Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Wiercipieśń
Między młotem a kowadłem Następny odcinek
Grunt to rodzinka
Artykuł

Między młotem a kowadłem (ang. Between a Rock and a Hard Place) — dziesiąty odcinek trzeciej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Jeźdźcy przyglądają się działaniom Łowców, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęli interesować się marmurem. Oprócz odkrycia tej tajemnicy - odkrywają również jej skrzydlatych strażników.

Fabuła

Jeźdźcy wyruszają na rutynową kontrolę. Zauważają grupę statków, jednak nie atakują ich od razu. Czkawka wykorzystuje jeden z ogonów Szczerbatka, wykonanego z cienkiego płatu żelaza. Jego zdaniem, ogon ów pomoże w niskim szybowaniu i zaskoczeniu Łowców. Podziela tą opinię Śledzik. Według bliźniaków zaś, połączenie kolorystyczne malunku na ogonie jest wielkim modowym faux pas.

Czkawka szybuje tuż nad lustrem wody. Zaskakuje nieświadomych niczego łowców. Do ataku przyłączają się pozostali członkowie drużyny. Prędko pokonują i przejmują statki.

Śledzik i Haddock schodzą pod pokład, chcąc uwolnić uwięzione tam smoki. Zamiast nich w ładowni leży mnóstwo bloków marmuru. Przyjaciele ze zrezygnowaniem wychodzą z powrotem na zewnątrz, gdzie spotykają Mieczyka i Szpadkę rozprawiających o tym, czy wystarczająco mocno związali łowców. Okazuje się, że na wszystkich statkach znajdują się bloki kamienia. Jeźdźcy są tym zdumieni.

Nagle na horyzoncie pojawia się spore stado uciekających smoków. Przyjaciele natychmiast w nie wlatują, z niepewnością, co Czkawka wymyślił. Zauważają wyspę, z której dobiegają odgłosy huków i uderzeń. Decydują się tam polecieć. Niespodziewanie w stronę Wyma i Jota leci kilka smoków, które zahaczają o jego skrzydła. Tym samym Zębiróg traci kontrolę nad lotem i pikuje wprost na wyspę. Wlatuje w drzewa. Pozostali lądują i wołają rodzeństwo. Okazuje się, że ich smok złamał skrzydło.

Czkawka zauważa kilka statków w zatoczce. Śledzik stwierdza, że są podobne do tych, które widzieli wcześniej. Z oddali dobiegają krzyki Łowców. Jeźdźcy chowają się, zauważając trzech mężczyzn z wózkiem pełnym marmuru. Haddock i jego smok zastępują im drogę. Wypytują ich o transporty kamienia. Kiedy w końcu wojownicy zaczynają zdradzać plany, Mieczyk uderza jednego z nich. Przyjaciele uświadamiają mu, jaki właśnie popełnił błąd. Zirytowany Czkawka dzieli drużynę: Astrid, Sączysmarka i Heatherę wysyła w poszukiwaniu drugiego konwoju statków, sam zaś zostaje z bliźniakami oraz Śledzikiem na wyspie.

Haddock, Ingerman i rodzeństwo Thorston szukają źródła wstrząsów. Odnajdują ogromny kamieniołom, a w nim niszczące skały tarany. Decydują się je rozwalić, aby udaremnić zamiary łowców, jednak okazuje się, że zamiast nich skały łupią dwa Miażdżytłuki Kafary. Śledzik domyśla się, że wrogowie wykorzystują je do niszczenia i pozyskiwania marmuru. Nagle te smoki wytwarzają potężną falę uderzeniową, która strąca przyjaciół i ich smoki.

Bliźniaki, jako że ich Zębiróg nie może aktualnie latać, ponownie lądują w lesie. Pozostali ich szukają, towarzyszą im mniejsze i większe wstrząsy spowodowane przez Miażdzytłuki. Śledzik niepokoi się o stan Kafarów i odkrywa, że reagują one na wibracje spowodowane uderzeniami młotem o skałę. Czkawka popiera go i zastanawia się, jak je uwolnić spod tyranii łowców. Przerywa im Mieczyk z siostrą, którego pozostali witają entuzjastycznie. Za nimi wyłania się również oszołomiony Wym i Jot. Bliźniak stwierdza, że nic się nie stało, bo Thorstonowie ,,zawsze mają twarde czachy", co ilustruje Szpadka, uderzając brata pałką w gołą głowę. Mieczyk jednak pada nieprzytomny na grunt - według Czkawki był to dosyć mroczny widok. W końcu Haddock wpada na pomysł, jak wyswobodzić Miażdzytłuki i w tym celu wyciąga kolejny ogon dla Szczebatka.

Heathera, Astrid i Sączysmark poszukują konwoju statków z marmurem. W pewnym momencie Jorgenson zaczyna rozmowę. Wyznaje, że wie o tym, iż obie dziewczyny się w nim zakochały. Te zaś wyśmiewają go i komentują, że teraz to kompletnie oszalał. Ten za to wciąż uparcie trwa przy swoim. Opowiada, iż nie muszą robić sobie wyrzutów sumienia i jakoś to pogodzą, przecież wszyscy są już dorośli. Koleżanki nie biorą jego słów na poważnie. Nagle zauważają kilka statków na horyzoncie. Decydują się za nimi polecieć, aby odnaleźć cel zwózki marmuru.

Czkawka na Szczerbatku przymierzają się do ataku. Zwinnie omijają strzały ze smoczym korzeniem, co jest zasługą nowego ogona. Za plecami łowców pożogę sieją zaś bliźniaki, niezdolne, przez kontuzję ich smoka, do ataku z powietrza. Śledzik przylatuje do Kafarów w celu ich uwolnienia, co mu się udaje dosyć szybko. Łowcy jednak wyśmiewają ich działania. Okazuje się, że Miażdżytłuki, nawet rozkute, wciąż słuchają się komend wydawanych im poprzez wibracje.

Rozjuszone smoki atakują zdziwionych jeźdźców i ruszają za nimi w pościg. Jeden z nich nieomal taranuje bliźniaki i ich uziemionego smoka. Czkawka odwraca ich uwagę, przez co Kafary gonią teraz jego i Szczerbatka. Chłopak stara się wymijać drzewa na ich drodze, gdyż niestety ogon, który aktualnie Nocna Furia ma na sobie, nie pozwala wznosić się na większe wysokości. Gonitwa kończy się na rozległej polanie, gdzie Miażdżytłuki wytwarzają na przemian falę uderzeniową, jednocześnie wymęczając Szczerbatka. Uspokoić smoki postanawia Śledzik, zdecydowanie stając na ich drodze. Przed niechybnym zmiażdżeniem ratuje go Sztukamięs, a potem Czkawka. Oba Kafary wytwarzają jednocześnie potężną falę uderzeniową, która odtrąca przyjaciół daleko w głąb lasu.

Bliźniaki ze swoim smokiem lądują na drzewie, gdzie okazuje się, że jedno z oczu Wyma zaczerwieniło się. Czkawka krytykuje Śledzika i ukazuje mu, jak wielkie niebezpieczeństwo groziło mu oraz Sztusi. Blondyn zaś jest rozczarowany tym, jak zniewolono Miażdżytłuki i faktem, że nie potrafi ich oswobodzić. Wszyscy rozmyślają nad tym, jak im pomóc.

Szpadka tworzy opaskę na uszkodzone oko Wyma. Haddock i Ingerman wciąż rozprawiają o tym, czy jest jakiś sposób na rozwiązanie ich problemu. Mieczyk wyczuwa w powietrzu smród, czym bez zastanowienia obarcza Zębiroga. Okazuje się, że cuchnący gaz ulatnia się spod ziemi. Przyjaciele domyślają się, dlaczego smoki stąd uciekły - wyspa się zapada.

Astrid, Heathera i Sączysmark znajdują cel statków z marmurem. Okazuje się być nim wyspa Viggo. Zbudował on tam ogromną kopułę, która, jak się domyślają, ma pełnić rolę więzienia dla smoków. Budowla jest niemal skończona, jednak nadal jest w niej kilka szpar, przez które jeźdźcy wlatują do środka, w celu jej zniszczenia. Ostrzeliwują ściany konstrukcji ogniem, a Wichura i Szpicruta dodatkowo atakują za pomocą kolców i ogona. Jednak ich wysiłki nie odnoszą zamierzonego efektu. Okazuje się, że marmur jest smokoodporny. Przyjaciele postanawiają zapobiec ukończeniu budowy i wracają do pozostałych.

Tymczasem w kopalni wciąż harują Miażdżytłuki. Czkawka próbuje uświadomić Łowcom, że wyspa się zapada i są w niebezpieczeństwie. Prosi, aby wypuścili Kafary na wolność i stąd uciekali. Ci zaś pozornie go słuchają, rozkuwają smoki, ale jednocześnie nakazują im atakować chłopaka i jeźdźców. Przyjaciele rzucają się do ucieczki. Miażdżytłuki wytwarzają wstrząsy, które coraz bardziej niszczą wyspę i tworzą szczeliny w skałach. Do jednej z nich wpada Haddock ze Szczerbatkiem, a za nimi jeden z Kafarów. Chłopak woła na pomoc Śledzika.

Ingerman zauważa troskę drugiego Miażdżytłuka o swojego kolegę. Staje naprzeciw niego, dzierżąc w ręku młot Łowców. Właśnie nim zwraca uwagę smoka, pokazując, że nie chce dla niego źle. Kafar staje się mu posłuszny i wykonuje jego rozkaz, wlatując do szczeliny. Nieświadomy tego Czkawka jest przerażony, ale później przekonuje się, że smoki zmieniły front za sprawą Śledzika. Ziemia znowu się trzęsie, obsuwając skały i krusząc urwisko. Haddockowi cudem udaje się uciec ze szczeliny. Z powodu niebezpieczeństwa, przyjaciele wzlatują nad wyspę, a wraz z nimi Miażdżytłuki. Bliźniaki z Wymem i Jotem pędzą do łodzi, gdyż nie mogą aktualnie latać. Na wyspie następuje wybuch.

Zza pleców Czkawki wylatuje pozostała część drużyny. Sączysmark zadaje mnóstwo pytań, co tak właściwie się wydarzyło i skąd się wzięły Miażdżytłuki. Astrid informuje Haddocka o ich odkryciu. Chłopak natychmiast chce tam polecieć, ale jego zapał gasi fakt, że marmur jest niezniszczalny. Jednak Śledzik myśli, że Kafary dadzą radę zniszczyć smokoodporną budowlę.

Łowcy przygotowują się do ataku jeźdźców, jednak od razu odpuszczają, widząc Miażdżytłuki. Smoki zmiatają ich z powierzchni ziemi, a następnie ruszają niszczyć marmurową arenę. Kiedy cała jest już zburzona, Kafary przychodzą do Śledzika. Ten jednak stwierdza, że to koniec niewolniczej pracy i oswaja je. Czkawka gratuluje przyjacielowi i zapewnia, że uwolnią wszystkie smoki, jakie Viggo uwięził. Razem postanawiają zaprowadzić Miażdżytłuki na Mroczną Głębię.

Zdenerwowany Viggo i Ryker przybywają na miejsce ataku jeźdźców. Nie mogą uwierzyć, że ich wrogowie ponownie pokrzyżowali ich plany. Młodszy brat stwierdza jednak, że akcja dopiero teraz nabierze rozpędu.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Według Mieczyka i Szpadki wszyscy Thorstonowie posiadają bardzo twarde czaszki, w związku z czym ich wojownicy nosili czaszki swoich przodków zamiast hełmów.
  • W tym odcinku okazuje się, że marmur jest odporny na ataki smoków.

Zobacz też

Advertisement