Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Zemsta
Na szarym końcu Następny odcinek
Nieposkromiony apetyt
Artykuł

Na szarym końcu (ang. Worst in Show) — siódmy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera w USA odbyła się 7 listopada 2013 roku, a w Polsce 17 marca 2014 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Jeźdźcy mają pokazać umiejętności, przydatne na wypadek ataku Albrechta. Śledzik, mający dość narzekania Sączysmarka, postanawia zorganizować konkurs w tresurze Straszliwców. Czkawka nie jest przekonany co do bezsensownej rywalizacji, jednak nieoczekiwanie może ich ona uratować.

Fabuła

W tunelach Szeptozgonów Albrecht, Bestial i Pleśniak sprawdzają efekty swojego planu. Widząc, że wyklute smoki zniknęły, a Berk nie zostało zniszczone, wódz Łupieżców wpada we wściekłość i chce zabić Pleśniaka. Ten, by ocalić swoje życie, radzi mu skupić się na pozytywach. Przedstawia strategiczną wartość tuneli Szeptozgonów i oznajmia, że dzięki nim dotarcie do Smoczej Akademii będzie o wiele łatwiejsze. Albrecht, zachwycony wizją szpiegowania i porywania jeźdźców ostatecznie oszczędza Pleśniaka.

Astrid wspina się dzięki kolcom Wichury

Tymczasem jeźdźcy ćwiczą zdolności ratunkowe. Najpierw Sączysmark i Hakokieł przechwytują kukłę ze statku. Początkowo nie mają z tym problemów, lecz później smok się buntuje i zaczyna wykonywać niebezpieczne manewry. Manekin zostaje zniszczony, a Ponocnik dodatkowo go podpala. Następnie Astrid, przy pomocy kolców wystrzelonych przez Wichurę, wspina się po skalnej ścianie. Kolejną sztuczkę prezentuje Śledzik, którego Sztukamięs wzlatuje wysoko, a potem składa skrzydła. Smoczyca zaczyna spadać centralnie na Sączysmarka, ale w ostatniej chwili hamuje tuż nad ziemią. Ostatecznie jednak przygniata Jorgensona na polecenie Śledzika. Gdy przychodzi kolej na bliźniaki, ci razem z Wymem i Jotem stoją w miejscu. Rodzeństwo wychodzi z założenia, że jeśli uda im się nie spaść ze skały, to ratunek będzie niepotrzebny. Mimo to Mieczyk i tak wpada do morza, przypadkowo zepchnięty przez Szpadkę. Jako ostatni swój manewr pokazują Czkawka i Szczerbatek, którzy wykonują beczkę i celnie strzelają w podobizny Łupieżców.

Po zakończeniu treningu wszyscy jeźdźcy są zachwyceni sztuczką syna wodza. Jedynym wyjątkiem jest Sączysmark, który twierdzi, że manewr nie przydałby się podczas pomocy. Śledzik mu uświadamia, że trzeba nie tylko ratować, ale też chronić ratowników. Rozpoczyna się dyskusja, w trakcie której Ingerman stwierdza, iż przyczyną złości Jorgensona jest jego dzisiejsza porażka. Zaczyna też drwić z tego, że chłopak zawsze jest ostatni. Do rozmowy wtrąca się Czkawka, który pragnie zapobiec rywalizacji w zespole. Ponieważ wikingowie od zawsze ze sobą konkurują, a sam szef Akademii jest niedoścignionym lotnikiem, wszyscy wyśmiewają jego ideologię. W końcu Sączysmark dochodzi do wniosku, że nie dowiedzą się, kto jest najlepszym treserem, dopóki nie będą w takiej samej sytuacji. Zaskakująco Śledzik się z nim zgadza.

Straszliwce

Ingerman przynosi do Akademii skrzynię z sześcioma Straszliwcami Straszliwymi. Ogłasza konkurs tresury i przedstawia zasady – każdy jeździec dostanie jeden dzień na wyszkolenie swojego smoczka. Sączysmark, pewny swoich umiejętności, nabija się ze Śledzika i jego pomysłu. By podkręcić atmosferę, Ingerman proponuje układ – najgorszy treser będzie sprzątał po smoku zwycięscy przez miesiąc. Jeźdźcy przystają na ten pomysł i każdy wybiera swojego Straszliwca. Jedynie Czkawka sceptycznie podchodzi do rywalizacji i próbuje przypomnieć przyjaciołom, że nie powinni ze sobą konkurować. Ponieważ nikt go nie słucha, swoimi złymi przeczuciami dzieli się z wybranym smoczkiem.

Tymczasem w jaskiniach pod wyspą Łupieżcy sprawdzają dokąd prowadzi wybrany tunel. Korytarz okazuje się być wyjściem na jedną z wielu jaczych farm, co irytuje Albrechta. Okazuje się jednak, że z pastwiska jest dobry widok na Akademię. Podczas, gdy podwładni wodza Łupieżców cieszą się z tego faktu, on sam nakazuje im wstrzymać świętowanie, dopóki nie zaatakują.

Szczerbatek próbuje pocieszyć Sztukamięs

Po zachodzie słońca jeźdźcy są już w swoich domach. Zaaferowany Śledzik zastanawia się nad imieniem dla swojego smoka, gdy przychodzi do niego Sztukamięs z owcą w paszczy. Smoczyca kładzie zwierzę na stole, oczekując ze strony swojego jeźdźca chwili zabawy, jednak Ingerman lekceważy jej potrzeby i całą swoją uwagę poświęca Straszliwcowi. Kiedy oznajmia, że zamierza skompromitować Sączysmarka, do jego domu wchodzi Czkawka. Szef Akademii jest zmartwiony zbytnim zaangażowaniem przyjaciela, a widząc smutną Sztukamięs, pragnie się upewnić, czy nic jej nie jest. Śledzik udziela lakonicznej odpowiedzi i wraca do swojego Straszliwca, ignorując Czkawkę. Ten woła Szczerbatka, dotąd pocieszającego smoczycę i opuszcza chatę Ingermana.

Sztuczka Ostrostrzała, smoka Czkawki

Następnego dnia wszyscy zbierają się w Akademii. Sztukamięs z owcą w pysku znów podchodzi do Śledzika, lecz ten ją odtrąca i kontynuuje motywowanie Iggiego – jak postanowił nazwać swojego Straszliwca. Smutna smoczyca odchodzi, natomiast jeźdźcy rozpoczynają zawody. Zanim jednak dochodzi do faktycznego pokazu sztuczek, Ingerman skłóca się ze Sączysmarkiem o pierwszeństwo wystąpienia. Ostatecznie w dyskusję wcina się Czkawka, który decyduje się zademonstrować umiejętność swojego smoka przed przyjaciółmi. Na polecenie szefa Akademii Szczerbatek wyrzuca w powietrze drewniane kaczki, a Ostrostrzał trzy razy z rzędu celnie strzela w figurki. Następnie Astrid przedstawia Spryciulę, która dyskretnie przysiaduje na głowach Sączysmarka i Szpadki. Gdy przychodzi kolej na bliźniaki, ci pokazują manewr Zada i Łba – rozpędzenie się w powietrzu i zderzenie głowami.

Tymczasem Albrecht zakrada się w pobliże Akademii i zaczyna szpiegować jeźdźców.

Leżąca w kącie Sztukamięs ze smutkiem obserwuje, jak Śledzik przedstawia sztuczkę swojego Straszliwca. Iggy bezbłędnie przynosi przedmiot wskazany na obrazku, za co zostaje sowicie pochwalony przez tresera. Następnie, jako ostatni występuje Ból Sączysmarka, gryząc swojego właściciela w nogę. Widząc to, Ingerman zaczyna drwić z umiejętności kolegi, ten natomiast nie pozostaje mu dłuższy i wszczyna kłótnię. W końcu Śledzik żąda od Czkawki potwierdzenia wygranej. Ten jednak milczy i nie chce się wtrącać, więc Ingerman kontynuuje spór. Dołączają do niego pozostali jeźdźcy, uważający, że ich smoki również dobrze się spisały.

Albrecht łapie Sztukamięs

Podczas ich kłótni Sztukamięs słyszy coś dziwnego i opuszcza arenę. Po chwili węszenia jej uwagę przykuwa sterta kamieni, za którą odnajduje Łupieżców. Pleśniak proponuje ucieczkę, a Bestial go popiera. Nie mający wyjścia Albrecht rusza ich śladem, lecz po chwili stwierdza, że nie pozwoli wygrać smokowi i obezwładnia Sztukamięs jednym ciosem. Jeźdźcy podejmują pogoń, ale zanim docierają na miejsce, wódz Łupieżców porywa smoczycę i ucieka do tunelu. Szczerbatek, chcący trafić wroga, strzela w wejście i przypadkowo je zamyka.

Smoki próbują otworzyć korytarz za pomocą swojego ognia, lecz nie daje to żadnych efektów. W końcu zrozpaczony Śledzik nakazuje im przestać. Pyta Czkawkę o dalszy plan, bojąc się utraty swojej smoczycy. Ma ku temu powody, ponieważ pod wioską są setki tuneli, w których Łupieżcy mogliby się ukryć i nigdy nie zostać znalezieni. Okazuje się jednak, że bliźniaki są dobrze zaznajomione z układem korytarzy. Wśród miejsc do których prowadzą, rodzeństwo wymienia plażę.

Na tej samej plaży Łupieżcy szykują się do odbicia. Albrecht nakazuje zabezpieczyć Sztukamięs, a następnie odpływa razem z załogą.

Jeźdźcy ruszają śladem Łupieżców. Z braku wierzchowca Śledzik leci razem z Czkawką. Ingerman ubolewa nad tym, że nie słuchał ostrzeżeń przyjaciela i nie spędzał ze swoją smoczycą wystarczająco dużo czasu. Szef Akademii próbuje go pocieszyć, po czym zapewnia, że odzyskają Sztukamięs. Tymczasem Mieczyk dostrzega łódź Łupieżców. Drużyna podejmuje natychmiastowy atak i jako pierwszy szarżuje Sączysmark, podpalając część łodzi. Albrecht szybko gasi pożar i ustawia kuszników, lecz jeźdźcy nie dają za wygraną. Bliźniaki wywołują eksplozję przy burcie, natomiast kolce Wichury trafiają w główny pokład. W końcu, gdy Czkawka i Szczerbatek przygotowują się do wystrzelenia pocisku, wódz Łupieżców grozi zabiciem Sztukamięs. Widząc to, szef Akademii powstrzymuje swojego smoka i zarządza odwrót. Śledzik pragnie zawrócić, ale Czkawka ma plan.

Straszliwce wykorzystują zdobyte umiejętności do pokonania przeciwników

Łupieżcy obserwują czyste niebo. Podczas gdy Bestial wychodzi z założenia, że jeźdźcy stchórzyli, Pleśniak zapowiada ich powrót. Albrecht zgadza się ze starcem, stwierdzając, że smoki są słabym punktem nastolatków. Niespodziewanie, w tym samym czasie na głowie wodza siada Spryciula. Bestial dostrzega Straszliwca i odpycha Pleśniaka, by samemu móc zabić smoka. Wyciąga miecz i celuje w gada, lecz ten w ostatniej chwili ucieka. Ostatecznie ostrze uderza w hełm Albrechta i chwilowo go nokautuje. Sługa próbuje się tłumaczyć, lecz wściekły wódz wyciąga własny oręż. Nie używa go jednak, ponieważ broń zostaje mu wyrwana przez Iggiego. Następnie zostaje posłany Ostrostrzał, który przepala krępujące Sztukamięs liny. Pleśniak próbuje go powstrzymać, jednak sam zostaje ogłuszony przez Zada i Łba.

Sztukamięs udaje się wyrwać, lecz w tej samej chwili Albrecht zarzuca linę na jej ogon i zaczyna ciągnąć. Początkowo smoczyca jest silniejsza, ale kiedy do wodza Łupieżców dołącza Bestial, zaczyna przegrywać. Przerażony Śledzik przygląda się tej sytuacji, oznajmiając, że Sztukamięs nie da rady. Wtedy do akcji wkracza Sączysmark, który rzuca Bólem niczym włócznią. Ostre zęby Straszliwca przecinają linę i uwalniają smoczycę, która wraca do swojego jeźdźca. Ból również przylatuje z powrotem do swojego tresera i gryzie go w kark.

Aby zakończyć całą potyczkę, Czkawka powtarza ćwiczony poprzedniego dnia manewr. Szczerbatek robi kilka beczek i strzela w stronę łodzi, zatapiając ją.

Śledzik nadrabia stracony czas

Po powrocie na Berk Śledzik bawi się ze Sztukamięs w "podaj owcę". Szef Akademii przelatuje obok i pyta Ingermana, czy chce razem z pozostałymi trenować Straszliwce. Ten jednak woli spędzić czas ze swoją smoczycą i wraca do gry.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Zwierzęta

Ciekawostki

  • Okazuje się, że plan podłożenia jaj Szeptozgonów wymyślił Pleśniak.
  • Jest to pierwszy odcinek, w którym trenowany jest Straszliwiec Straszliwy. Jest to także pierwszy odcinek, w którym pojawia się żółty smok z tego gatunku.
  • Śledzik początkowo zamierzał nazwać swojego Straszliwca Skrzydłozgon.
    • Wśród jego propozycji pojawiają się także takie imiona jak Lars, Van, Karsten czy Slurg.

Zobacz też

Advertisement