Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Noc i wrzask
Niespodzianki spod spodu Następny odcinek
Gdzie zimują Ognioglisty
Artykuł

Niespodzianki spod spodu (ang. Tunnel Vision) — czwarty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera w USA odbyła się 10 października 2013 roku, a w Polsce 24 lutego 2014 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Na Berk jeźdźcy usiłują umyć Pyskacza. Ten wpada w ich pułapkę, ale kąpiel nie dochodzi do skutku, ponieważ w studni nie ma wody. Czkawka, chcąc zbadać przyczynę jej braku, udaje się do podziemi. Znajduje tam skorupki jaj i znajome tunele, które wydrążyć mógł tylko jeden gatunek – Szeptozgon. Jednak jeden z korytarzy jest dużo większy od pozostałych.

Fabuła

Próba wykąpania Pyskacza

Na wyspie Berk trwa polowanie na Pyskacza, w którym aktywnie uczestniczą jeźdźcy. Czkawka i Astrid próbują schwytać uciekającego przez wioskę kowala. Udaje się go zatrzymać dzięki interwencji Wichury, jednak Gbur nie zamierza się poddać. Nieopodal Śledzik razem ze Sztukamięs wyciągają wodę ze studni. Tymczasem Stoick i Czkawka usiłują nakłonić Pyskacza do kąpieli, powołując się na dobro całej wioski. Sączysmark ląduje za Gburem i nakazuje Hakokłowi wrzucić go do balii. Smok sprzeciwia się jeźdźcowi, wskutek czego zamiast mężczyzny w zbiorniku ląduje Jorgenson. Zdezorientowany Pyskacz próbuje dalej się bronić, ale sytuację wykorzystuje Szczerbatek. Dzięki jego sprytowi udaje się wrzucić kowala do balii, jednak gdy pozostali chcą napełnić ją wodą, Śledzik oznajmia, że studnia jest pusta.

Stoick postanawia sam to sprawdzić i okazuje się, że Ingeman ma rację. Wódz wioski jest zdziwiony tym faktem, ponieważ studnia została wykopana zaledwie dwa lata wcześniej. Czkawka sugeruje, że jej zawartość nie mogła zniknąć bez przyczyny. Stoick planuje wykopać nowe ujęcie. Do czasu jego ukończenia woda musi być racjonowana.

Młodzi jeźdźcy spotykają się w Akademii, aby ustalić, jak pomóc mieszkańcom wioski. Czkawka nakazuje bliźniakom polecieć nad jezioro Larsa i przynieść wodę w balii, podczas gdy Astrid i Sączysmarka wysyła w góry, do strumieni, by napełnili dzbany. Sam zostaje ze Śledzikiem, któremu oznajmia, że zamierza zbadać wysuszoną studnię.

Astrid z Sączysmarkiem zdobywają wodę. Jorgenson wpada na pomysł, by sprzedawać ją spragnionym ludziom. Dziewczyna krytykuje koncepcję – nie zamierza się wzbogacać na nieszczęściu innych. Sączysmark postanawia wcielić swój plan w życie bez jej pomocy.

W wiosce Sztukamięs opuszcza Czkawkę w głąb studni. Chłopak natrafia na linię zaznaczającą poprzedni poziom wody. Dziwi się, jako że ciecz sięgała bardzo wysoko, a kamienie jeszcze są mokre. Chcąc sprawdzić stan dna, rzuca na dół niewielki kamyk. Gdy słyszy twarde uderzenie, nakazuje Śledzikowi opuścić się niżej. Chłopak niechętnie przekazuje polecenie Sztukamięs, a ta obniża lot. Nagle smoczyca dostrzega wóz pełen głazów i rusza w jego stronę. Lina zahacza o ostry kamień, ale Gronkiel, chcąc dostać się do posiłku, nie zważa na to i gwałtownie się wyrywa, więc sznur ulega przecięciu. Czkawka spada na dno studni, a Szczerbatek natychmiast wskakuje za nim. Przestraszony Śledzik woła przyjaciół, ale nie otrzymuje odpowiedzi.

Czkawka i Szczerbatek w tunelach

Na dole Czkawka otrząsa się, zanim wpada na niego Szczerbatek. Chłopak w ostatniej chwili unika zmiażdżenia przez smoka. Wkrótce przy studni zjawia się Stoick i woła syna. Ten odpowiada, że wszystko jest w porządku, jednak z powodu zbyt wąskiego otworu prowadzącego na powierzchnię nie będzie w stanie się wydostać. Wódz, słysząc to, także postanawia zejść na dół, ale Czkawka prosi, by został na górze – w przeciwnym razie obaj utkną. Zapewnia ojca, że znajdzie wyjście, po czym razem ze Szczerbatkiem rusza głębiej w podziemny korytarz. W trakcie podróży zwierza się smokowi ze swoich obaw – wydaje mu się, że nie są w tunelach sami.

Podczas dalszego przemierzania jaskiń przyjaciele natykają się na skorupy smoczych jaj. Szczerbatek warczy ostrzegawczo. Chłopak dostrzega obok skrzynię z symbolem Łupieżców i słyszy niepokojący dźwięk, więc nakazuje smokowi oświetlić grotę. Okazuje się, że znajdują się w niej dziesiątki skorup, a także tuneli. Czkawka domyśla się, że zostały one wydrążone przez Szeptozgony. Jeden z korytarzy jest wyraźnie większy od pozostałych.

Na górze Pyskacz rozdziela mieszkańcom wodę, natomiast Sączysmark sprzedaje ją, chcąc zrobić interes życia. Chłopak naśmiewa się z Astrid, która rozdaje wodę za darmo. Dziewczyna próbuje przemówić przyjacielowi do rozsądku, jednak ten jej nie słucha. Mając ku temu okazję, blondynka rzuca ludziom kilka dzbanków, jednocześnie odbierając klientów Sączysmarkowi.

Czkawce udaje się znaleźć wyjście, ale okazuje się zablokowane. Nagle gaśnie mu latarnia. Gdy Szczerbatek ponownie ją zapala, przed nimi pojawia się Szeptozgon. Nocna Furia strzela w stronę smoka, by zyskać dość czasu na odwrót. Przyjaciele uciekają przed bestią, po drodze spotykając jeszcze dwa inne dzikie gady, jednak w pewnej chwili te niespodziewanie przestają ich gonić. Chłopak i smok zawracają, by dowiedzieć się, co się stało. W miejscu, w którym zniknęły Szeptozgony, ze stropu spadają odłamki skał, a Czkawka dostrzega nad sobą tunel i domyśla się, że smoki uciekły na górę – do wioski.

Atak Szeptozgonów na wioskę

Na powierzchni Berk Szeptozgon atakuje Gustawa, którego broni Pyskacz. Kowal bardzo szybko rozprawia się z smokiem, którego zmusza do schowania się pod ziemię. Gad za swój następny cel obiera Sączysmarka. Stoick, widząc to, dmie w róg, ogłasza alarm i tworzy linię obrony. Hakokieł w ostatniej chwili ratuje swojego jeźdźca, a Astrid z Wichurą przeganiają bestię. Z kolei dziewczynę przed kolejnym Szeptozgonem ratuje Śledzik. Stoick staje do walki z potworem, jednak ten uderza go i odtrąca na sporą odległość. Wódz postanawia pójść po Thornado.

Astrid zastanawia się, skąd w wiosce mogły się wziąć Szeptozgony, zauważając przy tym, że smoki są dziwnie małe. Śledzik oznajmia, że pewnie są to młode osobniki. Dziewczyna uważa, że to lepiej, ale Ingerman tłumaczy, że wręcz przeciwnie – młode potrafią być okrutniejsze niż dorosłe, ponieważ nie panują nad wszystkimi swoimi umiejętnościami.

Tymczasem Czkawka ze Szczerbatkiem w końcu wydostają się na powierzchnię. Astrid atakuje kolejnego Szeptozgona, by po chwili natknąć się na bliźniaki. Dziewczyna tłumaczy Mieczykowi i Szpadce plan działania, ale ci zdają się nie słuchać i z zachwytem obserwują spustoszenie, które sieją dzikie gady. Za nimi pojawia się Szeptozgon, jednak Wymowi i Jotowi udaje się odstraszyć bestię. Śledzik stwierdza, że muszą wywabić smoki z tuneli, co natychmiast wykonuje Sączysmark, zirytowany napaścią na jego stoisko z wodą.

Czkawka ląduje obok kuźni. Szczerbatek, osłaniając go, wdaje się w walkę z Szeptozgonem. Chłopak szybko płoszy napastnika promieniem światła odbitym od jego tarczy, po czym dosiada smoka i wspólnie przeganiają bestię. Gdy przyłącza się Astrid, treser informuje dziewczynę, że to przez tunele Szeptozgonów studnia wyschła. Oboje zgadzają się co do tego, że gady trzeba wywabiać na powierzchnię. Po chwili Czkawka razem z resztą jeźdźców przeganiają Szeptozgony z wioski.

Pojawienie się Krzykozgona

Przyjaciele cieszą się ze zwycięstwa, ale szef Akademii oznajmia, że to jeszcze nie koniec. Ziemia zaczyna drżeć, a spod niej wyłania się wielki, biały potwór. Czkawka bezskutecznie próbuje go zidentyfikować. Gdy bestia rusza w stronę wioski, Szczerbatek strzela w nią plazmą. Jedynie rozwściecza to smoka, który zaczyna głośno ryczeć, dezorientując wierzchowce jeźdźców – a przywołując Szeptozgony.

Czkawka nakazuje przyjaciołom zająć się Szeptozgonami, a sam leci na największą bestię, nazwaną przez Mieczyka Krzykozgonem. Astrid z Sączysmarkiem odwracają uwagę trzech mniejszych smoków, które zaczynają ich gonić. Tymczasem szef Akademii atakuje białego potwora, który uderzeniem ogona strąca go na ziemię. Krzykozgon szykuje się do strzału, ale zostaje zdekoncentrowany falą dźwiękową stworzoną przez Thornado. Stoick ratuje syna, a chłopak wraca do poprzedniego planu – wygonienia bestii z wioski.

Astrid i Sączysmark sprytem pokonują jednego Szeptozgona, Śledzik radzi sobie z drugim. Czkawka sprawdza, czy Krzykozgon ma taką samą słabość, jak jego mniejsi kuzyni, jednak ku zdziwieniu chłopaka światło nie odstrasza potwora – wręcz przeciwnie, zdaje się go rozwścieczać. Bestia znów zaczyna ryczeć, po czym rzuca się do ataku na Czkawkę i Szczerbatka. Stoick chce pomóc synowi, ale na drodze staje mu trzeci Szeptozgon, którego Thornado szybko ogłusza. Na pomoc wodzowi przylatują bliźniaki, które uniemożliwiają zwierzęciu powrót do tunelu. Ważki oznajmia, że sam poradzi sobie ze smokiem, a Mieczyka i Szpadkę wysyła do Czkawki.

Tymczasem młody Haddock dochodzi do wniosku, że światło wabi smoka, co może się okazać jego słabością, po czym leci dalej, próbując zgubić go wśród skał. Na pomoc przylatują mu pozostali jeźdźcy. Gdy Astrid pyta o plan działania, szef Akademii każe przyjaciołom atakować zwierzę, czym się da.

Krzykozgon strzela w stronę Czkawki, a chłopak i smok tracą równowagę i rozbijają się na pobliskiej skale. Bestia szykuje się do kolejnego ruchu, ale zostaje zaatakowana przez Mieczyka i Szpadkę. Po chwili dołączają także pozostali jeźdźcy. Potwór, chcąc się od nich opędzić, zaczyna strzelać. Jego uwagę znów przykuwa światło odbite od tarczy Czkawki. Treser stwierdza, że może uda się wykorzystać ogromny rozmiar smoka i ponownie mu ucieka, tym razem w górę. Gdy już znajdują się ponad chmurami, Nocna Furia i jej jeździec ostro nurkują. Ściągają smoka między formacje skalne, gdzie Szczerbatek może wykorzystać swoją zwinność. Krzykozgon ściga świetlisty punkt tak zapamiętale, że daje się oszukać, z rozpędu wpada na skały i rozbija się. Kamienie odłupane w wyniku kolizji łamią mu skrzydło, przez co nie może latać. Bestia przywołuje pozostałe Szeptozgony. Stado pomaga rannemu przywódcy się podnieść i zabiera go do kryjówki.

Po tym zajściu Stoick naprawia szkody wyrządzone przez smoki, a Czkawka opowiada mu, co widział w tunelach. Mówi, że znalazł tam skrzynię z symbolem Łupieżców, co znaczy, że Albrecht celowo podrzucił jaja pod wyspę. Tresera niepokoi to, że wróg wykorzystuje smoki. Wódz bardziej martwi się niedoborem wody. Nagle woła ich Śledzik, który zauważa, że studnia zaczęła się napełniać. Pyskacz, słysząc to, chce uciec, ale Stoick go powstrzymuje i zmusza do kąpieli.

Krzykozgon w kryjówce

Tymczasem Czkawka ze Szczerbatkiem przebywają na klifie. Tam odnajduje ich Astrid, która pyta chłopaka, czemu nie pomagał w czyszczeniu kowala. Czkawka zdradza, że wciąż myśli o Krzykozgonie. Dziewczyna próbuje przekonać go, że już pokonali potwora, ale Haddock nie jest tego taki pewien. Opowiada jej o zwyczaju młodych Szeptozgonów – gady często powracają tam, gdzie się wykluły i zostają już na zawsze. Oznajmia, że jeszcze spotkają się z Krzykozgonem.

Tymczasem na innej wyspie Szeptozgony karmią swojego przywódcę, który zaczyna odzyskiwać siły.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

  • Mimo podłożenia pod Berk kilkudziesięciu jaj w odcinku pojawiają się tylko trzy Szeptozgony.
  • Okazuje się, że Pyskacz nienawidzi brać kąpieli, tłumacząc to tym, że wikingowie muszą śmierdzieć.
  • Śledzik porównuje młode Szeptozgony do pił tarczowych, choć w czasach wikingów nie istniał taki sprzęt.

Zobacz też