Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Kuźnia oraz dobudowana do niej smocza zbrojownia w Jak wytresować smoka 2

Kuźnia Pyskacza (ang. Gobber's forge) — miejsce znajdujące się na wyspie Berk, w którym pracuje Pyskacz Gbur. Kuźnia po raz pierwszy pojawiła się w filmie Jak wytresować smoka, a z czasem była modernizowana i rozbudowywana.

W filmie Jak wytresować smoka 2 dostawiono do niej dużą dobudówkę, nazywaną smoczą zbrojownią (ang. Dragon armory).[1]

Wygląd

Widok z góry na kuźnię

Kuźnia pojawia się w filmie Jak wytresować smoka i składa się z trzech zasadniczych części. Jej centralny fragment jest zbudowany na na szkielecie typowej wikińskiej chaty z dwuspadowym dachem przechodzącycym w ściany boczne. Ponadto z każdej strony znajduje się dobudówka.

Po prawej stronie budynku rozciąga się zadaszenie osłaniające miejsce pracy Pyskacza, zaś po lewej dobudowane jest niewielkie pomieszczenie, w którym rezyduje Czkawka. Całość wykonana jest z drewnianych bali i desek, a dach pokrywa gont.

Front budynku

Prawa strona konstrukcji jest otwarta. Dach osłaniający znaczną część warsztatu opiera się głównie na słupach oraz na dużym kamiennym kominie, który wybiega z pieca wysoko ponad dobudówkę.

Poza piecem w warsztacie znajdują się między innymi kowadło, miech i otwarte palenisko, szlifierka do ostrzy w postaci ogromnego, kamiennego koła, a także beczka z wodą do schładzania metalu.

Czkawka przyjmujący zniszczoną broń

Centralna część kuźni jest nieco głębsza niż warsztat, ale również stosunkowo otwarta. Połowę frontowej ściany zajmuje szerokie wejście, którego nie zamykają żadne wrota.

Obok, w drugiej części frontu, znajduje się duże okno zabezpieczone drewnianymi okiennicami. W tym miejscu kowal lub jego pomocnik przyjmują od wikingów zniszczoną broń oraz wydają im naprawioną lub nową.

Czkawka w głębi kuźni

W głębi kuźni na jednej ze ścian wyodrębniona jest przestrzeń pełna wbitych w drewno prętów, które tworzą uchwyty na protezy Pyskacza. Dalej znajdują się strome schody prowadzące na poddasze kuźni.

Na tyłach pomieszczenia magazynowany jest różnego rodzaju oręż – przy ścianie stoją oparte o nią włócznie, pod sufitem wiszą pęki maczug, w wysokiej beczce zebrane są topory, a na specjalnym stojaku układa się poziomo miecze. Dawniej stała tam też wyrzutnia Czkawki.

Stoick w pokoju Czkawki

Do lewej strony kuźni przylega dobudówka, w której znajduje się niewielki pokój zajmowany przez Czkawkę. Prowadzi do niego niezbyt szerokie przejście, przysłonięte długim fragmentem materiału. Strop w pomieszczeniu jest zawieszony niżej niż w centrum budynku.

Wewnątrz, przy ścianie wspólnej z kuźnią, znajduje się długi blat, nad którym przypięte są szkice i projekty Czkawki. Obok ustawiony jest regał, gdzie chłopak trzyma narzędzia, notesy oraz miniaturowe modele maszyn.

Widok z góry na kuźnię oraz smoczą zbrojownię

W filmie Jak wytresować smoka 2 kuźnia zostaje nieco ulepszona, choć większość sprzętów pozostaje na swoim starym miejscu. Piec zostaje wyposażony w metalowe drzwiczki, pod sufitem i na ścianach wisi więcej narzędzi, a broń jest rozłożona na stojakach.

Pyskacz natomiast nie trzyma już swoich protez na ścianie, ale na specjalnej konstrukcji złożonej z licznych deseczek połączonych linami, które są zamocowane na dwóch drewnianych wałach. Taka budowa obrotowego schowka umożliwia Gburowi swobodne poruszanie deseczkami w pionie i łatwe znajdowanie wybranej protezy.

Protezy Pyskacza

Okno w głównej części kuźni stało się miejscem, w którym klienci mogą ustawiać się w kolejce, jeśli chcą złożyć zamówienie. Dla łatwiejszego utrzymywania porządku każdy z oczekujących dostaje swój numer, po którym we właściwym momencie wywołują go pracownicy kuźni. Okiennice zostały pomalowane jasną, niebieską farbą, podobnie jak niektóre elementy frontu budynku.

Po prawej stronie kuźni, tuż za zadaszeniem osłaniającym warsztat, postawiono dużą przybudówkę, w której urządzono smoczą zbrojownię. Budowla jest otwarta, pozbawiona zewnętrznych ścian – wypukły dach opiera się na grubych drewnianych słupach, a całość łączy się z warsztatem.

Piła wewnątrz smoczej zbrojowni

Wewnątrz ustawione są liczne regały i drewniane ścianki, na których trzymane są narzędzia i bronie, a także konstrukcje stanowiące coś na kształt małych, wyspecjalizowanych warsztatów, przy których można wytwarzać konkretne elementy. Poza tym znajdują się tam zbudowane przez Czkawkę mechaniczne sprzęty, takie jak piła czy tokarka, napędzane przez system przekładni wprawiany w ruch dzięki skrzydłom wiatraka.

Wśród rzeczy umieszczonych w zbrojowni znajdują się też też drewniane manekiny o wielkości i kształcie smoczych grzbietów, służące do tworzenia wykrojów siodeł, oraz liczne pasy i skóry zwisające z sufitu.

Znaczenie

W kuźni możliwa jest wszechstronna obróbka metalu i metalowych części. W związku z tym wyrabia się tam lub naprawia różnego rodzaju bronie. Pyskacz, który jest nie tylko kowalem, ale i smoczym dentystą, tworzy też skrzydlatym gadom metalowe protezy zębów. Prowadzi swój gabinet dentystyczny przed smoczą zbrojownią, natomiast wewnątrz przybudówki wyrabiane są siodła dla wierzchowców Wandali.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Pyskacz w kuźni

W filmie kuźnia pełni dość istotną rolę – Czkawka pracuje w niej jako pomocnik Pyskacza. Podczas ataku smoków jak zwykle przybywa na miejsce, żeby odbierać, naprawiać i zwracać walczącym ich broń. Gdy zauważa swoich równieśników gaszących pożary, prosi kowala, by pozwolił mu wyjść na zewnątrz i zabić smoka. Pyskacz stanowczo odmawia, argumentując to tym, że chłopak nie potrafi posługiwać się sprawnie żadną bronią. Czkawka prezentuje mu stworzoną przez siebie wyrzutnię, jednak ta przypadkiem strzela, a bolas trafia w jednego z wojowników, co ostatecznie przekreśla szanse Haddocka. Niedługo później Pyskacz decyduje się dołączyć do walczących. Nakazuje Czkawce pozostać w kuźni, jednak ten wybiega ze swoją wyrzutnią zaraz po jego wyjściu.

Jakiś czas po poznaniu Szczerbatka Czkawka przysłuchuje się radom Pyskacza, który poleca uczestnikom smoczego szkolenia atakować smocze skrzydła lub ogony, ponieważ gady pozbawione zdolności latania można właściwie uznać za martwe. Chłopak wraca do kuźni i nocą projektuje, a potem wykonuje protezę lotki ogonowej dla okaleczonej Nocnej Furii.

Czkawka przed zatrzaśniętym oknem

Później, podczas próbnych lotów na Szczerbatku, Czkawce nie udaje się opanować smoka i oboje spadają, a zaczep przy siodle zaciska się do tego stopnia, że chłopak nie jest w stanie się odpiąć. Nocą przychodzi więc z Nocną Furią do kuźni w poszukiwaniu narzędzi. Smok głośno przerzuca wiadro, co zwraca uwagę przechodzącej niedaleko Astrid. Czkawka wychodzi do niej przez okno i zatrzaskuje za sobą okiennice, by ukryć obecność zwierzęcia, jednak wkrótce Szczerbatek wciąga go do środka. Astrid szybko otwiera okno i zagląda do kuźni, ale przyjaciele uciekają już bocznym wyjściem.

Jeźdźcy smoków

Pyskacz pracujący w kuźni

W odcinku Wiking do wynajęcia Pyskacz przechodzi kryzys, który związany jest ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na broń – kowal nie ma już pracy i nie czuje się potrzebny. W wyniku incydentu z szalejącym Hakokłem, u którego Pyskacz ostatecznie diagnozuje zgnity ząb, wiking odkrywa swoje nowe powołanie. Od tej pory jest nie tylko kowalem, ale i smoczym dentystą.

W odcinku Okrutna parka Czkawka z Płomieniem na rękach przychodzi do Pyskacza, który pracuje w kuźni, by porozmawiać o dziwnie zaborczym zachowaniu Szczerbatka. Wkrótce zjawia się również sama Furia, która zaczyna gonić małego Tajfumeranga i demoluje przy tym kuźnię. Pyskacz jest jednak zadowolony z obrotu sprawy, bo dzięki temu znajduje swoją fletnię.

Pyskacz naprawiający topór

W odcinku Albrecht i Łupieżcy Pyskacz przekuwa na kowadle wszystkie bronie, które zostały wcześniej zniszczone przez wybuch w zbrojowni, a w odcinku Jak sobie wybrać smoka przed kuźnią wyrywa zęba Sztukamięs.

W odcinku Krótka historia pewnego portretu Pyskacz zabiera i ukrywa w kuźni mapę skarbu, którą jeźdźcy znaleźli za portretem Bernadryna I. Sączysmark, Śledzik i bliźniaki postanawiają odzyskać zdobycz – Ingerman staje na czatach, podczas gdy Jorgenson wchodzi do kuźni przez okno i wkrótce wraca z mapą.

W odcinkach Słodka Heathera (część 1) i Festiwal Roztopów Czkawka pracuje w kuźni, ulepszając siodło i sztuczną lotkę Szczerbatka, by zwiększyć jego maksymalną prędkość, natomiast w odcinku Kiedy uderza piorun nadzoruje pracę Sączysmarka, który tworzy tam nogę do metalowego posągu Thora.

Pleśniak w kuźni

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 1) Pyskacz wchodzi na poddasze kuźni i wyciąga stamtąd artefakty związane z jego sławnym przodkiem, Borkiem Wielkim, żeby z okazji Tygodnia Borka wystawić je w Twierdzy. Między nimi znajdują się też notatki mężczyzny. Gdy kowal schodzi na dół, za jego plecami pojawia się Pleśniak, który prosi go o pomoc w naprawieniu wozu z kapustą. Pyskacz w pierwszej kolejności chce się zająć przedmiotami, ale słysząc narzekanie Pleśniaka w końcu zostawia je i rusza obejrzeć wóz, zastrzegając, że starzec ma niczego nie dotykać. Pleśniak wykorzystuje ten moment na podrzucenie do notatek fałszywych informacji.

W odcinku Żyj i pozwól latać Czkawka przychodzi do kuźni wieczorem i buduje wielofunkcyjną tarczę. Następnego dnia zjawia się tam Stoick, pytając Pyskacza o ulepszenia w siodle Thornada. Kowal orientuje się, że wódz mimo ogłoszenia zakazu latania na smokach sam zamierza go złamać i kontynuować patrolowanie ze smoczego grzbietu.

Karmienie Sztukamięs w kuźni

W odcinku Gronkielowe żelazo Śledzik przyprowadza do kuźni Sztukamięs, która najadła się kamieni i ma problem z wypluciem ich w postaci lawy. Pyskacz łaskocze smoczycę piórkiem, przez co ta zaczyna pluć i zalewa dużą część budynku mieszanką stopionych skał. Kowal postanawia ją wykorzystać i wykuwa z niej miecz, odkrywając tym samym, że powstały stop, gronklowe żelazo, jest niezwykle wytrzymały, a zarazem bardzo lekki.

Śledzik i Sztukamięs rozpoczynają współpracę z kowalem, dostarczając mu surowca na kolejne przedmioty. Gdy ten się kończy, Ingerman orientuje się, że nie ma pojęcia, jakie skały stworzyły gronklowe żelazo. Pyskacz proponuje próbować różnych kombinacji aż do skutku, jednak karmienie losowymi skałami nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Ostatecznie nie udaje się znaleźć receptury na surowiec, a Śledzik i Sztukamięs wracają do zajęć w Akademii.

Uruchomiony system kusz

W odcinku Kto mgłą wojuje... Pyskacz kupuje od Johanna stos żelastwa. Gdy następnego dnia okazuje się, że po wyspie grasuje złodziej metalu, kowal zabezpiecza kuźnię systemem kusz, który ma powstrzymać przestępcę. Podczas rozmowy z Czkawką i Astrid, którzy prowadzą dochodzenie w tej sprawie, przypadkowo sam aktywuje stworzone zabezpieczenia. Wkrótce i on zostaje okradziony. Wychodzi na jaw, że jego żelastwo było w rzeczywistości gniazdem Zaduśnych Zdechów.

W odcinku Bim! Bam! Bom! młode Gromogrzmoty grasujące po Berk sieją zamęt, niszcząc wszystko na swojej drodze atakami sonicznymi. Jednym z ich celów jest też kuźnia Pyskacza.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Jeźdźcy czekający na uruchomienie Smoczego Oka

W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 2) jeźdźcy przychodzą do kuźni ze znalezionym Smoczym Okiem w nadziei, że Pyskacz będzie potrafił je odblokować. Kowal siłuje się z artefaktem, ale udaje mu się jedynie aktywować zabezpieczenia w postaci zatrutej strzałki i gazu, które nokautują Mieczyka.

W odcinku Wiking, co się zowie Śledzik, zahipnotyzowany przez słowa Sączysmarka w wielkiego wojownika, Thora Łamikościa, przychodzi do kuźni, by znaleźć sobie broń. Nazywa Pyskacza prostym kowalem i wybrzydza, odrzucając większość propozycji zaangażowanego w szukanie Jorgensona. Zadowala go dopiero trzymana przez Gbura siekiera, która należy do Stoicka.

W odcinku Straszna cieśnina Czkawka i Astrid przed kuźnią rozdają głodującym mieszkańcom Berk porcje zupy. Przychodzi do nich Śledzik, który z zadowoleniem oznajmia, że znalazł sposób na zniszczenie znajdujących się pod wodą smokoodpornych łańcuchów, co demonstruje przyjaciołom w warsztacie. Czkawka, widząc wygłupy bliźniaków, wpada tam na pomysł, jak zanurzyć się na znaczną głębokość i z pomocą sposobu Śledzika uwolnić odcinającego im zaopatrzenie Podwodnego Rozpruwacza.

Jak wytresować smoka 2

Po pięciu latach od wytresowania smoków do kuźni została dobudowana również smocza zbrojownia, w której wyrabiane są siodła dla wierzchowców berkian. Czkawka pojawia się tam wraz z Astrid po powrocie ze Swędzipachy. Stoick słysząc, że syn ma mu coś do powiedzenia, od razu zakłada, że ten chce się zgodzić na przejęcie tytułu wodza i zaczyna udzielać mu lekcji, angażując go w wykonywane akurat zamówienie. Czkawka próbuje opowiedzieć o napotkanych łowcach smoków, jednak ojciec co chwila rozprasza się rozmową z innymi albo zmienia temat na ten bardziej go absorbujący. W końcu Czkawka wyłącza uruchomioną przez ojca maszynerię i mówi mu o smoczej armii, którą chce zebrać zatrudniający łowców mężczyzna, Drago Krwawdoń. Na tę wiadomość Stoick natychmiast poważnieje, opuszcza budynek i rusza do stajni, nakazując zamknąć hangar, uziemić zwierzęta i przygotować się do wojny.

Po pokonaniu Drago Valka razem z Pyskaczem przed kuźnią ściągają zbroje smokom z armii Krwawdonia.

Jak wytresować smoka 3

Eret oglądający strzałkę

Czkawka przynosi do kuźni znalezioną w lesie strzałkę z nieznaną, fioletową substancją i informuje, że znalazł ją pośrodku pułapki, którą ktoś niepowołany zastawił na wyspie. Przechodzący obok Eret rozpoznaje przedmiot i stwierdza, że należy on do Grimmela Gnębiciela, łowcy Nocnych Furii, z który radzi Czkawce nie zadzierać. Wódz stwierdza jednak, że gdy Grimmel się pojawi, jeźdźcy będą już na niego czekać.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

The Smithy lvl 1.png

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk kuźnia (ang. The Smithy) jest budynkiem, który umożliwia smokom zbieranie żelaza. Aby go odblokować, należy mieć Twierdzę na 12 poziomie i posiadać 2000 wikingów w wiosce.

Kuźnia, w przeciwieństwie do chatki rybnej czy tartaku, ma nieograniczoną ilość miejsc dla smoków.

School of Dragons

W grze kuźnia znajduje się na wyspie Berk, poniżej Twierdzy. Przy kowadle gracz może ulepszać posiadane przedmioty lub tworzyć nowe części rynsztunku. Walutą w kuźni są kawałki metalu, które gracz może zdobyć w minigrze Dragon Tactics.

Galeria

School of Dragons

Ilustracje

Przypisy

  1. Jak wytresować smoka 2 – dodatek specjalny: Berk's Dragon World

Zobacz też

Advertisement