FANDOM


Artykuł
Lęgowisko (ang. Rookery; nieoficjalne polskie tłumaczenie) - niewielka wyspa należąca do Archipelagu, służąca smokom do składania jaj. Pojawia się wyłącznie w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii.

Lokalizacja i wygląd

Wyspa położona jest na zachód od wyspy Berk. Sąsiaduje z Wyspą Wrzeńców od południa i ze Storehouse Island od północy. 

Wyspa jest niewielka i ma kształt wąskiej podkowy. W jej północnej części wznoszą się skaliste występy, półki i szczyty. W samym sercu wyspy znajduje się jeziorko, otoczone skalistym lądem. Wyspa prawdopodobnie znajduje się na cieplejszych wodach lub pobliżu źródła ciepła, którym może być gejzer lub źródła geotermalne. Jest dosyć mała. Nie występuje tu żadna roślinność. Są tu natomiast liczne zagłębienia wypełnione wodą. 

Znaczenie

Śmiertniki Zębacze, Koszmary Ponocniki, Gronkiele oraz Zębirogi Zamkogłowe przybywają do Lęgowiska co roku, w okolicach święta Snoggletoga, gdy na wyspie Berk trwa głęboka zima. Lęgowisko kontrastuje znacznie z klimatem Berk, ponieważ wówczas jest tutaj ciepło i słonecznie. Smoki składają tam swoje jaja (Gronkiele wrzucają swoje do kraterów z wodą, gdzie eksplodują, a pisklęta wypływają na powierzchnię). Następnie siedzą tam i opiekują się młodymi, dopóki te nie nauczą się latać i nie będą wystarczająco samodzielne, aby wrócić o własnych siłach do naturalnego środowiska.

Historia

Prezent Nocnej Furii

640px-Gift-night-fury-disneyscreencaps com-1445

Smoki w Lęgowisku

Kiedy Szczerbatek (obdarzony nowym mechanicznym ogonem, który umożliwił mu samodzielne latanie) ucieka z wyspy Berk, Czkawka postanowił go odnaleźć. Sądzi, że uciekł, by dołączyć do smoków, które opuściły wyspę podczas święta Snoggletoga

Pewnego poranka odkrywa Sztukamięs, przywiązaną w domu Śledzika. Smoczyca zrywa się z łańcucha i wzbija w powietrze wraz z zaskoczonym Czkawką. Lecą razem przez ocean, gdy w końcu, po kilku godzinach, trafiają na słoneczną, pełną smoków wyspę. Tam Czkawka odkrywa prawdziwy powód ucieczki smoków, które przybyły tam złożyć jaja, jednak nie odnajduje swojego przyjaciela. 

Pod koniec filmu chłopak chce wrócić wraz ze smokami na Berk, jednak uniemożliwiają to niepotrafiące jeszcze latać pisklęta. Czkawka jednak znajduje sposób - z pomocą wraku statku, znalezionego podczas lotu ze Sztukamięs, przenoszonego przez dorosłe osobniki, transportuje małe smoczki na wyspę, zaś dorosłe lecą samodzielnie. 

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.