Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy miejsca z filmu. Jeśli szukasz miejsca z gier, sprawdź New Berk.
Artykuł

Postawimy tu nowe Berk!

Pyskacz Gbur, Jak wytresować smoka 3

Nowe Berk (ang. New Berk) lub Monolityczna Wyspa (ang. Monolithic Island[1]; nieoficjalne tłumaczenie) — wyspa, na której podczas wojny z Grimmelem Gnębicielem osiedlili się Wandale. Zastąpiła tym samym ich rodzimy ląd, wyspę Berk, skąd wzięła się jej nazwa. Pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 3.

Położenie

Nowe Berk zlokalizowane jest w nieznanej odległości na zachód od wyspy Berk, pomiędzy nią a Ukrytym Światem.

Opis

Wygląd

Jest to bardzo duża, skalista wyspa, wznosząca się wysoko ponad powierzchnię oceanu - tak wysoko, że górna połowa wyspy wznosi się ponad chmury. Dookoła stanowi ona bardzo wysoki klif, uniemożliwiając dostanie się na wyspę z morza, a jedynie z powietrza, na przykład z grzbietu smoka.

Na szczycie wyspy rosną bujne lasy, ponadto znajdują się tam liczne polany i akweny wodne, otoczone niewielkimi plażami, zaś na szczytach skalistych klifów rozciągają się trawiaste równiny. Na wyspie znajdują się także wodospady, wysokie formacje skalne.

Klimat

Klimat wyspy jest nieco cieplejszy niż ten panujący na wyspie Berk, choć wciąż chłodny, na co wskazuje różnorodność roślinności. Jest ona bujna, reprezentowana zarówno przez drzewa iglaste, typowe dla klimatów chłodnych, jak i przez bardziej egzotyczne rośliny, takie jak winorośle, charakterystyczne dla regionów cieplejszych.

Wioska wikingów

Wioska w Nowym Berk

Po osiedleniu się na wyspie, Wandale wznieśli na niej pokaźne budowle, znacznie większe od tych, jakie kiedykolwiek powstały na Berk. Budynki te są ozdobione wizerunkami smoków, zgodnie z zamiłowaniem tego ludu do skrzydlatych gadów.

W centralnej części wioski znajduje się duży plac ceremonialny, na którym są w stanie zmieścić się wszyscy Wandale. Miał miejsce na nim m.in. ślub Czkawki i Astrid. Kamienny podest zwieńczony jest posągiem Stoicka Ważkiego.

Na piedestale posągu znajdują się płaskorzeźby, nawiązujące do historii relacji między berkianami a smokami - na centralnej z nich przedstawiony jest wizerunek Czkawki oswajającego Szczerbatka. Do innych scen przedstawionych na płaskorzeźbach należą: porwanie Valki przez dzikie smoki i wołający za nią Stoick Ważki, Stoick ratujący tonącego Szczerbatka (podczas bitwy z Czerwoną Śmiercią), Stoick ujeżdżający Czaszkochrupa, a także wizerunek Nocnej Furii.

Historia

Jak wytresować smoka 3

Wyspa po przybyciu smoków i wikingów z Berk

Wyspa pojawia się po raz pierwszy i jedyny w filmie Jak wytresować smoka 3. Po tym, jak Czkawka jako wódz Wandali podjął decyzję o opuszczeniu znalezionej i opanowanej przez Grimmela Gnębiciela wyspy Berk, wszyscy wikingowie udali się na grzbietach swoich smoków na zachód, w poszukiwaniu Ukrytego Świata. Po drodze zmuszeni byli zatrzymać się na nocny odpoczynek i ich oczom ukazała się wielka wyspa, niedostępna w inny sposób jak z grzbietu smoka.

Wioska w budowie

Wyspa spodobała się Wandalom na tyle, że część z nich wyraziła chęć założenia na niej stałej osady, mimo słów Czkawki, który poprosił jedynie o rozbicie obozu na jedną noc. Ponieważ jednak Szczerbatek, tęskniący do dzikiej Białej Furii, odleciał z dala od wyspy, pozostawiając Czkawkę samego, a w dodatku odnalazł i zaatakował ich Grimmel, wikingowie spędzili tam więcej czasu, niż początkowo planowali.

Ostatecznie, po odejściu smoków do Ukrytego Świata, Wandale podjęli decyzję o pozostaniu na wyspie. Wznieśli na niej wioskę i nie powrócili już na rodzimą wyspę Berk.

Ciekawostki

  • Wandale osiedlili się na niej na stałe.
  • Mimo, że na wyspę swobodnie można dostać się tylko z powietrza, Wandale osiedlili się na niej i mieszkają tam, chociaż są już pozbawieni swoich smoków. By dostać się na otwarte wody, używają wielkich "wyciągarek" - drewnianych konstrukcji z długimi linami, dzięki którym są w stanie spuszczać łodzie na taflę morza.

Przypisy

Zobacz też

Advertisement