swój złom, lecz ten mówi im, że jest to tajemnica handlowa. Po wzrokowej groźbie Stoicka, Johann opowiada że kupił to od Berserka. Czkawka mówi handlarzowi, że to nie była jakaś sterta żelastwa, lecz kawałek siedliska Zaduśnych Zdechów z młodymi.

Podczas spaceru przez wioskę, Pyskacz opowiada wodzowi, że zginął prawie cały metal z wioski i że zbrojownia też jest pusta. Stoick uważa, że bez broni Berk nie ma szans podczas ataku nieprzyjaciół, ale Czkawka przypomina mu o tym, że mają jeszcze smoki. Jednak to nie podniosło na duchu Stoicka.

W akademii szef daje jeźdźcom nową misję - odnalezienie skradzionego metalu, a zwłaszcza broni. Astrid uważa, że Zaduśne Zdechy zabrały metal na bagna, ale Śledzik sądzi, że te smoki są za małe i nie doleciały by tam z takim ciężarem. Po słowach Śledzika Czkawka uważa, że smoki musiały zbudować nowe gniazdo na Berk. By dostać się do niego, szef postanawia urządzić pułapkę.

W wiosce jeźdźcy składują pozostały metal w tym zapasowy hełm Sączysmarka, by zwabić obce smoki i ich śladami trafić do gniazda. Po pojawieniu się Zaduśnych Zdechów Czkawka każe czekać ekipie, lecz Mieczyk chce się zemścić za Miecie i razem z Szpadką atakują dzikie smoki. Szef "szczęśliwy" z kolejnego świetnie przeprowadzonego planu, każe pozostałym jeźdźcom gonić dzikie smoki.

Z czasem Zaduśne Zdechy rozdzielają się, co zmusza jeźdźców do tego samego. Jedną grupkę goni Czkawka i Szczerbatek, jednak smoki ponownie się rozdzielają i atakują ich metalowe przedmioty. Podczas tego zajścia smoki kradną pałąk sterowniczy z ogona Szczerbatka. Czkawka, widząc to, razem z swoim smokiem goni złodziejaszka, udaje im się go dogonić i odebrać swoją własność. Nad głowami dostrzegają gniazdo obcych gadów, jednak przylatuje do nich Astrid, która ma dla nich złą wiadomość - w oddali jeźdźcy zauważyli armadę Dagura. Szef akademii, słysząc to, postanawia powrócić do wioski. Na łodzi Dagur Szalony podziwia co zrobiły Zaduśne Zdechy z Berk i już cieszy się z wizji zdobycia wyspy.

W wiosce jeźdźcy i mieszkańcy debatują o swoich problemach, Stoick chce, by Czkawka odzyskał ich broń z leża dzikich smoków. Szef akademii tłumaczy ojcu, że smoki nie oddadzą metalu bez walki i przez to mogą nie zdążyć, by bronić wioski przed Dagurem. Sączysmark proponuje, by pokonać najpierw armadę, ale przekonuje go, że nie mają wystarczającej siły, by sami pokonać flotę. Wtedy Mieczyk podsuwa pomysł Czkawce, że potrzebują więcej smoków. Szef akademii tłumaczy ojcu, że nie muszą walczyć przeciwko Zaduśnym Zdechom, a mogą je wykorzystać do walki z Dagurem i prosi mieszkańców o pozostałe metalowe przedmioty z wioski.

Po zebraniu i zapakowaniu metalu w siatkę, jeźdźcy lecą do gniazda Zaduśnych Zdechów. Tam Mieczyk i Szpadka zawracają uwagę dzikich smoków na metal, który mają z sobą. Smoki zaczynają podążać za jeźdźcami. Czkawka tłumaczy kolegom, że nie mogą dać się dogonić Zdechom, bo wtedy cały plan przepadnie.

Dagur już nie może się doczekać jak zdobędzie Berk i nakazuje ostrzelać wyspę. Tymczasem Stoick i jego ludzie szykują się w porcie na odparcie ataku. Wtedy Czkawka i pozostali jeźdźcy przelatują nad wioską z grupą Zaduśnych Zdechów. Dagur w oddali dostrzega mgłę, co go bardzo zdziwiło, kapitan tłumaczy wodzowi, że nie mogą zacząć ataku. Gdy jeźdźcy znajdują się nad flotą Berserków, zrzucają zawartość swoich siatek na łodzie. Zdechy zabierają cały metal z łodzi, przez co armada rozpada się, a Dagur dryfując na desce obiecuje Czkawce zemstę.

Mieczyk cieszy się z odzyskania Mieci i obiecuje, że nigdy jej nie opuści. Po tym jak Czkawka i Szczerbatek wylądowali w wiosce, wódź od razu chwali syna za ten wyczyn. Młodzieniec mówi ojcu, że oddadzą metalowe przedmioty mieszkańcom jak tylko Zaduśne Zdechy wrócą do domu. Stoick, słysząc to, wypytuje syna jak chce przetransportować smoki na swoją wyspę. Ten mówi mu o człowieku który "chętnie" pomoże im tego dokonać.

Astrid i Sączysmark ładują gniazdo Zaduśnych Zdechów na łódź Johanna, a sam handlarz prosi Czkawkę, by wymyślił inny sposób na przewiezienie smoków. Szef akademii przekonuje kupca, że nie ma innej opcji, a będzie z tego niesamowita historia. Razem z Szczerbatkiem tworzą wiatr, by wyprowadzić łódź z portu.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Jest to drugi odcinek w serii, w którym Zaduśne Zdechy próbują ukraść metalową nogę Czkawki.
  • Jest to drugi odcinek w serii, w którym widzimy Astrid bez jej metalowych naramienników oraz Śledzika, Szpadkę i Mieczyka bez hełmów.
  • Jest to pierwszy odcinek, w którym widzimy Sączysmarka i Dagura bez hełmów.
  • Polski tytuł jest nawiązaniem do przysłowia "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie".
  • Sposób posłużenia się Zaduśnymi Zdechami przez Berserków może nawiązywać do przerwanego Bestialowi powiedzenia "Kto smokami wojuje ...." z odcinka Gronkielowe żelazo.

Link do odcinka

Zobacz też

Advertisement