Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Kurczak lub kura (ang. Chicken) — rodzaj niewielkiego zwierzęcia hodowanego przez wikingów. Dla ludzi stanowi głównie źródło jaj oraz mięsa drobiowego. Kurczaki wielokrotnie pojawiają się w serialu, a w filmach ich mięso często stanowi dla berkian pożywienie.

Wygląd

Ubarwienie kur

Kury są małymi zwierzętami gospodarskimi. Na niewielkiej głowie ptaka osadzony jest czerwony grzebień. Jego skrzydła nie pozwalają na lot, zwierzę może jedynie wesprzeć się nimi przy biegu lub skoku. Kurzy tułów jest dość masywny, opiera się na dwóch łapach wyposażonych w pazury. Osobniki płci żeńskiej występują w bieli oraz różnych odcieniach brązu. Koguty mają bardziej kolorowe pierze, większy grzebień oraz okazalszy ogon.

Zachowanie

Kurczaki zwykle nie zwracają większej uwagi na to, co się dzieje wokół nich. Przeważnie zajmują się dziobaniem ziarna lub trawy. Wyjątkiem jest kura Mieczyka, która jest bardzo inteligentna i aktywnie uczestniczy w życiu swojego przyjaciela.

Znaczenie

Kury hodowane są przede wszystkim ze względu na jajka, które znoszą. Wikingowie bardzo chętnie spożywają też mięso drobiowe. Choć zazwyczaj zwierzęta nie wykazują się inteligencją ani przywiązaniem do ludzi, mogą stać się ich pupilami, jak stało się to w przypadku kury Mieczyka.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Wikingowie od dawna hodowali kurczaki. W trakcie wydarzeń z filmu co prawda kury nie pojawiają się na ekranie, ale można przypuszczać, że podobnie jak inne zwierzęta hodowlane wikingowie starają się je chronić przed głodnymi smokami. Posilają się oni również ich mięsem – podczas wieczornej rozmowy rekrutów i Pyskacza wszyscy oprócz Czkawki jedzą pieczonego kurczaka. Gdy plemię postanawia zawrzeć sojusz ze smokami, a zmuszająca gady do przynoszenia sobie pożywienia Czerwona Śmierć zostaje pokonana, zwierzyna hodowlana staje się bezpieczniejsza.

Jeźdźcy smoków

Kury pojawiają się dość często, jednak nie odgrywają znaczącej roli. Są zwykle w kurnikach lub chodzą po gospodarstwach wikingów.

W odcinku Folwark zwierzęcy wychodzi na jaw, że kury, a także inne zwierzęta hodowlane, nadal straszliwie boją się smoków, mimo że te przestały je porywać i jeść. Śledzik podsuwa pomysł, żeby pokazać kurczakom jajo Straszliwca, aby je ośmielić. To jednak eksploduje, płosząc zwierzęta. Ostatecznie, dzięki interwencji Szczerbatka i pozostałych smoków kury obdarzają je zaufaniem.

W odcinku Słodka Heathera (część 1) Wichura dzięki jedzeniu kurczaka okazuje się niemal dościgać Nocną Furię.

W odcinku Dziwnobarwny klejnot to między innymi kury są walutą, za którą wikingowie licytują sprzedawane przez Sączysmarka "kamienie wielkiego szczęścia" – wykradzione przez niego z gniazd jaja Zmiennoskrzydłych.

W odcinku Zemsta Sączysmark, by dostać się do kryjówki bliźniaków, musi im przynieść między innymi tęczaka – malowaną kurę.

W odcinku Pięć drogowskazów bliźniaki z pomocą swojego smoka zrzucają na Sączysmarka martwe kury, które ten odczytuje jako jeden z pięciu znaków zwiastujących śmierć – jest to znak piąty, "martwy ptak".

W odcinku Bajka o dwóch smokach Astrid przyznaje, że ulubionym pożywieniem Wichury jest właśnie kurczak.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

DD S3 RttE E4 0314.jpg

W tym sezonie jedna z kur odgrywa znaczną rolę. W odcinku Pod osłoną nocy jeźdźcy zakładają bazę na wyspie, którą później nazwą Końcem Świata. Mieczyk jednak nie jest zadowolony z wyboru i nieustannie straszy przyjaciół okropnościami, które według niego czają się na nowo odkrytym lądzie. Nikt nie traktuje go poważnie. Nocą coś go budzi. Bliźniak idzie to sprawdzić, ale spotyka tylko pojedynczą kurę. Dopiero po chwili Mieczyk dostrzega faktyczne źródło dźwięków – stado Nocnych Koszmarów. Budzi jeźdźców i prowadzi do "potwora", jednak na miejscu ponownie jest tylko kura i nikt nie daje wiary opowieściom chłopaka. Thorston wraz ze zwierzęciem rusza więc na poszukiwanie przerażającego smoka. W czasie spaceru zaprzyjaźniają się – Mieczyk wydaje się rozumieć gdakanie kury i z nią rozmawia. Gdy jeźdźcy po zauważeniu stada Koszmarów ruszają w pogoń za nim, Mieczyk bierze kurczaka ze sobą. Po wszystkim bawi się ze zwierzęciem, które zdaje się go lubić.

W odcinku Komu Gustaw, komu kura stukaniem w hełm Mieczyka stara się pocieszyć bliźniaka, zrozpaczonego po zasypaniu jego dzikodołu przez Gustawa.

W odcinku Królestwo Ognioglist, gdy Mieczyk wraz z siostrą zostają mianowani władcami Końca Świata, przemianowanego na Thorstonton, kura razem z Mieczykiem zasiada do stołu i słucha ballady Śledzika. Bliźniak z gdakania wnioskuje, że utwór jej się nie podoba, więc każe wtrącić przyjaciela do więzienia.

W odcinku Drużyna Astrid kura jest zazdrosna o jednego z Nocnych Koszmarów, z którym bawi się Mieczyk. Kiedy Czkawka i Śledzik przypominają bliźniakowi o jego podopiecznej, Mieczyk tylko mruczy coś pod nosem i nie daje się przekonać – jednak gdy wyspę atakują Łowcy Smoków, chłopak natychmiast rzuca się kurze na ratunek.

Mieczyk i Sączyskark Bad moon rising.png

W odcinku W cieniu księżyca Mieczyk jest przekonany, że ugryzł go legendarny smok, Wilkoskrzydły, przez co wkrótce on sam zamieni się w smoka. Zamyka się więc wraz z kurą w klatce i odcina od przyjaciół. Kiedy przypadkowo usłyszana rozmowa Śledzika i Czkawki utwierdza go w tym mylnym przekonaniu, wraz z kurczakiem ucieka nad urwisko, by tam w spokoju się przemienić. Po drodze doznaje halucynacji i jest przekonany, że kura przemawia do niego ludzkim głosem. Wraz z nią chce jako smok wzlecieć w powietrze.

W odcinku Na skraju katastrofy (część 1) kura donosi Mieczykowi, że Szpadka została porwana przez Łowców, a w odcinku Na skraju katastrofy (część 2) towarzyszy mu w uzbrajaniu wyspy. W trakcie konfrontacji z Łowcami Mieczyk każe jej obiecać, że będzie walczyła do końca, po czym rzuca ją w dół klifu, a lecące zwierzę strąca jednego z atakujących.

W odcinku Sielskie wakacje Mieczyk na czas wakacyjnej wycieczki powierza kurę Pyskaczowi, który przybył na Koniec Świata wraz ze Stoickiem, by pilnować wyspy pod nieobecność jeźdźców. Bliźniak przekazuje kowalowi dokładną instrukcję opieki nad zwierzęciem – trzeba je karmić małymi porcjami sześć razy dziennie, a przed snem opowiadać mu spokojne historie i masować. Po odlocie młodzieży Pyskacz szukając kury znajduje Czaszkochrupa, a tuż obok niego kości drobiu. Stwierdza, że smok musiał pożreć zwierzątko Mieczyka. Zabiera kości ze sobą i ukrywa, co zauważa Stoick – ten dla odmiany jest przekonany, że to Pyskacz zjadł kurczaka. Oboje starają się znaleźć zastępstwo. Ostatecznie okazuje się, że kurczak jest cały i zdrowy.

W odcinku I co tu zrobić z Heatherą kura wykazuje pewne zaniepokojenie, widząc Mieczyka konsumującego potrawę przyrządzoną przez Heatherę. Bliźniak od razu dopytuje się brunetki, co to za mięso, a gdy otrzymuje odpowiedź, że jacze, oddycha z ulgą. Tłumaczy, że od kiedy przyjaźni się z kurą, nie je drobiu, bo byłoby to niezręczne.

Td3.png

W odcinku Wiercipieśń jeźdźcy przynoszą na Koniec Świata jajo nieznanego gatunku smoka. W kurze budzi się instynkt macierzyński, skacze na jajo i zaczyna je wysiadywać. To wkrótce skorupa pęka i okazuje się, że pisklę należy do niebezpiecznego gatunku Śmiercipieśń. Ponadto ciągle płacze. Kura gdacze, by je uspokoić, i wtedy maluch opluwa ją gorącym bursztynem. Czkawka z pomocą płonącego nożyka i pazurów Szczerbatka wydobywa zwierzę z kokonu, jednak Mieczyka ta sytuacja kosztuje dużo nerwów i nie pozwala on kurze więcej zbliżać się do pisklęcia.

W odcinku Grunt to rodzinka Mieczyk demonstruje Dagurowi różne sztuczki z kurą. Są to m.in. "Mieczyk do góry nogami", "podwójnie podkręcony Mieczyk" i "Mieczykowa niespodzianka", w trakcie której kura znosi jajko. Później kura ma za zadanie przypilnować uwięzionego Dagura. Następnego dnia, kiedy jeźdźcy przygotowują się na akcję, kurczak przybiega do Mieczyka, strasznie gdacząc. Thorston tłumaczy przyjaciołom, że Dagur uciekł.

W odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek bliźniaki razem z kurczakiem prowadzą poranne ogłoszenia z użyciem Burzowego Ucha. Odczytują korespondencję, z której dowiadują się, że na Koniec Świata przybywa ich kuzyn, Toporek – niezbyt lubiany przez Szpadkę i uwielbiany przez Mieczyka. Kurczak od pierwszego wejrzenia łypie na Toporka podejrzliwie. Śledzi go i gdy chłopak chce ukraść Hakokła oraz Sztukamięs, udając Mieczyka, kura za każdym razem alarmuje smoki, by mu nie ufały.

W odcinku Niekończący się dzień kurczak towarzyszy bliźniakom w czasie Północnego Słońca i obserwuje, jak jeźdźcy powoli zapadają na rozmaite objawy niedoboru snu. U Mieczyka występuje wyjątkowo dziwna przypadłość – swoją siostrę postrzega jako ogromną kurę.

W odcinku Bliźninstynkt Mieczyk po rozbiciu Mieci wymierza sobie karę w postaci spania na podłodze. Ta jednak wydaje mu się zbyt wygodna. Kurczak usłużnie rozdziobuje drewno, wydobywając zeń kilka drzazg, za co bliźniak bardzo mu dziękuje.

W odcinku Ogniowa Burza (część 2) kura razem z bliźniakami chowa się przed ostrzałem w ich domu. Okazuje się, że Mieczyk dla bezpieczeństwa nakrył ją wcześniej skrzynką.

W odcinku Na krawędzi kura zostaje obudzona erupcją wulkanu i z przerażeniem biegnie do Mieczyka się schronić. Gdy później Astrid przyprowadza na Koniec Świata Garffiljorga – dorosłego już Śmiercipieśnia, który kiedyś wykluł się z tajemniczego jaja – kurczak ucieka, przerażony wizją ponownego spotkania z plującym bursztynem smokiem.

W odcinku Początek końca kura razem z Mieczykiem przygląda się treningowi Czkawki i Astrid, a po jego zakończeniu zostaje razem z kwiatami rzucona na głowę Haddocka. Gdy Lotnicy atakują wyspę, kura przerażona biega przed domem Mieczyka i wskakuje mu na ręce.

W odcinku Skrzydlata walka (część 1) kurczak towarzyszy uciekinierom z Końca Świata. Gdy na Szpadkę stacza się głaz, kura gdacze z przerażeniem. Wydaje się też zadowolona, gdy Throk, który przy ratowaniu dziewczyny stracił przytomność, wreszcie się budzi.

W odcinku Smoków się nie zostawia kura razem z jeźdźcami poszukuje nowego domu dla Garffiljorga. Gdy na Wyspie Ślizgochlastów atakują ich wężowate drapieżniki, kura ucieka na głowę Szpadki.

W odcinku Florek kurczak pomaga Mieczykowi zrealizować plan jego sfingowanej śmierci. W czasie jego pogrzebu wraz z nim chowa się w krzakach, skąd chwilę później wypłasza ich Szczerbatek. Wspólnie ze swoim przyjacielem ptak ukrywa się przez jakiś czas w domu Czkawki, razem z Mieczykiem spisując listę plusów i minusów życia jako "umarły" człowiek.

W odcinku W poszukiwaniu Oswalda... i kury kurczak znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Chicken's mate 15.png

Mieczyk snuje najgorsze domysły, podczas gdy okazuje się, że kura uciekła, by założyć rodzinę – ma teraz partnera i gromadkę piskląt. Jednego z nich Mieczyk nazywa Kurczaczek.

W odcinku Grzechy przeszłości kura okazuje się bardzo lubić popcorn.

W odcinku Na widoku kurczak obchodzi urodziny, więc jeźdźcy udają się na Północne Rynki, by asystować Mieczykowi w wyborze prezentu. Ostatecznie kurczak otrzymuje złoty naszyjnik.

W odcinku Toporna próba Mieczyk urządza tor przeszkód dla małych kurczątek.

W odcinku Król smoków (część 1) kura wraz z dziećmi uczestniczy w pakowaniu, a w odcinku Król smoków (część 2) wraz z Mieczykiem i rodziną powraca na Berk na grzbiecie Wyma i Jota.

Jak wytresować smoka 2

Podczas postoju na niewielkiej górze lodowej Śledzik wyciąga całego pieczonego kurczaka.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grze kurczaki są tak samo funkcjonalne, jak smoki – również wykluwają się z kupowanych jaj, są w stanie zbierać surowce i mają swoje własne wybiegi.

School of Dragons

Gracz może hodować kurczaki na swojej farmie i pozyskiwać od nich jajka. Zwierzęta można zakupić w sklepie w dwóch kolorach: brązowym i białym.

Ciekawostki

  • Wikingowie często nazywają swoje kury kokoszkami.
  • Wydaje się, że Gruby i Wiadro posiadają swoje własne kury.
  • Pieczony kurczak podnosi szybkość Wichury. Jest też jej ulubionym posiłkiem.
  • W filmach wikingowie jedzą mięso drobiowe częściej niż ryby. Jedynie Czkawka zdaje się preferować ryby nad kurczaka.
  • Martwa kura (a właściwie martwy ptak) jest jednym z pięciu znaków, które świadczą o tym, że ktoś niedługo umrze i trafi do Walhalli.
  • Wśród kurczaków wyróżnia się kura Mieczyka – zwierzątko bliźniaka.
  • W odcinku I co tu zrobić z Heatherą Mieczyk twierdzi, że od kiedy zaprzyjaźnił się z kurą, nie jada drobiu, jednak w filmie Jak wytresować smoka 2 w czasie postoju na lodowej krze zajada się udkiem z kurczaka.
  • Ryker twierdzi, że ma słabość do kur.
  • W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk osobnik o imieniu Büttor-Bol ma wygląd indyka.

Zobacz też