Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Obrońcy Skrzydła (część 2)
Mieczyk, Szpadka i Toporek Następny odcinek
Apetyt na głowę
Artykuł

Mieczyk, Szpadka i Toporek (ang. Gruff Around the Edges) — drugi odcinek czwartej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Kiedy daleki kuzyn bliźniaków, Toporek, przybywa na Koniec Świata, Mieczyk stara się mu zaimponować, lecz kuzyn nie jest takim bohaterem, na jakiego wygląda.

Fabuła

Bliźniaki wymyślają swoją poranną audycję, nadawaną przez Burzowe Ucho, budząc wszystkich mieszkańców Końca Świata. Kiedy czytają korespondencję dowiadują się, że ich kuzyn, Toporek, przybędzie dzisiaj na ich wyspę. Mieczyk entuzjastycznie przyjmuje to do wiadomości i ucieka przygotowywać się na jego przyjęcie.

Brat Szpadki zamiata Klub, stresując się i wyczekując przybycia kuzyna. Heathera pyta jeźdźców, kim jest tak właściwie Toporek, na co przyjaciele odpowiadają, że go nigdy nie poznali. Mieczyk opowiada niezwykłe historie o heroiczności kuzyna, wszystkiemu przeczy jednak jego siostra, ogólnie niezadowolona z całego zamieszania. Thorston prosi Czkawkę, aby dał mu chwilową władzę nad Końcem Świata, ale Haddock przypomina mu, że ostatnio taka sytuacja niemal skończyła się spaleniem wyspy. Mieczyk zrzuca winę na Szpadkę.

Rozmowę przerywa wkraczający do pomieszczenia Toporek. Wita go entuzjastycznie Mieczyk, przedstawiając go członkom drużyny. Przybysz podchodzi do Szpadki z zamiarem przytulenia jej, ale dziewczyna w porę się odsuwa. Czkawka stwierdza, że kuzyni są uderzająco podobni do siebie. Chłopcy jednak go nie zauważają. Mieczyk wypytuje kuzyna o jego ostatnie przygody. On zaś opowiada, jak to zdobył tonę złota i oddał potrzebującym. Zdaje się, że tylko brat Szpadki bezgranicznie wierzy w jego opowieści, pozostali, podchodzą do tego z dużą dozą ostrożności. Haddock, widząc nieudolność kuzyna, proponuje im wycieczkę po wyspie.

Kuzyni zwiedzają Koniec Świata, zaczynając od stajni. Toporek jest nią zainteresowany, wypytuje o straże i jest zdziwiony faktem, że ich tam nie rozstawiają. Następnie idą do Areny, gdzie Mieczyk próbuje zademonstrować jej otwierany dach. Zamiast tego łamie dźwignię służącą do tej czynności. Potem odwiedzają dom Czkawki, którego posiadanie przypisuje sobie brat Szpadki. Nieumiejętnie prezentuje wynalazki Haddocka, niszcząc kawałek ściany i wypalając dziurę w materiale okrywającym budynek. Lider jeźdźców bierze go na stronę i tłumaczy mu, że nie może tak zakłamywać kuzyna. Toporek podsłuchuje rozmowę przez dziurę w ścianie.

Mieczyk za skruchą wyznaje, że to nie on tu rządzi. Kuzyn wybacza mu, mówiąc, że i tak wie, jakimi bohaterami są jeźdźcy, a kłamstwa są niepotrzebne, by mu zaimponować. Brat Szpadki wzrusza się. Przybysz prosi bliźniaki, aby zabrały go na lot smokiem. Kuzynka, początkowo niechętna, ostatecznie, widząc błagalne spojrzenie Mieczyka, zgadza się.

Kuzynostwo leci na Wymie i Jocie. Toporek stwierdza, że to nie jest takie trudne, jak mu się wydawało. Poirytowana Szpadka, na przekór wszystkim, zaczyna popisywać się sztuczkami Zębiroga. Brat usiłuje ją powstrzymać, ale mu się nie udaje. Po szalonym locie, młodzież ląduje na arenie. Dziewczyna z satysfakcją patrzy na przerażoną minę kuzyna. Kiedy bliźniaki się odwracają, Toporek chwyta za rogi Jota, próbując wzbić się w powietrze. Bezskutecznie. Chwilę później upada na ziemię, tłumacząc się, że to tylko taki mały żart, w co niezbyt wierzy Szpadka.

Czkawka idzie do swojej chaty, potwierdzając przypuszczenia dziewczyny - kuzyn kręci się przy legowisku Szczerbatka. Kiedy zostaje nakryty, wyjaśnia, iż chciał tylko popodziwiać jego ogon. Przerywa im Mieczyk, wołając go na łapanie dzików.

Następnego dnia, bliźniaki o świcie nadają po raz kolejny swoją audycję. Kiedy bliźniak odkrywa nieobecność Toporka, idzie go poszukać. Kuzyn jest tymczasem w stajni i usiłuje przekonać Wichurę rybą, aby z nim poleciała. Tam znajduje go Mieczyk. Wreszcie zaczyna dostrzegać przekłamania kuzyna, domyślając się jego podstępu. Toporek wyznaje prawdę, że wszystkie jego opowieści to kłamstwo, a on sam wisi pewnemu człowiekowi sporo złota. Aby spłacić dług, chłopak musi dostarczyć mu smoka. Mieczyk rozczarowuje się na nim. Zatrzymuje uciekającego kuzyna, proponującego walkę na pięści. Bliźniak uświadamia mu, że jego starania pójdą na marne. Toporek udaje rozpacz, a więc Mieczyk próbuje go pocieszyć. Przybysz odwraca jego uwagę, a następnie uderza go, pozbawiając przytomności.

Mieczyk budzi się w jaskini, ubrany w rzeczy kuzyna. Jest na niego wściekły.

Toporek, udając bliźniaka Szpadki, informuje jeźdźców o rzekomym odpłynięciu przybysza. Jego ,,siostra" przypomina mu, że Toporek to oszust. Chłopak nieudolnie próbuje naśladować Mieczyka, zauważa to Czkawka. Niepewny swojej wiarygodności, odchodzi, pozostawiając zdezorientowanych przyjaciół.

Mieczyk usiłuje wydostać się z więzów, próbując złamać bark. Niestety, jego starania idą na marne.

Toporek próbuje przekonać Hakokła do wspólnego lotu, karmiąc go rybami. Jego próba kończy się jednak kolejnym niepowodzeniem. Następnie idzie nakarmić Sztukamięs, myśląc, że może Gronkiel będzie uleglejszy od innych smoków. Chłopak ląduje znowu na ziemi.

Mieczyk wciąż testuje sposoby na zdjęcie krępującej go liny. Niespodziewanie spotyka Nocnego Koszmara, który może pomóc mu przeciąć sznur.

Śledzik szuka osoby, która nakarmiła jego smoczycę skaleniami. Z powodu ich niedyspozycji do patrolu Czkawka poszukuje innych chętnych. Toporek, w przebraniu Mieczyka, zgłasza się niezwłocznie, dziwiąc wszystkich zebranych. Chłopak uzasadnia to potrzebą spędzenia czasu z ,,siostrą". Szpadka proponuje ,,bratu" zabranie jego ulubionej maczugi, Mieci. On jednak odmawia, wzbudzając niepokój dziewczyny.

Do naprawiającego dziury w domu Czkawki przylatuje, na Nocnym Koszmarze, przebrany Mieczyk. Haddock w pierwszej chwili nie rozpoznaje go, ale po odpowiedzi chłopaka od razu domyśla się, że to prawdziwy brat Szpadki. Razem odkrywają, że Toporek patroluje wyspę ze Szpadką, udając jej brata.

Fałszywy ,,Mieczyk" nieudolnie próbuje naśladować zachowanie bliźniaka, co wzbudza coraz większą podejrzliwość dziewczyny. Nagle zauważają statek, któremu chcą się przyjrzeć. Szpadka wreszcie odkrywa podstęp Toporka, uzasadniając to dziwnym zachowaniem chłopaka. Kuzyn próbuje ratować się komplementami, denerwując ją coraz bardziej. W końcu domyśla się, co kombinuje chłopak. Wywiązuje się walka. Wtedy znajduje ich Czkawka ze Mieczykiem na grzbiecie Szczerbatka. Prawdziwy bliźniak obwinia się o całą sytuację, więc zeskakuje ze smoka, używając kostiumu do latania Czkawki. Kiedy ląduje na Zębirogu, stawia czoła kuzynowi. Oboje zaczynają się bić. Kiedy szala zwycięstwa zaczyna przeważać się na stronę Toporka, Szpadka podaje Mieczykowi maczugę, którą chłopak pokonuje przybysza, jednocześnie zrzucając go do łodzi Łowców, którym wisi całkiem sporo złota. Przed niechybną śmiercią ratują go jednak bliźniaki.

Kolejnego dnia rodzeństwo nadaje swoją poranną audycję, tym razem z Czkawką. Proszą go o opinię, jak się wczoraj spisali. Ten chwali ich, wzbudzając ich zadowolenie. Pyta ich, co zrobili z Toporkiem po całej akcji. Szpadka mówi, że wysłali go tym razem na prawdziwą przygodę, czyli na wyspę, na której żyją Miażdżytłuki.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki 

Zobacz też

Advertisement