Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Nocny Koszmar (ang. Night Terror) — gatunek nocnego smoka, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Pod osłoną nocy. Przedstawiciel klasy ognistej. Występuje w kilku odmianach i żyje stadnie.

Wygląd

Smok ten osiąga niewielkie rozmiary domowego psa. Jego ciało jest lekko spłaszczone bocznie.

Istnieją trzy odmiany Nocnych Koszmarów: zwyczajne – żyjące w lasach, albinoskie – zamieszkujące podziemia oraz ogniste – zamieszkujące wulkany.

U zwyczajnych Nocnych Koszmarów barwa skóry jest ciemna, ma zielonkawy lub brązowawy odcień. Grzbiet ciała zdobią plamy. Alfa stada Nocnych Koszmarów ma jasną, prawie białą barwę ciała.

Albinoskie Nocne Koszmary mają białą, miejscami żółtawą barwę ciała, wliczając w to i alfę, i resztę smoków w stadzie. 

Ogniste Koszmary mają czerwone, względnie bordowe barwy. Te poznane mieszkały w wulkanie na Caldera Cay i miały za zadanie bronić jaja Wielkiego Protektora.

Poza tym, Nocny Koszmar ma cztery łapy pozwalające poruszać się po lądzie oraz dość duże skrzydła, dzięki którym smok zwinnie lata. Na zgięciach skrzydeł wyrastają szpony – po dwa na każdym, jasne na końcówkach, ciemniejące w kierunku skrzydła. Wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd krótkich, zagiętych szpikulców. Ogon jest gruby, dość krótki, spłaszczony bocznie i ma faliste kolce.

Zęby smoka, przy zamkniętej paszczy, wystają na zewnątrz w dość specyficzny sposób – co drugi ząb sterczy do góry, a pozostałe – w dół. Znad nozdrzy wyrasta rozdwojony róg, czym przypomina Devilish Dervisha. Z tyłu czaszki również wystają dwa rogi. Oczy, osadzone poniżej nosa, są średniej wielkości i pozwalają na dobre widzenie w nocy. Kształt pyska, dzięki rogowi nosowemu oraz kolcowy na dolnej szczęce, przypomina kilof.

Siedlisko i dieta

Wiadomo, że przedstawiciele tego gatunku mieszkają na wyspie zwanej Koniec Świata. Zwyczajna odmiana, czyli ciemne Nocne Koszmary, żyją w lasach, gdzie w ciągu dnia śpią, zaś w nocy wylatują w powietrze. Pilnują one, by nie dostał się tam żaden wrogi intruz, w związku z czym są wykorzystywane jako strażnicy przez smoczych jeźdźców. Albinoska odmiana Koszmarów mieszka w podziemiach wyspy, ponieważ smoki te nie znoszą światła słonecznego, zaś spokrewnione z tym gatunkiem Ogniste Koszmary gnieżdżą się w wulkanie na wyspie Caldera Cay.

Jak większość gatunków smoków, Nocne Koszmary prawdopodobnie żywią się rybami lub innego rodzaju mięsem.

Zachowanie i tresura

Zachowanie

Stado tworzy kształt Nocnej Furii

Pojedynczy smok jest dość niegroźny. Jednak smoki te żyją stadnie, dzięki czemu wspólnie chronią się przed wrogami i polują. Są to stworzenia nocne, tak więc ujrzeć je można głównie po zmroku. Ujawniają się, gdy usłyszą w pobliżu jakiś hałas.

Stado Nocnych Koszmarów jest ogromne, liczy nawet kilka tysięcy osobników. Zbijając się w gromadę, smoki te potrafią utworzyć nieruchomą formację, która może przyjmować kształt różnych smoków, np. Nocnej Furii. Najczęściej przyjmują postać olbrzymiego Nocnego Koszmara. Ma to na celu przede wszystkim odstraszenie przeciwnika.

Smidvarg

Podobnie jak u innych stworzeń żyjących stadnie, każde stado tych smoków posiada swojego przywódcę – alfę. Stadem zamieszkującym Koniec Świata dowodzi alfa o imieniu Smidvarg. Jest on trochę większy od pozostałych smoków w grupie i ma jasne ubarwienie ciała. Dowodzi całym stadem, latając na jego czele, i jest odpowiedzialny za dostrzeżenie wroga i utworzenie formacji, która go odstraszy. Alfa jest biała, aby wyróżniać się wśród stada, a pozostałe smoki są czarne dlatego, by w nocy nie było widać ich wyraźnie.

Bez alfy smoki te, nawet w stadzie, stają się zupełnie bezsilne i bezbronne.

Albinoskie Nocne Koszmary żyją w podziemiu i nigdy stamtąd nie wychodzą. Nie są aż tak liczne, jak zwyczajna odmiana, nie formują też tak wielkich stad. Zachowują się też nieco inaczej od zwyczajnych Nocnych Koszmarów – również przywiązują się do ludzi, jednak jeśli osoba, którą polubią, zechce się oddalić, smoki stają się agresywne i siłą zmuszają tę osobę do pozostania z nimi. Wówczas konieczna jest walka bądź pomoc większych smoków.

Ogniste Koszmary żyją w wulkanach, przy gniazdach Eruptodonów, ponieważ ich naturalną rolą jest ochrona jaj tych smoków. Ogniste Koszmary z wyspy Caldera Cay nie są agresywne w stosunku do ludzi, jeśli tylko ci nie zagrażają chronionemu przez nie jaju, jednak w jego obronie potrafią zaciekle atakować.

Tresura

Smoki te są dość przyjazne i mogą być tresowane. Oswojone, są bardzo lojalne, a prócz tego sprawdzają się jako doskonali strażnicy oraz towarzysze.

Moce i umiejętności

Ogień

Każdy Nocny Koszmar potrafi ziać własnym, niewielkim strumieniem zwyczajnego ognia. Jednak gdy wszystkie smoki w stadzie połączą swoje strumienie, tworzą niezwykle potężny ognisty pocisk.

Życie stadne

Smoki te są niezwykle szybkimi i silnymi lotnikami. Zbijanie się w grupy pozwala im na skuteczną obronę przed przeciwnikiem. Dzięki temu stanowią doskonałą obronę Końca Świata

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Według DreamWorks Dragons: Rise of Berk, na owalny kształt i szarą barwę, a dodatkowo zdobi je falisty wyrostek otaczający skorupę. Według School of Dragons, jajo jest owalne i pozbawione dodatkowych zdobień.

Pisklę

Pisklę pojawia się tylko w grach. Niewiele różni się od dorosłego osobnika poza dużymi oczami, nierozwiniętym ogonem oraz bardzo małymi skrzydełkami.

Tytan

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na niebieskawą, a wszystkie kolce ulegają znacznemu wydłużeniu.

Słabości

  • Uzależnienie stada od alfy, bez którego są bezbronne i nieporadne. 
  • Albinosy nie znoszą światła słonecznego, dlatego cały czas ukrywają się w podziemiach. 

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Mieczyk obserwuje stado Nocnych Koszmarów

Smoki debiutują w odcinku Pod osłoną nocy, kiedy to Mieczyk, słysząc dziwne odgłosy dobiegające z głębi lasu, budzi się w środku nocy. Spotyka jednak tylko kurę. Gdy ma zamiar wrócić do obozowiska, nagle zza jego pleców wylatuje wielkie stado Koszmarów, a przestraszony Mieczyk, który bierze stado za jednego olbrzymiego smoka, biegnie czym prędzej poinformować Czkawkę i pozostałych jeźdźców o zaistniałym wydarzeniu. Po długich poszukiwaniach stada w końcu wszyscy przyjaciele przekonują się o tym, że Mieczyk miał rację. Poznają alfę stada, któremu nadają imię Smidvarg, i zaprzyjaźniają się z Koszmarami, które zostają strażnikami bazy stworzonej przez jeźdźców – Końca Świata.

W odcinku Komu Gustaw, komu Gustaw na swoim smoku Kiełohaku dla zabawy zgania i rozgania stado, czym bardzo męczy i denerwuje Smidvarga, który szuka pomocy u Czkawki.

W odcinku Królestwo Ognioglist Koszmary Nocne odgrywają bardzo ważną rolę w deportowaniu Ognioglist na pobliską wyspę. Początkowo jeźdźcy chcą ukryć je w jaskini, aby uchronić przed migracją podpalających wszystko małych smoków, jednak Koszmary same przejmują inicjatywę i tworzą formację w kształcie królowej, aby podporządkować sobie Ognioglisty. Z pomocą jeźdźców udaje się skierować płonące smoki na pobliską, skalistą wyspę, gdzie nie powodują już takich spustoszeń.

W odcinku Drużyna Astrid Mieczyk zaniedbuje swoje zwierzątko, kurę, na rzecz zabawy z jednym z Nocnych Koszmarów. Uczy smoka aportować i wykonywać różne sztuczki, nie zważając na to, że zajmując Koszmary, osłabia straż Końca Świata.

W odcinku Wódz może być tylko jeden, Śledzik odkrywa w podziemiach Końca Świata stadko albinoskich Nocnych Koszmarów, które nigdy nie wychodzą na powierzchnię i boją się światła dziennego. Śledzik buduje im zamykaną klapę, zasłaniającą otwór, przez które światło wpada do jaskini, i uczy korzystać z niej smoki. 

W odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek, kiedy Mieczyk zostaje związany i zostawiony w jaskini, ratuje go samica Nocnego Koszmara, Peggy. Nie tylko przegryza obwiązujące go liny, ale też transportuje z powrotem do domu na Końcu Świata.

W odcinku Jak na ruszcie jeźdźcy odkrywają, że w wulkanie na wyspie Caldera Cay mieszka odmiana tego gatunku – Ogniste Koszmary. Smoki te mają za zadanie chronić jajo Eruptodona i zapewnić mu odpowiednie warunki do wyklucia się.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Nocny Koszmar pojawił się wraz z aktualizacją 25 grudnia 2015 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada własną animację.

Ciekawostki

  • W odcinku Królestwo Ognioglist Śledzik próbował policzyć Nocne Koszmary żyjące na Końcu Świata, jednak uniemożliwiła mu to migracja Ogniglist. Doliczył się 676 osobników.
  • Gatunek ten jest jedynym, który posiada aż trzy różniące się między sobą ubarwieniem i siedliskiem odmiany. Należą do nich odmiana zwykła – żyjąca w lasach, albinoska – gniazdująca w podziemiach oraz ognista – zamieszkująca wulkan Caldera Cay.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement