FANDOM


Loki (ang. Loki) — olbrzym, który jest zaliczany do panteonu nordyckich bogów. Patron ognia i oszustwa.

W mitologii nordyckiej

Loki and Sigyn by Pietsch

Loki był synem olbrzymów - Farbautiego i Laufey - a więc nie wywodził się z dynastii Azów, jak większość bogów. Nim ożenił się z Sigyn, był w związku z Angrbodą, z którą miał trójkę dzieci - Fenrira, wielkiego wilka, Jormungandra, węża, który stał się tak wielki, że swoim cielskiem otaczał cały Midgard i Hel, boginię o dwóch obliczach. Inni bogowie bali się tej trójki, gdyż każde z nich odegra ważną rolę w czasie Zmierzchu Bogów.

Loki mógł zmienić swoją postać w zależności od swojej woli. Szczególnie znanym przypadkiem, kiedy Loki użył tej umiejętności był moment, kiedy zamienił się w klacz, aby odciągnąć konia rzemieślnika, który budował mur dookoła Asgardu. Gdyby budowniczy skończył budowę na czas, otrzymałby rękę Freji, na co bogowie nie chcieli dopuścić. Ogier dogonił Lokiego. Po dziewięciu miesiącach Loki urodził Sleipnira, ośmionogiego konia, którego podarowano Odynowi.

Za przyczynienie się do śmieci Baldura, Lokiego spotkała surowa kara - bogowie przywiązali go do skały na końcu świata, a nad nim umieścili węża, aby ten przez całą wieczność sączył na niego swój jad. Sigyn mała pomagać mężowi, zbierając jad do miski.

Gdy nadejdzie Zmierzch Bogów, Loki uwoli się ze swoich więzów i poprowadzi armię duchów na Asgard. Następie będzie walczył z Heimdallem. Obaj umrą od zadanych ran.

Historia

Loki bardzo rzadko pojawia się w książkach, podobnie jak inni bogowie. W jednej z powieści Cressidy Cowell Czkawka modlił się do niego podczas próby kradzieży młodego smoka.

W filmie nie pojawia się. Jednak w odcinku Jesteśmy rodziną (część 2) okazuje się, że jego imieniem zostały nazwane drzewa rosnące jedynie na Wyspie Łupieżców. Są to drzewa Loki.

Do Lokiego z wielkim upodobaniem modlą się bliźnięta Szpadka i Mieczyk. Ich skłonność do robienia niezbyt miłych żartów innym sprawiła, że obrali sobie tego boga za patrona.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.