Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Dobry Kafar nie jest zły
Kto pod kim dołki kopie (część 1) Następny odcinek
Kto pod kim dołki kopie (część 2)
Artykuł

Kto pod kim dołki kopie (część 1) (ang. Have Dragon Will Travel, Part 1) — dziesiąty odcinek pierwszej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2015 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 26 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Zamaskowany smoczy jeździec niszczy okręt. Czkawka i przyjaciele muszą się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Ku swojemu zdumieniu, odnajdują dawną przyjaciółkę.

Fabuła

Gdy Wiadro i Gruby łowią ryby, zauważają nieznanego im smoka. Ku ich zdumieniu dosiada go zamaskowany jeździec, który atakuje przepływający w pobliżu statek handlowy. Obaj rybacy wracają czym prędzej na Berk, by zawiadomić wodza. Na Berk przebywają aktualnie smoczy jeźdźcy, uzupełniając potrzebne im na Końcu Świata zapasy. Początkowo, wódz oskarża jeźdźców o atak na okręt, ale po wytłumaczeniach, że to nie byłoby możliwe wszyscy orientują się, że mają do czynienia z nieznanym, wrogim jeźdźcem.

Członkowie Akademii udają się w miejce, gdzie dryfuje napadnięty statek, i badają go. Podczas badań bliźnięta znajdują srebrny kolec, najprawdopodobniej wystrzelony przez smoka.

Po powrocie na Berk Czkawka i Śledzik przesłuchują Wiadro, sporządzając portret pamięciowy smoka. Odkrywają jego opis dopiero w Smoczym Oku, równocześnie dowiadując się, że Zbiczatrzasł – bo właśnie o nim mowa – uwielbia morskie ślimaki, dzięki czemu można go będzie znaleźć.

Po zbadaniu kilku wysp jeźdźcy trafiają wreszcie na obozowisko tajemniczego jeźdźca. Ten jednak, wykorzystując atuty swego smoka i znajomość terenu oraz zwyczajów smoków po kolei pokonuje jeźdźców. Dopiero Czkawce na Szczerbatku udaje się uniknąć ataków i zestrzelić smoka. Przyparty do muru jeździec decyduje się ujawnić tożsamość – okazuje się że jest to Heathera, która chciała ich zniechęcić do śledztwa.

Po wyjaśnieniu sytuacji Heathera zgadza się polecieć z jeźdźcami na Koniec Świata. Nie chce jednak wyjaśnić, czemu napada na okręty. Haddock w rozmowie z Astrid zauważa, że zrobiła się jakaś ostrzejsza, gdzieś zniknęła jej dawna delikatność. Blondynce to nie przeszkadza, chętnie biegnie zmierzyć się z przyjaciółką w pojedynku, ale Czkawka nie chce tak zostawić sprawy. Próbuje porozmawiać z brunetką na osobności, pyta nawet, gdzie jego słodka Heather, ale ona kwituje krótko - była wtedy dzieckiem, do obecnej chwili wiele się zmieniło. Kiedy jednak Haddock mówi, że chcą jej pomóc, że spróbują coś wymyślić, Heathera niespodziewanie przytula się do niego, wyznając, że zawsze był dla niej jak brat. Nocą czarnowłosa dziewczyna zamyka smoki jeźdźców i wymyka się z bazy, jednak Czkawka, który nie dał się zwieść i spodziewał się takiego obrotu spraw, leci za nią. Okazuje się, że Heathera spotyka się z Johannem Kupczym. Czkawka po odlocie dziewczyny przyciska Johanna, który wyjawia, że Heathera chce zemścić się na Dagurze za zniszczenie jej wioski i śmierć rodziców, a napadanie na statki jest redystrybucją dóbr, zabranych okradzionym – dziewczyna oddaje łupy jako zadośćuczynienie.

Znając cel Heathery, Czkawka leci za nią i dociera na miejsce, gdzie dziewczyna właśnie zostaje złapana przez flotę Dagura.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki:

  • Podczas rozmowy Czkawki z Johannem Czkawka nazywa swojego ojca wodzem Chuliganów a nie Wandali co może być nawiązaniem twórców serialu do cyklu książek Jak wytresować sobie smoka, bądź zwykłym błędem w tłumaczeniu.

Zobacz też