Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Maruda (ang. Grump) — smok, przedstawiciel gatunku Ogniołyk, wytresowany przez Pyskacza Gbura. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2, występuje także w filmie Jak wytresować smoka 3 i w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Wygląd

Maruda jest typowym Ogniołykiem. Jego ciało jest brązowe i pokryte twardymi grudkami o tej samej barwie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości smoków jego grzbiet jest jaśniejszy, natomiast brzuch ciemniejszy. Skrzydła zdobią plamy o barwie fioletu. Jego oczy są intensywnie żółte.

Charakter

Smok niemal cały czas spędza, śpiąc. Ma ciężkie cielsko, które trudno jest mu podnieść z ziemi i nie ułatwiają tego krótkie, dość chude łapy. Z tego powodu większość czasu leży płasko na podłożu. Zdarza mu się jeść podczas snu, a właściwie podjadać po kamieniu, jednocześnie mając zamknięte oczy i jakby chrapiąc. Maruda sprawia również wrażenie smoka niezwykle leniwego, z niechęcią spełnia nawet najprostsze prośby swojego właściciela.

Ciało Marudy jest ciężkie, co w połączeniu z jego lenistwem wygląda naprawdę zabawnie. Smok ten ląduje, opadając płasko na ziemię i niemal od razu zapadając w sen. Maksymalnie ogranicza swoje ruchy, zwykle ruszając tylko głową. Macha skrzydłami dość wolno, jednak wystarczająco, by móc latać.

Smok jest wrażliwy i bardzo szybko przywiązuje się do sympatycznych ludzi, a także lęka się tych, którzy traktują go źle, jest jednak wobec nich potulny i posłuszny.

Jego walka zwykle ogranicza się przelatywania nad wrogami i powalania ich twardym ogonem. Jeśli jednak jego jeździec znajdzie się w niebezpieczeństwie, Maruda, potrafi stać się niezwykle agresywny i szybki w walce, nie dając nieprzyjacielowi żadnych szans.

Zdolności

  • Uderzenie ogonem: Potrafi latać nisko, zaledwie dwa metry nad ziemią, i atakować ogonem ludzi stojących pod nim.
  • Waleczność: Smok prawie nigdy nie przejawia zdolności bojowych. Jeśli jednak jego przyjaciel znajdzie się w niebezpieczeństwie, staje się bardzo szybkim, zwinnym i silnym przeciwnikiem. 
  • Siła: Może nosić Pyskacza oraz różne ciężkie przedmioty na plecach bez oznak zmęczenia. Prawdopodobnie duży bagaż nie stanowi dla niego wielkiego problemu. Potrafi wyłamać kraty więzienne, których inne smoki nie zdołały roztopić ogniem. 
  • Strzał lawą: Smok może strzelić potężnym pociskiem płynnej lawy. Pyskacz wykorzystuje ogień smoka w swojej kuźni do rozgrzewania pieca.

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Pierwsze spotkanie Pyskacza i Marudy

W serialu opowiedziana jest historia, w jaki sposób Maruda trafia w ręce jeźdźców i zostaje wytresowany. W odcinku Aukcja na miarę bohaterów, Sączysmark, w ramach podstępu przeciwko Łowcom, udaje bogacza i zostaje wysłany na Wyspę Łowców Smoków, gdzie ma odbyć się licytacja smoków tylko dla najbogatszych wikingów. Pyskacz zostaje wysłany razem z nim jako jego sługa. W przeddzień licytacji, Sączysmark i Pyskacz zakradają się pod namiot Viggo, by przeliczyć złoto. Obok namiotu leży Maruda, już wówczas ochrzczony tym imieniem przez Łowców. Smok ukrywa się przed Łowcami i podjada kamienie. Pyskacz zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia, ku dezaprobacie Sączysmarka. Gdy przychodzi Ryker, nazywa go "grubasem" i odkopuje na bok, zaś smok kuli uszy. Pyskacz jest zniesmaczony takim zachowaniem. 

Później, gdy spisek zostaje wykryty i wszyscy jeźdźcy, trafiają do podziemnego więzienia, Pyskacz woła Marudę na pomoc. W tym momencie Maruda zachodzi strażników od tyłu, niezwykle agresywny, i powala ich na ziemię. Wyłamuje kratę celi jeźdźców, tym samym uwalniając ich. Po przygodzie na wyspie, Pyskacz dosiada Marudy, który od tej pory jest jego wierzchowcem. 

Jak wytresować smoka 2

Podpalenie pieca

Po raz pierwszy można dostrzec Marudę w kuźni Pyskacza, gdy Czkawka usiłuje porozmawiać ze swoim ojcem. Mijając śpiącego smoka, Stoick Ważki głaszcze go po nosie, w tym samym momencie Pyskacz wrzeszczy na Marudę, że znów nie dał do pieca. Jednym potężnym strzałem lawą smok podpala całe urządzenie, a wściekły właściciel grozi mu oddaniem do adopcji.

Później Maruda kilkakrotnie pojawia się w czasie lotu. Ląduje na statku Ereta , gdy Pyskacz i pozostali jeźdźcy przybywają Czkawce na ratunek. Za poleceniem jeźdźca smok przygniata Ereta swoją głową, by nie mógł uciec.

Podczas walki pod Sanktuarium

Gdy Stoick Ważki, Czkawka i Pyskacz spędzają wspólne popołudnie z odnalezioną Valką, Maruda oczywiście śpi, czasem otwierając oko, gdy irytuje go śpiew jeźdźca. Podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium Maruda również walczy, zwalając z nóg łuczników strzelających w smoki. Później, razem z innymi smokami, Maruda zostaje opanowany przez Oszołomostracha Drago i zmuszony przez niego do posłuszeństwa.

Pod koniec filmu, wraz z innymi smokami, Maruda wraca na Berk i spada na swojego właściciela, witając się z nim.

Jak wytresować smoka 3

W trzeciej odsłonie filmu Maruda ponownie pojawia się u boku swojego pana, ale pełni raczej trzecioplanową funkcję. Pyskacz podróżuje na nim w czasie relokacji mieszkańców Berk, a pod koniec filmu zdejmuje mu siodło, pozwalając odejść do Ukrytego Świata.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Pyskacz Gbur spotkał Marudę, gdy udawał służącego Sączysmarka podczas misji pod przykrywką w obozie Łowców Viggo. Ta "leniwa bestia" znosiła kpiny każdego w obozie, który myślał, że Maruda nie był wart zadania bardziej skomplikowanego niż zjadanie odpadków. Pyskacz przypatrzył się uważnie bestii i odnalazł miłość.
Maruda jest bez wątpienia jedynym leniwym smokiem, jaki kiedykolwiek zaszczycił Archipelag. Jedyną rzeczą odróżniającą go od dekoracyjnej smoczej rzeźby na wikińskich domach jest fakt, że pracuje z Pyskaczem w kuźni. Od czasu do czasu budzi się z jednej z wielu drzemek, by sprzątnąć kamienie z miejsca pracy Pyskacza albo rozpalić w piecu. Maruda jest tak leniwy, że czasami zasypia w trakcie lotu.
Mimo to, niech cię Thor broni, jeśli rozwścieczysz Marudę, atakując jego przyjaciół lub berkian - to może być ostatnia rzecz, jaką kiedykolwiek zrobisz. Ze swoją masywną ogonową maczugą, potężnymi szczękami i grubą skórą, rozwścieczony Maruda jest budzącym respekt członkiem drużyny A

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

  • Maruda jest pierwszym smokiem, który posiadał już imię, zanim został wytresowany przez jeźdźca, choć przedtem było stosowane przez Łowców Smoków bardziej jako przezwisko.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement