Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Gronkielowe żelazo
Noc i wrzask Następny odcinek
Niespodzianki spod spodu
Artykuł

Noc i wrzask (ang. The Night and the Fury) — trzeci odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera w USA odbyła się 3 października 2013 roku, a w Polsce 17 lutego 2014 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Aby nauczyć się radzić sobie z dzikimi smokami, jeźdźcy udają się na Smoczą Wyspę. Jednak nie są tam sami...

Fabuła

Astrid ma przedstawić członkom Akademii plan kolejnego treningu. Przyjaciele narzekają, twierdząc, że jej zadania są zawsze bardzo trudne, jednak dziewczyna zapewnia, że tym razem przygotowała coś łatwiejszego – przejście z jednego końca Smoczej Wyspy na drugi. Gdy jeźdźcy cieszą się z wizji prostego treningu, Astrid dodaje, że mają to zrobić w nocy i bez pomocy smoków, co ponownie spotyka się z dezaprobatą młodzieży. Sączysmark kwestionuje sens takiego ćwiczenia, jednak Czkawka i Astrid przypominają, że wszyscy muszą umieć się bronić i poskramiać dzikie smoki także bez swoich wierzchowców.

Nocą lądują na plaży po wschodniej stronie Smoczej Wyspy. Czkawka mówi, że ktoś musi zaprowadzić smoki do punktu docelowego i dopilnować, by na wszelki wypadek nie przybyły na pomoc jeźdźcom. Śledzik zaczyna formułować zdanie mające zaproponować jego kandydaturę, jednak uprzedza go Mieczyk i szef Akademii właśnie jemu przydziela to zadanie. Ingerman jest niepocieszony. Jeźdźcy i smoki żegnają się. Mieczyk zabiera wierzchowce do leżących na zachodnim brzegu jaskiń, natomiast młodzież rusza w swoją stronę. Czkawka życzy wszystkim powodzenia. Gdy Thorston i smoki docierają na miejsce, Szczerbatek próbuje wrócić do swojego jeźdźca, jednak bliźniak powstrzymuje zwierzę. Nocna Furia niechętnie wraca do jaskini.

Podczas wędrówki Astrid natrafia na dzikiego Śmiertnika Zębacza. Bez trudu unika jego ataku, co zniechęca smoka do kolejnych prób i sprawia, że się wycofuje. Sączysmark odważnie przemierza wyspę, lecz po drodze przypadkiem wpada do rzeki. Gdy już udaje mu się z niej wydostać, atakuje go grupka Straszliwców, które ponownie wrzucają go do wody. Szpadka spotyka Koszmara Ponocnika. Na początku chce stawić mu czoło, jednak już po chwili zaczyna uciekać. Próbuje ominąć smoka, wierząc, że zostawi go w tyle na zakrętach, ale biega w kółko, przez co za każdym razem trafia z powrotem na stojącego w miejscu gada. Śledzik bez większych kłopotów przemierza wyspę do czasu, gdy przechodzi obok Tajfumeranga. Ten zaczyna ryczeć, a chłopak ucieka. Czkawka natomiast spotyka dwa Gronkle. Rzuca im kamienie i z łatwością je omija. W oddali dostrzega ognisko i zaczyna podejrzewać, że zrobił je Sączysmark. Postanawia to sprawdzić.

Na zachodnim brzegu Mieczyk zajmuje smoki opowieścią o duchu. Gady wydają się znużone i niezbyt zainteresowane. Szczerbatek ponownie próbuje opuścić jaskinię, ale Thorston znów go zauważa i powstrzymuje przed wyjściem. Zaczyna mówić, że choć rozumie zmartwienie smoka, i tak go nie wypuści, jednak w połowie wywodu zauważa, że Nocna Furia śpi, podobnie jak reszta zwierząt. Widząc to stwierdza, że to całkiem niezły pomysł i sam zasypia.

Podążywszy w stronę ogniska, Czkawka trafia do niewielkiego obozu pełnego broni. Nawołuje Jorgesona, przekonany, że ten znów go nie posłuchał, lecz nagle zostaje zaatakowany przez Dagura. Rudowłosy, początkowo zdumiony tożsamością niespodziewanego gościa, szybko podnosi go z ziemi i mocno ściska. Z ekscytacją i podziwem wyraża się o ich ostatnim spotkaniu, gdy Czkawka uratował mu życie podczas ataku skrzydlatych gadów na Berk. Po chwili reflektuje się i pyta, co Haddock robi na Smoczej Wyspie. Nie daje mu jednak dojść do głosu, przekonany, że chłopak przybył tam w tym samym celu, co on sam – by zapolować na smoki. Czkawka przytakuje, wdzięczny za zgrabną wymówkę, zaznaczając, że jest tu w pojedynkę. Dagur pyta o los Nocnej Furii, którą chłopak powstrzymał podczas ataku. Słysząc, że uszła z życiem, postanawia razem z Czkawką udać się na polowanie. Haddock nie jest szczęśliwy z tego powodu, ale by nie wzbudzać podejrzeń Berserka, zgadza się uczestniczyć w przedsięwzięciu.

Siedząc w obozie, Dagur przyznaje, że od czasu ostatniej wizyty na Berk jego myśli często krążyły wokół wyczynu Czkawki. Zdradza, że to właśnie doskonała znajomość ruchów Nocnej Furii, jaką wykazał się wtedy szatyn, zainspirowała jego samego do zdobycia podobnych umiejętności i że to dlatego od tygodni samotnie przesiaduje na Smoczej Wyspie, ucząc się wzorców zachowań poszczególnych gatunków. Zaczyna opowiadać o smokach, które zabił, gdy nagle przerywa mu dość głośny ryk. Mężczyzna zrywa się z miejsca ze swoją kuszą, dziwiąc się przy tym, że Czkawka ma ze sobą tylko tarczę. Oznajmia, że sam nigdy nie odczuwał potrzeby ukrywania się za czymkolwiek, po czym wyje szaleńczo. Haddock radzi mu, by zrobił sobie przerwę, jednak Dagur chce najpierw dorwać Nocną Furię. Twierdzi, że ta na pewno jest na wyspie. Nazywa Czkawkę swoim "bratem" i razem z nim rusza na polowanie.

Podczas skradania się natrafiają na agresywnego Koszmara Ponocnika. Dagur chce go zabić, lecz Czkawka powstrzymuje go i tłumaczy, że Nocna Furia może to wyczuć i uciec z wyspy. Wódz Berserków jest zachwycony tym, jak dobrany tworzą duet i ciągnie chłopaka dalej. Tymczasem dziki Ponocnik przelatuje obok jaskini, wyrywając ze snu Szczerbatka. Ten budzi także pozostałe gady i razem uciekają z groty, by pomóc swoim jeźdźcom. Chwilę później zostaje obudzony również Mieczyk, on z kolei przez trzask spadającego kamienia. Widząc, że smoki zniknęły, bliźniak postanawia ich poszukać.

Wędrując dalej, Czkawka i Dagur słyszą szelest i zauważają, że krzew naprzeciwko delikatnie się porusza. Berserk celuje w listowie, ale zamiast zwierzęcia wyłania się z niego Sączysmark. Kiedy Jorgenson skarży się na obecność dzikich smoków, Haddock sugestywnym ruchem głowy wskazuje mu Dagura. Jeździec Hakokła jest zdziwony obecnością Berserka, ten natomiast wypomina Czkawce jego słowa – chłopak mówił przecież wcześniej, że jest na wyspie sam. Na to szef Akademii udaje zdziwienie na widok Jorgensona i pyta, czemu ten nie został na Berk. Zdezorientowany Sączysmark nie wie, co odpowiedzieć. Kolega tłumaczy mu dalej, że przecież przybył tu "polować na smoki", a pozostali mieli mu w tym nie przeszkadzać. Gdy Dagur się oddala, Czkawka mówi przyjacielowi, by bardzo uważał – od tego zależy życie ich smoków.

Mieczyk, szukając zaginionych wierzchowców, natyka się na śpiącego Zębiroga. Sądzi, że są to Wym i Jot, więc budzi zwierzę i gani za ucieczkę. Okazuje się jednak, że jest to dziki smok. Gad zaczyna go gonić i strzelać do niego. Mieczyk wykorzystuje fakt, że smok posiada dwie głowy i blokuje zwierzę na drzewie. Smok wypuszcza jednak swój gaz, a chłopak musi uciekać dalej. W innym miejscu wyspy wierzchowce jeźdźców również kontynuują swoje poszukiwania.

Tymczasem Dagur z Czkawką i Sączysmarkiem spotykają Śledzika, któremu od razu tłumaczą, że są na polowaniu. Berserk na widok kolejnego Wandala zauważa, że gdy on twierdzi, że jest sam, ma najwyraźniej na myśli zupełnie coś innego niż Haddock. Gdy ruszają dalej, mówi Czkawce, że w zasadzie sporo ich łączy – są urodzonymi przywódcami, którzy przejmą władzę, eliminując własnych ojców i składa "bratu" zawoalowaną propozycję pozbycia się Stoicka. Czkawka jest wyraźnie zdegustowany.

Nagle krzew naprzeciwko nich zaczyna się poruszać. Dagur gestem nakazuje wszystkim przyklęknąć. Do stojącego z tyłu Sączysmarka podchodzi Astrid, ale gdy ten na jej widok głośno się odzywa, uderza go i ukrywa się w zaroślach. Dagur z westchnieniem pyta się Czkawki, który z jego kolegów tym razem wyjdzie zza krzewu, jednak w tym momencie tuż przed nim wybucha fioletowa plazma, a między liściami pokazuje się pysk Nocnej Furii. Berserk dziękuje Czkawce za doprowadzenie do gada, a treser szybko szuka sposobu na przeszkodzenie Dagurowi. Postanawia zabrać mu kuszę i tłumaczy to tym, że sam chce strzelić, lecz wódz Berserków odbiera ją i celuje do Szczerbatka. W ostatniej chwili Astrid wypłasza na Dagura Straszliwce, przez co tamten pudłuje, a bełt trafia w sosnę obok Nocnej Furii. Szef Akademii daje dyskretny sygnał swojemu wierzchowcowi i każe mu uciekać. Astrid wychodzi zza drzew i mówi, że niewiele brakowało, a udałoby się jej złapać małe smoki. Dagur tłumaczy, że polują na Nocną Furię, a nie Straszliwce, po czym odchodzi wyciągnąć bełt. Dziewczyna pyta Czkawkę o więcej szczegółów. Treser nakazuje przyjaciołom odnaleźć ich smoki i wrócić na Berk. Sam natomiast rusza z Dagurem na polowanie.

Sączysmark zastanawia się, w jaki sposób odnajdą swoje wierzchowce, ale Śledzik wskazuje coś za jego plecami. Okazuje się, że to smoki znalazły swoich jeźdźców. Tymczasem Czkawka wraz z Berserkiem dalej tropią Nocną Furię. Dagur zauważa, że smok nie odlatuje. Szef Akademii na poczekaniu wymyśla, że smok prowadzi ich w pułapkę i w związku z tym proponuje się wycofać, ale rudowłosy stwierdza tylko, że kto zastawia pułapki, może sam w nie wpaść.

Mieczyk trafia na kolejnego śpiącego Zębiroga. Tym razem próbuje podejść do niego ostrożnie, jednak jego starania niweczy kopniak od Szpadki. Zapytany, co robi w środku lasu, bliźniak udaje, że przyszedł ją ratować, bo był pewien, że siostra się zgubi. Szpadka zauważa, że stoją za nim Wym i Jot i od razu oskarża brata o to, że uciekły mu smoki, najpewniej nie chcąc słuchać jego historii o duchach. Chłopak przyznaje, że rzeczywiście trochę im opowiadał. Siostra ponagla go, chcąc ruszać na poszukiwanie pozostałych, ale w tym momencie podchodzi do nich Astrid i ich ucisza.

W tym czasie Dagur w trakcie pogoni cały czas strzela za Nocną Furią, nie przykładając się w ogóle do celowania. Czkawka zauważa, że w ten sposób nigdy nie trafi smoka. Berserk oznajmia, że wcale nie zamierzał trafiać zwierzęcia, a jedynie zapędzić je w określonym kierunku. Wystrzeliwuje płonącą strzałę i przyznaje, że sam nie był do końca szczery i też nie jest tutaj sam. Z nieba spada deszcz płonących strzał, odpowiedź armady Berserków. Gdy Czkawka zauważa, że napuszczenie Nocnej Furii na całą armię jest mało szlachetne, Dagur stwierdza, że nie obchodzi sposób, w jaki zabije bestię – chce po prostu dostać ją martwą i zrobić sobie z jej czaszki hełm.

Szczerbatek dociera do krawędzi klifu, gdzie musi się zatrzymać, uwięziony między celującym w niego Dagurem a dziesiątkami wrogich statków. Czkawka w końcu nie wytrzymuje i nie widząc innego wyjścia, woła smoka, naśladując jego ryk. Gdy zwierzę, ku zdumieniu rudowłosego, podlatuje do swojego jeźdźca, Berserk dostrzega, że smok jest osiodłany. Haddock przyznaje się, że na Berk smoki już nie są zabijane, lecz tresowane. Dagur zaczyna rozumieć, że w chwili podpisywania paktu z Wandalami został oszukany, co wprawia go we wściekłość. Oznajmia synowi Stoicka, że od teraz są już wrogami. Czkawka ostrzega go, że Berk użyje smoków, jeśli zostanie zaatakowane, po czym odlatuje.

Rozsierdzony Berserk ciska za gadem bolasami, które unieruchamiają go i strącają na ziemię, w wyniku czego Czkawka spada z siodła. Dagur kolejnym rzutem związuje pysk smoka i rusza na Furię z mieczem, ale w ostatniej chwili Haddock osłania wierzchowca swoją tarczą. Gdy Berserk zostaje odrzucony ogonem przez związanego Szczerbatka, ląduje tuż obok swojej kuszy. Szybko łapie ją i ostrzeliwuje wrogów. Czkawka w odpowiedzi uruchamia specjalne funkcje swojej tarczy, zamieniając ją kolejno w kuszę oraz wyrzutnię lin, i chwilowo unieruchamia Berserka, zrzucając na niego ogromny konar. Próbuje rozwiązać smoka, ale Dagur się uwalnia i atakuje go. Widząc to, Szczerbatek rozrywa więzy i odrzuca wroga strzałem plazmy. Czkawka od razu uwalnia Furię i razem ruszają w pogoń za wodzem Berserków. Ten biegnie do swoich ludzi i każe im się przygotować na atak smoków. W tym czasie jeźdźcy przylatują do Czkawki. Sączysmark chce załatwić Dagura, ale szef Akademii go powstrzymuje i mówi, że będą mieli jeszcze okazję.

Tymczasem Dagur, będąc już na swoim statku, obiecuje dopaść Nocną Furię i zemścić się na Czkawce.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

 • Wychodzi na jaw, że tarcza Czkawki potrafi przekształcić się w kuszę.
 • Dagur, zwróciwszy uwagę na to, jak mocno zdobiona jest tarcza Czkawki oznajmia, że jego siostra miała kiedyś podobną.
 • Dagur pierwszy raz nazywa Czkawkę "bratem".
 • Okazuje się, że Astrid tworzy misje szkoleniowe.
 • W tym odcinku Wichura śpi na stojąco.
 • Po raz drugi Stoick i Pyskacz w ogóle nie pojawiają się w odcinku.

Błędy

 • Mieczyk, mówiąc o Zębirogu Zamkogłowym, błędnie nazywa go Śmiertnikiem.
 • Gdy Dagur walczy z Czkawką i Szczerbatkiem, strzela z kuszy serią bełtów, tak jakby to była kusza automatyczna, podczas gdy w rzeczywistości jest jednostrzałowa.
 • Gdy Czkawka biegnie za Dagurem, przez krótką chwilę nie ma tarczy.
 • Gdy Czkawka siedzi na Szczerbatku, zamiast całej jego prawej nogi widać tylko but.
 • Gdy wszyscy odlatują ze Smoczej Wyspy, Czkawka nie ma swojej tarczy, którą tam ze sobą zabrał.

Zobacz też

Advertisement