Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Obrońcy Skrzydła (część 1)
Obrońcy Skrzydła (część 2) Następny odcinek
Mieczyk, Szpadka i Toporek
Artykuł

Obrońcy Skrzydła (część 2) (ang. Defenders of the Wing, Part 2) — pierwszy odcinek czwartej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 17 lutego 2017 roku, na platformie internetowej Netflix, a w Polsce 28 maja 2017 roku.

Opis

Czkawka, Mala, Astrid, Śledzik i Sączysmark mają zamiar odbić z rąk Łowców złapanego Wielkiego Protektora, ale nie wiedzą, że Viggo ma w zanadrzu złowrogi plan.

Fabuła

Mala grozi zabiciem Czkawki myśląc, że on i reszta smoczych jeźdźców wykorzystała jej zaufanie, by później ukraść Eruptodona. Haddock próbuje wyjaśnić, że oni również zostali oszukani i chce udowodnić, że jeźdźcy i Obrońcy Skrzydła są po tej samej stronie. Przekonuje Malę, że pomogą odzyskać smoka, ale tylko jeśli sama królowa dołączy do ich eskapady. Jeźdźcy muszą zostawić wyspę, dając do pomocy w walce z lawą Heatherę, Szpadkę i Mieczyka.

Wszyscy próbują zatrzymać lawę płynącą w stronę wioski, z wyjątkiem Astrid, Czkawki, Mali, Śledzika i Sączysmarka, przygotowujących się do eskapady. Gdy są już gotowi do opuszczenia wyspy, coś przykuwa uwagę królowej Obrońców w krzakach. Wylatują z nich malutkie strzałki wycelowane w Haddocka i Malę, ale na szczęście chybią. Chłopak wydaje rozkaz, by jeźdźcy wzbili się w powietrze na swoim smokach prócz kobiety, która została na ziemi. W momencie gdy Sączysmark dosiada Hakokła, zostaje strącony z gada i wylądował tuż przy Mali. Ostatnia ze strzałek leci w stronę królowej, jednak Jorgenson nieświadomie blokuje ją swoim hełmem, odbijając strzałę od niego.

Mala biegnie i wskakuje do krzaków, odkrywając w nich dwójkę ukrywających się Łowców. Astrid zaczyna ich przesłuchanie, a gdy mężczyźni milczą, zostają zastraszeni przez Szczerbatka rykiem. Przerażeni zdradzają kierunek poruszania się ich przywódcy, Viggo, który wyruszył na północ. Kiedy jeźdźcy w końcu właściwie przygotowują się do odlotu, Mala nagle zmienia zdanie w kwestii tego, z kim będzie lecieć, i wybiera Sączysmarka. Podczas lotu królowa zaczyna dotykać mięśni i ramion, co Jorgenson uważa za niezwykle niekomfortowe i nerwowe.

Mala wyjaśnia swoje zachowanie mówiąc, iż zostało przepowiedziane to, że człowiek z daleka przybędzie do jej wyspy i uratuje ją na polu bitwy, krótko mówiąc - kobieta chce, by Sączysmark został jej królem, co powoduje zachwyt u chłopaka. Wkrótce jeźdźcy odnajdują wspomniany przez Łowców statek, lecz dziwią się, że nie ma on żadnej obrony.

Eruptodon jest uwięziony w klatce, obok niej stoi Ryker oraz Viggo. Młodszy brat wyjaśnia, do czego wykorzystają smoka i wspomina, że Czkawka nawet nie zauważy, kiedy to nastąpi.

Jeźdźcy następnie kierują się na samotny statek w oddali, mający już obstawę. Czkawka każe Sączysmarkowi i Mali zostać z tyłu, podczas gdy reszta rozprawia się z Łowcami. Królowa wykazuje duże zainteresowanie oglądaniem wspólnego lotu Haddocka i Szczerbatka, czego nigdy wcześniej nie widziała. Jorgenson szybko staje się zazdrosny i próbuje ponownie skupić uwagę Mali na sobie, przypominając jej, kto naprawdę ją uratował. Mimo wszystko kobieta jest zbyt zajęta obserwowaniem Czkawki na Nocnej Furii i komentuje jedynie, że ich lot jest ,,magiczny". Sączysmark nie poddaje się i pyta ją czy wie, że Czkawka ma tylko jedną nogę.

Jeźdźcy, po męczącej walce, wreszcie pokonują załogę statku i ruszają pod pokład, by znaleźć Eruptodona. Niestety, statek jest pusty, a przyjaciele zdają sobie sprawę z tego, że zostali ponownie oszukani. Sączysmark za to dostaje obsesji na punkcie nowej siły, jaką otrzymał, gdzie inni jeźdźcy myślą, że po prostu zwariował. Nie marnując czasu dosiadają swoje smoki i ruszają na południe, by znaleźć Viggo.

Heathera i Obrońcy Skrzydła tworzą zapory mające zatrzymać lawę, jednak wszystkie wysiłki idą na marne. Bliźniaki usiłują pomóc, spuszczając duży blok lodu na gorącą magmę, nieświadom faktu, że mieszkańcy kategorycznie im zakazują. Lód roztapia się zaraz po kontakcie z lawą, więc rodzeństwo jest rozczarowane. Zdenerwowana Heathera wygania ich, mówiąc, iż i tak nie pomogą. Mieczyk początkowo się buntuje, ale, widząc wściekłość dziewczyny, ostatecznie odlatuje ze swoją siostrą.

Pozostali jeźdźcy lecą nad oceanem. Astrid zauważa smutek na twarzy Mali, więc dyskretnie informuje o tym Czkawkę. Chłopak zagaduje królową. Kobieta mówi, iż martwi się o Eruptodona. Smok musi jeść lawę cały czas, a tak długa podróż bez niezbędnego pokarmu może go nawet zabić. Opowiada również, że w jej dzieciństwie miała miejsce podobna sytuacja, tyle że to nie ludzie go wygłodzili, a sam wulkan, który wtedy chwilowo zastygł. Czkawka zamierza szukać aktywnego krateru, z którego Eruptodon mógłby jeść, ale okazuje się, że smok umie wydobyć lawę nawet z uśpionego. Śledzik przypomina sobie, że na Końcu Świata jest jeden taki wulkan. Haddock domyśla się, że Viggo zamierza użyć smoka, aby zniszczyć ich wyspę.

Czarciousty dociera na wyspę jeźdźców. Uwalnia wygłodzonego smoka, który natychmiast leci w stronę wulkanu. Zadowolony podziwia swoje dzieło. Ryker stwierdza, że to, czy im się uda, dopiero się okaże.

Lawa niszczy ostatnie zapory, docierając pod samą wioskę Obrońców. Szpadka i Mieczyk siedzą wraz ze swoim smokiem pod pomnikiem Eruptodona, dyskutując o tym, jak bardzo ludzie ich nie doceniają. Wym i Jot zauważają niemoc Heathery i mieszkańców, decydują się więc samodzielnie zapobiec lawie. Walą głowami w podporę pomnika, wskutek czago ten się przewraca i blokuję lawę. Bliźniaki podbiegają zobaczyć zaporę, która okazuje się skuteczna, i przypisują tą zasługę sobie.

Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark i Mala dolatują na Koniec Świata. Rozważają, w jaki sposób dostać się do wulkanu, ponieważ z każdej strony Łowcy obstawili i ufortyfikowali ląd. Są spanikowani i zdezorientowani, co od razu zauważa Viggo. Haddock wreszcie wpada na pomysł, który sprawia, że wrogowie sami sobie niszczą statki dookoła wyspy. Dzięki temu przełamują pierwszą linię obrony. Czarciousty denerwuje się, stwierdzając, iż jeźdźcy są chytrzy, a ich pomysły mogą pokrzyżować mu plany. Łowcy tymczasem nieomal zestrzeliwują Wichurę, strącając Astrid z grzbietu smoczycy. W porę jednak łapie ją Śledzik. Viggo, już spokojniejszy, uważa, że drużyna nie sforsuje własnej linii obrony. Sączysmark krzyczy na Czkawkę, że te działania to sposób na samobójstwo. Haddock jednak układa plan, mający na celu ocalenie i wyspy, i Eruptodona.

Viggo z satysfakcją ogląda nieudane ataki jeźdźców i ich pomyłki. Astrid i Śledzik, za poleceniem Czkawki, lecą na zachód, ściągając na siebie katapulty. Sam zaś stawia czoła baliście, którą skonstruowała Astrid, ale znajdującą się w rękach Łowców. Czarciousty komentuje jego niezwykłą odwagę. Haddock podlatuje tuż pod samą wyrzutnię harpunów, w ostatniej chwili skręcając i jednocześnie wyrzucając Malę zza jego pleców. Królowa bez problemu pokonuje stacjonującego tu Łowcę. Mężczyzna upada tuż pod szpony Hakokła. Kobieta rozprawia się z kolejnymi wojownikami.

Ryker ironicznie nazywa ostatnie wydarzenia ich ,,sromotną klęską", na co brat reaguje dosyć nerwowo, próbując go udusić.

Mala przejmuje balistę, Astrid ze Śledzikiem niszczą ostatnie katapulty. Czkawka woła ich i razem lecą w stronę Eruptodona. Haddock podchodzi do smoka z zamiarem oswojenia go, ale widząc reakcję smoka zaniecha tego pomysłu. Królowa stwierdza, że głodnego gada nic nie zatrzyma. Wulkan jest coraz bliższy wybuchu. Śledzik i Czkawka martwią się o dzikie smoki. Do Mali wreszcie dociera, że jeźdźcy nie są ich wrogami, przy czym zakazuje im zabijać Eruptodona. Chłopak jej przeczy, wymyślając, jak nakarmią głodnego smoka. Plan jest następujący - Sztukamięs wypluje swoją lawę, jednocześnie karmiąc i odwracając uwagę Protektora od wulkanu. Niestety Sztusi się kończy lawa i nie może wypluć jej wystarczającej ilości. Woła jednak inne Gronkle z wyspy, które pożywiają Eruptodona. Jeźdźcom udaje się zapobiec erupcji, a Protektor jest najedzony i bezpieczny.

Wszyscy wracają na wyspę Obrońców Skrzydła, gdzie Mala wygłasza przemowę, w której dziękuje Czkawce i pozostałym członkom drużyny. Nazywa ich także swoimi nowymi sojusznikami. Mieszkańcy wyspy entuzjastycznie ich witają. Królowa także ogłasza, kogo wybrała na swojego króla. Dumny Sączysmark idzie w jej stronę, ale drogę zagradza mu Throk. Mężczyzna oznajmia mu, że zanim zostanie władcą, musi przejść test. Jorgenson podchodzi do krawędzi bajora z lawą i, pomimo dopingu Mali, ucieka. Królowa jest zaskoczona, ale Astrid radzi jej, żeby się do tego przyzwyczaiła.

Zdenerwowany Viggo siedzi nad planszą ,,Szponów i toporów". Bierze do ręki jedną z figurek i spogląda wściekłym wzrokiem w ciemność.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Advertisement