Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Kura Mieczyka (ang. Tuffnut's Chicken) — zwierzę, bezimienna kura zaprzyjaźniona z Mieczykiem, pojawiająca się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Wygląd

W przeciwieństwie do innych poznanych kur pióra tej są brązowo-szaro-białe, podczas gdy większość zwierząt tego gatunku posiada upierzenie tylko w jednym kolorze. Dodatkowo ma również charakterystyczny dla kurczaków, duży, czerwony grzebień na głowie. Posiada dość duży ogon.

Charakter

Kura jest bardzo przyjacielska i spokojna. Jest bardzo inteligentna, rozumie ludzką mowę i swoim gdakaniem niejednokrotnie wyraża swoją aprobatę bądź dezaprobatę wobec tematów omawianych przez jeźdźców. Ma poczucie humoru, a jej dziób zawsze wygląda tak, jakby zwierzę się uśmiechało. Jako samica ma bardzo silny instynkt macierzyński, który przejawia się w chęci wysiadywania jaj, nawet nie kurzych, lecz smoczych. Jest opiekuńcza wobec piskląt, niezależnie od tego, jak ją traktują. Zdarza się również, że kura bierze udział w walkach przeciwko Łowcom Smoków, gdzie wykazuje się odwagą.

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

DD S3 RttE E4 0314.jpg

W odcinku Pod osłoną nocy jeźdźcy zakładają bazę na wyspie, którą później nazwą Końcem Świata. Mieczyk jednak nie jest zadowolony z wyboru i nieustannie straszy przyjaciół czającymi się na wyspie rzekomymi okropnościami pokroju "szczurojaków"; nikt mu w to oczywiście nie wierzy. Nocą coś go budzi. Bliźniak idzie to sprawdzić, ale spotyka tylko pojedynczą kurę. Dopiero po chwili Mieczyk dostrzega faktyczne źródło dźwięków - stado Nocnych Koszmarów. Budzi jeźdźców i prowadzi do "potwora", jednak na miejscu ponownie jest tylko kura i nikt nie daje wiary opowieściom chłopaka. Thorston wraz z kurą rusza więc na poszukiwanie przerażającego smoka. W czasie spaceru zaprzyjaźniają się - Mieczyk wydaje się rozumieć gdakanie kury i z nią rozmawia. Gdy jeźdźcy po zauważeniu stada Koszmarów ruszają w pogoń za nim, Mieczyk bierze kurczaka ze sobą. Po wszystkim bawi się ze zwierzęciem, które zdaje się go lubić.

W odcinku Komu Gustaw, komu kura stukaniem w hełm Mieczyka stara się pocieszyć bliźniaka, zrozpaczonego po zasypaniu jego dzikodołu przez Gustawa.

W odcinku Królestwo Ognioglist, gdy Mieczyk wraz z siostrą zostają mianowani władcami Końca Świata, przemianowanego na Thorstonton, kura razem z Mieczykiem zasiada do stołu i słucha ballady Śledzika. Bliźniak z gdakania wnioskuje, że utwór jej się nie podoba, więc każe wtrącić przyjaciela do więzienia.

W odcinku Drużyna Astrid kura Mieczyka jest zazdrosna o jednego z Nocnych Koszmarów, z którym bawi się Mieczyk. Kiedy Czkawka i Śledzik przypominają bliźniakowi o jego podopiecznej, Mieczyk tylko mruczy coś pod nosem i nie daje się przekonać - jednak gdy wyspę atakują Łowcy Smoków, chłopak natychmiast rzuca się jej na ratunek.

Mieczyk i Sączyskark Bad moon rising.png

W odcinku W cieniu księżyca Mieczyk jest przekonany, że ugryzł go legendarny smok, Wilkoskrzydły, przez co wkrótce on sam zamieni się w smoka. Zamyka się więc wraz z kurą w klatce i odcina od przyjaciół. Kiedy przypadkowo usłyszana rozmowa Śledzika i Czkawki utwierdza go w tym mylnym przekonaniu, wraz z kurczakiem ucieka nad urwisko, by tam w spokoju się przemienić. Po drodze doznaje halucynacji i jest przekonany, że kura przemawia do niego ludzkim głosem. Wraz z nią chce jako smok wzlecieć w powietrze.

W odcinku Na skraju katastrofy (część 1) kura donosi Mieczykowi, że Szpadka została porwana przez Łowców, zaś w odcinku Na skraju katastrofy (część 2) towarzyszy mu w uzbrajaniu wyspy. W trakcie konfrontacji z Łowcami Mieczyk każe jej obiecać, że będzie walczyła do końca, po czym rzuca ją w dół klifu, a lecące zwierzę strąca jednego z atakujących.

W odcinku Sielskie wakacje Mieczyk na czas wakacyjnej wycieczki powierza kurę Pyskaczowi, który przybył na Koniec Świata wraz ze Stoickiem, by pilnować wyspy pod nieobecność jeźdźców. Bliźniak przekazuje kowalowi dokładną instrukcję opieki nad zwierzęciem - trzeba je karmić małymi porcjami sześć razy dziennie, a przed snem opowiadać mu spokojne historie i masować. Po odlocie młodzieży Pyskacz szukając kury znajduje Czaszkochrupa, a tuż obok niego kości drobiu. Stwierdza, że smok musiał pożreć zwierzątko Mieczyka. Zabiera kości ze sobą i ukrywa, co zauważa Stoick - ten dla odmiany jest przekonany, że to Pyskacz zjadł kurczaka. Oboje starają się znaleźć zastępstwo. Na szczęście ostatecznie okazuje się, że kurczak jest cały i zdrowy.

W odcinku I co tu zrobić z Heatherą kura wykazuje pewne zaniepokojenie, widząc Mieczyka konsumującego potrawę przyrządzoną przez Heatherę. Bliźniak od razu dopytuje się brunetki, co to za mięso, a gdy otrzymuje odpowiedź, że jacze, oddycha z ulgą. Tłumaczy, że od kiedy przyjaźni się z kurą, nie je drobiu, bo byłoby to niezręczne.

Td3.png

W odcinku Wiercipieśń jeźdźcy przynoszą na Koniec Świata jajo nieznanego gatunku smoka. W kurze budzi się instynkt macierzyński, skacze na jajo i zaczyna je wysiadywać. To wkrótce skorupa pęka i okazuje się, że pisklę należy do niebezpiecznego gatunku Śmiercipieśń. Ponadto ciągle płacze. Kura gdacze, by je uspokoić, i wtedy maluch opluwa ją gorącym bursztynem. Czkawka z pomocą płonącego nożyka i pazurów Szczerbatka wydobywa zwierzę z kokonu, jednak Mieczyka ta sytuacja kosztuje dużo nerwów i nie pozwala kurze więcej zbliżać się do pisklęcia.

W odcinku Grunt to rodzinka Mieczyk demonstruje Dagurowi różne sztuczki z kurą. Są to m.in. "Mieczyk do góry nogami", "podwójnie podkręcony Mieczyk" i "Mieczykowa niespodzianka", w trakcie której kura znosi jajko. Później kura ma za zadanie przypilnować uwięzionego Dagura. Następnego dnia, kiedy jeźdźcy przygotowują się na akcję, kurczak przybiega do Mieczyka, strasznie gdacząc. Thorston tłumaczy przyjaciołom, że Dagur uciekł.

W odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek bliźniaki razem z kurczakiem prowadzą poranne ogłoszenia z użyciem Burzowego Ucha. Odczytują korespondencję, z której dowiadują się, że na Koniec Świata przybywa ich kuzyn, Toporek - niezbyt lubiany przez Szpadkę i uwielbiany przez Mieczyka. Kurczak od pierwszego wejrzenia łypie na Toporka podejrzliwie. Śledzi go i gdy chłopak chce ukraść Hakokła oraz Sztukamięs, udając Mieczyka, kura za każdym razem alarmuje smoki, by mu nie ufały.

W odcinku Niekończący się dzień kurczak towarzyszy bliźniakom w czasie Północnego Słońca i obserwuje, jak jeźdźcy powoli zapadają na rozmaite objawy niedoboru snu. U Mieczyka występuje wyjątkowo dziwna przypadłość - swoją siostrę postrzega jako ogromną kurę.

W odcinku Bliźninstynkt Mieczyk po rozbiciu Mieci wymierza sobie karę w postaci spania na podłodze. Ta jednak wydaje mu się zbyt wygodna. Kurczak usłużnie rozdziobuje drewno, wydobywając zeń kilka drzazg, za co bliźniak bardzo mu dziękuje.

W odcinku Ogniowa Burza (część 2) kura razem z bliźniakami chowa się przed ostrzałem w ich domu. Okazuje się, że Mieczyk dla bezpieczeństwa nakrył ją skrzynką.

W odcinku Na krawędzi kura zostaje obudzona erupcją wulkanu i z przerażeniem biegnie do Mieczyka się schronić. Zaś gdy Astrid przyprowadza na Koniec Świata Garffiljorga - dorosłego już Śmiercipieśnia, który niegdyś wykluł się z tajemniczego jaja - kurczak ucieka, przerażony wizją ponownego spotkania z plującym bursztynem smokiem.

W odcinku Początek końca kura razem z Mieczykiem przygląda się treningowi Czkawki i Astrid, a po jego zakończeniu zostaje razem z kwiatami rzucona na głowę Haddocka. Gdy Lotnicy atakują wyspę, kura przerażona biega przed domem Mieczyka i wskakuje mu na ręce.

W odcinku Skrzydlata walka (część 1) kurczak towarzyszy uciekinierom z Końca Świata. Gdy na Szpadkę stacza się głaz, kura gdacze z przerażeniem. Wydaje się też zadowolona, gdy Throk, który przy ratowaniu dziewczyny stracił przytomność, wreszcie się budzi.

W odcinku Smoków się nie zostawia kura razem z jeźdźcami poszukuje nowego domu dla Garffiljorga. Gdy na Wyspie Ślizgochlastów atakują ich wężowate drapieżniki, kura ucieka na głowę Szpadki.

W odcinku Florek kurczak pomaga Mieczykowi zrealizować plan jego sfingowanej śmierci. W czasie jego pogrzebu wraz z nim ukrywa się w krzakach, skąd chwilę później wypłasza ją Szczerbatek. Wspólnie ze swoim przyjacielem chowa się także przez jakiś czas w domu Czkawki, razem z Mieczykiem wypisując listę plusów i minusów życia jako "umarły" człowiek.

W odcinku W poszukiwaniu Oswalda... i kury kurczak znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Mieczyk snuje najgorsze domysły, podczas gdy okazuje się, że kura uciekła, by założyć rodzinę - ma teraz partnera i gromadkę piskląt. Jednego z nich Mieczyk nazywa Kurczaczek.

W odcinku Grzechy przeszłości kura okazuje się bardzo lubić popcorn.

W odcinku Na widoku kurczak obchodzi urodziny, więc jeźdźcy udają się na Północne Rynki, by asystować Mieczykowi w wyborze prezentu. Ostatecznie kurczak otrzymuje złoty naszyjnik.

W odcinku Toporna próba Mieczyk urządza tor przeszkód dla małych kurczątek, dzieci kury.

W odcinku Król smoków (część 1) kura wraz z dziećmi uczestniczy w pakowaniu, zaś w odcinku Król smoków (część 2) wraz z Mieczykiem i rodziną powraca na Berk na grzbiecie Wyma i Jota.

Relacje

Mieczyk

Kura jest głęboko zżyta z Mieczykiem, który przygarnął ją do bazy jeźdźców. Jest jego bliską i zaufaną towarzyszką, często towarzyszącą mu zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Rozumieją się bez słów, choć teoretycznie dużo rozmawiają ze sobą - on ludzką mową, ona gdakaniem. W jakiś sposób wzajemnie rozumieją nawzajem swoją mowę.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Kurczak Mieczyka pojawia się w kilku misjach. W "The Mysterious Chicken Caper" wszystkie kurczaki na Berk biegają poza swoimi zagrodami. Po przyprowadzeniu ich z powrotem wychodzi na jaw, że to właśnie kura Mieczyka je wypuściła, co czyni samego Mieczyka bardzo dumnym z poczynań podopiecznej.

W "Paint a Storm" wikingowie urządzają na Berk konkurs malarski, podczas którego należy namalować Wichurę. Mieczyk decyduje się zamiast tego namalować swojego kurczaka.

W "Gobber's Wheels of Misfortune" Mieczyk urządza swojemu kurczakowi paradę na wózku. Niestety jedno z kół się łamie, na skutek czego kura uszkadza pazur. Po rozwiązaniu problemu kurczak i Mieczyk kontynuują paradę.

Kura pojawia się także w zagrodzie na Zippleback Island podczas jednej z misji z rozszerzenia Rise of Stormheart.

Ciekawostki

  • Początkowo niejasna była płeć kury. Wyszła ona na jaw dopiero, gdy w odcinku Wiercipieśń zaczęła ona wysiadywać smocze jajo.
  • Kiedy Mieczyk miał halucynacje w odcinku W cieniu księżyca, wydawało mu się, że kura mówi do niego ludzkim głosem.
    • Pojawiła się tam wskazówka dotycząca płci zwierzęcia - głos kury w halucynacjach Mieczyka był damski.
  • Mieczyk, po swojej domniemywanej przemianie w smoka, chciał się z nią nauczyć latać.
  • Kura je sześć razy dziennie.
  • Mieczyk czyta jej książki, opowiada historie i masuje.
  • Kura nie lubi horrorów. Ma po nich koszmary i przez sen rozcapierza pazury.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement