FANDOM


Artykuł
Mapaczkawki1

mapa z Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Mapa Czkawki jest to mapa przedstawiająca cały Archipelag znany Jeźdźcom (głównie Czkawce) z ich licznych eskapad. Zawiera ona wszystkie lądy i napotkane na nich gatunki smoków odkryte Jeźdźców. Jest składana i chowa się w notesie Czkawki.  Czkawka zaczął tworzyć około trzech lat po wytresowaniu smoków, gdy jego wyprawy na obce lądy stały się tak częste, że należało nanieść je na mapę i uporządkować gromadzoną wiedzę o Archipelagu. Po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2, choć etapy jej powstawania widać w serialu

Istnieją jednak dwie wersje mapy. Pierwsza, znana z filmu, zawiera wiele nieznanych i niewyraźnie podpisanych miejsc oraz gatunków smoków. Druga zaś to wirtualna mapa uzupełniona przez twórców o smoki i lokacje poznane w serialu. Pełna, interaktywna wersja mapy, uwzględniająca obiekty na obu wersjach mapy, znajduje się pod tym linkiem.

Wygląd

Mapa jest duża, rozkładana i ma wymiary około 1 metr na 1 metr. Przedstawia Archipelag.

Ponieważ duża część wysp nie mieści się na głównym, centralnym arkuszu, mapa w większej części składa się z wielu małych, sklejonych ze sobą karteczek, razem tworzących mapę całkiem sporego obszaru otaczającego wyspę Berk i przedstawiającego jej okolice. Prócz tego, w wielu miejscach zaznaczone są rysunki smoków (konkretnych osobników lub gatunków), spotykanych przez Czkawkę i Szczrbatka podczas prowadzonych przez nich eksploracji Archipelagu

Odkrycia

Na mapie, przynajmniej teoretycznie, Czkawka zawarł wszystkie miejsca kiedykolwiek poznane podczas podróży po wyspach Archipelagu, a także żyjące w nich gatunki smoków. W rzeczywistości jednak, filmowa mapa nie zawiera na przykład miejsc i smoków poznanych w serialu, jednak znaleźć tam można wiele nie poznanych nigdzie indziej gatunków smoków; zaś mapa z Jeźdźcy smoków: Na końcu świata zawiera, choć także nie wszystkie, miejsca i smoki poznane w filmie Jak wytresować smoka oraz we wcześniejszych sezonach serialu,  jak również te poznane dopiero w trzecim sezonie.

Historia

Powstanie mapy

Mapa jest tworzona przez Czkawkę od czasu wytresowania smoków przez Wandali. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Szczerbatkiem, chłopak odkrywa świat i poznaje nowe miejsca, jednocześnie odkrywając wiele nowych gatunków smoków oraz ich przedstawicieli. 

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Mapa czkawki sielskie wakacje

Czkawka pracuje nad swoją mapą na Końcu Świata

Charakterystyczna, rozkładana mapa z doklejonymi arkuszami w jednej ze swoich wczesnych wersji pojawia się po raz pierwszy w odcinku Sielskie wakacje. W porównaniu do tej znanej z filmu, brakuje jej sporej części, zwłaszcza zachodniego oraz południowego Archipelagu. Wynika to stąd, iż Koniec Świata, na którym Jeźdźcy spędzili dużo czasu i z którego podróżowali i odkrywali nowe lądy najczęściej, zlokalizowana jest w północno-wschodniej części Archipelagu.

Jak wytresować smoka 2 

W filmie Jak wytresować smoka 2 mapa pojawia się dwa razy - pierwszy raz po odkryciu Swędzipachy, kiedy to Czkawka dopisuje nowo odkryty ląd, zaś drugi raz po wspólnym locie Czkawki z Valką, gdy analizuje on drogę, jaką przebył do momentu trafienia na lodowy archipelag i do Smoczego Sanktuarium. Mapa znajduje się już w zaawansowanym stopniu kompletności, doklejone arkusze znajdują się na wszystkich możliwych kierunkach geograficznych.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.