FANDOM


(Ciekawostki)
(Ciekawostki)
Linia 126: Linia 126:
 
*Zwierzę pojawia się na [[wyspa Berk|wyspie Berk]] raz na 10 lat.
 
*Zwierzę pojawia się na [[wyspa Berk|wyspie Berk]] raz na 10 lat.
 
*Wygląd smoka jest bardzo podobny do ryby o nazwie połykacz, prawdopodobnie jest na niej bazowany.
 
*Wygląd smoka jest bardzo podobny do ryby o nazwie połykacz, prawdopodobnie jest na niej bazowany.
*Jest jednym z niewielu smoków, w których jadłospisie na stałe znajdują się określone gatunki roślin - w tym wypadku są to [[świecące algi]]. Innymi gatunkami są [[Bawoleń]], [[Wrzeniec]] oraz Silkspanner.
+
*Jest jednym z niewielu smoków, w których jadłospisie na stałe znajdują się określone gatunki roślin - w tym wypadku są to [[świecące algi]]. Innymi gatunkami są [[Bawoleń]], [[Wrzeniec]] oraz [[Silkspanner]].
 
**Jest też jednym z trzech w pełni roślinożernych smoków - pozostałe to [[Bawoleń]] i [[Silkspanner]].
 
**Jest też jednym z trzech w pełni roślinożernych smoków - pozostałe to [[Bawoleń]] i [[Silkspanner]].
 
*Marazmor wydaje niepokojące, zawodzące dźwięki, przywodzące na myśl odgłosy wydawane przez zjawę.
 
*Marazmor wydaje niepokojące, zawodzące dźwięki, przywodzące na myśl odgłosy wydawane przez zjawę.

Wersja z 14:28, sie 9, 2019

Artykuł
Legenda głosi, że Marazmor jest tak przerażający, że sam jego widok paraliżuje ofiarę.

Śledzik, Zemsta

Marazmor (ang. Flightmare) — gatunek świecącego, roślinożernego smoka. Dawniej zaliczany do klasy uderzeniowej, obecnie przedstawiciel klasy tajemniczej. Pojawia się w serialu, w sezonach Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk oraz Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Wygląd

Smok ma smukłe, podłużne ciało o pomarańczoworóżowej barwie w świetle dziennym i niebieskiej, fluorescencyjnej, po zjedzeniu świecących alg, w nocy. Wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd długich i pofalowanych, prawdopodobnie wcale nie ostrych szpikulców, zaś ogon jest na końcu podwójnie rozwidlony. Łapy smoka są krótkie, lecz Marazmor rzadko ich używa, bowiem większość czasu spędza w powietrzu. Głowa jest trójkątna, lecz paszcza potrafi dość szeroko się rozwierać. Od dolnej szczęki odchodzą czułki.

Charakterystyczną cechą tego gatunku jest zdolność bioluminescencji, która czyni Marazmora rozpoznawalnym z dużej odległości. Jego ciało emituje jasnoniebieskie światło, którego intensywność zależy od ilości zjedzonych alg, a także od tego kiedy ostatni raz je jadł. Marazmor wydaje również bardzo charakterystyczny dźwięk, niespotykany u innych gatunków. Dźwięk ten przypomina żałosne zawodzenie.

Siedlisko i dieta

Nie wiadomo dokładnie, jakie miejsca zamieszkuje Marazmor. Prawdopodobnie wędruje po świecie wzdłuż rzek i innych cieków wodnych, w których występują świecące algi - jego pożywienie. Raz na 10 lat pojawia się na wyspie Berk.

Marazmor to roślinożerny smok. Żywi się świecącymi algami, dzięki którym świeci.

Zachowanie i tresura

Marazmor jest smokiem-wędrownikiem. Podąża za swoim pożywieniem. Gatunek ten jest dosyć spokojny i unika ludzi; nie atakuje ich także, jeśli go nie prowokują. Jednak jeśli znajdą się w pobliżu jego pożywienia, od razu bierze ich za zagrożenie i agresywnie rzuca się do walki. Dzięki swojej umiejętności paraliżowana żywych stworzeń pociskami neurotoksycznej mgły jest bardzo groźny i niebezpieczny. Potrafi też oślepić wrogów swoim jasnym światłem.

Marazmor nie został dokładnie zbadany i odkryty, więc nie wiadomo, czy można go wytresować. Prawdopodobnie jest to niemożliwe lub bardzo utrudnione przez jego agresję - smok nie atakuje ludzi, ale tylko wtedy, gdy trzymają się z dala od alg. Skoro więc Marazmor musi stale przebywać blisko źródła pożywienia, wyklucza to obecność potencjalnego tresera przy smoku.

Moce i umiejętności

Neurotoksyczna mgła

Flightmare2

Astrid sparaliżowana przez Marazmora

Marazmor nie potrafi zionąć zwykłym ogniem. Zamiast tego wytwarza neurotoksyczną mgłę. Dzięki niej smok może sparaliżować ofiarę na 1-2 minuty, by skutecznie się z nią rozprawić bądź bezpiecznie uciec. Zionąc nieustannie przez 6 sekund, potrafi śmiertelnie sparaliżować ofiarę.

Świecenie

Dzięki jedzeniu świecących glonów, ciało Marazmora świeci na niebieski, fluorescencyjny kolor. Prawdopodobnie przywykło ono do tego pożywienia na tyle, że nie "gaśnie", gdy zabraknie mu jedzenia - w przeciwieństwie do innych smoków, które również po spożyciu alg zyskują zdolność fluorescencji, jednak tylko chwilową. Gdy się denerwuje, zaczyna mocniej świecić. Smok potrafi również wyemitować swoim ciałem potężny impuls świetlny, który może oszołomić i wytrącić z równowagi przeciwnika.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo Marazmora pojawia się wyłącznie w grach. Ma owalny, trochę krzywy, zwężony u góry kształt, przypominający kurze jajo, choć oczywiście jest znacznie większe. Jego skorupa ma niebieską barwę i emituje błękitną poświatę, przypominającą samego smoka po zjedzeniu alg

Pisklę

Pisklę Marazmora pojawia się wyłącznie w grach. Oprócz nieproporcjonalnie małego pyska i ogólnie małego rozmiaru niewiele różni się od dorosłego osobnika.

Tytan

W tytanicznej formie Marazmora nie zachodzi wiele fizycznych zmian. Prócz powiększenia wypustek na grzbiecie i ogonie oraz zwiększenia się ilości "poszarpanych" krawędzi skrzydeł forma ta różni się od dorosłej tylko purpurowym kolorem.

Słabości

 • Uzależnienie siedliska od obecności świecących alg.
 • Smok jest wrażliwy na impulsy świetlne.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Przeszłość

Dziesięć lat przed wydarzeniami z odcinka Zemsta, wujek Astrid - Finn Hofferson - został zaatakowany przez Marazmora i sparaliżowany jego oddechem, przez co rodzina Astrid została nazwana tchórzami. Wikingowie nie wiedzieli, że smok potrafi paraliżować i uważali, że Hofferson po prostu przestraszył się bestii i został sparaliżowany ze strachu. Smokowi, od nazwiska jego słynnej ofiary, nadano miano Zguby Hoffersonów.

Wandale przekonani byli, że smok pojawia się po to, by ich zaatakować i zabić. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że tak naprawdę smok lata w poszukiwaniu świecących alg, które nieustannie przemieszczają się po różnych miejscach, zaś wikingów atakuje tylko wówczas, gdy czuje zagrożenie dla siebie bądź alg.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Po dziesięciu latach Marazmor powraca. Mieszkańcy wyspy nie wiedzą jednak, że jego ataki są spowodowane tym, że świecące algi, którymi się żywi, płyną rzeką w stronę wioski. Smok widzi w wikingach zagrożenie dla swojego pożywienia, przez co ich atakuje. Dopiero Czkawka wraz z przyjaciółmi wpada na pewien pomysł - zmieniają oni bieg rzeki tak, by algi omijały wioskę, przez co ratują ją przed atakami smoka.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Marazmor pojawi się w odcinku Szpony i topory (część 1) oraz w odcinku Szpony i topory (część 2). Łowcy Smoków próbują go złapać, mimo przeszkód i kłopotów sprawianych im przez jeźdźców. W końcu Łowcom udaje się schwytać smoka i z jego pomocą zdobywają, a później uruchamiają Smocze Oko.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Marazmor pojawił się wraz z aktualizacją 6 sierpnia 2014 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Można też dostać go jako smoka startowego po wykonaniu samouczka na początku gry. Smok od jednej z aktualizacji posiada własną animację.

Ciekawostki

 • W filmie Jak wytresować smoka, gdy Czkawka przegląda Smoczy Podręcznik, na stronie obok informacji o Sidlarzu pojawia się prawdopodobnie Marazmor. Widać jedynie jego skrzydła.
 • Dawniej, bazując na informacjach z płyty DVD, zawierającej pierwszą część sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk, Marazmor był zaliczany do klasy uderzeniowej, jednak począwszy od filmu Jak wytresować smoka 2 smok ten jest przedstawicielem klasy tajemniczej.
 • Smok potrafi świecić w ciemności dzięki bioluminescencji. Za dnia barwa jego skóry jest pomarańczoworóżowa.
 • Jest to jeden z dwóch smoków, które potrafią świecić - drugim jest Ognioglista. Jednak mechanizm powstawania emitowanego światła jest różny u obu tych gatunków.
 • Marazmor zionąc mgłą przez 6 sekund jest w stanie śmiertelnie sparaliżować ofiarę.
 • Zwierzę pojawia się na wyspie Berk raz na 10 lat.
 • Wygląd smoka jest bardzo podobny do ryby o nazwie połykacz, prawdopodobnie jest na niej bazowany.
 • Jest jednym z niewielu smoków, w których jadłospisie na stałe znajdują się określone gatunki roślin - w tym wypadku są to świecące algi. Innymi gatunkami są Bawoleń, Wrzeniec oraz Silkspanner.
  • Jest też jednym z trzech w pełni roślinożernych smoków - pozostałe to Bawoleń i Silkspanner.
 • Marazmor wydaje niepokojące, zawodzące dźwięki, przywodzące na myśl odgłosy wydawane przez zjawę.
 • Mgła Marazmora jest zapasowym kluczem do uruchomienia Smoczego Oka.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.