Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Nanosmoki to maluteńkie stworzenia - insekty w świecie smoków. Wiele z nich jest jadowitych.

Jak mówić po smoczemu

Nanosmok (ang. Nanodragon) — ogólne określenie dla grupy niewielkich rozmiarów smoków, które pojawiają się jedynie w książkach Cressidy Cowell. Władcą tej licznej grupy gadów jest Drastyk. Według przewodnika po gatunkach smoków, nanosmoki są tak liczne jak owady. 

Wygląd

Nanosmoki są bardzo małymi smokami. Mogą występować w wielu kolorach i kształtach, bardzo często przypominają owady: na przykład Ogniotrzep przypomina wyglądem motyla, Kolczasty Grzebak pająka, a Planktonowiec, jak wskazuje nazwa, plankton. Wspólną cechą wszystkich nanosmoków jest obecność skrzydeł.

Moce i umiejętności

Ze względu na swoje małe rozmiary smoki te nie stwarzają większego zagrożenia w pojedynkę. Najczęściej jednak przebywają i atakują w ogromnych grupach, liczących od parudziesięciu do nawet kilkuset osobników, przez co mogą bronić się nawzajem. Wiele nanosmoków jest jadowitych. Prócz tego, każdy gatunek ma własne elementy uzbrojenia, pozwalające na atakowanie, bronienie się oraz polowanie.

Gatunki nanosmoków

Historia

W książce Jak mówić po smoczemu Gruby Konsul zjadał nanosmoki jako ulubioną przekąskę. Poprzez zamianę jednego z nanosmoków z Elektrobalem, Czkawka ratuje nanosmoka imieniem Drastyk, z  pomocą którego udaje mu się wydostać z Fort Fatalus razem ze Śledzikiem i Kamikazią.

Ciekawostki

  • Nie wiadomo, czym żywią się nanosmoki, jednak podobno lubią miód.
  • Ironicznie, poznane w powieściach nanosmoki uważają się za największych bohaterów na świecie, mimo iż są najmniejsze i (w pojedynkę) zupełnie nieszkodliwe.

Zobacz też