FANDOM


Miecz z zelaza gronkielowatego

Miecz wykonany z gronklowego żelaza

Miecz — broń biała używana przez wikingów.

Budowa

Każdy miecz zbudowany jest z ostrza, najczęściej obosiecznego. Jelec zabezpiecza przed zsunięciem się palców na klingę oraz pomaga blokować ciosy przeciwnika. Rękojeść jest owinięta skórą, aby zabezpieczyć rękę przed kontaktem z ostrzem. Głowica w bezpośrednich starciach była wykorzystywania do ogłuszenia wroga. Zdarza się, że miecze tworzone są z wytrzymałego kamienia. Wikingowie nie używają pochew do swoich mieczy. Bardzo wytrzymałe i niepokonane miecze są wykonane z gronkielowego żelaza. Są one w stanie przeciąć nawet inny metalowy miecz, mają błyszczącą klingę i bardzo trudno je uszkodzić czy nawet zarysować, a przy tym są bardzo lekkie, więc łatwo je utrzymać. Jednak z tego materiału wykonanych zostało tylko kilka mieczy, bowiem zasoby tworzywa były dostępne przez krótki czas. Na smoczym skraju przez pewien czas jeźdźcy wytapiali te miecze szykując obronę przed łowcami smoków.

Po środku ostrza na szerszej części znajduję się zbrocze, którym spływa krew, dzięki czemu łatwiej jest wyszarpnąć go z ciała wroga.

Zastosowanie

Iggy5

Iggy niosąca miecz

Oczywistym zastosowaniem mieczy jest walka, zarówno z wojownikami wrogich klanów, jak i ze smokami. Mieczem można zadawać sieczne i w przypadku większości mieczy, kłute rany.

Często jest to także oręż ozdobna, będąca symbolem siły i odwagi. Wikingowie ostrzą swoje miecze osełkami wykonanymi z kamienia.

Pojawienie się

W filmach i serialu

Miecze wielokrotnie pojawiają się w dłoniach wikingów podczas walk, między innymi podczas ataków smoków na wyspę Berk w filmie Jak wytresować smoka czy walki przeciwko innym wikingom w serialu czy filmie Jak wytresować smoka 2

W drugim odcinku drugiego sezonu serialu, pod tytułem Gronkielowe żelazo, Pyskacz wykonuje miecz z gronkielowego żelaza, który okazuje się niezawodny i niepokonany.

Swoje własne miecze, z których często korzystają, posiadają między innymi:

Najbardziej znanym i charakterystycznym mieczem pojawiającym się w filmach jest Piekielnik, miecz Czkawki, który jest składany, a oprócz tego potrafi stanąć w ogniu. Wyposażony jest w naboje, zawierające gaz Zębiroga Zamkogłowego i ślinę Koszmara Ponocnika, oraz podpałkę, która dzięki jednej iskrze podpala wypuszczony w powietrze gaz lub ślinę, którą pokryty jest miecz.

W książkach

W cyklu powieściowym Cressidy Cowell pojawia się wiele mieczy, nazwanych z imienia. Praktycznie każdy z nich posiada charakterystyczny dla siebie wygląd lub historię. Do poznanych i nazwanych mieczy należą:

Ciekawostki

  • Dobrze wyważony, statystyczny, europejski miecz waży od około jednego kilograma (miecze jednoręczne, czyli takie, których wikingowie używali) do maksymalnie dwóch kilogramów (miecze dwuręczne, które pojawiły się dopiero w okolicach XII/XIII wieku).
  • Miecze wikingów zazwyczaj były obosieczne i symetryczne. Sztychy ich głowni zazwyczaj były owalne, a więc ich właściwości tnące nie były najlepsze.
  • Miecz jest pierwszą rzeczą zrobioną z gronkielowego żelaza.
  • Dla wikingów miecz był wyznacznikiem lansu i bogactwa. Mniej zamożni wikingowie używali toporów, a najbiedniejsi włóczni.
  • Jest zwyczaj zwany egzekucją miecza. Polegał on na rozgrzaniu miecza i wygięciu go tworząc supeł po pokonaniu wroga.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.