Norbert Szajbus (ang. Norbert the Nutjob) – przywódca plemienia Histeryków, pierwszy Wiking, który odkrył ląd amerykański.

Wygląd i charakter

Jest to potężnej budowy człowiek o niesymetrycznej twarzy, wybrakowanych zębach i bardzo wybuchowym charakterze. Od zawsze, niezmiennie towarzyszył mu Topór Przeznaczenia, którego jedno ostrze było złotej barwy, zaś drugie czarnej. By podjąć jakąś decyzję, mężczyzna kręci i rzuca swoim toporem i w zależności od tego, którą stroną wbije się on w dany obiekt, przypisaną jej decyzję Norbert podejmuje.

Historia

Jak złamać smoczą klątwę

W tej książce opowiedziana jest historia Norberta sprzed wielu, wielu lat.

Podczas pierwszej wyprawy w poszukiwaniu Ameryki, znanej dotąd jedynie z baśni i legend (w które i tak mało osób naprawdę wierzyło), Norbertowi przyświecał jeden cel – udowodnienie, że taki ląd istnieje i tym samym rozsławienie się między wszystkimi plemionami wikingów

Pierwszą wyprawę odbył na pokładzie statku o nazwie Amerykańskie Marzenie, który niestety został zniszczony. Jednak w Ameryce żyjące tam plemiona przyjęły go ciepło i nauczyły kilku pożytecznych rzeczy, m.in. wykonywania łuków z jak najlepszych materiałów oraz strzelania z nich. Norbertowi udało się również zdobyć legendarne warzywo nazywane kartoflem, stanowiące antidotum na wiele przypadłości, także śmiertelnych. 

W końcu, w czwartym tomie powieści, na Histerię trafia Czkawka, poszukujący kartofla. Norbert łapie go i więzi w swojej twierdzy w klatce nad paleniskiem. Używa swojego topora, by zadecydować, czy zabić Czkawkę – odpowiedź była twierdząca. Jednak zanim zabił chłopca, wraz ze swoimi współplemiennikami upaja się miodem i zasypia, w tym czasie Czkawka ucieka. Norbert postanawia zemścić się na chłopaku. 

How to Ride a Dragon's Storm

Po powrocie na Histerię, swoją rodzimą wyspę, Norbert postanowił podjąć jeszcze jedną podróż do Ameryki, by ją podbić i stworzyć własne imperium. Pomóc mu w tym miała Tykająca Rzecz, czyli rodzaj zegara połączonego z kompasem, który znajdował się w posiadaniu Czkawki. Norbert porwał więc chłopca.

Przez około trzy miesiące żeglowali w stronę Ameryki. Norbert nie chciał zabić Czkawki, ponieważ ten potrafił odczytywać Tykającą Rzecz i tym samym doprowadzić ich do nowego lądu. Gdy w końcu ujrzeli już go na horyzoncie, Norbert postanowił pozbyć się chłopca, bo nie był mu już dłużej potrzebny.

Jednak w odległości kilkudziesięciu mil od brzegu statek, Amerykańskie Marzenie 2, atakuje gigantyczny morski potwór Lewiathorgan. Statek zostaje zniszczony, zaś ze wszystkich obecnych na statku ludzi przetrwali tylko Czkawka, Kamikazia i Śledzik. Norbert zginął. 

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.