FANDOM


(Ciekawostki: informacja dotyczy Szpadki, nie Mieczyka)
Linia 96: Linia 96:
 
*W odcinku Zębiróg w ogniu zostało wspomniane, że zarówno Szpadka, jak i Mieczyk mają dużo włosów na plecach, które kochają.
 
*W odcinku Zębiróg w ogniu zostało wspomniane, że zarówno Szpadka, jak i Mieczyk mają dużo włosów na plecach, które kochają.
 
*Szpadka i Mieczyk to jedyni znani Wikingowie na Berk, prócz Pleśniaka, których hełmy mają więcej niż dwa rogi.
 
*Szpadka i Mieczyk to jedyni znani Wikingowie na Berk, prócz Pleśniaka, których hełmy mają więcej niż dwa rogi.
*W odcinku [[Uwolnić Wrzeńka]] Szpadka ucięła swoje włosy, żeby uratować Wrzeńka. Jednak już w następnym odcinku serialu miała swoją dawną fryzurę z długimi włosami.
 
 
*Zarówno Mieczyk, jak i Szpadka, wytresowali ogromnego, dzikiego smoka (Mieczyk - Płomienia, zaś Szpadka Wrzeńka).
 
*Zarówno Mieczyk, jak i Szpadka, wytresowali ogromnego, dzikiego smoka (Mieczyk - Płomienia, zaś Szpadka Wrzeńka).
 
*Mieczyk i Szpadka wykazali się swoją inteligencją, kiedy zostali zarażeni chorobą wywołaną przez węgorze i zaczęli przeprowadzać eksperymenty naukowe, porozumiewając się bardzo bogatym, naukowym językiem.
 
*Mieczyk i Szpadka wykazali się swoją inteligencją, kiedy zostali zarażeni chorobą wywołaną przez węgorze i zaczęli przeprowadzać eksperymenty naukowe, porozumiewając się bardzo bogatym, naukowym językiem.

Wersja z 17:32, cze 27, 2014

Snaptrapper transparent
Artykuł dotyczy bohatera z filmów i serialu. Być może szukasz bohatera z powieści, Twardego Czerepa Juniora.
Artykuł

Mieczyk Thorston  (ang. Tuffnut Thorston) — młody Wiking, brat Szpadki, uczeń Pyskacza Gbura na Smoczym Szkoleniu.

Wygląd i charakter

Mieczyk jest dość wysokiego wzrostu chłopakiem o szczupłej sylwetce. W pierwszym filmie oraz serialu nosi hełm z 2 parami rogów - jedną krótką, i drugą długą. Ma długie blond włosy spięte na końcach. Na szyi nosi zawieszony na sznurku smoczy kieł. Poza tym jest ubrany tak jak większość Wikingów. Nosi długą, ciemną, futrzaną kamizelę, a pod spodem bardzo jasno zieloną tunikę. Nosi również brązowy prosty pas pozbawiony zdobień. Na nadgarstkach ma długie karwasze wykonane prawdopodobnie z liści jakiejś rośliny. Na nogach nosi szare spodnie oraz ciepłe zimowe buty chroniące przez mrozami i wilgocią. 

W drugiej części filmu, pierwszą rzucającą się w oko zmianą jest fryzura Mieczyka - chłopak nosi teraz dredy, w wielu miejscach związane szerokim, brązowym sznurkiem. Zmienia się także jego strój - zamiast swej starej tuniki i kamizeli, ma teraz ciemniejszą, dłuższą tunikę oraz futro na szyi, prócz tego ochraniacze dodatkowo uzbrojone w kolce na ramionach oraz nadgarstkach, pas zaś jest nabijany ćwiekami. Podobnie jak jego przyjaciele, nosi lekki zarost, jednak  nie jest on zbyt widoczny  z powodu swego jasnego odcienia.

Charakter

Mieczyk jest nastoletnim uczestnikiem Smoczego Szkolenia pod wodzą Pyskacza Gbura, członkiem klanu Wandali. Nieustannie kłóci się ze swoją siostrą, do poziomu przemocy fizycznej i psychicznej, jednak nigdy wystarczająco poważnie, by ich rozdzielić. Chociaż nie zostało to nigdy jednoznacznie ujawnione, Mieczyk zdaje się dominować w tej dwójce. Według swoich kolegów są ryzykantami głodnymi adrenaliny, nieco nierozważnymi. Często wpadają w tarapaty, sami je prowokując. Mieczyk lubi myśleć, że jego siostra znajduje się w niebezpieczeństwie. Wykorzystuje każdą sposobność, by pokłócić się z nią lub rozpocząć bójkę, chociaż zazwyczaj kończy się ona "zwycięstwem" jego siostry. Choć jednak łączy ich głęboka więź, Mieczykowi przeszkadza fakt,  że musi dzielić się wszystkim ze swoją siostrą.

Łączy ich jednak wiele wspólnych cech. Oboje okazują głęboką niechęć wobec czytania i nauki. Gdy walczą, chcą używać tej samej broni. Wyraźnie zaznacza się bliźniaczy tok myślenia między rodzeństwem.

Umiejętności

 • Walka: Mieczyk jest utalentowanym wojownikiem, jednak gorszym od swojej siostry. Niemniej, od dzieciństwa żyje w wiecznym konflikcie ze swoją siostrą, co najczęściej kończy się bójkami i kłótniami, w których zwycięża Szpadka. Rodzeństwo preferuje ten sam typ broni, jakim jest oszczep o dwóch ostrych końcach. 
 • Odporność: tak jak Szpadka, Mieczyk odporny jest na szkodliwe działanie gazu ich smoka, Jota i Wyma. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że na grzbiecie Zębiroga rodzeństwo spędza bardzo dużo czasu, przez co uodpornili się na obecność i działanie gazu.  
 • Inteligencja: chociaż oboje wykazują raczej niski poziom inteligencji, Mieczyk jest bardziej nierozgarnięty. O ile Szpadka potrafi w niektórych sytuacjach okazać wrażliwość, współczucie czy zdolność do myślenia, Mieczykowi zdarza się to znacznie rzadziej. Nie jest w stanie usiedzieć na miejscu bez wdania się w kłótnię lub bójkę, co dodatkowo utwierdza pozostałych jeźdźców w przekonaniu, że bliźniaki są mało inteligentne. Bardzo często Czkawka lub inny człowiek ich grupy musi objaśniać rodzeństwu sens ich działań.
 • Spryt: w niektórych sytuacjach Mieczyk potrafi być opanowany, a jego dystans do życia powoduje, że nie wpada w panikę i potrafi znaleźć rozwiązanie z kryzysowych sytuacji. Gdy w odcinku View to a Skrill został wysłany jako szpieg na naradę Łupieżców, wzbudził zainteresowanie tamtejszych wojowników, jednak zdołał sprytnie i wiarygodnie wytłumaczyć, że jest jednym z Łupieżców.
 • Porywczość: zarówno Mieczyk, jak jego siostra, mają niebywałą skłonność do wdawania się w konflikt z każdego, nawet najmniej istotnego powodu. 
 • Tresura smoków: w przeciwieństwie do swojej siostry, Mieczyk jest śmiały i dość odważny w kontakcie z dzikim smokiem. Wytresował własnego, jakim był Płomień, ogromny (wówczas jeszcze pisklę) smok z gatunku Tajfumerang. W odcinku Nieposkromiony apetyt  tresuje również Straszliwca Straszliwego. Prócz tego potrafi zainteresować smoki, by je uspokoić i przywoływać do porządku. W odcinku Noc i Wrzask ma pod swoją opieką wszystkie smoki jeźdźców, a dwukrotnie powstrzymuje Szczerbatka przed ucieczką.

Historia

Jak Wytresować Smoka

Uczęszczając na Smocze Szkolenie tak samo jak Czkawka, rodzeństwo jednym głosem wyśmiewa się z niego. Podczas pierwszej walki, z Gronkielem, Mieczyk walczy ze swoją siostrą o "lepszą" tarczę. Wskutek chwilowego rozproszenia rodzeństwo zostaje zdyskwalifikowane z walki. Kiedy wieczorem młodzież rozmawia o Szkoleniu, a Pyskacz daje im Smoczy Podręcznik, Mieczyk wyraża wielkie zniechęcenie i dziwi się, że muszą go przeczytać.

Podczas walki ze Śmiertnikiem Zębaczem poruszał się razem ze swoją siostrą, gdy jednak stanęli tuż przed smokie, z jego martwej strefie, zaczęli się kłócić, przez co Zębacz zauważył ich i zionął w ich stronęogniem. W walce z Zębirogiem Zamkogłowym, chłopak walczył w jednej drużynie z Sączysmarkiem. Razem niechcący zaatakowali Szpadkę oraz Astrid, mylnie biorąc je za smoka. Mieczyk zostaje wciągnięty we mgłę przez Zębiroga, a po chwili wybiega z niej, twierdząc, że jest poważnie ranny. Podczas lekcji ze Straszliwcem Straszliwym, Mieczyk wyśmiewa maleńkie rozmiary zwierzęcia, po czym zostaje zaatakowany przez niego w nos, który, jak potem twierdził, straszliwie go bolał.

Później, kiedy Czkawka ujawnia wspaniały talent tresowania smoków, wraz z siostrą podają się za jego wielkich fanów i chcą z nim współpracować. Podczas bitwy z Czerwoną Śmiercią dosiadają smoka, którego później nazwali Jot i Wym.

Jeźdźcy Smoków

Zarówno Mieczyk jak i Szpadka są smoczymi trenerami w Smoczej Akademii. W serialu Mieczyk zdradza nam, że w przyszłości chce zostać piratem albo rybakiem. Jednak po dowiedzeniu się że Heatherę napadli piraci wybiera, że będzie rybakiem.

W odcinku Bliźniacze szaleństwa Mieczyk, tak jak jego siostra, ma dość dzielenia się wszystkim z bliźniaczką. Buntuje się nawet przeciwko swojemu smokowi, którego także musi dzielić. Udaje się do swojej tajemniczej samotni i siedzi tam sam, za skałą, przekonany, że nikogo oprócz niego nie ma w jaskini. Okazuje się jednak, że Szpadka również ukryła się tam, by pobyć sama. Rodzeństwo jest jednak zmuszone znów zjednoczyć się, jako że ich smokowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Obrońcy Berk

W odcinku Noc i Wrzask Mieczyk, jako jedyny z grupy jeźdźców, nie wybiera się do lasu na próby walki z dzikimi smokami, lecz zostaje z wytresowanymi smokami młodzieży, których ma pilnować. Skrywa się z nimi w jaskini i zajmuje rozmową oraz strasznymi historiami. Wszystkie smoki słuchają go z uwagą, z wyjątkiem Szczerbatka, który dwukrotnie - i bezskutecznie - usiłuje przemknąć się obok Mieczyka i wyjść z jaskini, by dołączyć do Czkawki. Za pierwszym razem Mieczyk zwyczajnie przemawia do niego, zaś za drugim zostaje odrzucony ogonem Nocnej Furii na ścianę i zrzucony z niej strzałem plazmą. Kiedy znów zaczyna tłumaczyć Szczerbatkowi powagę sytuacji, ten zasypia, a chwilę później Mieczyk również zamyka oczy i zaczyna chrapać. Smoki wykorzystują sytuację i uciekają. 

W odcinku Zębiróg w ogniu młodzież usuwa pułapki na smoki, które zastawia w lesie. Szpadka i Mieczyk również mają własną, Mieczyk jednak sam zostaje w nią schwytany. Prosi siostrę, by go uwolniła, więc udaje się ona do Berk, by sprowadzić Czkawkę i resztę. Zostawia bratu tylko Jota i Wyma, by pilnował Mieczyka. Po chwili do chłopaka podchodzi dorosły Tajfumerang, który później okazuje się być Płomieniem. Jot i Wym chce obronić swojego pana, jednak sam zostaje schwytany w pułapkę. Czkawka i Szczerbatek przybywają mu na pomoc, jednak w lasie rozprzestrzenia się pożar. Z pomocą smoków tamują go, zaś Mieczyk zostaje uwolniony. Wszyscy razem wracają na grzbiecie Płomienia do domu.  W dwóch odcinkach View to a Skrill rodzeństwo odgrywa znaczącą rolę. Wraz z Sączysmarkiem uwalniają uwięzionego w bryle lodu Wandersmoka, by następnie pomóc reszcie jeźdźców uspokoić i oswoić go. Smok jednak ucieka, a grupa jeźdźców dzieli się na dwie grupy, by go złapać. Bliźniaki opracowują nieudany plan zdezorientowania Wandersmoka przez spowodowanie wielkiej eksplozji przez Jota i Wyma. Później ratują Czkawkę przed wściekłym smokiem i chwilę potem sami muszą przed nim uciekać. Wandersmok strzela w ich stronę błyskawicą, ale w ostatniej chwili atak odpiera Szczerbatek. Wywołana połączeniem dwóch typów ognia eksplozja jest tak silna, że odrzuca bliźniaki daleko od reszty grupy. Szpadka i Mieczyk trafiają na wysepkę skalną, skąd widzą, jak Wandersmoka pojmuje Albrecht, i postanawiają go śledzić. Ich zniknięciem poważnie zmartwili się pozostali jeźdźcy. Podczas poszukiwań Szczerbatek jest zbyt zmęczony, by lecieć dalej, lądują więc na Wyspie Łupieżców, gdzie spotykają bliźniaki. Mieczyk, udając jednego z Łupieżców, mija strażników i udaje się do pomieszczenia, w którym trwa narada Albrechta oraz Dagura. Jedyną osobą, która rozpoznała Mieczyka, jest Pleśniak, jednak mając pełne usta, a później zostając ogłuszonym, nie zdołał donieść o intruzie. Później, po uwolnieniu Wandersmoka, Czkawka ze Szczerbatkiem wabią go, by wleciał do lodowca, gdzie uderza w ścianę i pada na lód. Wtedy Szpdaka i Mieczyk polecają swojemu smokowi zionąć ogniem, by zamknąć szczelinę lodowca i ponownie uwięzić Wandersmoka.

Jak Wytresować Smoka 2

W drugiej części filmu chłopak będzie nieco wyższy i będzie nosić dredy. Będzie bronić siostry, aby ta nie zadawała się z innymi chłopakami.

Relacje

Szpadka

Bliźniaki łączy głęboka więź, typowa dla rodzeństwa, która przejawia się zarówno miłością, jak nienawiścią. Spędzają niemal każdą chwilę swojego życia razem, nie rozstają się, nawet jeśli do tego dążą. Dlatego łączy ich niepowtarzalna, głęboka więź. Potrafią czytać w swoich myślach i przewidywać swoje działania. Niekiedy jednocześnie wypowiadają to samo albo kończą za siebie zdanie.

Mają irytujący zwyczaj wdawania się w konflikty i bójki, nawet z najmniej istotnych powodów. Wydaje się, że między bliźniakami nie ma nici porozumienia, chociaż wszystkim się ze sobą dzielą. Mają wspólny dom, wspólnego smoka, bardzo podobnie wyglądają, używają takich samych przedmiotów. Ich cierpliwość została wystawiona na próbę w odcinku Bliźniacze szaleństwa, jednak nawet chcąc przed sobą uciec, bliźniaki trafiają w to samo miejsce.

Z dwójki rodzeństwa Mieczyk wydaje się być bardziej pobłażliwy i pochopny, podczas gdy Szpadka potrafi okazać powagę, a niekiedy nawet pomóc swojemu bratu. Mieczyk zaś zwykle nie rozumie, co się dzieje wokół, a siostra niekiedy musi ratować go przed niebezpieczeństwem.

Jot i Wym

Wytresowany przez bliźniaki Zębiróg może albo latać swobodnie, albo być ujeżdżanym wyłącznie przez dwóch jeźdźców jednocześnie. Jeden nie jest w stanie zapanować nad smokiem, jednak Mieczyk, w przeciwieństwie do siostry, nigdy nie miał okazji samotnie leciećna grzbiecie Jota i Wyma. Rodzeństwo dba o swojego smoka i spędza z nim dużo czasu. Każda z dwóch głów smoka jest niezwykle lojalna wobec swojego jeźdźca, bardziej lojalna niż wobec drugiej głowy - kiedy bliźniaki popadają w konflikt, to samo czyni smok. Staje się rozsądny i spokojny tylko wówczas, gdy jeźdźcy znajdują się w niebezpieczeństwie. Kilkakrotnie w serialu okazuje ogromną troskę wobec nich i chroni ich przed niebezpieczeństwem.

Czkawka

W filmie Mieczyk ma raczej obojętny stosunek do Czkawki. Podobnie jak pozostali uczniowie Smoczego Szkolenia, wyśmiewa niezdarnego chłopaka, nie dokucza mu jednak wyjątkowo dotkliwie. Sam Miecyzk zresztą często popełnia błędy i w rezultacie radzi sobie ze smokami niewiele lepiej, niż Czkawka.

Gdy syn wodza ujawnił swoje wyjątkowe umiejętności tresury smoków, Mieczyk zaczyna darzyć go szacunkiem i zasypywać pytaniami. Gdy młodzież zmuszona jest dosiąść smoków, by polecieć do Smoczego Leża i pomóc Wikingom w walce z Czerwoną Śmiercią, Mieczyk okazuje wobec niego więcej sympatii, nić do tej pory go darzył.

Kiedy nastolatkom powierzona zostaje Smocza Akademia, Mieczyk, razem ze swoją siostrą, nigdy nie pomagają w opracowywaniu planów i bez dyskusji wykonują polecenia ich mistrza, mimo faktu, że bardzo często nie rozumieją sensu ich działania. Niekiedy bliźniaki usiłują znaleźć metodę, by ominąć wykonanie polecenia, co często kończy się dramatycznie.

Sączysmark

Mieczyk, podobnie jak jego siostra, mają raczej bliskie i dobre stosunki z Sączysmarkiem. Często idą jego śladem, gdy ten wyśmiewa się z Czkawki, lub wbrew jego woli podąża własnymi ścieżkami. W grze, Sączysmark namawia rodzeństwo, by oszukali w konkursie przeciwko Czkawce i Astrid. W odcinku View to a Skrill chłopak okazał nawet troskę wobec Szpadki i Mieczyka, bowiem chciał ich szukać, kiedy zostali odrzuceni przez eksplozję w powietrzu i wylądowali daleko od tego miejsca.

Przyjaźń nie przeszkadza bliźniakom w przedrzeźnianiu chłopaka. W odcinku Zemsta nie wpuściły go do schronu jako jedynego, żądając rozmaitych przedmiotów. Im więcej im przynosił, tym więcej żądali, wskutek czego Sączysmark nigdy nie dostał się do schronu, dopiero wówczas, gdy niebezpieczeństwo minęło i schron był pusty. W odcinku The Flight Stuff Szpadka i Mieczyk celowo wmawiali Sączysmarkowi, że jest umierający.

Śledzik

Bliźniaki lubią wyśmiewać się z otyłej budowy ciała Śledzika, chociaż ten okazuje się być znacznie mądrzejszy i inteligentniejszych od ich obojga. Czasami irytuje to bliźniaki. Śledzik jednak jest z nimi zaprzyjaźniony i ratuje ich, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie. W odcinku View to a Skrill, Śledzik namawia pozostałych jeźdźców, by odnaleźli zaginionych Mieczyka i Szpadkę, jego smok jednak jest wyczerpany i nie może lecieć na poszukiwania. Śledzik jest zmartwiony, gdy Czkawka mówi, że nie znalazł śladu bliźniaków.

Stoick Ważki

Mieczyk i Szpadka okazują respekt wobec wodza, głównie dlatego, że jest on ojcem Czkawki, jednak kiedy Stoicka nie ma w pobliżu, lubią z niego żartować. Sam Stoick doskonale zdaje sobie sprawę z destrukcyjnej natury bliźniaków i niekiedy jest nią zirytowany. Ma nawet przysłowie, mówiące o tym, że "gdzie jest dym, tam są bliźniaki".

Ciekawostki

 • Odpowiednikiem Mieczyka w książce jest Twardy Czerep Junior. Nie odgrywa tam jednak prawie żadnej roli.
 • W grze powiedziane jest, że Mieczyk jest pięć minut starszy od Szpadki, chociaż ona jest od niego wyższa.
 • W odcinku Zębiróg w ogniu zostało wspomniane, że zarówno Szpadka, jak i Mieczyk mają dużo włosów na plecach, które kochają.
 • Szpadka i Mieczyk to jedyni znani Wikingowie na Berk, prócz Pleśniaka, których hełmy mają więcej niż dwa rogi.
 • Zarówno Mieczyk, jak i Szpadka, wytresowali ogromnego, dzikiego smoka (Mieczyk - Płomienia, zaś Szpadka Wrzeńka).
 • Mieczyk i Szpadka wykazali się swoją inteligencją, kiedy zostali zarażeni chorobą wywołaną przez węgorze i zaczęli przeprowadzać eksperymenty naukowe, porozumiewając się bardzo bogatym, naukowym językiem.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
 
 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.